خانه / بوتاکس / بوتاکس ایرانی

بوتاکس ایرانی

بوتاکس ایرانی چیست؟

در چند سال اخیر شرکت داروسازی مصون دارو اقدام به تولید بوتاکس کرده است که بسیار شبیه دیسپورت انگلیسی است و در ویال های 500 واحدی برای سه نفر با نام تجاری مصپورت عرضه شده است. در شروع عرضه این محصول انجمن های پزشکی بطور محتاطی از آن استقبال کردند چرا که این محصول جدید و ناشناخته بود و بدلیل حساسیت بالای تزریق بوتاکس و بروز واکنش های ناخواسته بوتاکس های چینی جو بدبینی نسبت به برندهای جدید ایجاد شده بود. با گذشت زمان و مصرف بیشتر بوتاکس ایرانی مصپورت و عدم بروز عوارض جانبی در مقایسه با برندهای خارجی دیدگاه قدیمی نسبت به این محصول تغییر پیدا کرد و جو  اعتماد بین مصرف کنندگان این محصول شکل گرفت بطوری که بتدریج این محصول در حال جایگزین شدن با محصولات با کیفیت خارجی شده است.

آیا بوتاکس ایرانی قابل اعتماد است؟

واقعیت این است که مصرف کنندگان یک محصول می توانند در مورد کیفیت آن برند اظهار نظر نمایند و تعریف و تمجید تولید کنندگان ، بعنوان یک تبلیغ برای بازاریابی آن محصول در نظر گرفته می شود. در مورد بوتاکس سه مورد برای مصرف کنندگان  اهمیت زیادی دارد که اولین مورد نداشتن عوارض جانبی و استاندارد بودن مراحل تولید آن است. دومین مورد تاثیرات بیولوژیک و ماندگاری آن در بدن است و سومین مورد قیمت تمام شده محصول می باشد. به نظر می رسد در مورد بوتاکس مصپورت این موارد بطور نسبی رعایت شده باشد ، چرا که هزینه مصپورت در مقایسه با رقیب انگلیسی اش نصف قیمت است  و از نظر بروز عوارض جانبی و ماندگاری  هر چند آمار دقیقی ارائه نشده است ولیکن از شواهد چنین به نظر می رسد که تقریبا میزان بروز عوارض ناخواسته  از قبیل حساسیت ،افتادگی پلک و… نزدیک به رقیب انگلیسی اش دیسپورت می باشد.

آمپول بوتاکس ایرانی
بوتاکس ایرانی

عوارض بوتاکس ایرانی چیست؟

همانطور که قبلا اشاره شد آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد با این وجود آنچه از شواهد امر به نظر می رسد این عوارض بسیار کم هستند و در حد رقیب انگلیسی آن یعنی دیسپورت می باشد.بروز آمار بالای عوارض ناخواسته در بوتاکس های چینی که با نام بوتاکس کانادایی عرضه می شود، موجب بدبینی مصرف کنندگان به این محصولات شده است .برای پیشگیری از عوارضی چون افتادگی پلک ،افتادگی ابرو و یا دو بینی می بایست اولا حداقل مقدارمورد نیاز حلال( سدیم کلراید۰٫۹درصد) استفاده شود چراکه حجم زیاد محلول موجب انتقال ملکول های بوتاکس به نقاط دورتر شده و ایجاد عوارض جانبی در آن نقاط می شود. ثانیا برای تزریق در ناحیه خط اخم فقط در قسمت داخلی نسبت به مردمک چشم تزریق انجام شود و از خط عمود بر مردمک خارج نشد و فاصله تزریق تا لبه استخوان اربیت بویژه در ناحیه چروک اطراف چشم(پنجه کلاغی) حداقل ۱٫۵ سانتی متر باشد. عدم تزریق بسیار عمقی و نزدیک به پریوست نیز می تواند از پخش محلول و ورود به عضلات پلک جلوگیری نماید.در صورت وجود سابقه حساسیت و آلرژی  به پروتئین شیر و یا تخم مرغ تزریق بوتاکس باید با احتیاط انجام شود و در صورت ایجاد خارش ، کهیر و حساسیت که بسیار نادر می باشد مصرف یک آنتی هیستامین مثل لوراتادین برای چند روز کفایت می کند.

