قرص داکسی سایکلین

قرص داکسی سایکلین برای درمان جوش

قرص داکسی سایکلین چیست؟

 ‌قرص داکسی سایکلین عضو خانواده‌ای از آنتی بیوتیکهای باکتریو استاتیک هستند که در مقابل باکتری‌های گوناگون گرم منفی و گرم مثبت، مایکو پلاسماها، کلامیدیاها و ریکتزیاها فعال می‌باشند. قرص داکسی سایکلین برای درمان آکنه نیز استفاده می‌شود. این داروها با اتصال به ریبوزوم از پروتئین سازی جلوگیری می‌کنند.

چرا بعد از خوردن قرص داکسی سایکلین نباید دراز کشید؟

قرص داکسی سایکلین یا کپسول داکسی سایکلین از جمله انتی بیوتیک هایی است که می تواند تحریک مخاط مری وافزایش بازگشت اسید معده یه سمت معده داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود که به دنبال مصرف کپسول داکسی سایکلین برای جلوگیری از این واکنش و این عارضه ریفلاکس تا یک ساعت مصرف گپسول داکسی سایکلین شخص دراز نکشد.

عوارض جانبی داکسی سایکلین چیست؟

تغییر دائمی رنگ دندان

مصرف داکسی سایکلین در طول رشد دندان، ممکن است باعث تغییر دائمی رنگ دندان در کودکان شود. مصرف این دارو در نیمه آخر بارداری مادر و یا ۸ سالگی کودک می تواند منجر به تغییر رنگ دندان های کودکان به زرد، خاکستری یا قهوه ای شود.

اسهال

مصرف داکسی سایکلین ممکن است باعث اسهال شود. این عارضه حتی می تواند از اسهال خفیف تا عفونت شدید روده متغیر باشد. اگر اسهال شدید یا مداوم دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. احتمالا پزشک مصرف این دارو را قطع می کنند.

افزایش فشار داخل جمجمه

این دارو احتمال دارد باعث افزایش فشار داخل جمجمه، شود؛ که علائم آن شامل سردرد، تاری دید، دو بینی و کاهش بینایی است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین احتمال دارد در داخل چشم خود التهاب داشته باشید. زنان در سنین باروری که دارای اضافه وزن هستند بیشتر در معرض خطر این عارضه قرار دارند. اگر سابقه فشار خون داخل جمجمه دارید، خطر بروز این عوارض ناشی از داکسی سایکلین بیشتر است.

حتما بخوانید  مزونیدلینگ صورت

واکنش شدید پوستی

داکسی سایکلین می تواند واکنش های جدی پوستی ایجاد کند. این موارد شامل شرایطی به نام سندرم استیونس-جانسون، نکرولیز اپیدرمی سمی و واکنش دارویی با ائوزینوفیلی و علائم سیستمیک (DRESS) است. علائم می تواند شامل تاول، لایه برداری پوست و بثورات لکه های کوچک بنفش باشد. در صورت بروز هر یک از این علائم، مصرف این دارو را متوقف کرده و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

تاخیر رشد در کودکان

مصرف داکسی سایکلین در سه ماهه دوم و سوم بارداری، می تواند از رشد استخوان در کودکان جلوگیری کند. همچنین مصرف آن تا سن ۸ سالگی ممکن است رشد استخوان در کودکان را کاهش دهد. این رشد استخوان با تاخیر پس از قطع دارو برگشت پذیر است.

آلرژی

داکسی سایکلین می تواند یک واکنش حساسیتی شدید ایجاد کند. علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اختلال تنفس
  • تورم گلو یا زبان

اگر واکنش آلرژیک دارید، بلافاصله با پزشک یا مرکز درمانی تماس بگیرید. اگر شابقه واکنش آلرژیک به آن یا سایر تتراسایکلین ها داشته اید، این دارو را دیگر مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد.

داکسی سیکلین با کدام مواد غذایی نباید مصرف شود؟

غذاهای حاوی کلسیم احتمال دارد میزان جذب این دارو توسط بدن را مختل کنند. حتی احتمال دارد دارو به خوبی کار نکند. برخی از غذاهایی که کلسیم زیادی دارند شامل شیر و پنیر است. اگر این مواد را می خورید یا می نوشید، حداقل یک ساعت قبل یا پس از دارو آنها را مصرف کنید.

آیا مصرف داکسی سایکلین برای زنان در دوران شیردهی مجاز است ؟

داکسی سایکلین به شیر مادر منتقل می شود و احتمال دارد در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند منجر به بروز عوارض جانبی شود. بر همین اساس بهتر در مورد مصرف آن در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنند. حتی می توانید هنگام مصرف این دارو از شیر دادن خودداری کنید. شاید لازم باشد در مورد قطع شیردهی یا قطع مصرف این دارو تصمیم بگیرند.

حتما بخوانید  بهترین قیمت درمان جای جوش در سال 1401
قرص داکسی سایکلین
قرص داکسی سایکلین قبل و بعد

 

داکسی سایکلین چگونه به درمان آکنه کمک می کند؟

باکتری ها روی پوست همه زندگی می کنند. در حقیقت، حدود 1000 نوع باکتری وجود دارد که پوست شما را خانه خود می دانند. یکی از این باکتری ها به نام P. acnes در غدد تولید روغن در پوست شما زندگی می کند.

بنابراین، هنگامی که به بلوغ می رسید، سطح تستوسترون شما افزایش می یابد و باعث می شود غده ها روغن بیشتری تولید کنند. تمام آن روغن اضافی منجر به تکثیر P. acnes و ایجاد التهاب می شود. التهاب یکی از دلایل ایجاد آکنه است.

استفاده از این دارو باعث از بین بردن باکتری های (P. acnes) می شود، بنابراین، نمی توانند باعث التهاب شوند و در نتیجه آکنه را درمان می کند.

با مصرف قرص داکسی سایکلین چه مدت طول می کشد تا آکنه بهبود یابد؟

مانند سایر درمان های آکنه، برای درمان به مدتی زمان نیاز دارید. ممکن است آکنه شما در عرض 2 هفته شروع به بهبود کند. اما، ممکن است 12 هفته (یا 3 ماه) طول بکشد تا فواید کامل درمان را ببینید.

مدت تجویز قرص داکسی سایکلین چگونه است؟

 معمولاً برای جلوگیری از مقاومت باکتری P. acnes در برابر دارو، مصرف آن را به 3 ماه محدود می شود. (ممکن است اگر بیش از این مدت به مصرف ادامه دهید، باکتری به دارو مقاومت پیدا کنند، در نتیجه بهبودی آکنه حاصل نشود).

با این حال، مدت مصرف آن در افراد متفاوت است و ممکن است پزشک شما بخواهد که شما مدت بیشتری از دارو مصرف کنید. هم چنین، پزشکان نیز معمولاً این دارو را همراه با سایر روش های درمانی تجویز می کنند.

حتما بخوانید  هزینه میکرونیدلینگ در سال 1401❤

ارائه راه کاری جهت عدم مقاومت باکتری P. acnes به داکسی سایکلین:

در این روش: فقط لازم است مصرف آن را برای مدت کوتاهی قطع کنید (این کار احتمال مقاومت باکتری P. acnes در برابر داکسی سایکلین را کاهش می دهد). در این مدت درمان های موضعی مانند: کرم های رتینوئید یا بنزوئیل پراکسید را تجویز می کنند. به این صورت بعد از قطع مصرف داکسی سایکلین، شما هنوز تحت درمان هستید تا آکنه شما درمان شود.

بهترین روش و میزان مصرف قرص داکسی سایکلین

  • دوز معمول مصرف داکسی سایکلین 50 میلی گرم دو بار در روز یا 100 میلی گرم یک بار در روز است.
  • همچنین، برخی از اشکال داکسی سایکلین به صورت 20 میلی گرم دو بار در روز یا 40 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.