مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست؟ استفاده از گن برای ترمیم سریع تر ناحیه دهنده چربی بمدت ۲ تا ۴ هفته بخصوص در طول روز توصیه می شود.برای پیشگیری از عفونت داروی سفالکسین از روز قبل از عمل شروع شده و تا یک هفته بعد از درمان ادامه می یابد. بعد از تزریق چربی تورم در موضع درمان طبیعی است  که بدلیل افزایش نفوذپذبری عروق و ورود گلبول های سفید و پلاکت ها و تجمع مایع در فضای بین بافتی است که با رعایت کردن موارد زیر دوره تورم و التهاب کوتاه تر شده و نتیجه درمان موثرتر و بدون عارضه خواهد شد.

۱- استراحت کامل در ۴۸ ساعت اول بعد از درمان موجب کاهش جریان خون و در نتیجه کم شدن تورم می شود. بهتر است که در هنگام استراحت از ۲ بالش برای زیر سراستفاده شود.

۲ـ کمپرس سرد در ۲ روز اول بعد از تزریق چربی به کاهش ورم کمک کرده و بعد از آن در کاهش درد و ناراحتی پس از درمان بسیار موثر است. البته توجه به این نکته ضروری است که تماس مستقیم یخ با پوست بمدت طولانی موجب کاهش شدید خونرسانی به پوست شده و احتمال آسیب پوستی وجود دارد و بهتر است یک حوله تمیز بین کمپرس سرد و پوست قرار گیرد و بعلاوه کمپرس سرد در نقاط مختلف جابه جا شود و بیشتر از ۳۰ ثانیه در یک موضع قرار نگیرد.

۳ـ بیمار نباید در ۲ روز اول بعد از تزریق چربی خم شده یا وسایل سنگین بلند کند. این کار باعث تورم بیشتر و افزایش فشار خون شده و احتمال تورم بیشتر وجود دارد.

۴- تا چهار هفته بعد از تزریق چربی، فرد نباید زیاد در معرض نور خورشید قرار گیرد (برای جلوگیری از خطر ایجاد هایپرپیگمنتاسیون) بنابراین بهتر است در صورت لزوم از  کرم اکسید دو زنک و یا کرم های ضد آفتاب با SPF 50 و بدون رنگ استفاده شود.  مخصوصا در فصل تابستان هر ۲ ساعت یک بار باید از کرم استفاده شود.

حتما بخوانید  میکرودرم پوست

۵- استحمام بعد از ۴۸ ساعت با آب ولرم توصیه می شود که این زمان به منظور فرصت دادن به منظور بسته شدن کامل منافذ عبور کانولا می باشد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی
مراقبت های بعد از تزریق چربی

 

زمان خوابیدن ورم تزریق چربی کی است؟

بدلیل جذب و دفع سلو لهای چربی توسط سلول های ریزه خوار و ماکروفاژها در یک هفته اول تورم موضع تا حد زیادی از بین می رود، به همین دلیل مقدار چربی تزریق شده در هر موضع بیشتر از نیاز واقعی در آن موضع انجام می شود که اصطلاحا به آن over-correction گفته می شود.  بطور متوسط تورم بعد از تزریق چربی تا یک هفته و حداکثر دو هفته  ادامه دارد و بتدریج این تورم برطرف می شود. برای تسریع در روند ترمیم و کمتر شدن تورم عدم انجام ورزش سنگین تا دو هفته بعد از درمان توصیه می شود. مصرف مسکن های خانواده آسپرین از قبیل ایندومتاسین، پروفن و… در چند روز اول بعد از درمان توصیه نمی شود ، بعلاوه نوشیدنی های الکلی با رقیق کردن خون منجر به تورم بیشتر و طولانی شدن دوره نقاهت می شوند.مصرف ویتامین C و پرهیز از مصرف زیاد نمک به سریع تر شدن روند ترمیم و کاهش تورم کمک زیادی می کند.

مراحل تزریق چربی به صورت
تزریق چربی به صورت
عکس تزریق چربی
عکس تزریق چربی

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

معمولا ماندگاری تزریق چربی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بطور صد در صد نمی توان مقدار و مدت ماندگاری چربی را تخمین زد، با این وجود بطور متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد حجم چربی تزریق شده در بدن باقی مانده که تا سال ها ماندگاری خواهد داشت. کاهش حجم چربی تا ۶ ماه بعد از تزریق ادامه می یابد و بعد از آن روند کاهش حجم متوقف می شود به همین دلیل توصیه می شود که تزریق چربی در دو جلسه به فاصله ۶ تا ۱۲ ماه انجام شود. محل تزریق و شکل گیری عروق خونی در موضع تزریق چربی اهمیت زیادی دارد، بعنوان مثال نواحی کم تحرک صورت مثل گونه که خون رسانی خوبی دارد ماندگاری چربی بیشتر از موضع متحرکی مثل خط خنده می باشد. تکنیک تزریق نیز بسیار مهم است چنانچه از کانولای هاروست ظریف با سوراخ های ریز استفاده شود و در زمان تزریق در لایه های مختلف زیر پوستی با حجم اندک انتقال انجام شود شانس خونرسانی به این سلول ها بیشتر خواهد شد و در نتیجه ماندگاری طولانی تری حاصل خواهد می شود. استفاده از سانتریفیوژ به منظور جدا کردن محلول لیدوکائین که برای سلول های چربی سمی می باشد نیز به بهبود کیفیت چربی تزریق شده و ماندگاری بیشتر کمک می کند.

حتما بخوانید  عوارض تزریق چربی
درمان تیرگی زیر چشم با تزریق چربی
درمان تیرگی زیر چشم

مراقبت های بعد از تزریق چربی در مرحله دوم پیوند چربی چگونه است؟

سلول های چربی و سلول های بنیادی در خارج از بدن بسیار آسیب پذیر هستند چرا که منبع اکسیژن و انرژی که از طریق خون به این سلول ها می رسد ، قطع شده و می بایست هر چه سریع تر تزریق شده تا منبع اکسیژن و انرژی دوباره برقرار شود.با این وجود می توان حجم بیشتری از چربی را در مرحله اول برداشت کرد تا در مرحله دوم احتیاج به هاروست مجدد نباشد. فریز کردن این سلول ها در شرایط استریل برای تزریق مجدد امکان پذیر است و بعد از فروکش کردن کامل تورم  ممکن است در بعضی از نواحی  احتیاج به حجم دهی بیشتر و ترمیم  باشد که از چربی اضافه ذخیره شده برای این کار استفاده می شود. در بعضی از افراد ممکن است در هفته اول عدم تقارن در صورت دیده شود که این موضوع جای نگرانی ندارد و با بر طرف شدن تورم دو طرف صورت متقارن خواهد شد و چنانچه بعد از گذشت چند هفته عدم تقارن ادامه داشت با ترمیم این موضوع اصلاح می شود. زمان روتوش چربی می باییست حداقل بعد از گذشت ۶ هفته باشد تا تورم بطور کامل فروکش کرده باشد و ترمیم بطور دقیق انجام شود.

تزریق چربی قبل و بعد
تزریق چربی

نتیجه نهایی تزریق چربی کی دیده می شود؟

بطور طبیعی بعد از تزریق چربی حجم اولیه بافت چربی کاهش می یابد که این کاهش از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و قابل پیش بینی نیست ولی بر اساس تحقیقات منتشر شده در PUBMED بطور متوسط بعد از ۱۶ ماه ۶۸ درصد از حجم اولیه چربی کاهش می یابد با این حال ۳۲ درصد باقی مانده تا مدت های طولانی ( تا یک دهه ) ماندگاری داشته و برای تثبیت و افزایش مجدد حجم تزریق چربی ۶ تا ۱۲ ماه بعد انجام می شود. در واقع تزریق چربی یک درمان چند مرحله ای  و دائمی است که ممکن است احتیاج به دو یا سه جلسه درمان باشد و بعد از پایان این دوره  نتایج حاصله قابل رویت خواهد بود.

حتما بخوانید  مزوتراپی صورت

برای درمان جای جوش تزریق چربی میکرو بهتر است یا چربی نانو؟

نانوفت دارای مقدار فراوانی سلول بنیادی است که توانایی تبدیل شدن به سلول های دیگر را دارد. نانوفت در واقع یک امولسیون از سلول های چربی است که حاوی مقادیر فراوانی از سلول های بنیادی می باشد. چنانچه چربی نانو در لایه اپیدرم و درم پوست آسیب دیده تزریق شود ،توانایی ترمیم بالایی خواهد داشت. برعکس میکروفت که در نواحی خاص و در زیر پوست تزریق می شود نانوفت در هر جای بدن که احتیاج به جوانسازی داشته باشد قابل تزریق است.
تزریق نانوفت برای جای جوش موجب تولید کلاژن در ناحیه اسکار شده که البته این درمان همزمان با سابسیژن انجام می شود تا حداکثر بازدهی را داشته باشد. در جای جوش های عمقی علاوه بر نانوفت که در لایه اپیدرم و درم تزریق می شود ممکن است به منظور حجم دهی بیشتر از میکروفت هم در لایه های عمقی پوست استفاده شود تا تاثیر درمان مضاعف شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 4.1]
دسته‌ها: جوانسازی

مقالات مرتبط

پی آر پی زیر چشم
جوانسازی

پی آر پی

 پی آر پی چیست؟   پی آر پی یا پلاسمای غنی شده از پلاکت  روشی استطبیعی است که با استفاده…
البلازما للوجه
جوانسازی

پی آر پی صورت

پی آر پی صورت چیست؟ پی آر پی صورت در درمان مشکلات پوستی نظیر چین و چروک ناشی از افزایش…
هایفوتراپی قیمت قبل و بعد
جوانسازی

لیفت صورت

روش های لیفت صورت بسیار متنوع هستند که برای سنین مختلف روش های متفاوتی توصیه می شود در این مبحث روش های مختلف لیفتینگ مورد بررسی قرار می گیرد

مزوتراپی مو
جوانسازی

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چگونه است؟ مزوتراپی mesotherapyبرای اولین بار در سال ۱۹۵۵ توسط یک پزشک فرانسوی به نام دکتر مایکل پیستور…
پی آر پی زیر چشم
جوانسازی

پی آر پی دور چشم

پی آر پی دور چشم برای درمان تیرگی زیر چشم و رفع چین و چروک های اطراف چشم استفاده می شود که با تزریق پلاکت غلیظ شده این درمان انجام می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button