قیمت بوتاکس ایرانی چقدر است؟

بوتاکس ایرانی مصپورت در ویال های 500 واحدی تولید و عرضه شده است که برای مصرف سه نفر پیش بینی شده است و قیمت تمام شده آن تقریبا نصف رقیب انگلیسی اش دیسپورت 500 می باشد. بنابراین بر مصرف کننده نهایی هزینه کمتری داشته و خطرات و ریسک بوتاکس های غیر استاندارد چینی را هم ندارد.

برای دیدن فیلم تزریق بوتاکس بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

آیا بوتاکس ایرانی ضرر دارد؟

در صورتیکه بوتاکس نقاط مناسب تزریق شود  و ملاحظات بعد از تزریق رعایت شود  عارضه خاصی نخواهد داشت. مقدار تزریق این دارو بسیار ناچیز است و احتمال جابه جا شدن آن و رفتن به نقاط دور دست تقریبا وجود ندارد.

موارد منع بوتاکس ایرانی چیست؟

در سنین زیر ۱۸ سال و بالای ۷۰ سال تزریق بوتاکس انجام نمی شود چراکه در سنین بالا بدلیل آتروفی عضلانی ، بصورت معکوس موجب افزایش چین و چروک ها می شود. در بیماری عصبی myastina gravis بدلیل ضعف در عضلات بدن تزریق Botox می تواند شدت بیماری را تشدید کند. همچنین در بیمارانی که در حال مصرف داروهایی که ضعیف کننده عضلات هستند مثل آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزاید( جنتامایسین ، آمیکاسین و…) و تتراسایکلین ها نیز تزریق بوتاکس انجام نمی شود.

 

آیا در زمان بارداری یا شیردهی می توان بوتاکس تزریق کرد؟

بر اساس توصیه شرکت آلرگان که تولید کننده Botox در آمریکا می باشد مشخص نیست که این دارو وارد شیر مادر می شود یا نه ولی از آنجا که بسیاری از داروها وارد شیر مادر می شوند بهتر است جانب احتیاط رعایت شود و در زمان شیر دهی  تزریق نشده و تزریق آن به تعویق افتد. در مورد تزریق Botox در زمان بارداری قاطعیت بیشتری وجود دارد و پاسخ متخصصین امر به این سوال منفی است و در صورت شک به بارداری انجام تست بارداری قبل از تزریق توصیه می شود. با این وجود اگر بطور اتفاقی تزریق شده باشد و بعدا معلوم شود که فرد باردار بوده است لزوما مفهوم آن تاثیر شدید بر روی جنین نخواهد بود چراکه این موضوع برای تعدادی از بیماران رخ داده و عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است.

روش تزریق بوتاکس ایرانی چگونه است؟

خانم ها تمایل به داشتن ابروی کمانی دارند و بعلاوه بالا رفتن انتهای ابرو و کمانی شدن قوس ابرو به جوانتر شدن و زیبا شدن چهره کمک زیادی می کند از طرف دیگر آقایان تمایل به داشتن ابروی صاف دارند بنابراین تکنیک تزریق در خانم ها و آقایان کمی متفاوت است. در صورت های دراز و باریک ابروی صاف جذاب تر است و  این صاف بودن ابرو مانع از دراز تر نشان دادن صورت می شود. برعکس در صورت های بیضی و گرد یک قوس ملایم صورت را جذاب تر می کند.  . بدلیل حجیم بودن عضلات در آقایان دوز بوتاکس  کمی بیشتر از خانم ها است و بعلاوه روش تزریق مستطیلی برای آقایان استفاده می شود که در اینحالت ابرو خیلی بالا نمی رود و قوس ابرو زیاد نمی شود .   استفاده از کمپرس یخ ۳۰ ثانیه قبل از تزریق به بی حس شدن موضع و بی دردی در ناحیه تزریق کمک زیادی می کند. علامت گذاری و رعایت تقارن در نقاط و استفاده از خط کش به دقت کار و نتیجه مطلوب تر کمک می نماید.

 

درباره ی دکتر حسین مسافریان

همچنین ببینید

قیمت بوتاکس

قیمت بوتاکس چقدر است؟ در کلینیک های زیبایی بر اساس  برند بوتاکس و موضع تزریق بوتاکس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *