خانه / جوانسازی / پی آر پی دور چشم

پی آر پی دور چشم

پی آر پی دور چشم چیست؟

امروزه روش های جوانسازی و لیفتینگ پوست موجب شده که سن ظاهری افراد از سن تقویمی کمتر به نظر آید و تنها ناحیه از بدن که در این روش ها کمتر مورد توجه قرار گرفته است پلک و بافت اطراف چشم است. برای جوانسازی پوست اطراف چشم روش های مختلف پیشنهاد شده است که پی آرپی یکی از روش های غیر تهاجمی و موثر می باشد. پی آر پی دور چشم روشی طبیعی است برای جوانسازی و برطرف کردن چین و چروک و تیرگی های اطراف چشم که با استفاده از پلاکت های خون فرایند جوانسازی در پوست حساس دور چشم انجام می شود.پلک از دو قسمت چشمی و پوستی درست شده است که در  این روش قسمت پوستی پلک فوقانی و تحتانی مورد درمان قرار می گیرد.

قبل و بعد پی آر پی دور چشم
پی آر پی دور چشم

روش پی آر پی دور چشم چگونه است؟

مصرف مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی بویژه آسپرین و پیروکسیکام موجب اختلال در عملکرد پلاکت ها می شود و از یک هفته قبل می بایست قطع شوند. مکمل های امگا ۳ و ۶ و سیر نیز بهتر است قبل از پی ار پی مصرف نشوند چرا که ممکن است در کیفیت پی آر پی اثر نامطلوبی بگذارند. برای انجام پی آر پی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تزریق با ژل بی حسی( Lidocain-p, EMLA )موضع درمان بی حس می شود .سپس ۳۵ تا ۴۰ میلی لیتر خون گرفته شده و این خون با مواد ضد انعقاد ( سیترات سدیم تزریقی ) مخلوط می شود. دمای مناسب برای جدا کردن پلاکت ها با سانتریفیوژ ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد بنابراین بعد از خون گیری مدت ۵ دقیقه لوله آزمایش در دمای اتاق رها شده تا به درجه حرارت مطلوب برسد اصولا بهترین دما برای آماده سازی پی آر پی درجه حرارت اطاق می باشد. سپس در دو مرحله با استفاده از سانتریفیوژ گلبول های قرمز ،پلاسما و پلاکت ها از یکدیگر جدا می شوند. سانتریفیوز بهتر است نوسان دور نداشته باشد و بازوی چرخان آن متحرک باشد ( swing داشته باشد) در مرحله اول از سرعت کم سانتریفیوژ استفاده شده و زمان طولانی تر می باشد.( ۱۲ دقیقه ) این مرحله موجب جدا شدن پلاسما از گلبول های قرمز می شود. در مرحله دوم پلاسمای حاوی پلاکت با سرعت بیشتر و زمان کمتری سانتریفیوژ می شود( ۷ دقیقه) تا پلاکت ها از پلاسما جدا شوند. در نهایت به ازاء هر ۱۰ میلی لیتر خون حدود ۲ میلی لیتر پی آر پی استحصال می شود. سرعت های بالاتر سانتریفیوژ موجب آزاد شدن گرانول ها و فاکتورهای رشد پلاکتی شده و پی آر پی حاصل فاقد تاثیر درمانی مناسب می باشد. سرعت سانتریفیوژ بر اساس شعاع بازوی سانتریفیوژ متفاوت می باشد که مطابق شکل بر اساس شرکت سازنده سرعت چرخش بازوهای سانتریفیوژ تعیین می شود. عمر مفید پلاکت برای پی آر پی ۴ ساعت می باشد ولی ترجیحا تا یکساعت بعد از خونگیری پی آر پی می بایست آماده و تزریق شود. میزان پی آر پی مورد نیاز برای جوانسازی پوست ۸ میلی لیتر ، برای مصارف ارتوپدی ۶ میلی لیتر و جهت تقویت فولیکول های مو ۴ میلی لیتر می باشد. غلظت پلاکت برای مصرف جوانسازی پوست ۴ برابر و برای ریزش مو ۷ برابر غلظت و برای مصارف ارتوپدی ۵ برابر خون طبیعی می باشد که تایید این موضوع با انجام شمارش پلاکتی از نمونه پی آر پی انجام می شود. اضافه کردن گلوکونات کلسیم بعنوان فعال کننده پلاکتی ضروری نمی باشد چرا که کلاژن پوست یک فعال کننده قوی است و ۳ دقیقه بعد از تزریق پی آر پی ، پلاکت ها بطور طبیعی فعال می شوند. با این وجود کلسیم گلوکونات را بدلیل کاهش درد زمان تزریق می توان به پی آر پی اضافه کرد( به استثناء نقاط اطراف چشم) . برای این منظور ۰٫۱ سی سی کلسیم گلوکونات به ۰٫۹ سی سی پی آر پی اضافه می شود . تزریق پی ار پی بصورت داخل پوستی می باشد(intradermal) و در هر تزریق ۱/۲۰ میلی لیتر با نیدل شماره ۲۷ تا ۳۰ بصورت مماس با پوست در چین و چروک های اطراف چشم و قسمت پوستی پلک به شعاع یک سانتی متر بطور سطحی انجام می شود برای هر چشم حدود یک سی سی پی ار پی تزریق می شود.برای تکمیل درمان از روش میکرونیدلینگ برای تاثیر بیشتر درمان در همان جلسه استفاده می شود. فاصله جلسات پی آر پی دور چشم ماهی یکبار( ۴ تا ۶ هفته یکبار ) انجام می شود و تعداد جلسات ۲ تا ۳ بار می باشد.

حتما بخوانید  چروک دور چشم

مراقبتهای بعد از پی آر پی دور چشم چیست؟

استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق پی آر پی  دور چشم ممنوع است چرا که پلاکت ها به سرما حساس هستند و در درجه حرارت ۱۸ درجه از بین می روند. مصرف داروهای مسکن از خانواده ضد التهاب های غیر استروئیدی در ۳ روز بعد از پی آر پی توصیه نمی شود و داروی استامینوفن کدئین و یا ترامادول مناسب تر است. ۲۴ ساعت بعد از تزریق پی آر پی دوش گرفتن و استحمام انجام نشود و بعد از آن تا سه روز با آب ولرم دوش گرفته شود.  استفاده از عینک دودی در چند روز اول بعد از پی آر پی توصیه می شود.

پی آر پی زیر چشم
پی آر پی

موارد منع پی آر پی دور چشم چیست؟

موارد منع مطلق انجام پی آر پی عبارتند از:
-عفونت های موضعی و عمومی
– بارداری و شیردهی
-کاهش تعداد پلاکت ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
– بافت کلوئید

موارد منع نسبی انجام پی ارپی عبارتند از:
-مصرف سنگین دخانیات( بیشتر از ۳۰ نخ سیگار در روز)
– تب و بیماری های حاد
– کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در موضع در یکماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر
– سابقه سرطان بویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیر هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هر گونه ضایعه مشکوک پوستی

هزینه پی آر پی دور چشم چقدر است؟

قیمت پی آر پی در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس نوع کیت استفاده شده و موضع تحت درمان متفاوت است . بطور روتین جوان سازی با پی ار پی برای تمام صورت انجام می شود که به منظور یکدست شدن پوست صورت می باشد و پی آر پی دور چشم یک استثناء است و می توان این ناحیه را بطور مجزا پی آر پی کرد که هزینه آن بالطبع کمتر از پی آر پی کل صورت است.

حتما بخوانید  جوانسازی پوست

برای دیدن فیلم prp بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

[تعداد: 110    میانگین: 2.2/5]

درباره ی Admin

2 دیدگاه

  1. Hello! My name is MaryMarkova, our compane need to advertise on your website. What is your prices? Thank you. Best regards, Mary.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button