کرایولیپولیز چیست؟

روش های لاغری موضعی در سال های اخیر گسترش زیادی یافته است و از روش های تهاجمی و سریع مثل لیپوماتیک تا روش های غیر تهاجمی از قبیل کویتیشن ، کرایولیپولیز و آر اف می باشد که هر کدام برای موارد خاص و شرایط جسمی و سلامتی فرد مورد استفاده می باشد. کرایولیپولیز دستگاهی است که برای زدودن سلول چربی از بدن استفاده می‌شود.با روش کرایولیپولیز، سلول‌های چربی بوسیله سرما از بین می‌روند و به همین دلیل بدون بازگشت است. مقاومت سلول های چربی در برابر سرما کمتر از سلول های بافت همبند و پوست می باشد بنابراین می توان بطور انتخابی درجه حرارتی انتخاب کرد که بتواند سلول های چربی را از بین برده و آسیبی به سایر سلول ها وارد نشود.این روش از سال ۲۰۰۹ بر روی انسان بصورت موفقیت آمیز آزمایش و به عنوان روش جایگزین بدون جراحی برای ازبین رفتن سلول چربی پیشنهاد می‌شود.کرایولیپولیز با سرمای زیر صفر و مکش بافت را تحت تاثیر قرار می دهد و قسمتی که قرار است سلول‌های چربی‌اش ازبین رود به داخل محفظه مکنده دستگاه کشیده شده وبه مدت ۴۵ دقیقه در این محفظه مکشی قرارمی گیرد. سلول های چربی در حرارت  کمتر از  ۱۰+  کریستالیزه می شوند ولی برای تسریع در فرایند سرد شدن بافت این حرارت به زیر صفر رسانده می شود. با این وجود برودت کمتر از ۶- می تواند به سلو ل های پوست آسیب رسانده و نکروز پوستی بدهد. حداقل زمان لازم برای کریستالیزه شدن سلول های چربی ۳۰ دقیقه می باشد ولی بر اساس ضخامت لایه چربی این زمان را تا یک ساعت نیز می توان افزایش داد.
حین درمان برای جلوگیری از مقاومت بافت چربی در برابر سرما  بافت  گرم شده و دوباره سرد می شود. مکانیسم مقاومت در برابر سرما شبیه خانه یخی اسکیمو ها می باشد که دیوار یخی مانع از نفوذ سرما به فضای داخل شده و درون خانه علارغم سرمای شدید بیرون گرم می باشد. کرایو لیپولیز وکیوم دار برای ازبین بردن سلولهای چربی بسیار موثر و همراه با عوارض حداقل است. برای جلوگیری از آسیب به اپیدرم از پدهای  ضدیخ  استفاده می شود که بین پروب دستگاه و پوست قرار می گیرد.  این پدها  با آب ، پلی اتیلن گلیکول، هیدروکسیل سلولز و اسانس  آغشته شده اند و از اپیدرم پوست در برابر سرما محافظت می کنند.

 

 تعداد جلسات کرایولیپولیز چند نوبت است؟

بر اساس ضخامت لایه چربی و اضافه وزن بیمار متفاوت می باشد. نگرش اولیه در مورد تعداد جلسات کرایو لیپولیز یک یا دو جلسه درمان بود ولی این یک تصور نادرست بود. پروتکل های درمانی جدید ۳ جلسه درمان برای هر ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن می باشد و بیشتر از این میزان اضافه وزن به ازاء هر ۱ تا۵ کیلو ۱ جلسه بر تعداد جلسات اضافه می شود.مثلا فردی که ۱۴ کیلوگرم اضافه وزن دارد تعداد کل جلسات ۴ نوبت می باشد. فاصله بین جلسات برای دستگاه های واکیوم دار یک ماه و برای هندپیس های مسطح وصفحه ای بین ۲ تا ۶ هفته می باشد. در هندپیس های واکیوم دار بدلیل مکش بافت بدرون دستگاه سطح تماس بافت با هندپیس افزایش یافته و سرما بطور موثری به بافت انتقال می یابد.
در واقع کرایولیپولیز یک فرآیند حذف سلولهای چربی بدون صدمه به پوست و سایر بافتهای بدن است. سلولهای چربی سرمادیده دستخوش پدیده آپپتوزیس می گردند. در واقع آپپتوزیس مرگ برنامه ریزی شده سلول چربی است که ضخامت لایه چربی به طور موثری کاهش می یابد. سلولهای چربی مرده شکسته شده و حداکثرطی ۲ ماه تخلیه میگردد و باعث لاغری و کاهش سایزشده و پوست بدن نیز زمان کافی دارد تا خودش را جمع کند و کمتر دچار شلی و افتادگی شود. کرایولیپولیز روشی ایمن و بدون عارضه بوده و تحمل آن برای بیماران راحت می باشد. منطقه تحت درمان ممکن است قرمز شده و گاهی این قرمزی چندین دقیقه و یا حتی چندین ساعت طول می کشد. بعضی بیماران اندکی درد را در طول درمان تجربه کرده ولی این درد در زمان کوتاهی فروکش می کند. این روش جدیدترین و بی عارضه ترین درمان جاقی موضعی در ناحیه شکم، پهلو ها ،پشت و زیر باسن می باشد.

حتما بخوانید  از بین بردن غبغب
عکس کرایولیپولیز
عکس کرایولیپولیز

سلولهای چربی تخریب شده (لیپولیز شده ) چگونه دفع می شوند؟

سلولهای چربی بعد از تخریب طی یک فرآیند سه ماهه از طریق کیسه صفرا به داخل روده وارد شده و دفع میگردند و به دلیل دفع تدریجی هیچ گونه عارضه ای ایجاد نمی کنند و فقط باعث افزایش خفیف چربی خون طی این مدت میگردد.

موارد منع عمل کرایولیپولیز چیست؟

بدلیل تاثیر سرما بر روی بافت موارد منع نسبی و مطلق برای این درمان وجود دارد. بعنوان مثال اختلالات مرتبط با سرما(بیماری رینود ،سابقه کهیر در اثر سرما، کرایوگلوبولینمی ) می تواند با این روش شعله ور شود . وجود فتق در موضع می تواند با مکش دستگاه تشدید شده و چنانچه در ناحیه جای بخیه جراحی قبلی وجود داشته باشد ممکن است یک فتق نهفته در موضع باشد بنابراین بر روی اسکار قبلی نمی توان کرایولیپولیز انجام داد. بیماری های شدید قلبی ، کلیوی ، کبدی ،ترومبوفلبیت و ترومبوزیس ، فشار خون بالا،  دیابت کنترل نشده  وسرطان از موارد منع عمل کرایو لیپولیز می باشند.  بدلیل تاثیرات موقت عصبی در ناحیه تحت درمان در مولتیپل اسکلروز و صرع نیز نباید از این روش استفاده شود.  زمان پریود ، افراد حساس در برابر سرما و سنین بالا  از موارد منع نسبی کرایولیپولیز می باشد.

آیا کرایولیپولیز در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

مثل بقیه درمان های زیبایی انجام کرایولیپولیز بدلیل استرسی که به مادر و جنین وارد می کند و نامشخص بودن تاثیرات درازمدت این روش درمانی بر روی جنین و مادر توصیه نمی شود . مطالعات مستند انسانی در این زمینه انجام نشده است و با توجه به ضعف سیستم ایمنی و کاهش وزن و سایز مادر بدلیل تغذیه شیر خوار به تعویق انداختن کرایولیپولیز تا پایان دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود.

حتما بخوانید  آر اف چیست

سایز دور کمر مناسب برای  آقایان  کمتر از ۹۴ سانتی متر و در خانم ها کمتر از ۸۰ سانتیمتر می باشد. خطرناکترین نوع چاقی تجمع چربی در ناحیه شکم است و ریسک بیماری های قلبی و عروقی و دیابت با این چربی افزایش می یابد . اندازه دور کمر بیش از ۱۰۲ سانتیمتر در آقایان و بیش از ۸۸ سانتیمتر در خانم ها پرخطر محسوب می شود.

تفاوت سایر روش های لاغری با

کرایولیپولیز چیست؟

استفاده همزمان و ترکیبی با سایر دستگاه های لاغری نتایج را به طور چشمگیری افزایش داده است .انجام همزمان کویتیشن و کرایولیپولیز اثر هم افزایی دارد و توصیه می شود که کویتیشن بعد از کرایو انجام شود چراکه بعد از کرایو  بافت چربی  ملتهب شده و آب تجمع می نماید که وجود آب در سلول های چربی به تاثیر مضاعف کویتیشن و لیز سلول های چربی باقیمانده کمک می نماید. در این شیوه ابتدا کرایو انجام شده و بعد از استراحتی کوتاه کویتیشن انجام می شود. ترکیب آر اف مونو پولار و کرایولیپولیز نیز اثر هم افزایی دارد و می تواند به سفت شدن پوست کمک نماید ولی این دو درمان در یک روز نباید انجام شود و در مرحله اول آر اف انجام شده دو هفته بعد کرایولیپولیز انجام شود. ترکیب LPG ( اندرمولوژی ) با کرایو لیپولیز نیز انجام می شود که در این روش ایتدا LPG انجام شده و چند  روز بعد کرایو انجام می شود. در موارد مقاوم به درمان های فوق  و در صورت عجله داشتن برای کاهش سایز از روش های تهاجمی تر لیپولیز مثل لیپوماتیک برای خارج کردن بافت چربی استفاده می شود.

حتما بخوانید  هایفوتراپی شکم

برای دیدن فیلم کرایو بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

مزایای روش کرایولیپولیز چیست؟

۱- در کرایولیپولیز تعداد سلولهای چربی کم می شود نه حجم آنها!

۲- با یک بار کرایولیپولیز بین ۴ تا ۱۲ سانتی متر سایز کم خواهیم کرد.

۳- حتی در کبد های چرب با گرید پایین می توان کرایولیپولیز کرد.

۴-کرایولیپولیز روشی بی خطر و بدون عارضه (در صورت استفاده از دستگا ههای کرایولیپولیز استاندارد)می باشد.

عوارض کرایولیپولیز چیست؟

برخلاف روش کویتیشن که بعد از هر جلسه سطح LDL و VLDL افزایش می یابد در این روش افزایش سطح چربی های خون صورت نگرفته و یا اینکه بسیار نامحسوس و تدریجی است. روش کرایو لیپولیز مورد تایید FDA می باشد و عوارض جانبی قابل توجهی ندارد با این وجود قرمزی گذرای موضعی، کبودی و بی حسی پوست در موضع انجام کرایولیپولیز، رایج ترین عوارض جانبی می باشند. معمولا بی حسی ها بعد از ۳ تا ۴ هفته بر طرف می شوند. تحقیقات صورت گرفته بر روی اعصاب محیطی نشان داده است که هیچ گونه عوارض دائمی بر روی این اعصاب ایجاد نشده است و در دوره پیگیری شش ماهه هیچ عوارض جانبی دائمی دیده نشده است. تغییر در سطح چربی خون و یا عوارض جانبی بر روی کبد گزارش نشده است.

هزینه کرایولیپولیز چقدر است؟

بطور کلی هزینه کرایولیپولیز در کلینیک های تناسب اندام بر اساس تعداد وکیوم مورد استفاده  محاسبه می گردد. هر چه ضخامت و وسعت لایه چربی بیشتر باشد احتیاج به تعداد واکیوم بیشتر در موضع می باشد و نهایتا قیمت کرایولیپولیز بیشتر می شود.

منابع:

[۱] colman SR, Sachdeva K, Egbert BM, Preciado J, Allison J. (2009), “Clinical Efficacy of Noninvasive Cryolipolysis and Its effects on Peripheral Nerves”. Aesthetic Plast Surg. 33 (4): 482-8.

[۲] Nelson AA, Wasserman D, Avram MM. (2009), “Cryolipolysis for Reduction of Excess Adipose Tissue”. Semin Cutan Med Surg. 28 (4): 244-9.

تا اطلاع ثانوی بخش کرایولیپولیز غیر فعال است

 

آدرس اینستاگرام

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 70 میانگین: 2.2]
دسته‌ها: لاغری

مقالات مرتبط

لاغری شکم با لیپولیزر
لاغری

لاغری شکم

لاغری شکم اساس درمان برای تمامی روش های لاغری شکم اصلاح سبک زندگی از طریق افزایش تحرک بدنی و رژیم…
هایفوتراپی شکم
لاغری

هایفوتراپی شکم

هایفوتراپی شکم چیست؟   هایفوتراپی شکم عبارتست از انتقال امواج اولترا سوند با شدت بالا و فرکانس پایین ،  بطور…
لاغری

دستگاه کویتیشن

دستگاه کویتیشن چیست؟ دستگاه کویتیشن با تولید امواج اولتراسونیک که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند( ۲۰ تا ۴۰ کیلو…
رفع غبغب
لاغری

از بین بردن غبغب

از بین بردن غبغب روش های از بین بردن غبغب چگونه است؟ در مواردی که غبغب بدلیل شلی پوست باشد…
لاغری

کویتیشن لاغری

 کویتیشن لاغری چیست ؟ روش های لاغری موضعی در سال های اخیر گسترش زیادی یافته است و از روش های…
لاغری

برای لاغری

کرایولیپولیز برای لاغری روش های لاغری موضعی در سال های اخیر گسترش زیادی یافته است و از روش های تهاجمی…

15 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • با سلام
  من ۲۸ سالمه و چاقی در قسمت های پهلو و شکم دارم. به نظر شما کرایولیپولیز بهتره یا رژیم غذایی؟ قیمت هر جلسه کرایولیپولیز چقدر است؟
  با تشکر

  پاسخ
  • درود بر شما
   کرایولیپولیز موجب از بین رفتن سلول های چربی در موضع می شود. دفع چربی اضافه از طریق کبد انجام شده در نتیجه ترکیب رژیم غذایی همراه با تحرک بدنی بطور هم افزا به کاهش سایز کمک می کند. قیمت کرایولیپولیز بر اساس تعداد هندپیس های مورد استفاده در هر جلسه می باشد که در معاینه مشخص می شود.
   موفق باشید
   کرایولیپولیز

   پاسخ
 • با سلام،من در ناحیه پهلو و شکم چربی اضافه دارم و می خوام سرما درمانی کنم ولی وقتی انگشتان دست یا پاهام با آب سرد تماس پیدا می کنه شدیدا دردناک می شه و رنگ پوست آن عوض میشه.آیا با این شرایط می تونم کرایولیپولیزانجام بدم.
  متشکرم

  پاسخ
  • درود بر شما
   دردناک شدن و تغییر رنگ پوست انگشتان دست و پا در اثر سرما از علائم اختلال ری نودزReynaud’s disorder است که بدلیل انقباض عروق در اثر سرما می باشد. این انقباض مدت زمان طولانی باقی نمانده و آسیب جدی به بافت نمی رسد. مطالعه مستندی برای تاثیر کرایولیپولیز در افراد با این اختلال انجام نشده است و اختلال ری نودز از موارد منع نسبی انجام کرایولیپولیز می باشد. بعبارت دیگر کرایولیپولیز اولین انتخاب درمانی برای شما نمی باشد و روش های جایگزین مثل کویتیشن و آر اف مناسب تر می باشد با این وجود با رعایت احتیاط و انتخاب مناسب پارامترهای درمانی، کرایولیپولیز برای شما قابل انجام است و ریسک اینکار افزایش احساس درد در موضع درمان نسبت به افراد عادی می باشد. به هر حال مشاوره حضوری قبل از درمان برای شما توصیه می شود.
   موفق باشید
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و عرض ادب
  من ۴۴ سالمه و می خوام کرایو برای پهلو و شکم انجام بدم. سوالم اینه که می شه هم کویتیشن و هم کرایو انجام داد و مدت زمان آن چقدر است؟
  متشکرم

  پاسخ
  • درود بر لیلا خانم
   انجام همزمان کرایولیپولیز و کویتیشن در یک جلسه ممکن است و اثر هم افزا دارند. البته برای تاثیر بیشتر ابتدا کرایولیپولیز و سپس کویتیشن انجام می شود. مدت زمان کرایولیپولیز حدود یکساعت و کویتیشن حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من دو ماه قبل پیش شما کرایولیپولیز پهلو و شکم انجام دادم. نتیجه اش خیلی خوب بود و کاهش سایز در هر دو ناحیه داشتم. من در آلمان زندگی می کنم آیا امکان برگشت سایز به حالت قبل وجود داره و شما گفتید بیشتر از یک جلسه درمان احتیاج دارید. آیا درمان را اینجا ادامه بدم؟
  متشکرم

  پاسخ
  • درود بر شادی خانم
   تعداد سلول های چربی در بدن ثابت است و با کرایولیپولیز تعدادی از این سلول ها از بین می روند و سایز کم می شود ولی سلول های باقیمانده توانایی حجیم شدن و جذب چربی بیشتر را دارند و ممکن است چند ماه بعد بدلیل رعایت نکردن رژیم غذایی و یا سبک زندگی کم تحرک سایز شما به حالت اول برگردد بنابراین درمان خود را ادامه دهید و تحرک بدنی ( ۴۰ دقیقه پیاده روی در روز) را فراموش نکنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  وزن من اخیرا به ۱۲۵ کیلو رسیده و در ناحیه شکم و پهلو افزایش سایز داشته ام . حدود ۳ سال است متادون مصرف می کنم. تمام آزمایش ها م نرمال هستند. آیا می تونم کرایولیپولیز کنم؟
  با تشکر

  پاسخ
  • درود بر اکبر آقا
   داروی متادون بر روی عملکرد کبد تاثیر می گذارد و با توجه به این نکته که در روش کرایولیپولیز دفع چربی از طریق کبد انجام می شود سلامت کبد اهمیت زیادی دارد. چنانچه آزمایش آنزیم های کبد شما نرمال باشد این روش برای شما منعی ندارد. تحرک بدنی و رعایت رژیم غذایی با مدیریت کردن کربوهیدرات را فراموش نکنید.
   موفق باشید
   کرایولیپولیز

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  در دوران شیر دهی می توان از روش کرایولیپولیز استفاده کرد؟
  با تشکر

  پاسخ
  • درود بر خانم Mary
   کرایولیپولیز روشی جدید برای از بین بردن سلول های چربی بدن از طریق سرما ست. شیر دادن یک راه ساده و آسان برای از بین بردن این ذخیره چربی در بدن می باشد. از آنجا که مطالعه بلند مدتی درباره انجام کرایولیپولیز در دوران شیردهی نشده است، بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کرده و تا پایان دوران شیر دهی صبر کنید و از مزایای این روش درمانی در آن زمان سود ببرید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • […] باشد و در تمام نقاط بدن قابل استفاده می باشد. انجام کرایولیپولیز همزمان در یک جلسه با کویتیشن منعی نداشته و به تاثیر […]

  پاسخ
 • بهترین و کامل ترین و دقیق ترین توضیحات رو تو سایت شما میشه پیدا کرد این نتیجه ای هست که بعد از چند ماه سرچ کردن و مطالعه دهها مطلب در خصوص تکنیک های زیبایی بهش رسیدم.

  سلامت و سربلند باشید

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button