میکرودرم پوست❤

 میکرودرم پوست چیست؟

در روش میکرودرم پوست  پودر اکسید آلومینیوم توسط دستگاهی  بر روی پوست صورت پخش شده و دوباره از روی آن مکیده می شود. این عمل درد و ناراحتی نداشته و عارضه خاصی ندارد، تنها ممکن است تا یک روز مختصر قرمزی روی پوست صورت ایجاد شود که چند ساعت بعد برطرف خود به خود بر طرف می شود.

برای انجام این روش، آمادگی قبلی نیاز نیست و بعد از اتمام عمل نیاز به استراحت نیست و شخص می تواند به محل کار خود مراجعه کند. میکرودرم ابریژن را می توان علاوه بر صورت، برای اصلاح ضایعات گردن، بازوها، پشت دست ها و نیز برای کسانی که پوستی تیره دارند و لایه برداری شیمیایی نمی توانند انجام دهند، به کار برد.

مزایای  میکرودرم پوست چیست ؟

این روش بدون درد می باشد و نیازی به استفاده از بیهوشی یا بی‌حس کننده ای موضعی نیست و ظرف 15 تا 20 دقیقه انجام می شود. مهم ترین مزیت میکرودرم ابریژن این است که این روش کاملا بی عارضه است.

میکرودرم با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است. در پوست های با رنگ مختلف و حتی بسیار تیره نیز می توان از این روش درمانی استفاده کرد.

عکس قبل و بعد میکرودرم پوست
میکرودرم پوست

معایب  میکرودرم پوست چیست؟

بدلیل نازک شدن پوست بعد از میکرودرم پوست، انجام این روش در فصول گرم سال با محدودیت هایی همراه است چرا که تا چند روز بعد از آن پوست حساس است و در اثر اشعه ماوراء بنفش خورشید ممکن است به پوست آسیب برسد.

ظاهر پوست بعد از این روش تا چند روز نا مطلوب است که بدلیل پوسته ریزی در آن ناحیه می باشد. در مواردی که اختلال شدید پوستی وجود داشته باشد، این روش قادر به درمان کامل اختلال پوستی نیست و روش های تهاجمی تر از قبیل لیزر و یا میکرونیدلینگ برای درمان مطلوب تر توصیه می شود.

میکرودرم پوست برای بهبود چه مشکلاتی استفاده می شود؟

بطور کلی میکرودرم ابریژن برای درمان اختلالات خفیف و متوسط پوستی مورد استفاده قرار می گیرد که این موارد عبارتند از:

1- رفع جای جوش: فرورفتگی های ناشی از جوش ها و جای آکنه، با میکرودرم قابل رفع است. طی جلسات لازم، پوست صاف و کشیده می شود.

2- جوان سازی پوست: از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد. چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود. فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد. چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمیشوند، ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

3- لک های پیری یا کبدی: لک های پیری مربوط به نور آفتاب بوده و یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شوند. این لک ها با میکرودرم ابریشن قابل درمان می باشند.
لک صورت

4- لک های حاملگی: مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن، کمرنگ یا محو کردن لک های حاملگی یا ملاسما است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر (تحت نظر پزشک) استفاده شود.

5- جای جوش آبله مرغان و اسکار بخیه : اسکارها نباید زیاد عمیق باشند و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن، به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد.

6- کوچک کردن منافذ پوستی: منافذ باز پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها می باشد. یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریشن است. بعد از چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نیز کوچک تر می شوند.

7- تمیز کردن پوست و از بین بردن جوش های سرسیاه: برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشند نیز می توان از میکرودرم ابریژن استفاده کرد. کاهش جوش های سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوش‌های غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد.

8- چروک گردن: برای درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه نیز می توان از میکرودرم پوست استفاده کرد.
بعد از انجام میکرودرم ابریژن، تا حدامکان زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت نیاز از کرم ضدآفتاب به میزان کافی استفاده کنید.

عکس قبل و بعد میکرودرم
جای جوش و لک های التهابی ناشی از آن برطرف شده است

روش انجام میکرودرم پوست

در ابتدا پوست تمیز شده و از آرایش و چربی کاملا پاک می شود. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود.

مدت انجام عمل میکرودرم حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. پس از خاتمه درمان، صورت پاک و با آب سرد شسته شده و یک کرم قابض (مثل اسید دوزنگ یا کالامین) در  محل سایش مالیده می شود.

تعداد و فواصل بین جلسات میکرودرم پوست

در ابتدا درمان هفته ای یکبار انجام می شود و بعد از سه جلسه ، فاصله بین جلسات افزایش یافته و بصورت ماهی یکبار انجام می شود. تعداد جلسات  میکرودرم در افراد مختلف متفاوت است، که بر اساس نوع پوست و تحمل آن و نتایج درمانی مورد انتظار فاصله و تعداد جلسات معین می شود و معمولا  بین 6 تا 12 جلسه می باشد.

مراقبت های لازم پس از میکرودرم پوست

– حتی المقدور زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت نیاز از کرم ضدآفتاب به میزان کافی استفاده کنید.

– ماساژ صورت و کشیدن لیف ممنوع است.

– استفاده منظم از کرم مرطوب کننده توصیه می شود.

قیمت میکرودرم پوست چقدر است؟

بطور کلی در مراکز مختلف هزینه میکرودرم ابریژن بر اساس وسعت ناحیه و عمق لایه برداری متفاوت می باشد. بعنوان مثال اگر هدف از لایه برداری صاف کردن یک اسکار کوچک باقی مانده از عمل جراحی قبلی باشد هزینه انجام آن کمتر از جوانسازی کل صورت می باشد. 

هر چه عمق لایه برداری بیشتر باشد پودر بیشتری مصرف شده و هزینه نهایی به نسبت بیشتر خواهد شد.

آیا می توان در زمان بارداری یا شیردهی میکرودرم پوست انجام داد؟

بله ولی توجه به این نکته ضروری است که در زمان بارداری پوست قوام و شفافیت خود را بدلیل تغییرات هورمونی از دست می دهد و در نتیجه تاثیر درمانی میکرودرم ابریژن کاهش می یابد.

در نتیجه احتمال عوارضی از قبیل التهاب و تحریک پوستی و حتی اسکار پوستی بیشتر می شود و ترجیحا این عمل به تعویق بیافتد.

لیزر بهتر است یا میکرودرم؟

میکرودرم یک لایه برداری فیزیکی توسط  میکروکریستال  برای مشکلات معمولی پوست از قبیل منافذ باز، لک  است. معمولا درمان ظرف مدت 30 تا 45 دقیقه انجام می شود واحتیاج به کرم های بی حسی و آمادگی قبلی نیست، چرا که درمان کاملا سطحی و ملایم است. بعد از درمان پوست صاف تر می شود و ظرف یک تا دو روز ترمیم تکمیل شده و حالت پوست نرمال می شود.

از طرف دیگر لیزر استفاده از انرژی نور به منظور شکستن اتصال بین  سلول های آسیب دیده و تولید سلول های جوان تر و شاداب تر است. لیزر لایه بردار در مقایسه با میکرودرم درمان عمیق تر و موثرتری است و برای مشکلات جدی پوست از قبیل جای جوش های عمقی ، اسکارهای عمیق و ناهموارهای پوست استفاده می شود.

در لیزر ممکن است چند هفته قبل از درمان احتیاج به آماده سازی پوست با کرم های لایه بردار باشد و بعلاوه بعد از درمان چند روز خانه نشینی و پرهیز از نور مستقیم آفتاب لازم است. این در حالی است که در میکرودرم معمولا احتیاج به آمادگی قبلی و همین طور خانه نشینی وجود ندارد.

بر خلاف میکرودرم که نتیجه درمان سریعا ظرف چند روز دیده می شود، نتایج درمان با لیزر ممکن است در چند هفته تا چند ماه بعد دیده شود. بدلیل تکنولوژی مورد استفاده در لیزر هزینه آن در مقایسه با میکرودرم بطور قابل توجهی بیشتر است. 

با توجه به موارد انتخاب نوع درمان برای هر موردی متفاوت است و به شرایط فرد و توقع وی از درمان دارد. ناهمواری های جدی و عمیق پوست بهتر است با لیزر درمان شود و میکرودرم برای لایه برداری سطحی و شادابی پوست بدون نیاز به خانه نشینی و استراحت گزینه مناسب تری است.

میکرونیدلینگ یا میکرودرم؟

میکرودرم ابریژن در واقع  لایه برداری مکانیکی و خراش دادن لایه اپیدرم پوست با پودر اکسید آلومینیوم است که حداکثر تا قسمت های سطحی درم نفوذ می کند و هدف از اینکار جوانسازی پوست است در حالیکه در میکرونیدلینگ لایه برداری اتفاق نیافتاده و لایه های اپیدرم و درم بطور میکروسکوپی سوراخ می شوند و ترمیم و کلاژن سازی از لایه های عمقی پوست صورت می گیرد و چون درمان تهاجمی تر و موثرتری است فاصله بین جلسات حداقل یک ماه می باشد در صورتیکه در میکرودرم ابریژن هفته ای یکبار است.

به علاوه بدلیل عمیق بودن درمان در میکرونیدلینگ استفاده از کرم های بی حسی الزامی است در حالیکه در روش میکرودرم نیازی به بی حسی موضعی وجود ندارد. بطور کلی برای اسکارهای عمیق و مقاوم بدرمان و مشکلات جدی پوست میکرونیدلینگ توصیه می شود.

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

3.4/5 - (103 امتیاز)

10 دیدگاه دربارهٔ «میکرودرم پوست❤;

 1. سلام و خسته نباشید اقای دکتر برای اینکه کل صورت رو میکرو درم کرد هزینش جفدر میشه ؟
  یکیم اینکه بهترین زمان برای میکرو درم و میکرونیدلینگ چه زمان و فصلی می باشد ؟
  وایا بعد از انجام اینکار عوارضی دارد و برگشت خواهد داشت ؟
  ممنونم

  پاسخ
 2. سلام ببخشید پیلینگ شیمیایی ایا عوارضی داره ؟! چون من شنیدم بعضی میگن پوست نازک میشه و یک لایه از پوست از بین میره .مگر بعد از پیلینگ اون لایه از بین رفته دوباره درست نمیشه؟!

  پاسخ
  • درود بر سحر خانم
   زمان استحمام بعد از میکرونیدلینگ بسته به عمق درمان متفاوت است چرا که در درمان عمقی شستشو با آب معمولی بلافاصله بعد از درمان ممکن است ریسک عفونت را بالا ببرد و استفاده از سرم استریل نمکی برای شستشوی صورت توصیه می شود. بطور کلی بهتر است 24 ساعت بعد از میکرونیدلینگ استحمام با آب ولرم بدون استفاده از شوینده های قلیایی انجام داد. انجام میکرونیدلینگ بر روی آکنه فعال توصیه نمی شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. با سلام آیا میکرودرم دردناکه و می شه از کرم بی حسی برای کم کردن درد استفاده کنید و هزینه هر جلسه چنده؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید