مراقبت های بعد از هایفوتراپی

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

مراقبت های بعد از هایفوتراپی چیست؟ بطور کلی می توان گفت هایفوتراپی یک روش سرپایی و غیر تهاجمی است و بلافاصله بعد از درمان می توان به فعالیت های روزانه بازگشت.

با این وجود بعد از درمان ملاحظاتی وجود دارد که رعایت این نکات به تسریع روند کلاژن سازی کمک کرده و از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری می کند. در این نوشته تلاش شده است مراقبت های بعد از هایفوتراپی در ساعات اول بعد از درمان و همین طور روزهای بعد مورد بررسی قرار گیرد.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی در خانه چگونه است؟

بعد از هایفو با پوست خود مهربان باشید

بلافاصله بعد از درمان پوست قرمز و حساس است، این موضوع در پوست های حساس بیشتر دیده می شود. استفاده از کمپرس سرد به کاهش درد و برطرف شدن قرمزی کمک می کند. در کلینیک زیبایی نیایش برای کلیه مراجعین حین و بعد از درمان از کمپرس سرد استفاده می شود و در افرادی که شدیدا پوست حساسی دارند از کرم هیدروکوتیزون برای برطرف شدن التهاب استفاده می شود.

مصرف کرم های لایه بردار از قبیل آداپالن و یا اسیدهای میوه ای AHA موجب تحریک پوست می شود و بهتر است تا چند روز از این کرم ها استفاده نشود، و بجای آن از پاک کننده های کرم دار و کرم های ملایم و مرطوب کننده استفاده شود. به محض برطرف شدن رنگ صورتی یا  قرمز می توان به روتین مراقبت های پوست  بازگشت و از محصولات آرایشی و بهداشتی که قبل از درمان مصرف می شده است، استفاده شود.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی
مراقبت های بعد از هایفوتراپی

مراقبت های بعد از هایفوتراپی با پرهیز از نور مستقیم خورشید

بر خلاف لیزر و میکرونیدلینگ که لایه برداری در اپیدرم انجام می دهند، در هایفوتراپی این لایه تحت تاثیر قرار نگرفته و دست نخورده باقی می ماند و نقش محافظت کننده آن در برابر اشعه ماوراء بنفش حفظ می شود.

با این وجود بهتر است در چند روز اول بعد از درمان از نور مستقیم آفتاب بخصوص در فصول گرم سال پرهیز شود. حمام آفتاب تا دو هفته بعد از هایفوتراپی توصیه نمی شود و بعلاوه مصرف مرتب کرم های ضد آفتاب در ساعات گرم روز توصیه می شود.

آیا می توان بعد از هایفوتراپی صورت را شست و  استحمام کرد؟

از آنجا که لایه سطحی اپیدرم در این درمان سالم و دست نخورده باقی می ماند؛ شستن صورت بعد از هایفو با آب سرد نه تنها منعی ندارد، بلکه به کاهش درد و رفع سریع تر قرمزی پوست کمک می کند.

توجه به این نکته ضروری است که برخلاف آب سرد که ضد التهاب و التیام بخش است و به سفت شدن هرچه بیشتر پوست کمک می کند، آب گرم جریان خون را در پوست افزایش داده و التهاب و قرمزی را تشدید می کند.

با توجه به موارد فوق بعد از هایفوتراپی استحمام با آب ولرم منعی ندارد و آب داغ و مدت طولانی توصیه نمی شود.

هایفوتراپی صورت
قبل و بعد هایفوتراپی

آیا بعد از هایفو صورت ورم میکند؟

بعد از هایفو تورم چندانی در پوست اکثر افراد ایجاد نمی شود ، با این وجود از آنجا که در این درمان التهاب کنترل شده در لایه های زیرین پوست ایجاد می شود، مصرف مسکن های ضد التهاب خانواده آسپرین NSAIDS از قبیل ژلوفن ، ایندومتاسین ، دیکلوفناک و مفنامیک اسید موجب کاهش التهاب شده و نهایتا پاسخ درمانی مناسب ایجاد نمی شود.

بعلاوه این دسته از داروها با رقیق کردن خون می توانند موجب افزایش نشت مویرگی شوند و  نهایتا تورم را افزایش دهند.بنابراین مصرف این گروه از مسکن ها قبل و بعد از درمان توصیه نمی شود و بجای آن می توان از استامینوفن استفاده کرد.

در پوست های حساس گاها تورم مختصری بلافاصله بعد از هایفو دیده می شود که در این موارد بدون هیچ گونه دخالت درمانی ظرف چند ساعت تورم از بین می رود. بعلاوه مصرف یک پماد ضد التهاب مثل هیدروکورتیزون بمدت یک تا دو روز موجب افزایش روند ترمیم می شود.

کنترل درد صورت بعد از هایفو چگونه است؟

در افرادی که افتادگی قابل توجه پوست دارند و به شات های بیشتر درمان احتیاج دارند، ممکن است تا چند روز اول  درد در دندان و نواحی استخوانی صورت مثل فک و پیشانی داشته  باشند. درد در این نواحی موقتی است و بدون هیچ گونه عارضه بلند مدتی با مصرف مسکن ساده برطرف می شود و جای نگرانی ندارد. 

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که تعداد شات بالاتر نه تنها هزینه درمان را افزایش می دهد بلکه احتیاج به مدت زمان بیشتری برای درمان دارد و در نتیجه احتمال احساس درد بعد از درمان نیز بیشتر می شود. هر چند که اکثر افراد عنوان می کنند بعد از هایفو درد قابل توجهی ندارند، با این وجود برای کنترل درد ، استفاده از کمپرس سرد و مسکن های ساده مثل استامینوفن کفایت می کند. مصرف مسکن های غیر استروئیدی خانواده آسپرین به دلیل کاهش تاثیرات درمان و افزایش ریسک تورم توصیه نمی شوند.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی
عکس قبل و بعد هایفوتراپی

بعد از هایفو میشه بوتاکس کرد؟

تزریق بوتاکس و هایفو در یک جلسه توصیه نمی شود، چرا که گرمای هایفو در نواحی اطراف چشم و پیشانی موجب افزایش جریان خون در پوست شده ، در صورتیکه بوتاکس تزریق شود، احتمال پخش بوتاکس به نواحی دورتر و ورود به عضلات چشم و افتادگی پلک وجود دارد. رعایت فاصله یک هفته بعد از هایفو تراپی برای تزریق بوتاکس مناسب است.

با این وجود در بعضی از افراد که بدلایلی عجله دارند، مثلا قصد سفر به خارج از کشور دارند، می توان این دو درمان را در یک جلسه انجام داد. روش درمان به این ترتیب است که ابتدا هایفوتراپی برای صورت و گردن به استثنای پیشانی انجام شده و در آخرین مرحله بوتاکس تزریق می شود.

اهمیت رعایت کردن این ترتیب به این دلیل است که بعد از تزریق بوتاکس دراز کشیدن ( برای انجام هایفو) مجاز نیست و بعلاوه هایفوتراپی ایجاد درد و کمی افزایش فشار خون می کند که ضروری است به منظور پیشگیری از پخش بوتاکس به نواحی دورتر در آخرین مرحله بوتاکس تزریق شود.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی
قبل و بعد هایفوتراپی

آیا بعد از تزریق ژل می توان هایفو کرد؟

درمان ترکیبی هایفوتراپی و تزریق ژل موجب لیفت و جوانسازی بیشتر پوست می شود، در این روش ابتدا هایفوتراپی انجام شده و بفاصله چند روز فیلر تزریق می شود. چنانچه فردی از قبل در صورت خود فیلر تزریق کرده است و اکنون قصد هایفوتراپی دارد، اگر جنس فیلر اسید هیالورونیک باشد بهتر است بر روی نواحی که فیلر تزریق شده هایفو نشود،چرا که حرارت آن  موجب جذب سریع ژل می شود.

در مورد ژل های دائمی و نیمه دائمی از قبیل سیلیکون ، پاژ و… انجام هایفو در صورت این افراد بسیار پر خطر است و ممکن است انرژی هایفو موجب تخریب  فیلر شده و تحریک سیستم ایمنی و تورم شدیدی ایجاد نماید. بطور کلی می توان گفت انجام هایفو بر روی نواحی فیلر غیر مجاز است ولی در نواحی که ژل تزریق نشده ،می توان با خیال راحت هایفو کرد.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی
هایفوتراپی قبل و بعد

مراقبت های بعد از هایفوتراپی بعد از تزریق چربی

در مورد چربی تزریق شده در صورت هم  انجام هایفو موجب کاهش قابل توجه چربی تزریق شده می شود که در روش ترکیبی ابتدا هایفو انجام شده و بعد از یک هفته تزریق چربی انجام می شود.

این خاصیت هایفو کاربرد مهمی در اصلاح عدم تقارن صورت بعد از تزریق چربی دارد و در صورتیکه در یک سمت صورت چربی بیشتری تزریق شده باشد و یا جذب چربی در یک سمت بیشتر شده باشد، می توان با هایفو در سمتی که حجیم تر است توده چربی را کاهش داد تا تقارن حاصل شود.

تزریق چربی به صورت
هایفوتراپی صورت و تزریق چربی بطور هم افزا جوانسازی و لیفت می کنند
کلیپ هایفوتراپی در Youtube
4.8/5 - (202 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید