خانه / بوتاکس / عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس صورت چیست؟

اولین و شایع ترین عارضه  التهاب و قرمز شدن پوست  و احساس درد در محل تزریق بوتاکس ( ناحیه سر و پیشانی) است  و با استفاده از کمپرس یخ و یا هوای سرد فشرده قابل کنترل است . سردرد به دلیل تحریک اعصاب محیطی محل تزریق می باشد و با مسکن های معمولی از قبیل استامینوفن ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت  بر طرف می شود.  از مهمترین عوارض بوتاکس انتشار آن به نقاط دورتر  است و می تواند بصورت ضعف عمومی عضلانی ،اختلال در تکلم ، اختلال در بلع و تنفس خود را نشان دهد برای پیشگیری از این موضوع استحمام با آب گرم و انجام ورزش های هوازی و مصرف نوشیدنی های الکلی  در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق می بایست اجتناب شود. از نظر تکنیکی برای جلوگیری از این عارضه از حداقل دوز موثر  برای درمان استفاده شود  و ثانیا  از حداقل مقدار حلال( سدیم کلراید۰٫۹درصد) برای تولید محلول استفاده گردد . چراکه حجم زیاد محلول موجب انتشار ملکول های بوتاکس به نقاط دورتر شده و ایجاد عوارض جانبی در آن نقاط می کند .

واکنش های آلرژیک  از مهمترین عوارض بوتاکس است که به صورت ایجاد خارش ، کهیر ، ورم پوستی  و نفس تنگی ممکن است حادث شود، هر چند که وقوع این گونه واکنش ها بسیار نادر است ولی اهمیت قابل توجهی داشته و قابل پیشگیری و درمان هستند ودر مورد  آنافیلاکسی درمان های اختصاصی بصورت تزریق  کورتیکواستروئید و آنتی هیستامین و توجه به علائم حیاتی بیمار می باشد.  مصرف یک آنتی هیستامین مثل لوراتادین برای چند روز  در مورد حساسیت های خفیف تر کفایت می کند.

مراقبت های بعد از بوتاکس چیست؟

مصرف مسکن های خانواده NSAID مثل ایندومتاسین ، ایبوبرفن ، آسپرین و… بدلیل تاثیر بر روی سیستم انعقادی و احتمال ایجاد کبودی  وخون مردگی چند روز قبل و دو تا سه روز بعد از تزریق توصیه نمی شود و برای تسکین درد محل تزریق استفاده از کمپرس یخ مناسب ترین گزینه است. در صورت اجبار برای مصرف مسکن بدلایل دیگر پزشکی استامینوفن گزینه مناسبی می باشد.  استحمام با آب گرم و انجام ورزش های سنگین و مصرف الکل در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق ممنوع می باشد.

حتما بخوانید  بوتاکس دیسپورت

 عوارض بوتاکس ابرو چیست؟

انتشار محلول تزریق شده و انتقال آن به حدقه چشم و تاثیر نامطلوب  بر روی عضلات چشم  از مهمترین عوارض بوتاکس است  که برای پیشگیری از آن   ۴-۳ ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و دراز کش انجام نشود و فرد در حالت نشسته و یا ایستاده  باشد ، در غیر این صورت ممکن است عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دو بینی  ایجاد شود.  تکنیک صحیح تزریق ، دوزاژ مناسب و مراقبت های بعد از درمان از  ایجاد این عوارض جلوگیری می کند.در صورت افتادگی پلک بیمار با مقایسه دو چشم خودش ممکن است تصور کند که یکی از چشم هایش کوچکتر از دیگری شده است که این در واقع بدلیل پایین آمدن پلک فوقانی می باشد. هر چند که افتادگی پلک بدون درمان بطور کامل ظرف ۲ تا ۴ هفته بر طرف می شود ، ولی نگرانی و استرس و ظاهر نامطلوب بیمار  ایجاب می کند که سریعا درمان شروع شود. در پلک فوقانی دو عضله عملکرد بالا بردن پلک را انجام  می دهند اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که مخطط و ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیر ارادی است. خوشبختانه عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد و با تقویت این عضله با استفاده  از داروهای تقویت کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود ۳ میلی متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می شود. قطره چشمی آپراکلونیدین Apraclonidine0.5%  که یک داروی آدرنرژیک است هر ۶ تا ۸ ساعت ۲ قطره بمدت ۲ تا ۴ هفته برای این منظور توصیه می شود.

عوارض بوتاکس افتادگی پلک
عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس زیر چشم چیست؟

تزریق بوتاکس در زیر چشم به از بین بردن چروک این ناحیه کمک زیادی می نماید که البته دوز بوتاکس در این ناحیه بسیار کمتر از سایر نقاط است و از طرف دیگر در همه افراد قابل انجام نیست . بعنوان مثال در افرادی که دارای فتق چربی در زیر چشم هستند، در صورت تزریق بوتاکس ، عضله حلقوی دور چشم ریلکس شده و در نتیجه شدت فتق افزایش می یابد. فتق چربی بدلیل جا به جا شدن چربی اطراف کره چشم  به سمت خارج حدقه می باشد که با افزایش سن ایجاد می شود.

حتما بخوانید  بوتاکس صورت

عارضه بعدی شل شدن پلک تحتانی و برگشت پلک به بیرون (اکتروپیون) است که در تزریق بوتاکس در زیر چشم دیده می شود. با افزایش سن پوست زیر چشم خاصیت کشسانی خود را از دست داده و برای جلوگیری از برگشت پلک به بیرون عضله حلقوی چشم بطور ثانویه منقبض شده تا جبران کاهش قوام پلک نماید و در ظاهر چشم ظاهری نرمال دارد و در صورت تزریق بوتاکس این عضله ریلکس شده و در نتیجه عملکرد جبرانی پلک مختل می شود و نهایتا اکتروپیون اتفاق می افتد. با تست Snap  میزان قوام پوست زیر چشم  و امکان تزریق بوتاکس ارزیابی می شود. در این آزمایش به آرامی پوست پلک به طرف پایین کشیده شده و سپس رها می شود. در یک چشم نرمال بازگشت پوست به حالت اولیه سریعا اتفاق می افتد ، برگشت آرام و تدریجی پلک نتیجه مثبت تست اسنپ را نشان می دهد و  تزریق در زیر چشم نباید انجام شود. لازم به ذکر است که قطره های چشمی در موقعیت پلک تحتانی تغییری ایجاد نمی کنند.

عوارض بوتاکس و تشدید فتق چربی
عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس دور چشم(خطوط پنجه کلاغی) چیست؟

تزریق بوتاکس در ناحیه خارجی چشم علاوه بر ریلکس کردن و از بین بردن چروک پنجه کلاغی موجب لیفت انتهای ابرو می شود چرا که انقباض عضله اربیکولاریس  اوکولی موجب پایین کشیدن دم ابرو می شود و با تزریق بوتاکس این عملکرد متوقف شده و تعادل به نفع عضله بالا برنده ابرو Frontalis تغییر می کند. بالا کشیده شدن انتهای ابرو چهره را جوان تر و هوشیار تر می کند. تزریق در بین خطوط انجام می شود و با فاصله حداقل یک تا یک و نیم سانتی متر از لبه استخوان حدقه صورت می گیرد ، چنانچه این فاصله رعایت نشود احتمال انتشار بوتاکس به داخل اربیت و تاثیر بر روی عملکرد عضلات چشم و بینایی وجود دارد. ممکن است عضله رکتوس خارجی ضعیف شده و فرد دچار دو بینی شود و یا قسمت پلکی عضله اربیکولاریس تضعیف شده و بستن ارادی چشم دچار اختلال شود. با ضعیف شدن این عضله ، عملکرد پلک در ترشح اشک مختل شده و خشکی چشم بویژه در افرادی که مستعد آن هستند مثل افرادی که قبلا عمل لیزیک و یا بلفاروپلاستی کرده اند و یا سابقه روماتیسم مفصلی و  سندرم شوگرن دارند ، می شود. درمان قسمت های پایین تر که به گونه نزدیک است می بایست محتاطانه صورت گیرد.در این ناحیه تزریق بطور سطحی و با حداقل دوز ممکن است، چرا که انتشار بوتاکس به عضله زایگوماتیک که مسئول کشیده شدن گوشه لب به سمت بالاست ،موجب ضعیف شدن آن شده و نهایتا عدم تقارن و افتادگی لب در هنگام لبخند زدن ایجاد می شود که شبیه فلج بلز است. متاسفانه بر خلاف افتادگی پلک که با داروهای آگونیست آدرنرژیک درمان می شود، افتادگی گوشه لب هیچ درمان دارویی ندارد و تا پایان تاثیر بوتاکس اینحالت ادامه خواهد داشت.

حتما بخوانید  بوتاکس زیر بغل

دوبینی بعد از تزریق بوتاکس

در زمان درمان خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم چنانچه بوتاکس بطور عمیق تزریق شود و یا اینکه از دوز بالای آن استفاده شود و یا اینکه بیش از حد نزدیک به چشم تزریق شود، ممکن است مواد تزریق شده به درون حدقه چشم نفوذ کرده و با ضعیف کردن عضله راست خارجی که مسئول چرخش چشم به بیرون است در هنگام چرخش چشم به خارج ناهماهنگی بین دو چشم ایجاد شده و در نتیجه دوبینی ایجاد شود، تا کنون داروی آنتاگونیستی که بتواند بوتاکس را در بدن بطور موثر خنثی نماید معرفی نشده است با این وجود در تحقیقات اخیر نشان داده شده است که داروی Pyridostigmine با افزایش میزان استیل کولین در پایانه عصبی تاثیرات بوتاکس را کاهش داده و عملکرد عضلات ضعیف شده بهبود می بخشد. این دارو ممکن است موجب کاهش ضربان قلب در افراد با سابقه ناراحتی قلبی شود و می بایست تحت نظر پزشک تجویز شود. علائم دوبینی ظرف چند هفته بطور کامل برطرف می شود و پیگیری و معاینه توسط چشم پزشک در این مدت توصیه می شود.

 

برای دیدن فیلم تزریق Botox بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

آدرس اینستاگرام

درباره ی Admin

60 دیدگاه

 1. سلام من مادرم ۵۸ سال دارد تزریق بوتاکس برای پیشانی انجام دادند با ژل بوتاکس کانادایی اینطور که دکترشون گفتند ولی بعد از دوماه احساس کشش و سردرد در پیشانی دارند چه کار باید کنند به دکترشون که گفتنداین عارضه ادامه دارش خوب نیست و نباید اینطور باشه!!! برای رفع این مشکل و عارضه و چه دارویی مصرف کنند

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فاطمه خانم
   تزریق بوتاکس ممکن است در چند روز اول بعد از تزریق ایجاد سردرد نماید بخصوص در موضع تزریق نماید و هر نوع سردرد بعد از گذشت یک هفته غیر معمول است و احتیاج به بررسی بیشتر دارد.
   موفق باشید

  • سلام من دو روز پیش بوتاکس کردم روی بینیم هم تزریق کردن اما چون بعدش مجبوربودم ماسک استفاده کنم کمی بهش فشار اومد الان جاش درد میکنه. آیا ممکنه مشکلی پیش بیاد نگرانم کرده

   • درود بر لاوین
    بعد از تزریق بوتاکس ماساژ شدید ممکن است موجب پخش بوتاکس به نقاط دورتر شود و توصیه نمی شود ولی فشار ملایم ماسک جای نگرانی ندارد.
    موفق باشید

 2. سلام خسته نباشین مامان من الان یک هفته هست که بوتاکس کرده پیشانی و دور چشم اما دو روزه که متلهب شده اطراف بینیش و چشمهاش الان ما باید چیکار کنیم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر صبا
   التهاب و حساسیت بعد از تزریق بوتاکس غیر مرغوب ممکن است ایجاد شود که به شکل تورم پلک ها، خارش و کهیر دیده می شود و با مصرف داروهای آنتی هیستامین و در موارد شدیدتر تزریق آمپول کورتیکو استروئید بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد. به پزشک خودتان مراجعه بفرمایید تا درمان مناسب برای شما انجام شود.
   موفق باشید

 3. با عرض سلام و خسته نباشید
  من حدود سه هفته پیش تزریق بوتاکس إنجام دادم ولی متاسفانه دچار دو بینی شدید شدم
  آیا رآه درمان یا دارویی وجود دارد؟
  چشم پزشک مراجعه کردم گفتند دو تا سه ماه زمان میبره ولی دکتری مع تزرق انجام دادن قطره برمونیدین تجویز کردن
  آیا استفاده کنم یا خیر؟
  ممنون

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سحر
   در زمان درمان خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم چنانچه بوتاکس بطور عمیق تزریق شود و یا اینکه از دوز بالای آن استفاده شود و یا اینکه بیش از حد نزدیک به چشم تزریق شود، ممکن است مواد تزریق شده به درون حدقه چشم نفوذ کرده و با ضعیف کردن عضله راست خارجی که مسئول چرخش چشم به بیرون است در هنگام چرخش چشم به خارج ناهماهنگی بین دو چشم ایجاد شده و در نتیجه دوبینی ایجاد شود، تا کنون داروی آنتاگونیستی که بتواند بوتاکس را در بدن بطور موثر خنثی نماید معرفی نشده است با این وجود در تحقیقات اخیر نشان داده شده است که داروی Pyridostigmine با افزایش میزان استیل کولین در پایانه عصبی تاثیرات بوتاکس را کاهش داده و عملکرد عضلات ضعیف شده بهبود می بخشد. این دارو ممکن است موجب کاهش ضربان قلب در افراد با سابقه ناراحتی قلبی شده و می بایست تحت نظر پزشک تجویز شود. علائم دوبینی ظرف چند هفته به تدریج بر طرف می شوند بنابراین بهتر است صبور باشید و تا بر طرف شدن کامل علائم دوبینی بطور منظم توسط پزشک درمانگر و چشم پزشک معاینه شوید.
   موفق باشید

 4. سلام.خسته نباشید مادر من به علت پرش و تیک پلک بوتاکس کردن ولی الان حالتهای که دارن میگن انگار تو چشمم شن ریزه هست و سوزش زیادی هم داره و پلک سمت چپشون سالم بود ولی الان پرش پیدا کرده…میشه لطف کنید بفرمایید علت چیه؟؟؟ممنونم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر حمید
   تزریق بوتاکس در پلک برای درمان تیک عصبی ممکن است موجب تداخل در عضله حلقوی دور چشم که مسئول بستن چشم است شود و پلک به طور کامل بسته نشده که این موضوع در تزریق قسمت داخلی پلک بیشتر دیده می شود و در نتیجه لایه اشک در هنگام خوابیدن تبخیر شده و سطح قرنیه خشک شود که موجب علائمی که ذکر کرده اید شود و با مصرف منظم قطره اشک مصنوعی در طول روز و پماد های مرطوب کننده چشمی قبل از خواب از آسیب به چشم جلوگیری شود، این درمان تا زمان از بین رفتن تاثیر بوتاکس می بایست ادامه یابد و در صورت رعایت نکات فوق جای نگرانی ندارد. با توجه به اینکه علت تیک پلک استرس عصبی می باشد بروز علائم فوق موجب تشدید استرس در ایشان شده و چشم مقابل نیز دچار حملات تیک شده است و بهتر است برای پیگیری و معاینه بیشتر به پزشک درمانگر مراجعه بفرمایید.
   موفق باشید

 5. با سلام و ادب
  مادر من ۶ ماه پیش بوتاکس زدن توسط پزشک متخصص
  سومین سوزن رو که زدن مادرم احساس گرفتگی فک کردن که دکتر آمپول هیدروکورتیزول میخواستن به رگش بزنن رگ رو پیدا نمیکردن
  احساس خفگی سوزش و رعشه های شدید ایجاد شد و تا ٢ روز بیمارستان لقمان بستری بودن
  الان این حالت رعشه سوزش خفگی هرچند وقت یک بار ایجاد میشه و ما واقعا درمانده شدیم و نمیدونیم کجا و به چه دکتری برای معالجه مراجعه کنیم !
  یکی میگه شک انافیلاکسی یکی میگه فوبیا یکی میگه حساسیت یکی میگه پنیک
  ولی مادر من سابقه هیچ بیماری روحی نداشتن
  خواهش میکنم که در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.
  ممنونم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نونا
   معمولا عوارض بوتاکس بعد از اتمام تاثیرات آن بطور کامل برطرف می شود چرا که بوتاکس بطور کامل از بدن متابولیسم شده و دفع می شود و علائمی که ذکر کرده اید بعد از ۶ ماه از تزریق ارتباطی با بوتاکس ندارد و احتمال حملات پانیک بیشتر است و پیگیری و مشاوره روانشناسی کمک بیشتری می نماید.
   موفق باشید

 6. باسلام من بوتاکس انجام دادم بالای پیشانیم ولی روزسوم جای سوزنم خیلی دردمیکنه میخاستم بپرسم ازعفونته ؟یابرطرف میشه؟دست مزنم دردش خیلی شدیده بایدچیکارکنم؟

  • درود بر مهناز
   معمولا درد در موضع تزریق بوتاکس ممکن است در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق وجود داشته باشد که با کمپرس سرد و مصرف مسکن های ساده برطرف می شود. چنانچه شرایط استریل در زمان تزریق رعایت شده باشد عفونت بعد غیر معمول است با این وجود اگر علائمی از قبیل تورم، قرمزی و ترشح چرک وجود داشته باشد می بایست حتما توسط پزشک تزریق کننده معاینه شوید.
   موفق باشید

 7. سلام روزتون بخیر من به علت بلفارو اسپاسم خفیفی که داشتم زیر چشم و در پیشانی بوتاکس تزریق کردم توسط فوق تخصص چشم (بوتاکس مصپورت) اما از فردای تزریق پلک بالا و کمی پایین پف کرده و متورم شده و بعد از۴ روز اصلا بهتر نشده
  قابل درمان هست این مسئله؟ چطور؟
  به دلیل سن کمم (٢۴) و تاثیر این مسئله بر زیبایی خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید😞😞😞😞

  • درود بر هانیه
   پوست پلک نازک ترین پوست در بدن است بطوریکه اگر بجای بوتاکس ، سرم نمکی فیزیولوژیک هم تزریق شود ممکن است تا یک هفته تورم ایجاد شود و این جای نگرانی ندارد. برای بر طرف شدن سریع تورم بعد از تزریق بوتاکس در پلک تا ۴۸ ساعت اول کمپرس سرد، استراحت و پرهیز از استحمام با آب داغ توصیه می شود و بعد از این مدت حوله گرم و پرهیز از ورزش های سنگین به منظور تسریع در روند ترمیم توصیه می شود.
   موفق باشید

 8. سلام خسته نباشید
  بنده نزریق بوتاکس در خط اخم کردم
  بعد از ۴ روز جوشهای خیلی ریز ک سرشون چرکی و اطرافش قرمز شده
  اول از پیشانی شرو شده بعد از چند روز کل صورت و نواحی سینه و جناغ و کتف و کمرم درگیر شده

  دستکاری جوشام نمیکنم. نزدیک یک ماهه هنوز پابرجاست
  چبکار کنم خوبشه؟؟؟

  • درود بر m.j
   چنانچه از بوتاکس های مورد تایید استفاده شده باشد و تزریق در شرایط استریل انجام شده باشد بروز واکنش التهابی و عفونی بعد از تزریق بوتاکس ایجاد نمی شود و با توجه به اینکه جوش هایی که ذکر کرده اید در سایر نقاط بدن هم درگیر شده است ارتباطی با بوتاکس ندارد و بهتر است توسط پزشک خودتان مجددا معاینه شوید.
   موفق باشید

 9. درود من ۴هفته پیش بوتاکس انجام دادم دیروز ناخن دستم محکم به رد یکی از تزریق هام بالای ابروم خورد و به شدت درد گرفت و کشیدگی عضله ی بالای ابرو به سمت وسط ابرو ایجاد شد بعد دوربع ساعت خوب شد ولی هنوز درد داره و گاهی حس میکنم کشش عضله داره به علت ضربه است یا خیر کمی نگرانم

  • درود بر الهام
   ۴ هفته بعد از تزریق بوتاکس ملکول های آن کاملا وارد سلول های هدف شده اند و تاثیر درمان به وضوح دیده می شود و کشیده شدن پوست بالای ابرو تاثیری در روند درمان ندارد و جای نگرانی وجود ندارد.
   موفق باشید

 10. سلام من دو روزه بوتاکس زدم گوشه چشمم میسوزد و خارش هم کمابیش دارد کمی هم حالت عفونت پیدا کرده چکار کنم؟

  • درود بر مریم
   استفاده از مواد مرغوب و تکنیک استریل در زمان تزریق از بروز عوارض ناخواسته از قبیل عفونت و التهاب جلوگیری می کند. خارش و سوزش از علائم حساسیت هستند که با تزریق بوتاکس های نامرغوب دیده می شوند بنابراین بهتر است مجددا توسط پزشک معالج معاینه شوید و در صورت تشخیص حساسیت و یا عفونت داروی مناسب تجویز شود.
   موفق باشید

 11. سلام مادر من تزریق بوتاکس مسپورت ۵٠٠ براى گردن با دوز ۴٠ و براى لأغراض شدن فک هم هر طرف ١٠انجام دادن حدودا ١۵ روز قبل
  الان ٢،٣ روز هست مشکل بلع غذا و در قورت دادن آب گلو هم مشکل دارن
  و همینطور تو صحبت کردن
  این عارضه خطرناکى هست ؟
  آیا کارى میشه واسش انجام داد
  احتمال بدتر شدن وجود داره؟

  • درود بر غزاله
   تزریق بوتاکس در ناحیه گردن ممکن است موجب پخش بوتاکس به عضلات بلع و یا حنجره شده و مشکل در بلع غذا و یا صحبت کردن ایجاد شود که بعد از ۱۵ روز بدتر از نخواهد شد و بعد از پایان تاثیر بوتاکس این عوارض بطور کامل برطرف می شوند با این وجود معاینه مجدد توسط پزشک معالج و احتمالا مصرف داروی Pyridostigmine می تواند به تسریع در روند درمان کمک نماید.
   موفق باشید

 12. با سلام پدرم مشکل بلفارواسپاسم داره به این دلیل دیپورت ب تشخیص متخصص تجویز شد و تزریق شد.الان ۲۰روزی میشه دور چشم های پدرم پف کرده و هر روز بیشتر شده یه راهنمایی میکنین لطفا.پدرم ۷۶سالشه.

  • درود بر هیوا
   پوست پشت پلک بسیار نازک و حساس است و هر نوع تزریقی می تواند موجب تورم و التهاب در این ناحیه شود با توجه به اینکه دیسپورت بهترین مارک بوتاکس است و با دوز مناسب تزریق شده است جای نگرانی وجود ندارد و با گذشت زمان تورم بر طرف می شود با این وجود بهتر است بررسی بیشتری توسط پزشک معالج از نظر فشار خون، قند خون و فاکتورهای انعقادی و میزان پلاکت انجام شود و در صورت وجود اختلال در هر کدام از موارد فوق درمان مناسب انجام شود.
   موفق باشید

  • سلام، پس از تزیق بوتاکس از چشمام مدام اشک می ریزد علت ایجاد آن و طزر درمانش چیست تشکر

   • درود بر محمد حسن
    تزریق دوز بالای بوتاکس در زیر چشم و در عضله Orbicularis Occuli ممکن است موجب ضعف این عضله که مسئول پمپاژ اشک به مجاری اشکی است شود و در نتیجه اشک از چشم ها جاری شود که البته این موضوع موقتی است و با از بین رفتن تاثیر بوتاکس برطرف می شود. با این وجود ماساژ موضعی و آر اف با افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش متابولیسم موضعی به تسریع روند درمان کمک می نمایند.
    موفق باشید

 13. سلام روزتون بخیر
  من و خواهرم بعد یک هفته از تزریق بوتاکس(مصپورت) چشمِ سمت راست کوچکتر شده و پف پیدا کرده حالت کشیدگی هم داره و پشت پلک کمی شل شدگی پیدا کرده که از این بابت خیلی نگرانیم آیا این حالت موقتیه؟یا نیاز به درمان داره؟ پیشاپیش ممنون از پاسخگوئیتون

  • درود بر آیدا
   کوچک شدن چشم در واقع افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس است که البته موقتی است و بطور کامل بر طرف می شود. البته جهت تسریع در فرایند درمان ماساژ موضعی و مصرف قطره آپراکلونیدین و یا قرص pyridostigmine با نظر پزشک معالج توصیه می شود.
   موفق باشید

 14. با سلام،مادرم برای اولین بار بوتاکس کردن بار اول خیلی خوب بودو مشکلی نداشتند ،ولی بعد ۲۰ روز با توجه به گفته دکتر که دوباره بوتاکس کردند(چون خط های پیشانی مادرم عمیق شده بود )صبح که بیدار شدند به شدت چشمهای مادرم و پلکها ورم کردند به صورتی چشمها کاملا بسته شده بود ،ما نوع بوتاکسی که دکتر استفاده کردند رو‌نمیدانستیم و دکتر هم‌ نگفتند.ولی بسیار ورم شدید بود و‌مدتها مادرم درگیر این تورم بودند.دلیل این تورم‌چی بود واینکه ایا مادرم کلا به بوتاکس حساسیت دارند ؟؟؟چون دیگه هیچ وقت بوتاکس نکردند چون ترسیدن.و‌ما هیچ‌وقت دلیل تورم رو‌نفهمیدیم.البته مادرم قبل از بوتاکس از زایلاپی استفاده کردند ایا دلیلش حساسیت به زایلاپی بوده؟؟؟و اینکه مارک دیسپورت هم‌ممکنه برای ایشون مشکل ایجاد کنه با توجه به اینکه مارک مرغوبی هست؟؟ممنون میشم اگر پاسخ بدهید

  • درود بر حدیث
   حساسیت به بوتاکس در برندهای نامرغوب چینی بدلیل وجود مواد نگهدارنده دیده می شود و پزشک درمانگر بهتر از هر کسی می داند که از چه مارکی استفاده کرده است.مادر شما با احتیاط می تواند بوتاکس دیسپورت را امتحان نماید.
   موفق باشید

 15. سلام من دردوران شیردهی هستم ابروهایم خیلی حالت افتاده دارند میتونم باتزریق بوتاکس گوشه ابروهامو بالاببرم؟

 16. سلام من سه روز پیش بوتاکس انجام دادم از دیروز زیر چشمم پف کرده و امروز شدید تر شده و اینم بگم کمپرس یخ اصلا نذاشتم الان نگرانم برای رفع پف چشمم چکار کنم

  • درود بر دنیا
   ممکن است به مواد نگهدارنده بوتاکس حساسیت داشته باشید که بیشتر در بوتاکس های ارزان قیمت و نامرغوب دیده می شود و معاینه توسط پزشک درمانگر توصیه می شود.
   موفق باشید

 17. سلام من سه روز ناحیه پیشانی و دور چشم رو بوتاکس کردم الان چشمام سوزش داره واشک میارن چکار کنم ممنونم

  • درود بر لیلا
   متاسفانه بوتاکس های نامرغوب ممکن است عوارض آلرژیک و حساسیت ایجاد نمایند که بدلیل مواد نگهدارنده درون آنها است. بهتر است جهت تشخیص و درمان مناسب توسط پزشک درمانگر معاینه شوید.
   موفق باشید

 18. باسلام
  امروز پنجمین‌روز اولین تزریق بوتاکس منه. پلکم متورمه. البته انروز ورنش کمترشده. اما احساس میکنم‌ابروهام به چشمم نزدیک شده و هنوزهم پلکم ورم داره و این احساس نگرانم میکنه. لطفا راهنماییم کتین. ایا این مشکل رفع میشه و کی؟ سپاس

  • درود بر سارا
   اطلاعاتی که در سوالاتان مطرح کرده اید کافی نیست و مارک بوتاکس، سن شما و سابقه آلرژی به داروها و مواد غذایی در تشخیص دقیق عوارض فوق کمک می کند. به هر حال عوارض بوتاکس به دلیل واکنش حساسیتی و یا دوز نامناسب گذرا هستند و با داروی مناسب درمان می شوند. بهتر است به پزشک خودتان مراجعه بفرمایید تا معاینه و درمان مناسب انجام شود.
   موفق باشید

 19. سلام من ۴روزه بوتاکس کردم دور چشمم و پیشونیمو ولی از دیروز ک رفتم حموم اومدم پوست پیشونیو دور چشمم خشک شده.چیکارش کنم

  • درود بر نسترن
   بوتاکس در لایه های زیرین پوست در عضله تزریق می شود و خشکی پوست ارتباطی با بوتاکس ندارد و می توانید از یک کرم مرطوب کننده استفاده نمایید.
   موفق باشید

 20. سلام من امروز بوتاکس کردم در انتهایی پیشونی م جای یکی از تزریق ها ورم کرده فقط جای یکیش اندازه یه آبنبات کوچیک ورم کرده به نظرتون مشکلی پیدا کردم؟

  • درود بر فرزانه
   تورم مختصر بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است و تا چند ساعت بعد با استفاده از کمپرس سرد برطرف می شود و جای نگرانی ندارد. چنانچه بعد از ۲۴ ساعت تورم برطرف نشد بهتر است با پزشک درمانگر تماس بگیرید.
   موفق باشید

 21. سلام خسته نباشید، من یک ماهه پیش بوتاکس مسپورت استفاده کردم خییلی هم راضی هستم، چشم چپ من هر از گاهی دچار تیک عصبی میشد و خود به خود خوب میشد، سه روز بعد از تزریق بوتاکس که ماه قبل انجام دادم، پلک چشم چپم حالت نبض دار میزنه، کسی متوجه نمیشه اما وقتی جلوی آیینه میرم و دقت میکنم کاملا مشخصه، میخواستم ببینم میتونه از عوارض بوتاکس باشه؟؟ هنوز هم ادامه داره

  • درود بر مبینا
   یکی از درمان های تیک عضلانی در اطراف چشم تزریق بوتاکس می باشد که با ریلکس کردن عضلات از بروز تیک جلوگیری می نماید. در مورد تیک چشم شما ارتباطی با تزریق بوتاکس ندارد و ممکن است ناشی از فشار عصبی و استرس باشد.
   موفق باشید

 22. سلام من دو هفته پیش بوتاکس مصپورت تزریق کردم و دقیقا از چند ساعت بعد دچار خارش ابرو شدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  • درود بر لینا
   آلرژی به بوتاکس بسیار ناشایع است و بیشتر حساسیت بدلیل مواد نگهدارنده بوتاکس ایجاد می شود تا خود ملکول های بوتولینوم توکسین. مصپورت از برندهای با کیفیت است و آلرژی با آن بسیار به ندرت دیده می شود و چنانچه در موضع تزریق صرفا احساس خارش داشتید ممکن است یک واکنش ساده به تزریق باشد و ظرف چند ساعت برطرف شود و در صورتیکه خارش برطرف نشد و تورم پلک ها و کهیر ایجاد شد برای پیگیری درمان به پزشک درمانگر مراجعه بفرمایید.
   موفق باشید

 23. سلام خسته نباشید
  پس از یک هفته از تزریق بوتاکس افتادگی پلک و دوبینی پیدا کردم . به پزشک مربوطه که مراجعه کردم گفتن دوز آن بالا بوده . و گفتن اگر بهبود نکرد باید فیزیوتراپی چشم انجام بدین . میخواستم ببینم عوارض آن خود به خود برطرف میشه و آیا نیاز به این کار هست ؟

  • درود بر امین
   درمان افتادگی پلک و دوبینی در سوالات قبل پاسخ داده شده است. ماساژ اطراف چشم با افزایش جریان خون موجب کم شدن نیمه عمر بوتاکس شده و طول دوره درمان کاهش می یابد.
   موفق باشید

 24. سلام وقت بخیر من دیروز بوتاکس پیشانی و دور چشم کردم پیش یه متخصص بسیار معروف اما امروز وقتی که میخوابم چشمم شروع میکنه به اشک ریختن و شدیدا میسوزه انگار که گاز اشک اور زدن ولی ب محض اینکه بلند میشو صاف میشینم درد کم تر میشه میخواستم ببینم این عوارض موقت؟ سپاس

  • درود بر نظری
   اشک ریزش بعد از تزریق بوتاکس یکی از عوارض نادر است که دارای دلایل متعددی از قبیل آلرژی به بوتاکس ، نزدیک بودن محل تزریق به عضلات پمپ کننده اشک و غدد اشکی و یا دوز بالای بوتاکس می باشد. معمولا اختلال در عضلات پمپ کننده اشک بعد از چند روز که بوتاکس تاثیر خود را اعمال کرد ایجاد می شود و آلرژی به بوتاکس در چند ساعت اول درمان دیده می شود که با قطره چشمی آنتی هیستامین درمان می شود و در هر حالت اشک ریزش و سوزش موقت و گذرا می باشد. در مواردی نیز خشکی چشم بدلیل تاثیر بوتاکس بر روی غدد اشکی موجب خشکی چشم و اشک ریزش و احساس شن ریزه در چشم می شود که با قطره اشک مصنوعی بدون نگهدارنده درمان می شود. به هر حال مراجعه به پزشک درمانگر جهت معاینه و درمان مناسب توصیه می شود.
   موفق باشید

 25. سلام
  ایا کپرس گرم برای از بین بردن افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس موثره ؟

  • درود بر آزیتا
   در صورت افتادگی پلک گرمای موضعی و ماساژ با افزایش جریان خون موضعی موجب تسریع روند درمان می شوند.
   موفق باشید

 26. من حدود ۴ ماه پیش بوتاکس پیشانی ‌ و دور چشم کردم بعد از ۲،۳ روز چشم چپم شروع به تورم کرد پلک بالا و دوبار تاربینی شد حالا بعد از حدود ۴ ماه تورم پلک از بین رفته ولی تار بینی و دو بینی چشم چپم خوب نشده. لطفا راهنمایی بفرمایید

  • درود بر فرهاد
   برند بوتاکس مورد استفاده چه بوده است؟ عوارض فوق در بوتاکس های نامرغوب و یا تکنیک نادرست دیده می شود و بهتر است بوتاکس را نزد پزشک حاذق تزریق کرده و بعلاوه مارک بوتاکس را از پزشک خود سوال بفرمایید. چنانچه بعد از گذشت ۴ ماه علائم چشمی از بین نرفت مراجعه به چشم پزشک توصیه می شود.
   موفق باشید

 27. با سلام من دوهفته پیش بوتاکس انجام دادم بعد از چهار روز پلک راستم دچار افتادی کمی شد الان ی کم بهتره ولی هر دو چشم قرمز میشه و سوزش و خارش داره باید چیکار کنم برای قرمزی و سوزش چشمم

  • درود بر الهام
   قطره آپراکلونیدین برای درمان افتادگی چشم بعد از بوتاکس تجویز می شود و در صورت سوزش و خارش داروهای آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئید با نظر پزشک تجویز می شود.
   موفق باشید

 28. سلام مادر من تقریبا چهار ماه بوتاکس کرده از هفته دوم الرژی پیدا کرده بالای ابرو و زیر چشمش ورم زیادی داشت با کلی پیگیری و عکس و یه دوره مصرف دارو انتی بیوتیک بهتر شده بود اما الان باز هرزگاهی قبلش درد میگیره اون ناحیه و باد میکنه.مصپورت هم تزریق کرده بودن.الان واقعا نمیدونم باید چیکار کرد.چقد طول میکشه تا اثر بوتاکس بره؟به چه دکتری مراجعه کنیم؟

  • درود بر سحر
   کلیه عوارض جانبی بوتاکس با از بین رفتن تاثیر آن از بین می روند و بطور متوسط ۴ تا ۵ ماه بوتاکس ماندگاری دارد و چنانچه چشم مادر شما همچنان دردناک و متورم است ممکن است علل دیگری داشته باشد و مراجعه به چشم پزشک ضروری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button