تعریق زیاد

تعریق زیاد

بطور طبیعی میزان متعادل تعریق به کاهش درجه حرارت بدن کمک می نماید ولی در بعضی افراد غدد عرق دارای فعالیت بیشتری می باشند و تعریق زیاد موجب ایجاد بوی نامطبوع و ظاهری نامناسب بویژه در فصول گرم سال می شود.

تفاوت این وضعیت با پر کاری تیروئید در این استکه در پرکاری تیروئید تمام بدن دارای درجاتی از افزایش تعریق می باشد ولی در این افراد نقاط خاصی از بدن مثل کف دست و پا و یا زیر بغل دچار تعریق شدید می شود که ناشی از هیجانات روحی و استرس می باشد و به این حالت هایپرهیدروز گفته می شود.

تفاوت دیگر در نوع تعریق است که در این وضعیت تعریق بصورت سرد حس می شود و در پرکاری تیروئید بصورت گرم احساس می شود. درمان افزایش تعریق با روش بوتاکس زیر بغل در اینجا شرح داده شده است.

درمان تعریق زیاد با بوتاکس

تزریق بوتاکس ممکن است زیر بغل ، کف دست و یا کف پا انجام شود.بوتاکس از طریق تاثیرات آنتی کولینرژیک و تاثیر آن بر غدد برون ریز ترشح کننده عرق تاثیر خود را اعمال می کند. تزریق در عمق درمیس به فاصله 1.5 سانتی متر از یکدیگر انجام شده و برای کاهش درد از کمپرس یخ و کرم های بی حسی از قبیل EMLA استفاده می شود. 5 تا 7 روز بعد از تزریق تاثیر بوتاکس شروع شده و تعریق در این نقاط متوقف می شود.

مدت زمان تاثیر بوتاکس برای کاهش تعریق طولانی تر از تاثیر آن بر عضلات صورت می باشد که این بدلیل اثر طولانی تر بوتاکس بر روی غدد عرق می باشد. بعنوان مثال زمان تاثیر متوسط بوتاکس برای خط اخم حدود 4 ماه می باشد ولی در مورد درمان هایپر هیدروز این زمان 6 ماه می باشد هرچند که در بعضی از افراد تا یکسال هم طول می کشد.

بعد از تزریق ممکن است بطور موقت عضلات دست بویژه در ناحیه شست دچار ضعف شوند که این موضوع موقتی است و بعد از مدتی برطرف می شود. انجام لیزر موهای زائد در زیر بغل ، موم انداختن و استحمام با آب داغ و انجام ورزش های سنگین تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس غیر مجاز است که این زمان برای کاهش التهاب و تورم در ناحیه می باشد.

تعریق زیاد
درمان تعریق زیاد با بوتاکس

 

درمان های مختلف تعریق کف دست زیاد کدامند؟

اولین خط درمان برای کنترل این حالت کاهش استرس با تنفس عمیق و ریلاکس کردن عضلات بدن است. مرحله دوم مصرف  داروهایی است که موجب کنترل سیستم سمپاتیک می شوند. داروی پروپرانولول از گذشته بعنوان مهار کننده سمپاتیک استفاده شده است و از بروز سیکل معیوب افزایش استرس جلوگیری می کند.

محلول الکلی آلومینیوم کلراید ۲۰ تا ۲۵درصد درمان موضعی دیگری است که برای کاهش تعریق مورد استفاده قرار می گیرد، که ایراد این دارو ایجاد حساسیت و ریختگی شدید پوست می باشد.

داروهای آنتی کولینرژیک مثل پروپانتلین و اکسی بوتینین نیز مورد استفاده قرار می گیرند که بدلیل عوارض آن ها از قبیل خشکی دهان و کاهش حرکات دستگاه گوارش استفاده از آنها محدود شده است. آخرین راه حل تزریق بوتاکس در موضع می باشد که مورد تایید FDA قرار گرفته است و برای زیر بغل ، کف دست و پا انجام می شود.

بوتاکس دست

در صورت عدم پاسخ مناسب با روش های فوق تزریق بوتاکس در ناحیه کف دست موجب کنترل این حالت می شود.

این روش مورد تایید FDA  قرار گرفته است. در کلینیک زیبایی نیایش  برای کنترل درد تزریق از کرم بی حسی ، یخ و ویبراتور استفاده می شود. در هر دست ۲۰ نقطه ( ۵۰ واحد) بوتاکس به کف دست و انگشتان بطور سطحی تزریق می شود.

نقاط تزریق بوتاکس دست
بوتاکس برای تعریق کف دست
4.8/5 - (87 امتیاز)

2 دیدگاه دربارهٔ «تعریق زیاد;

 1. سلام آقای دکتر خسته نباشید.من قصد بوتاکس در ناحیه دور و چشم و پیشانی رو دارم خواهرم بوتاکس کرده ولی خنده هاش مصنوعی شده و موقع خندیدن حالت چشماش کوچک میشه .بنظرتون دلیلش چیه؟برای همه این اتفاق میفته؟

  پاسخ
  • درود بر روناک خانم
   کوچک به نظر آمدن چشم بعد از تزریق بوتاکس بدلیل افت خفیف پلک فوقانی است که به تکنیک تزریق و جنس بوتاکس مربوط می شود. این موضوع در بوتاکس های نامرغوب چینی بیشتر دیده می شود و البته یک حالت گذراست و بعد از چند هفته خود به خود بر طرف می شود. با این وجود برای رفع سریع افتادگی پلک بعد از بوتاکس از قطره چشمی آپراکلونیدین با نظر پزشک خودتان استفاده کنید که با انقباض عضله مولر موجب برطرف شدن این حالت می شود
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید