نانوفت چيست؟

نانوفت چيست؟ بافت چربی انسانی از 90 درصد سلول های چربی بالغ و 10 درصد بافت هم بند غنی از سلول های بنیادی تشکیل شده است.

ذرات چربی استحصال شده دارای ابعاد نسبتا بزرگی هستند و اصطلاحا به آنها  ماکروفت گفته می شود.

تفاوت ماکروفت و نانوفت چیست؟

ماکروفات مناسب برای حجم دهی سینه ، باسن و نواحی تناسلی می باشد. این نوع چربی بدلیل ابعاد ماکروسکوپیک در نواحی ظریف صورت کاربرد ندارد، چرا که احتمال ناهمواری و گلوله شدن در زیر پوست وجود دارد.

بنابراین به منظور افزایش کیفیت گرافت و جلوگیری از ناهمواری در سطح پوست با استفاده از ابزار مخصوصی ماکروفت تبدیل به میکروفت می شود، که  دارای ابعاد کوچک تر سلول های چربی است و علاوه بر ماندگاری بالاتر احتمال بروز کیست چربی و ناهمواری در سطح پوست بسیار کمتر می شود.

چنانچه هدف از تزریق چربی صرفا جوانسازی باشد و نیازی به افزایش حجم بیشتر وجود نداشته باشد؛ از نانوفت استفاده می شود. در این حالت سلول زنده چربی در گرافت وجود نداشته و صرفا سلول های بافت هم بند، سلول های بنیادی و گلبول های سفید تزریق می شوند.

این روش مناسب برای تزریق  پلک ، پشت دست و پوست آسیب دیده می باشد و حتی می تواند بعنوان جایگزین پی آر پی استفاده شود.

از آنجا که از میکروفت به منظور حجم دهی استفاده می شود تاثیر درمان بلافاصله قابل رویت است در حالیکه نتیجه درمانی نانوفت با تاخیر یک تا سه ماهه دیده می شود.

نانوفت چیست
چربی نانو قبل و بعد

تزریق چربی نانو به منظور جوانسازی پوست چگونه است؟

نانوفت دارای مقدار فراوانی سلول بنیادی است که توانایی تبدیل شدن به سلول های دیگر را دارند. نانوفت در واقع یک امولسیون از سلول های چربی تخریب شده و مقادیر فراوانی از سلول های بنیادی می باشد.

چنانچه این امولسیون در لایه اپیدرم و درم پوست آسیب دیده تزریق شود، توانایی ترمیم بالایی خواهد داشت. بیشترین نواحی مورد استفاده جهت تزریق چربی نانو به ترتیب صورت، دست ها و نواحی دکلته می باشد. چرا که این نواحی دچار بیشترین آسیب  بر اثر اشعه ماوراء خورشید، اسکارهای ناشی از جراحات و جوش های پوستی می شوند.

تزریق چربی زیر چشم
تزریق چربی زیر چشم قبل و بعد

نانوفت برای جای جوش چگونه است؟

نانوفت دارای مقدار فراوانی سلول بنیادی است که توانایی تبدیل شدن به سلول های دیگر را دارند. چربی نانو در واقع یک امولسیون از سلول های چربی است که حاوی مقادیر فراوانی از سلول های بنیادی می باشد.

چنانچه  چربی نانو در لایه اپیدرم و درم پوست آسیب دیده تزریق شود، توانایی ترمیم بالایی خواهد داشت. برعکس میلی فت و میکروفت که در نواحی خاص و در زیر پوست تزریق می شوند نانوفت در هر جای بدن که احتیاج به جوانسازی داشته باشد قابل تزریق است.

قبل و بعد ترکیب میکرونیدلینگ و چربی نانو (Nanofat needling) در صورت یک خانم جوان
تزریق چربی و نیدلینگ

تزریق نانوفت برای جای جوش موجب تولید کلاژن در ناحیه اسکار شده که البته این درمان همزمان با سابسیژن انجام می شود تا حداکثر بازدهی را داشته باشد.

در جای جوش های عمقی علاوه بر نانوفت که در لایه اپیدرم و درم تزریق می شود ممکن است به منظور حجم دهی بیشتر از میکروفت هم در لایه های عمقی پوست استفاده شود تا تاثیر درمان مضاعف شود.

تصویر انواع مختلف جای جوش
انواع مختلف جای جوش

روش  ترکیبی برای درمان جای جوش چگونه است؟

از آنجا که دراکثر موارد ترکیب متنوعی از انواع اسکار آکنه  وجود دارد و هر کدام از انواع جای جوش به یک روش درمانی پاسخ بهتری می دهند، از روش درمان ترکیبی برای پاسخ  بهتر استفاده می شود.

 جای جوش غلتان (Rolling)  دارای حاشیه شبیه یک غلتک چرخان است و فرو رفتگی جای جوش با یک انحنای ملایم به شکل نیم دایره به اپیدرم متصل می شود. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. در سابسیژن موضع اسکار بی حس شده و با ابزاری به نام کانولا بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود.  جای جوش آتروفیک و فرورفته و همین طور اسکارهای Rolling بهترین پاسخ را به سابسیژن  می دهند.

اسکارهایی که شبیه یخ شکن (Icepick) هستند و به شکل یک مثلث در اپیدرم فرو رفته اند و اسکارهایی که مستطیلی شکل هستند و اصطلاحا به آنها جای جوش واگنی (Boxcar) گفته می شود، با روش های لایه بردار از قبیل لیزر فرکشنال، میکرونیدلینگ و پیلینگ بطور موثرتری درمان می شوند. بنابراین علاوه بر لایه های عمقی در سطح پوست  نیز درمان انجام شده و در نتیجه پوست صاف تر و هموارتر می شود.

در درمان ترکیبی از ترکیب دو یا سه روش درمانی برای نتیجه مطلوب استفاده می شود. بعنوان مثال در جلسه اول بطور همزمان سابسیژن و میکرونیدلینگ انجام شده و در جلسه بعد  لیزر جای جوش و سابسیژن انجام می شود. در بعضی از موارد ممکن است احتیاج به پیلینگ شیمیایی شود و همین طور در آخر دوره درمان برای افزایش حجم و بازسازی پوست ؛ تزریق فیلر یا چربی انجام می شود.

درمان جای جوش با نانوفت
عکس قبل و بعد درمان اسکار با نانوفت

برای مطالعه مقاله چاپ شده در آکادمی بین المللی IMCAS  در مورد نانوفت توسط دکتر مسافریان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.imcas.com/es/academy/blog/795/nanofat-transfer-for-acne-scar

هزینه چربی نانو چقدر است؟

قیمت تزریق نانوفت در مراکز مختلف بر اساس حجم چربی تزریق شده و  تجربه و تخصص پزشک درمانگر و مناطقی که چربی به آن موضع منتقل شده است و درمان های همزمان محاسبه می شود. بعنوان مثال در صورت تزریق همزمان نانوفت با میکروفت درمان طولانی تر می باشد و به حجم چربی بیشتری نیاز می باشد.

فریز کردن چربی مورد دیگری است که در بعضی از افراد برای افزایش حجم بیشتر  و یا ترمیم در جلسات بعدی توصیه می شود.

چنانچه فردی درخواست داشتن کرم نانوفت داشته باشد در همان جلسه این کرم آماده شده و روش استفاده از آن آموزش داده شده  که در هزینه نهایی درمان تاثیر گذار است.

بنابراین انتخاب نوع درمان با توصیه پزشک و انتخاب توسط فرد در جلسه مشاوره تعیین می شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ترکیب نانوفت و بوتاکس برای جوانسازی صورت چگونه است؟

چروک عمودی اطراف لب ، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و چروک افقی پیشانی بدلیل انقباض عضلات ایجاد می شوند و برای درمان موثر این چروک از ترکیب نانوفت و بوتاکس استفاده می شود.

این تکنیک که در سایت علمی Researchgate با جزئیات کامل ارائه شده است موجب از بین رفتن چروک دینامیک صورت شده و ماندگاری طولانی تری نسبت به تزریق بوتاکس به تنهایی دارد.

برای مشاهده تزریق نانوفت در یوتیوب بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

برای مشاوره پیام دهید✍

4.8/5 - (421 امتیاز)

4 دیدگاه دربارهٔ «نانوفت چيست؟»

  1. سلام من ۴۷ سالمه و پشت دستام خیلی لاغر و چروکیده شده آیا برای جوانسازی می شه نانوفت انجام داد؟ متشکرم

    1. درود بر سارا
      هایفوتراپی یک درمان سرپایی برای سفت کردن و لیفت پوست است که احتیاج به خانه نشینی ندارد و در یک جلسه انجام می شود و تزریق چربی نانو برای جوانسازی و از بین بردن چین و چروک صورت کاربرد دارد. در بسیاری از موارد این دو درمان مکمل یکدیگر هستند و در ابتدا با هایفو پوست سفت شده و بعد از گذشت حداقل یک هفته تزریق چربی انجام می شود تا علاوه بر پر کردن نواحی صورت که دچار تحلیل شده اند با چربی ، جوانسازی بطور هم افزا انجام شده و لیفت موثرتری ایجاد خواهد شد.
      موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button
راز بوتاکس بدون عارضه چیست؟ مزوژل چیست؟ علت جذابیت چهره آنجلینا جولی چیست؟ راز شفافیت پوست کلئوپاترا چه بود؟ راز لیفت صورت بدون جراحی راز درمان جای جوش با سابسیژن راز جوانی پوست کیم کارداشیان چیست؟ تزریق ژل لب مدل قلوه ای