مزوژل چیست

مزوژل چیست

مزوژل چیست؟

مزوژل چیست؟ مزوژل (Skin Booster) از ترکیب دو کلمه مزو و ژل ساخته شده است که این نام دلالت بر استفاده همزمان از مزایای دو روش مزوتراپی و تزریق ژل می کند. بعبارت دیگر محاسن هر دو روش تزریق ژل و مزوتراپی در این درمان وجود دارد، که می تواند شبیه ترکیبات مزوتراپی موجب تحریک سلول های بنیادی شده و تولید کلاژن و الاستین را افزایش دهد و بعلاوه وجود اسید هیالورونیک با غلظت بالا تاثیرات ترمیم کننده و  آب رسانی قوی داشته و با تکرار درمان موجب تولید رشته های کلاژن و حجم دهی طبیعی و لیفت در پوست شود.

مزوژل های موجود در بازار برندهای مختلفی هستند از قبیل پروفایلو، جالپرو، ریوایتاکر و پروسترولین که توسط شرکت های مختلف تولید و عرضه می شوند. فارغ از نوع برند ترکیب اصلی مزوژل اسید هیالورونیک غیر کراس لینک است که بر خلاف ژل های تزریقی از ماده شیمیایی  BDDE برای کراس لینک کردن و ایجاد ماندگاری طولانی استفاده نشده است.در نتیجه بروز عوارض ناخواسته از قبیل واکنش التهابی و گرانولوما در مزوژل گزارش نشده است.

اضافه کردن ریز مغذی های ضروری از قبیل اسیدهای آمینه ،کوآنزیم ها و ویتامین ها  به مزوژل موجب ترمیم بافت آسیب دیده شده و علاوه بر کاهش چین چروک ، اقزایش ضخامت درم و بهبود  خاصیت کشسانی در پوست می شود.

مزوژل چیست
مزوژل جالپرو

تفاوت فیلر و مزوژل چیست؟

فیلر در واقع یک پر کننده است که بر حسب غلظت آن در لایه های سطحی و یا عمقی پوست تزریق می شود. فیلر در واقع حجم دهنده است و تاثیر درمانی آن بدلیل افزایش حجم بافتی است و به منظور ماندگاری طولانی تر از ترکیبات شیمیایی از قبیل BDDE در فیلر های اسید هیالورونیک به منظور کراس لینک استفاده می شود. هر چه غلظت این ماده در فیلر بیشتر باشد احتمال بروز واکنش التهابی و حساسیتی بیشتر می باشد.

حتما بخوانید  بهترین کرم لیفتینگ صورت در سال 1401❤

مزوژل برای بهبود کیفیت ، افزایش خاصیت کشسانی و آب رسانی پوست استفاده می شود و در واقع هدف اولیه مزوژل حجم دهی در نواحی مختلف مثل گونه، چانه و لب نیست هر چند که بعضی از پزشکان بدلیل تولید کلاژن در میان مدت از مزوژل بعنوان یک فیلر متوسط و بدون عارضه در افراد حساس به ژل های تزریقی استفاده می کنند.

مزوژل چیست
نقاط تزریق پروفایلو

 

نقاط تزریق پروفایلو کجاست؟

تکنیک و عمق تزریق مزوژل با فیلر کاملا متفاوت است چرا که فیلر در زیر پوست و یا نواحی عمقی تر روی پریستئوم تزریق می شود ، در صورتیکه مزوژل کاملا سطحی و در لایه درم پوست تزریق می شود. بدلیل قوام نرم مزوژل تزریق سطحی در پوست بر خلاف فیلر موجب ایجاد توده و گره نمی کند و به راحتی بعد از چند ساعت در زیر پوست پخش شده و تا شعاع حدود 4 سانتی متر تاثیرات درمانی خود را اعمال می کند.

هر چند بروز واکنش های التهابی و حساسیتی در مزوژل بسیار نادر است ولی احتمال بروز عوارض عروقی ناشی از تزریق نادرست وجود دارد و کاملا شبیه فیلر های پوستی می تواند موجب انسداد عروق و حتی نکروز پوست شود. بنابراین تزریق مزوژل حتما می بایست توسط پزشک مجرب و آشنا به آناتومی و عوارض فیلر های پوستی انجام شود.

پروفایلو چیست؟

این محصولات هر دو مزوژل (Skin Booster )هستند و برای جوانسازی و تقویت پوست آسیب دیده  و آبرسانی توصیه می شوند. با این وجود این محصولات توسط شرکت های مختلف تولید شده اند و با هم تفاوت هایی دارند، به عنوان مثال پروفایلو  Profhilo توسط یک شرکت ایتالیایی تولید شده است و حاوی دو نوع هیالورونیک اسید با وزن مولکولی سبک و سنگین است.

حتما بخوانید  درمان ریزش مو

پروفایلو در یک سرنگ 2 سی سی بسته بندی شده است و  بعد از تزریق اسید هیالورونیک به آهستگی آزاد می شود و باعث آبرسانی قوی، روشن شدن پوست و لیفت صورت می شود.

پروفایلو در دو جلسه به فاصله 4 هفته تزریق می شود و ماندگاری آن حدود 6 ماه است و البته قیمت بالاتری نسبت به جالپرو دارد.

مزوژل چیست
مزوژل پروفایلو

تفاوت مزوژل جالپرو با پروفایلو در چیست؟

مزوژل جالپرو jalupro توسط یک کمپانی در سوئیس تولید می شود و دو نوع کلاسیک و HMW  دارد که در این نوع میزان اسید هیالورونیک غلظت بالاتری دارد و مناسب پوست های شدیدا خشک و آسیب دیده می باشد و  در یک سرنگ 1.5 سی سی بسته بندی شده است و در واقع هیالورونیک اسید همراه با تعدادی اسید آمینه موثر در جوانسازی پوست است.تاثیر درمان بلافاصله تا دو هفته بعد دیده می شود که پوست سفت تر و روشن تر خواهد شد.

تعداد جلسات درمان با جالپرو 2 تا 4 جلسه به فاصله 20 روز است و ماندگاری اثر آن 6 ماه می باشد.تفاوت دیگر جالپرو کاربرد آن در چروک اطراف چشم است که می توان آن را در شیار اشکی تزریق نمود و حتی با بوتاکس مخلوط نمود و در چروک ظریف پنجه کلاغی اطراف چشم تزریق کرد که نوعی اثر هم افزا در این نواحی دارد.

در کلینیک زیبایی نیایش انتخاب برند مزوژل توسط زیباجو است با این وجود بدلیل بازخورد مثبت درمان با پروفایلو در مراجعین و استانداردهای بین المللی آن توصیه به تزریق مزوژل پروفایلو می شود.

پروفایلو
نقاط تزریق پروفایلو

پروفایلو یا هایفو

هایفو تراپی روش غیر تهاجمی لیفت و سفت کردن پوست صورت و گردن است و برای افراد بالاتر از 30 سال توصیه می شود در حالیکه تزریق پروفایلو محدودیت سنی ندارد و در بسیاری از موارد بعنوان مکمل هایفو در نظر گرفته می شود. در این روش ترکیبی ابتدا هایفوتراپی انجام شده و بعد از 4 هفته جلسه تزریق پروفایلو انجام می شود تا نتیجه لیفت حداکثری حاصل شود.

حتما بخوانید  روش جوانسازی آر اف چیست❤

لایه درم پوست در اثر گذشت زمان نازک می‌شود که بدلیل کاهش الاستین و کلاژن می باشد، رشته های کلاژن در هم تنیده شده و چروک سطحی در پوست ایجاد می شود. بر اساس مطالعات منتشر شده در NCBI یکی از روش های جوانسازی و تحریک سلول های بنیادی برای تولید کلاژن و الاستین بیشتر روش مزوتراپی است.

تفاوت مزوتراپی و مزوژل چیست؟

در مزوتراپی ساده از کوکتل های مزوتراپی به منظور جوانسازی و آب رسانی به پوست استفاده می شود، در حالیکه در روش مزوژل از اسید هیالورونیک با روش جدید و بدون استفاده از مواد تثبیت کننده شیمیایی BDDE به منظور حداکثر پاسخ دهی در تحریک فیبروبلاست ها برای تولید کلاژن و الاستین استفاده می شود. بدلیل تکنولوژی حرارتی که در مزوژل استفاده می شود غلظت اسید هیالورونیک نسبت به کوکتل های مزوتراپی بیشتر است و در نتیجه ماندگاری آن نیز طولانی تر می باشد.

پاسخ به درمان در روش مزوتراپی بعد از چند هفته دیده می شود ولی در مزوژل به دلیل قوام بالای اسید هیالورونیک بلافاصله نتیجه قابل رویت است و تفاوت دیگر داشتن تاییدیه وزارت بهداشت است که مزوژل دارای مجوز است و بسیاری از کوکتل های مزوتراپی بدون مجوز هستند.

آخرین و مهمترین اختلاف بین مزوژل و مزوتراپی در مورد قیمت است که بدلیل تکنولوژی پیشرفته در تولید مزوژل قیمت آن بسیار بیشتر از مزوتراپی می باشد که ذکر این نکته ضروری است تاثیر بیشتر درمان و قدرت جوانسازی و ترمیم کنندگی بالای مزوژل نسبت به مزوتراپی این افزایش هزینه را توجیه می کند.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.