روش های رفع تاتو چگونه است؟

خالکوبی یا تاتو کردن بدلایل متعددی انجام می شود که یک عمل غیر بهداشتی و مضر می باشد چرا که مواد مورد استفاده در جوهر های خالکوبی نامشخص است و می تواند منجر به ایجاد واکنش های حساسیتی و یا عفونت های مختلف بشود. بسیاری از افرادی که تاتو کرده اند بعد از مدت زمان کوتاهی پشیمان شده و بدنبال روش های رفع تاتو می گردند. در این مبحث روش های مختلف پاک کردن تاتو و نقاط قوت و ضعف هر کدام از این روش ها بررسی می شود

هزینه پاک کردن تاتو چقدر است؟

بطور کلی قیمت رفع تاتو بسته به وسعت ناحیه خالکوبی شده و متد درمان متفاوت است. روش تاتو ریموور جدیدترین روش پاک کردن تاتو در تمام بدن است که برای تمام طیف رنگی از جمله قرمز و بژ که با لیزر قابل درمان نیست در دو یا نهایتا سه جلسه با استفاده از دستگاه درماپن و محلول rejuvi ناحیه خالکوبی شده را بدون جا گذاشتن اسکار پاک می کند و نسبت به لیزر تعداد جلسات کمتر و هزینه مناسب تری دارد.

رفع تاتو با روش جراحی چگونه است؟

چنانچه اندازه تاتو کوچک باشد و موقعیت آن در بدن اجازه برداشت کامل آن را بدهد ، روش جراحی یک گزینه برای رفع تاتو است. ایراد این روش باقی ماندن یک جای بخیه در موضع است و بدلیل معرفی روش های موثرتر امروزه از روش جراحی کمتر استفاده می شود.استفاده از کوتر حرارتی و برداشتن لایه درم و اپیدرم و سوزاندن شیمیایی موضع با اسید تری کلرو استیک TCA یک روش قدیمی است که خالکوبی با یک اسکار بزرگ عوض شده و یک روش منسوخ شده به شمار می رود.

حتما بخوانید  کربوکسی تراپی

پاک کردن تاتو با لیزر چگونه است؟

لیزر q-switched  روش مناسبی برای درمان خالکوبی تیره می باشد چرا که امواج پر قدرت لیزر جذب رنگدانه شده و ملکول های آن را در کسری از ثانیه به ذرات ریزتر شکانده بطوری که سلول های ماکروفاز آنها را بلعیده و بتدریج از بدن دفع می کنند.تعداد جلسات درمان برای از بین بردن رنگدانه تاتو ۷ تا ۱۲ جلسه است  که بر اساس عمق رنگدانه و نوع رنگ معین می شود و فاصله بین جلسات ۲ ماه است. بیشترین پاسخ به درمان در این روش رنگدانه سیاه می باشد چرا که پیگمان سیاه تمام طول موج لیزر را جذب کرده و متلاشی می شود. رنگدانه های آبی و سبز هم جذب قابل توجهی داشته و به این روش پاسخ می دهند.با این وجود رنگ های قرمز،زرد، خاکستری ، بژ و هم رنگ پوست با این روش پاسخ مناسبی نمی دهند و روش های رفع تاتوی دیگری نیاز دارند . بروز عوارض هیپو پیگمناسیون ( کم رنگ شدن پوست) و  واکنش های آلرژیک و  عدم پاسخ کامل در رنگدانه های مختلف و تعدد جلسات درمان ، استفاده از این روش را محدود کرده است.

قبل و بعد رفع تاتو
رفع تاتو

رفع تاتو بدون لیزر و اسکار چگونه است؟

تمامی طیف رنگی تاتو، حتی تاتوهای سفید، کرم و بژ که لیزر قادر به پاک کردن آن نمی باشد در این روش پاک می شود. جلسات درمانی در این روش کوتاه بوده و در اکثر مواقع می توان تاتوهای کوچک را تنها در یک جلسه پاک نمود.  در این روش پس از بی حسی از یک ابزار نیدل تراپی با سرعت بالا به نام درماپن استفاده می شود و سوراخ های ریز در سطح پوست ایجاد شده، سپس از کوکتل مخصوص Rejuvi که دارای خاصیت ترکیب به اکسید های فلزی موجود در رنگدانه است استفاده می شود این محلول PH خنثی داشته و برای بافت مضر نمی باشد. از آنجا که جوهری که در جریان خالکوبی وارد درم می شود، در سه ناحیه جای می گیرد:۱-داخل فیبروبلاست ها ۲-داخل ماکروفاژها ۳-بصورت گرانول های پیگمانی حاوی غشاء در خارج سلول ها خروج این رنگدانه ها از بدن در چند مرحله اتفاق می افتد. قسمت اعظم رنگدانه حین درمان از پوست خارج می شود و بقیه آن که داخل سلول ها قرار گرفته اند تا ۷۲ ساعت با محلول Rejuvi ترکیب شده و به سطح پوست آمده و از بدن خارج می شوند. بنابراین به منظور حفظ محلول فوق در لایه های مختلف پوست ،شستشو و استحمام تا سه روز بعد از درمان با این روش غیر مجاز است. یک لایه خشک  از سلول های مرده سطح پوست همراه با رنگدانه های تاتو بر روی  موضع شکل می گیرد که کندن و خارش آن مجاز نیست و بتدریج  بعد از چند روز از سطح پوست جدا شده و جای خود را به پوست سالم و بدون تاتو می دهد.

حتما بخوانید  چروک دور چشم

در اکثر موارد درمان در یک جلسه کفایت می کند با این وجود در مواردی که از جوهر بژ و سفید استفاده شده باشد و یا اینکه رنگدانه در قسمت های عمقی تر قرار گرفته باشد ممکن است  ۲ یا سه جلسه درمان انجام شود که در این صورت فاصله بین جلسات ۴ تا ۸ هفته می باشد.

برای دیدن فیلم پاک کردن تاتو بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

محلول پاک کردن تاتو
محلول رفع تاتو

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

لیزر در درماتولوژی

تالیف دکتر مهدی ایزدی

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 165 میانگین: 2.3]
دسته‌ها: زیبایی پوست

مقالات مرتبط

لیزر جای جووش
زیبایی پوست

آراف فرکشنال

آراف فرکشنال چیست؟ آر اف فرکشنال ترکیبی است از دستگاه آر اف و میکرونیدلینگ به منظور افزایش بازده درمان، بعبارت…
زیبایی پوست

کرم نانوفت

کرم نانوفت چیست؟ استحصال سلول های بنیادی خالص از نانوفت با استفاده از فیلترهای مخصوص و سانتریفیوژ انجام می شود، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button