خانه / جوانسازی / هایفو چیست

هایفو چیست

هایفو چیست؟

هایفو HIFU عبارتست از انتقال امواج اولترا سوند با شدت بالا و فرکانس پایین ، بطور متمرکز در لایه های عمقی پوست ( High Intensity Focused Ultrasound ) به منظور لیفتینگ و جوانسازی پوست . در گذشته امواج صوت با فرکانس بالا بعنوان یک روش تشخیصی مطمئن و کم عارضه بصورت سونوگرافی مورد استفاده قرار گرفته است. تفاوت امواج هایفو با امواج سونوگرافی در این است که هایفوتراپی یک روش درمانی است و شدت امواج آن بیشتر است و فرکانس پایین تری دارد و بعلاوه این امواج همگرا هستند و در یک نقطه کانونی در زیر پوست متمرکز شده و ایجاد گرما می نمایند در حالیکه امواج سونوگرافی واگرا بوده و انرژی پایین تر و فرکانس بالاتری دارند.

با افزایش سن تغییرات پوست از قبیل شل شدن و شکل گیری چین و چروک های صورت در تمام لایه های پوست ایجاد می شود . درمان های رایج در جوانسازی از قبیل میکرودرم ابریژن ، آر اف و لیزر عمدتا متمرکز بر لایه های سطحی اپیدرم و درم می باشند. در گذشته درمان قابل قبول و موثری برای قسمت های عمقی تر پوست( SMAS) بجز جراحی پلاستیک صورت در دسترس نبود. در جراحی پلاستیک صورت یک لایه از پوست جدا شده و به سمت بالا کشیده شده و نقاط انعقاد حرارتی در لایه SMAS بطور مستقیم بوسیله امواج الکتروفرکانسی انجام شده و لیفتینگ جراحی انجام می شد. لایه اتصال دهنده عضلات به پوست SMAS نقش مهمی در افتادگی پوست و ایجاد چروک های عمقی ایفا می کند این لایه superficial musculoaponeurotic system به شکل یک بافت هم بند فیبروز در گردن و صورت قرار گرفته و میمیک صورت و حرکات عضلات از طریق این لایه به پوست منتقل می شود و ایجاد چین و چروک های عمقی و شلی پوست در میانسالی از این لایه شروع می شود. در روش هایفو تراپی این لایه مورد هدف قرار می گیرد و لایه اپیدرم دست نخورده باقی می ماند بعبارت دیگر کانون امواج اولتراسوند در زیر پوست است و در زمان عبور از سطح پوست انرژی امواج جذب پوست نشده و تغییر قابل توجهی در سطح پوست ایجاد نمی شود.

حتما بخوانید  لیفتینگ صورت
هایفو چیست

روش انجام هایفو درمانی چگونه است؟

بعد از استعمال ژل اولتراسوند در سطح پوست و انتخاب کارتریج مناسب خطوط درمان بطور دستی و با فاصله ۳ تا ۵میلی متر انتخاب شده و تعداد۳۵۰ تا ۴۵۰ شات برای تمام صورت و گردن انجام می شود. چنانچه افتادگی پوست شدید باشد تا ۵۰۰ شات قابل انجام است. هر کارتریج بر حسب نوع دستگاه ۱۰ تا ۱۵ نقطه کانونی ایجاد می کند. درجه حرارت ۶۵ درجه سانتی گراد موجب نکروز انعقادی نقاط کانونی امواج می شود بعلاوه با ارتعاش و انتقال گرما در بافت اطراف که کمتر از نقاط هدف می باشد رشته های کلاژن جمع شده و در نهایت ترمیم و لیفتینگ در این ناحیه شروع شده و بعد از ۹۰ تا ۱۸۰ روز این فرایند تکمیل می شود. در نقاطی که ضخامت لایه SMAS کمتر است مثل پیشانی،شقیقه، گردن و اطراف چشم از کارتریج های با عمق نفوذ کمتر استفاده می شود. در بقیه نقاط بطور معمول از کارتریج های با عمق نفوذ بالاتر استفاده می شود(۳ تا ۴٫۵ میلی متر) بطور کلی اگر لایه چربی زیر پوستی به اندازه کافی باشد کارتریج ۴٫۵ میلی متری انتخاب مناسب تری است و در افراد با ضخامت لایه چربی کمتر کارتریج ۳ میلی متری مناسب تر است. بطور متوسط هر جلسه هایفو تراپی حدود یک ساعت طول می کشد. به منظور یک دست شدن پوست انجام تمام نقاط صورت و گردن در یک جلسه می بایست انجام شود بعبارت دیگر نمی توان برای یک ناحیه از صورت هایفوتراپی انجام داد و بقیه صورت را رها کرد چرا که در غیر این صورت تاثیر درمان کمتر شده و نتیجه مطلوب بدست نخواهد آمد .تفاوت هایفو تراپی با امواج لیزر و آر اف در جوانسازی پوست در این است که انرژی این امواج جذب لایه های سطحی اپیدرم و قسمت فوقانی درم می شوند و تاثیر درمانی خود را در این ناحیه اعمال می نمایند چرا که در صد بسیار ناچیزی از انرژی آنها به لایه عمقی تر پوست می رسد در حالی که در هایفو تراپی تمرکز امواج نقاط زیر پوست می باشد.

حتما بخوانید  لیفتینگ صورت بدون جراحی
عکس هایفوتراپی
هایفو چیست

فواید هایفو درمانی چیست؟

هایفوتراپی در تمام نقاط بدن و برای انواع تیپ های پوستی قابل استفاده است و کلا یک جلسه درمان انجام می شود و ماندگاری تاثیر آن بالاتر از ۲ سال می باشد. این روش احتیاج به برش نداشته و ریسک عفونت ، اسکار و عوارض جراحی ندارد و یک نوع درمان سرپایی محسوب می شود. درد در هایفوتراپی در مقایسه با درمان های تهاجمی کم است و با مسکن های معمولی این عمل قابل تحمل می باشد. با یک جلسه درمان چهره فرد ۴ تا ۸ سال جوان تر می شود. بطور کلی هایفوتراپی برای درمان افتادگی و شل شدگی پوست، ترمیم خط خنده، بالا کشیدن ابروها، رفع چین و چروک و رفع غبغب و جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض هایفو چیست؟

عوارض هایفوتراپی کم و گذرا است که بعد از درمان ،مختصر قرمزی و تورم در ناحیه ایجاد شده که با استفاده از کمپرس سرد ظرف چند ساعت برطرف می شود. بدلیل نبود عینک محافظت کننده ای که بتواند از چشم در برابر امواج اولترا سوند محافظت نماید ، انجام هایفوتراپی در قسمت های داخلی حدقه چشم توصیه نمی شود. همچنین موقعیت غده تیروئید با دست مشخص شده و روی آن هایفوتراپی صورت نمی گیرد. ندول های زیر پوستی از دیگر عوارض این روش است که موقتی و گذراست انتخاب تراکم مناسب نقاط از این عارضه جلوگیری می کند. عارضه نادر ولی مهم تر ضعف موقت اعصاب سطحی صورت می باشد که بیشتر در شاخه تمپورال عصب سه قلو و شاخه مارژینال عصب ماندیبولار می باشد که ۱ تا ۱۲ ساعت بعد از درمان ایجاد شده و بعد از ۲ تا ۶ هفته بطور کامل برطرف می شود و بدلیل التهاب در این رشته های عصبی می باشد و خوشبختانه این عارضه گذرا است و تا کنون تاثیرات ماندگاری در این رشته های عصبی گزارش نشده است. انتخاب کارتریج مناسب و تراکم صحیح نقاط و محتاط بودن در مسیر این اعصاب از بروز این عارضه جلوگیری می نماید. کارتریج با عمق نفوذ ۱٫۵ میلی متر ( فرکانس ۱۰ مگاهرتز) برای درمان نقاط بالا و پایین چشم و اطراف دهان مناسب می باشد چرا که اعصاب این نواحی سطحی تر و آسیب پذیرتر هستند و کارتریج با عمق نفوذ ۳ میلی متر ( فرکانس ۷ مگا هرتز) و ۴٫۵ میلی متر ( فرکانس ۴ مگاهرتز) برای سایر نقاط صورت و بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید  پف زیر چشم
هایفو چیست
هایفو چیست

کاندید مناسب برای هایفو درمانی چه کسی است؟

بطور کلی کاندید مناسب برای هایفوتراپی فردی است که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد و بدن فرد بتواند در برابر امواج حرارتی هایفو ترمیم مناسبی داشته باشد بنابراین افراد جوانتر کاندید مناسب تری برای این روش می باشند. بعلاوه در افرادی که دارای چین و چروک های عمقی می باشند و یا مصرف کننده سیگار هستند پاسخ به درمان ضعیف تر خواهد بود چرا که پاسخ بدن برای تولید کلاژن کمتر می باشد.

هایفو بهتر است یا نخ؟ عوارض لیفت با نخ چیست؟

لیفت با نخ یک روش جدید است که در کره جنوبی ابداع شده و بتدریج به سایر کشورها معرفی شده است.بعد از گذشت چند سال از ورود این نخ ها به ایران و بروز عوارض جانبی متعدد از قبیل عفونت ،ورم های متعدد و فرو رفتگی ناشی از آن روز به روز طرفداران خود را از دست می دهد.تاثیر لیفت با نخ بسیار جزئی و ماندگاری آن کوتاه است و در مقایسه با روش های مدرن لیفتینگ از قبیل هایفوتراپی که تاثیر فوق العاده ای بر روی لایه های پوست دارد و مورد تایید FDA است یک روش غیر استاندارد محسوب می شود. واقعیت این است که لیفت با نخ تاثیر چندانی ندارد و با توجه به هزینه آن و عدم تاثیر قابل توجه بر روی پوست روش مورد تاییدی نیست. مراجعان زیادی از بی اثر بودن این روش گله مند هستند و بدلیل بروز عوارض جانبی فراوان از طرف وزارت بهداشت غیر مجاز اعلام شده است و پزشکانی که قبلا از این روش استفاده می کرده اند این روش را کنار گذاشته اند و سعی در منصرف کردن بیماران خود از انجام آن می نمایند.

عکس هایفو
عوارض هایفو

برای دیدن فیلم HIFU بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

درباره ی Admin

8 دیدگاه

 1. سلام
  من عمل دیسک گردن انجام دادم و در دو تا دیسک مصنوعی فلزی دارم . آیا می تونم هایفو کنم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر بهروز عزیز
   وجود ایمپلنت فلزی در ناحیه صورت می تواند بر اثر امواج هایفو داغ شده و موجب سوختگی ناحیه شود و انجام هایفو بطور مستقیم بر روی آن ممنوع است. با این وجود در افرادی که ایمپلنت فلزی دندانی دارند قرار دادن یک گاز در دهان زیر گونه به تحمل راحت تر درمان کمک می نماید و در صورت احساس درد در موضع با کم کردن انرژی بر روی آن ناحیه درد قابل تحمل می شود. بنابراین وجود ایمپلنت فلزی در نقاط دورتر مثل ناحیه گردن منعی برای انجام هایفوتراپی نیست
   موفق باشید

 2. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  من ۳۳ دارم و چروک زیادی روی صورتم نیست اما کلا پوست شلی دارم در قسمت پایین لبم سوخنگی درجه ۳ دارم که از کودکی بوجود اومده. می خواستم بدونم روش هایفو تاثیری روی کلاژن سازی در قسمت سوختگی می شه که این چروک کمتر بشه

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر تارنا
   هایفوتراپی موجب تحریک کلاژن سازی در لایه های زیرین پوست می نماید و بر روی لایه سطحی اپیدرم بدون تاثیر است و برای اسکار ناشی از سوختگی روش میکرونیدلینگ ارجح است چراکه علاوه بر تحریک کلاژن سازی در لایه اپیدرم در قسمت های عمقی تر نیز تاثیر گذاشته و کیفیت و رنگ اسکار را به پوست طبیعی نزدیک تر می کند.
   موفق باشید

 3. سلام

  می خواستم بیبینم تفاوت هایفو و آر اف فرکشنال در چیست و کدام روش بهتر می باشد ؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر دریانی
   هر دو روش هایفوتراپی و آر اف فرکشنال برای درمان لیفت صورت مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود بدلیل عمق نفوذ بالاتر امواج هایفو تاثیر لیفتینگ بیشتری داشته و چروک و افتادگی صورت و گردن را یطور موثرتری درمان می کند. چرا که تکنولوژی جدیدتر و کم عارضه تری می باشد.
   موفق باشید
   تفاوت آر اف فراکشنال با هایفو

 4. سلام
  من ۳۳ سال دارم. کمی غبغب دارم که ناشی از اضافه وزن هست. هایفوتراپی می تواند این مشکل را حل کند؟ در ضمن من جوش روی صورتم دارم. اگر بخواهم هایفوتراپی برای این ناحیه انجام دهم، مشکلی وجود دارد؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر AiHe
   ایجاد غبغب در سن شما بدلیل شل شدن پوست ناحیه گردن و تجمع چربی در این ناحیه می باشد که در هایفوتراپی پوست این ناحیه سفت شده و با بالا بردن انرژی دستگاه لیپولیز و تحلیل چربی اضافه هم انجام می شود و برای غبغب با حجم متوسط روش مناسبی است. در افرادی که غبغب آویزان و حجیم تری دارند علاوه بر هایفوتراپی ممکن است احتیاج به سایر روش های لیپولیز مثل تزریق کوکتل مزوتراپی انجام شود.کاهش وزن مکمل درمان های فوق است که تاثیر درمان را مضاعف می کند. هایفوتراپی برای درمان سطحی پوست و جای جوش مناسب نیست و روش های دیگر مثل میکرونیدلینگ مناسب تر است.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button