خانه / تزریق ژل / درمان خط زیر چشم

درمان خط زیر چشم

درمان خط زیر چشم چیست؟

درمان خط زیر چشم برای از بین بردن شیار اشکی در زیر چشم انجام می شود که با افزایش سن لایه چربی سطحی تحلیل رفته و در نقاط مختلف صورت مثل شقیقه ، گونه و زیر چشم بصورت خطوط و نقاط فرورفته خود را نشان می دهد. خط زیر چشم بدلیل آتروفی در این لایه از بافت همبند و چربی زیر پوستی ایجاد می شود که با استفاده از فیلرهای تزریقی این خطوط پر می شوند. ژل های تزریقی موادی هستند که در بدن یافت شده و برای پر کردن چین و چروک های پوست و یا فرو رفتگی های ناشی از عفونت ، جای جوش و یا ضربه قبلی و برجسته کردن گونه و لب مورد استفاده قرار می گیرند. اولین ماده معرفی شده بعنوان ژل تزریقی کلاژن می باشد که بدلیل ماندگاری کوتاه(4-2 ماه) و ایجاد حساسیت پوستی تمایل کمتری به استفاده از آن وجود دارد. ماده دوم اسید هیالورونیک است که در بافت همبند بطور طبیعی یافت می شود و قوام انعطاف پذیری داشته و نیمه عمر طولانی تری دارد.

با افزایش سن میزان تولید کلاژن و اسید هیالورونیک در پوست کاهش یافته که منجر به شلی و کدر شدن پوست زیر چشم می شود. نیمه عمر اسید هیالورونیک در بدن 24 ساعت می باشد و توسط آنزیم هیالورونیداز سریعا متابولیسم می شود. برای افزایش نیمه عمر این ملکول آنرا بشکل پیوندهای متقاطع تهیه می نمایند(cross- linked) با اینکار ماندگاری این ماده در بدن افزایش یافته وبه 12-9 ماه می رسد. اسید هیالورونیک در دونوع مشتق شده از منشاء حیوانی و منشاء باکتریال وجود دارد. بدلیل افزایش آلرژی و حساسیت به نوع حیوانی تمایل به استفاده از اسید هیالورونیک گرفته شده از منشاء باکتریایی بیشتر شده است.اسید هیالورونیک با منشاء باکتریال قبل از تزریق احتیاج به تست حساسیت ندارد ودر درجه حرارت اتاق قابل نگهداری است.

موارد منع درمان خط زیر چشم

سابقه حساسیت به تخم مرغ ، عفونت فعال پوستی مثل تب خال ، دوران بارداری و شیردهی ، سابقه تشکیل کلوئید در پوست و ضعف سیستم ایمنی و سیستم انعقاد خون و مصرف داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین و مسکن های غیر استروئیدی از قبیل ایندومتاسین ، آسپرین ، دیکلوفناک و… از موارد منع تزریق ژل می باشند. انجام لیزر درمانی ، میکرودرو ابرژن و لایه برداری شیمیایی ( پیلینگ ) بطور همزمان با تزریق ژل تداخل داشته و غیر مجاز می باشند.

 قبل و بعد درمان خط زیر چشم
درمان خط زیر چشم

بوتاكس بهتر است يا ژل

دو نوع چین و چروک در پوست وجود دارد 1- چروک دینامیک که با هیجانات روی پوست ایجاد می شوند و در حالت استراحت از بین می روند که این دسته به تزریق بوتاکس بخوبی پاسخ می دهند. 2-چروکی که استاتیک هستند و در حالت استراحت هم روی پوست وجود دارند و با تزریق ژل درمان می شوند . گاهی از اوقات چین و چروک صورت ترکیبی از دو حالت فوق می باشند بعبارت دیگر چروک در حالت استراحت وجود دارد ولی با هیجان عمق آن بیشتر می شود. مثلا خطوط اخم ممکن است آنقدر عمیق شده باشد که در حالت استراحت هم دیده شوند. در این حالت اول بوتاکس تزریق می شود و دو هفته بعد از مشخص شدن نتیجه تاثیر آن از ژل استفاده می شود. که ترکیب ژل و بوتاکس بطور هم افزا می باشد(synergism) هر چند که می توان همزمان ژل و بوتاکس را در یک ناحیه و در یک جلسه انجام داد. بطور کلی می توان گفت بوتاکس برای قسمت فوقانی صورت استفاده می شود و ژل برای قسمت های تحتانی صورت کاربرد دارد . قيمت بوتاكس و ‍ژل بسته به كيفيت مواد مصرفي متفاوت مي باشد ولي در صورت استفاده از مواد مرغوب قيمت ژل تقريبا دو برابر بوتاكس است با توجه به ماندگاري ژل بمدت طولاني تر (9 تا 12 ماه) در مقاسيه با بوتاكس ( 4 تا 5 ماه) هر دو بار تزريق بوتاكس معادل يكبار تزريق ژل مي باشد ودر نهايت هزينه هر دو برابر مي شود.

انواع ژل درمان خط زیر چشم کدامند؟

ژل ژوویدرم یک برند آمریکایی است که ساخت شرکت آلرگان می باشد و بصورت دو سرنگ 0.8 میلی لیتری موجود می باشد. ژوویدرم دارای دو محصول اولترا و اواترا پلاس می باشد که اولترا پلاس دارای وزن ملکولی بالاتری است و غلیظ تر می باشد و مناسب برای نقاطی است که یک ژل غلیظ مورد نیاز می باشد ( مثل خط خنده عمیق و گونه گذاری) اخیرا شرکت آلرگان برای کاهش درد تزریق لیدوکایین به آن اضافه کرده است . ژل رستیلن محصول شرکت آمریکایی مدیسیس می باشد و قبل از ژوویدرم مورد تایید FDA قرار گرفته است با این وجود در عمل بعد از تزریق ژوویدرم نرم تر است و در چند روز اول بعد از تزریق ورم کمتری ایجاد می کند.

برندهای اروپایی رقابت سنگینی با رقبای آمریکایی خود آغاز کرده اند که از میان آنها ژل هیومکس ساخت سوئیس می باشد و بصورت 2 سرنگ یک سی سی عرضه شده است و کیفیت و قیمت مناسبی دارد. دارای زیر گروه های متعددی می باشد نوع Kiss برای تزریق به لب می باشد Ultra-deep دارای غلظت بالاتر و ماندگاری طولانی تری است و مناسب برای خطوط خنده عمیق و گونه گذاری است و نوع Deep-line برای چروک های سطحی تر در خط اخم و چروک های عمودی لب فوقانی و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم می باشد. ژل تئوسیال نیز یک برند سوئیسی است که دارای زیر گر و های کیس و دیپ لاین و اولترا دیپ می باشد و به نسبت قیمت دارای کیفیت متوسطی است . برند اروپایی دیگر ژل الایناAlayna می باشد که محصول کشور آلمان است. و در زیر گروه های lip وShape به ترتیب برای حجم دهی لب و صورت عرضه شده اند و کیفیت مطلوبی دارند. ژل Skin fill و Idea ساخت ایتالیا هستند و در زیر گروههای مختلف موجود می باشند . ژل رووفیل Revofil ساخت کشور کره می باشد و ژل لب ریون Reyoun Gel ساخت چین می باشد.

برای دیدن فیلم تزریق خط زیر چشم بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

عوارض درمان خط زیر چشم

به منظور کاهش درد 30 ثانیه قبل از تزریق از کمپرس یخ استفاده می شود . بعلاوه می توان از کرم EMLA برای بی حسی پوست 45-30 دقیقه قبل از تزریق در ناحیه مورد نظر استفاده کرد. مختصر قرمزی ، تورم و احساس کوفتگی ممکن است در محل تزریق ایجاد شود که با کمپرس یخ ظرف چند ساعت بر طرف می شود. مصرف مسکن های خانواده NSAID از قبیل آسپرین، ایندومتاسین ، ایبوپروفن و …. بدلیل ایجاد اختلال در سیستم انعقاد خون و احتمال ایجاد کبودی و خون مردگی در محل تزریق ممنوع می باشد. استحمام با آب داغ و انجام تمرینات ورزشی سنگین در 24 ساعت بعد از تزریق مجاز نمی باشد.

هزینه درمان خط زیر چشم چقدر است؟

بطور کلی در کلینیک های زیبایی قیمت تزریق ژل خط خنده بر اساس نوع و کیفیت ژل و حجم تزریق شده ژل در صورت ( بر حسب میلی لیتر) محاسبه می شود. برند های آمریکایی ( ژوویدرم و رستیلن) دارای بالاترین قیمت هستند و برندهای اروپایی قیمت متوسطی دارند و ژل های چینی و کره ای پایین ترین قیمت را دارند. بعنوان مثال هزینه تزریق ژل ژوویدرم به گونه که ساخت شرکت آمریکایی آلرگان است از اسکین فیل که ایتالیایی است بالاتر است .

درباره ی دکتر حسین مسافریان

همچنین ببینید

تزريق چربي زير چشم

تزريق چربي زير چشم بطور طبیعی دو لایه چربی در زیر پوست صورت وجود دارد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *