پی آر پی دور چشم در سال 1403

پی آر پی دور چشم چیست؟ امروزه روش های جوانسازی پوست موجب شده که سن ظاهری افراد از سن تقویمی کمتر به نظر آید و تنها ناحیه از بدن که در این روش ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است پلک و بافت اطراف چشم است.

برای جوانسازی پوست اطراف چشم روش های مختلف پیشنهاد شده است روش های جوانسازی از قبیل تزریق ژل ،بوتاکس و هایفوتراپی بطور گسترده ای در اطراف چشم کاربرد دارد با این وجود پی آر پی دور چشم روشی طبیعی است برای جوانسازی و برطرف کردن چین و چروک و تیرگی های اطراف چشم.

آیا پی آر پی می تواند جایگزین بوتاکس شود؟

در افرادی که دارای خطوط پنجه کلاغی هستند و یا خط اخم عمیقی دارند تزریق ژل در این نواحی می تواند پر ریسک باشد و بوتاکس نیز بعنوان درمانی برای رفع چروک دینامیک استفاده می شود.

با این وجود ممکن است بعضی افراد بدلیل سابقه حساسیت و یا  عدم تمایل به تزریق مواد شیمیایی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نباشند و پی آر پی در این افراد قابل انجام است. 

با استفاده از پلاکت های خون فرایند جوانسازی در پوست حساس دور چشم انجام می شود. پلک از دو قسمت چشمی و پوستی درست شده است که در  این روش قسمت پوستی پلک فوقانی و تحتانی مورد درمان قرار می گیرد.

پی آر پی دور چشم قبل و بعد
پی آر پی دور چشم

روش پی آر پی دور چشم چگونه است؟

مصرف مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی بویژه آسپرین و پیروکسیکام موجب اختلال در عملکرد پلاکت ها می شود و از یک هفته قبل می بایست قطع شوند. مکمل های امگا ۳ و ۶ و سیر نیز بهتر است قبل از پی ار پی مصرف نشوند چرا که ممکن است در کیفیت پی آر پی اثر نامطلوبی بگذارند.

برای انجام پی آر پی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تزریق با ژل بی حسی( Lidocain-p, EMLA )موضع درمان بی حس می شود .سپس ۳۵ تا ۴۰ میلی لیتر خون گرفته شده و این خون با مواد ضد انعقاد ( سیترات سدیم تزریقی ) مخلوط می شود. دمای مناسب برای جدا کردن پلاکت ها با سانتریفیوژ ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد. بنابراین بعد از خون گیری مدت ۵ دقیقه لوله آزمایش در دمای اتاق رها شده تا به درجه حرارت مطلوب برسد.

اصولا بهترین دما برای آماده سازی پی آر پی درجه حرارت اطاق می باشد. سپس در دو مرحله با استفاده از سانتریفیوژ گلبول های قرمز ،پلاسما و پلاکت ها از یکدیگر جدا می شوند.

سانتریفیوژ کردن پی آر پی چگونه انجام می شود؟

سانتریفیوز بهتر است نوسان دور نداشته باشد و بازوی چرخان آن متحرک باشد ( swing داشته باشد) در مرحله اول از سرعت کم سانتریفیوژ استفاده شده و زمان طولانی تر می باشد.( ۱۲ دقیقه ) این مرحله موجب جدا شدن پلاسما از گلبول های قرمز می شود.

در مرحله دوم پلاسمای حاوی پلاکت با سرعت بیشتر و زمان کمتری سانتریفیوژ می شود( ۷ دقیقه) تا پلاکت ها از پلاسما جدا شوند. در نهایت به ازاء هر ۱۰ میلی لیتر خون حدود ۲ میلی لیتر پی آر پی استحصال می شود.

سرعت های بالاتر سانتریفیوژ موجب آزاد شدن گرانول ها و فاکتورهای رشد پلاکتی شده و پی آر پی حاصل فاقد تاثیر درمانی مناسب می باشد. سرعت سانتریفیوژ بر اساس شعاع بازوی سانتریفیوژ متفاوت می باشد که مطابق شکل بر اساس شرکت سازنده سرعت چرخش بازوهای سانتریفیوژ تعیین می شود.

عمر مفید پلاکت برای پی آر پی ۴ ساعت می باشد ولی ترجیحا تا یکساعت بعد از خونگیری پی آر پی می بایست آماده و تزریق شود.

تزریق پی ار پی چگونه انجام می شود؟

میزان پی آر پی مورد نیاز برای جوانسازی پوست ۸ میلی لیتر ، برای مصارف ارتوپدی ۶ میلی لیتر و جهت تقویت فولیکول های مو ۴ میلی لیتر می باشد. غلظت پلاکت برای مصرف جوانسازی پوست ۴ برابر و برای ریزش مو ۷ برابر غلظت و برای مصارف ارتوپدی ۵ برابر خون طبیعی می باشد. تایید این موضوع با انجام شمارش پلاکتی از نمونه پی آر پی انجام می شود.

اضافه کردن گلوکونات کلسیم بعنوان فعال کننده پلاکتی ضروری نمی باشد. چرا که کلاژن پوست یک فعال کننده قوی است و ۳ دقیقه بعد از تزریق پی آر پی ، پلاکت ها بطور طبیعی فعال می شوند. با این وجود کلسیم گلوکونات را بدلیل کاهش درد زمان تزریق می توان به پی آر پی اضافه کرد( به استثناء نقاط اطراف چشم) . برای این منظور ۰٫۱ سی سی کلسیم گلوکونات به ۰٫۹ سی سی پی آر پی اضافه می شود .

تزریق پی ار پی بصورت داخل پوستی می باشد(intradermal) و در هر تزریق ۱/۲۰ میلی لیتر با نیدل شماره ۲۷ تا ۳۰ بصورت مماس با پوست در چین و چروک های اطراف چشم و قسمت پوستی پلک به شعاع یک سانتی متر بطور سطحی انجام می شود.

برای هر چشم حدود یک سی سی پی ار پی تزریق می شود. برای تکمیل درمان از روش میکرونیدلینگ برای تاثیر بیشتر درمان در همان جلسه استفاده می شود. فاصله جلسات پی آر پی دور چشم ماهی یکبار( 4 تا ۶ هفته یکبار ) انجام می شود و تعداد جلسات ۲ تا ۳ بار می باشد.

مراقبتهای بعد از  پی آر پی دور چشم چیست؟

استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق پی آر پی  دور چشم ممنوع است چرا که پلاکت ها به سرما حساس هستند و در درجه حرارت ۱۸ درجه از بین می روند. مصرف داروهای مسکن از خانواده ضد التهاب های غیر استروئیدی در ۳ روز بعد از پی آر پی توصیه نمی شود و داروی استامینوفن کدئین و یا ترامادول مناسب تر است.

۲۴ ساعت بعد از تزریق پی آر پی دوش گرفتن و استحمام انجام نشود و بعد از آن تا سه روز با آب ولرم دوش گرفته شود.  استفاده از عینک دودی در چند روز اول بعد از پی آر پی توصیه می شود.

هزینه پی آر پی صورت
پی آر پی صورت قبل و بعد

شیار اشکی و گودی زیر چشم چگونه ایجاد می شود؟

در حدود ۳۰ سالگی توده چربی عمقی در زیر شیار اشکی که بعنوان یک پایه برای ساختارهای فوقانی عمل می کند  Deep Medial Cheek Fat اولین ساختار آناتومیک است که شروع به تحلیل رفتن می کند و در نتیجه علاوه بر کاهش حجم گونه ، پوست پلک به سمت پایین جابه جا می شود و در نتیجه شیار اشکی ایجاد می شود.

بدلیل اینکه توده چربی DMCF غیر متحرک است و کاملا به استخوان چسبیده است کاهش حجم آن تاثیر نامطلوبی بر کل حالت چهره ، پلک تحتانی و گونه می گذارد.

با توجه به حساس بودن توده چربی عمقی زیر گونه DMCF به تغییرات شدید وزن ، تمرینات سنگین هوازی و رژیم های غذایی نامناسب توصیه می شود. هرگونه رژیم غذایی تحت نظر پزشک انجام شود و بعلاوه ورزش های هوازی بطور اصولی و رعایت تعذیه مناسب همراه با مصرف مایعات و کالری فراوان صورت گیرد تا از تحلیل این توده چربی جلوگیری شود.

(DMCF ): Deep Medial Cheek Fat

تحلیل چربی گونه بدلیل افزایش سن و تاثیر آن در ایجاد شیار اشکی
پی آر پی دور چشم برای درمان گودی و تیرگی زیر چشم

موارد منع پی آر پی دور چشم چیست؟

موارد منع مطلق انجام پی آر پی عبارتند از:
-عفونت های موضعی و عمومی
– بارداری و شیردهی
-کاهش تعداد پلاکت ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
– بافت کلوئید

موارد منع نسبی انجام پی ارپی عبارتند از:
-مصرف سنگین دخانیات( بیشتر از ۳۰ نخ سیگار در روز)
– تب و بیماری های حاد
– کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در موضع در یکماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر
– سابقه سرطان بویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیر هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هر گونه ضایعه مشکوک پوستی

هزینه پی آر پی دور چشم چقدر است؟

قیمت پی آر پی در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس نوع کیت استفاده شده و موضع تحت درمان متفاوت است . بطور روتین جوان سازی با پی ار پی برای تمام صورت انجام می شود که به منظور یکدست شدن پوست صورت می باشد. 

پی آر پی دور چشم یک استثناء است و می توان این ناحیه را بطور مجزا پی آر پی کرد که هزینه آن بالطبع کمتر از پی آر پی کل صورت است.

اکنون پیام دهید

4.7/5 - (505 امتیاز)
Summary
پوست و زیبایی
Service Type
پوست و زیبایی
Provider Name
دکتر مسافریان,تهران- Telephone No.09036588236
Area
تهران
Description
پی آر پی عبارتست از تزریق پلاکت غلیظ شده از خون فرد به نواحی آسیب دیده پوست به منظور جوانسازی و رفع چین و چروک

22 دیدگاه دربارهٔ «پی آر پی دور چشم در سال 1403»

 1. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من ۳۸ سالمه و خط اخم عمیق دارم . دو بار بوتاکس زدم ولی خط اخمم تغییر زیادی نکرد. نظر شما در مورد پی آر پی چیه؟ برای من روش دیگه ای پیشنهاد می کنید؟ متشکرم

  1. درود بر فرانک
   خط اخم عمیق و استاتیک که تثبیت شده باشد و با بوتاکس برطرف نشود با تزریق فیلر و یا پی آر پی درمان می شود.
   بدلیل ریسک بالای تزریق ژل در خط اخم ، پی آر پی گزینه مطمئن و موثری است و برای شما مناسب می باشد.
   موفق باشید

 2. سلام آقای دکتر
  من ۳۳ سالمه و تا حالا هیچ درمان زیبایی انجام ندادم. پوست خشکی دارم و اطراف چشمامم وقتی می خندم چروک می افته آیا با پی آر پی این چروک برطرف می شن؟ متشکرم

  1. درود بر الناز
   چروک پنجه کلاغی اطراف چشم از نوع دینامیک و متحرک هستند و با بوتاکس درمان می شوند
   هر چند پی آر پی بطور عمده بر روی چروک استاتیک و ثابت تاثیر بیشتری دارد با این وجود در چروک دینامیک بی تاثیر نیست و تا حدی شدت آن را کاهش می دهد.
   موفق باشید

 3. سلام دکتر ببخشید من پی ار پی انجام دادم الان خیلی ورم داره این طبیعی هستش؟ تا چ زمانی ورم ها ترمیم میشه خیلی نگرانم

  1. درود بر ندا
   تورم بعد از پی آر پی بخصوص در اطراف چشم کاملا طبیعی است که ناشی از التهاب و افزایش مایع میان بافتی است و با استراحت و کمپرس سرد بعد از 48 ساعت برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.

   موفق باشید

  1. درود بر الن
   ماندگاری پی آر پی مثل سایر درمان های پوست به شرایط مختلف از جمله سن فرد، تغذیه ، استفاده از کرم های ضد آفتاب و سبک زندگی بستگی دارد و در صورت رعایت اصول مراقبت های پوست می توان گفت یکسال ماندگاری داشته و برای تثبیت درمان سالی یک بار تکرار می شود.
   موفق باشید

 4. سلام دور چشم های من ارثی سیاه هست و کمی هم گوده ۳۵ سال دارم و پرستار هستم به نظرتون پی آر پی میتونه بهترش کنه

  1. درود بر حدیث
   تیرگی اطراف چشم ممکن است بدلیل گودی زیر چشم و سایه ناشی از آن باشد که با پر کردن موضع با ژل و یا چربی نانو درمان می شود و یا اینکه ناشی از افزایش رنگدانه ملانین باشد که با روش هایی از قبیل پی آر پی، پیلینگ ، مزوتراپی درمان می شوند. در بعضی موارد ترکیبی از هر دو حالت فوق وجود دارد که با روش های ترکیبی درمان می شوند و البته چنانچه این تیرگی ارثی باشد به درمان مقاوم تر است و جلسات بیشتر درمان نیاز دارد.
   موفق باشید

  1. درود بر عاطفه
   تزریق چربی و پی آر پی درمان های طبیعی و فوق العاده ای هستند که هر کدام برای اختلالی در اطراف چشم مناسب است و در معاینه حضوری درمان مناسب تعیین می شود.
   موفق باشید

  1. درود بر مهسا
   چروک اطراف چشم دو نوع است حالت اول دینامیک است که با انقباض عضله ایجاد می شود و با تزریق بوتاکس برطرف می شود. حالت دوم چروک استاتیک است که در حالت استراحت هم وجود دارد و با پی آر پی درمان می شود هر چند که تا حدودی بر روی چروک دینامیک هم موثر است.
   موفق باشید

 5. سلام .من خانم هستم سی ساله. زیر چشمام گود است و کمی سیاهی دارد. ایا پی ار پی موثر است .
  ماندگاری تا چه زمانی است واینکه اسیبی نمیزند

  1. درود بر sara
   تیرگی زیر چشم ممکن است بدلیل افزایش رنگدانه ملانین در پوست باشد که در اغلب موارد جنبه ارثی داشته و با مزوتراپی یا پی آر پی درمان می شود و یا اینکه بدلیل تحلیل چربی در ناحیه زیر چشم ایجاد می شود و بدلیل رژیم های سخت و کاهش وزن می باشد و با تزریق چربی و یا اسید هیالورونیک درمان می شود و در معاینه حضوری نوع درمان مشخص می شود.
   موفق باشید

  1. درود بر ژیلا
   دلایل تیرگی زیر چشم بسیار متنوع است و بر حسب علت ایجاد آن درمان های متفاوتی از قبیل مزوتراپی، پی آر پی ، تزریق چربی یا ژل ، درمان موضعی و… پیشنهاد می شود که انتخاب مناسب نوع درمان در نتیجه آن تاثیر زیادی دارد.
   موفق باشید

    1. درود بر Fati
     برای آماده کردن پی آر پی با استفاده از کیت مخصوص شبیه آزمایش معمولی خون از بازو گرفته شده و سپس پلاکت آن با سانتریفیوژ جدا می شود.
     موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button
راز بوتاکس بدون عارضه چیست؟ مزوژل چیست؟ علت جذابیت چهره آنجلینا جولی چیست؟ راز شفافیت پوست کلئوپاترا چه بود؟ راز لیفت صورت بدون جراحی راز درمان جای جوش با سابسیژن راز جوانی پوست کیم کارداشیان چیست؟ تزریق ژل لب مدل قلوه ای