عوارض بوتاکس چیست

عوارض بوتاکس صورت چیست؟ اولین و شایع ترین عارضه  التهاب و قرمز شدن پوست  و احساس درد در محل تزریق بوتاکس ( ناحیه سر و پیشانی) است  و با استفاده از کمپرس یخ و یا هوای سرد فشرده قابل کنترل است . سردرد به دلیل تحریک اعصاب محیطی محل تزریق می باشد و با مسکن های معمولی از قبیل استامینوفن ظرف 24 تا 48 ساعت  بر طرف می شود.

از مهمترین عوارض بوتاکس انتشار آن به نقاط دورتر  است و می تواند بصورت ضعف عمومی ،اختلال در تکلم ، اختلال در بلع و تنفس خود را نشان دهد برای پیشگیری از این موضوع استحمام با آب گرم و انجام ورزش های هوازی و مصرف نوشیدنی های الکلی  در 24 ساعت اول بعد از تزریق می بایست اجتناب شود. بعلاوه انجام درمان های مکمل از قبیل میکرونیدلینگ ، هایفوتراپی و لیزر بطور همزمان در یک روز انجام نشود. چرا که این درمان ها موجب افزایش جریان خون در پوست شده و موجب جابه جایی ملکول های بوتاکس به نقاط دورتر و از جمله عضلات چشم شود.

از نظر تکنیکی برای جلوگیری از این عارضه از حداقل دوز موثر  برای درمان استفاده شود. ثانیا  از حداقل مقدار حلال ( سدیم کلراید0.9درصد) برای تولید محلول استفاده گردد. چراکه حجم زیاد محلول موجب انتشار ملکول های بوتاکس به نقاط دورتر شده و ایجاد عوارض جانبی در آن نقاط می کند.

حساسیت به بوتاکس چگونه است؟

واکنش های آلرژیک  از مهمترین عوارض بوتاکس است که به صورت ایجاد خارش ، کهیر ، ورم پوستی  و نفس تنگی ممکن است حادث شود، هر چند که وقوع این گونه واکنش ها بسیار نادر است ولی اهمیت قابل توجهی داشته و قابل پیشگیری و درمان هستند.

در مورد  آنافیلاکسی درمان های اختصاصی بصورت تزریق  کورتیکواستروئید و آنتی هیستامین و توجه به علائم حیاتی بیمار می باشد. مصرف یک آنتی هیستامین مثل لوراتادین برای چند روز  در مورد حساسیت های خفیف تر کفایت می کند.

تورم پشت پلک بدلیل حساسیت به بوتاکس است
عوارض بوتاکس پیشانی و دور چشم

مراقبت های بعد از بوتاکس چیست؟

مصرف مسکن های خانواده NSAID مثل ایندومتاسین ، ایبوبرفن ، آسپرین و… بدلیل تاثیر بر روی سیستم انعقادی و احتمال ایجاد کبودی  وخون مردگی چند روز قبل و دو تا سه روز بعد از تزریق توصیه نمی شود و برای تسکین درد محل تزریق استفاده از کمپرس یخ مناسب ترین گزینه است.

در صورت اجبار برای مصرف مسکن بدلایل دیگر پزشکی استامینوفن گزینه مناسبی می باشد.  استحمام با آب گرم و انجام ورزش های سنگین و مصرف الکل در 24 ساعت اول بعد از تزریق ممنوع می باشد.

کبود شدن پوست بر اثر تزریق بوتاکس
کبود شدن بر اثر تزریق بوتاکس

علت برجستگی و ناهمواری در موضع تزریق بوتاکس چیست؟

چنانچه در زمان آماده کردن بوتاکس از مقدار حلال بیشتری استفاده شود ممکن است در موضع تزریق برجستگی هایی ایجاد شود که به تدریج ظرف چند ساعت جذب شده و ناهمواری برطرف می شود.

با این وجود ممکن است این ناهمواری ها بویژه در پیشانی مدت طولانی تری باقی بماند که بیشتر در افرادی که چروک عمیق در پیشانی دارند دیده می شود و احتمال تجمع زیر پوست وجود دارد که در  این صورت با ماساژ و گرمای موضعی حداکثر ظرف دو هفته برطرف می شود.

در موارد نادر ممکن است بعد از دو هفته این ناهمواری ها برطرف نشود که احتمال یک واکنش ایمنی به بوتاکس و یا کرم ها و محصولات آرایش در زمان و یا ترکیبات پاک کننده پوست وجود دارد که در این شرایط مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک  موجب اصلاح این عارضه می شود.

برجستگی موضع تزریق ممکن است بدلیل یک واکنش ایمنی باشد
عوارض بوتاکس پیشانی نی نی سایت

 عوارض بوتاکس ابرو چیست؟

انتشار محلول تزریق شده و انتقال آن به حدقه چشم و تاثیر نامطلوب  بر روی عضلات چشم  از مهمترین عوارض بوتاکس است. برای پیشگیری از آن  4-3 ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و دراز کش انجام نشود و فرد در حالت نشسته و یا ایستاده  باشد. در غیر این صورت ممکن است عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دو بینی  ایجاد شود.

تکنیک صحیح تزریق ، دوزاژ مناسب و مراقبت های بعد از درمان از  ایجاد این عوارض جلوگیری می کند.در صورت افتادگی پلک بیمار با مقایسه دو چشم خودش ممکن است تصور کند که یکی از چشم هایش کوچکتر از دیگری شده است که این در واقع بدلیل پایین آمدن پلک فوقانی می باشد.

هر چند که افتادگی پلک بدون درمان بطور کامل ظرف 2 تا 4 هفته بر طرف می شود، ولی نگرانی و استرس و ظاهر نامطلوب بیمار  ایجاب می کند که سریعا درمان شروع شود.

پیشگیری از افتادگی پلک با تکنیک صحیح تزریق چگونه است؟

بطور روتین برای از بین بردن خط اخم از تکنیک 5 نقطه ای در گلابلا استفاده می شود. در این تکنیک  ریسک افتادگی پلک زیاد است ، چرا که  تزریق در انتهای عضله Corrugator Superilli انجام می شود، که به عضلات بالا برنده پلک بسیار نزدیک است و به راحتی قابلیت انتشار بوتاکس به این عضلات بویژه عضله Levator Palpebrae Superioris وجود دارد.

در بسیاری از افراد که خط اخم چندان عمیق نیست ، می توان بجای روش 5 نقطه ای از تکنیک سه نقطه ای بهره برد. در این تکنیک صرفا سه نقطه در گلابلا تزریق می شود:

یک نقطه در عضله Procerus  و دو نقطه در سر عضله Corrugator Supercilli  و چنانچه خط اخم عمیق باشد ، تزریق در نواحی انتهای این عضله با احتیاط و با تکنیک 5 نقطه ای ، بطور سطحی قابل انجام است.

عوارض بوتاکس
کاهش افتادگی پلک با تکنیک صحیح

درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس چگونه است؟

اولین مرحله درمان استفاده از کمپرس گرم برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس است. در پلک فوقانی دو عضله عملکرد بالا بردن پلک را انجام  می دهند اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که مخطط و ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیر ارادی است. خوشبختانه عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد و با تقویت این عضله با استفاده  از داروهای تقویت کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود 3 میلی متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می شود.

قطره چشمی آپراکلونیدین Apraclonidine0.5%  که یک داروی آدرنرژیک است هر 6 تا 8 ساعت 2 قطره بمدت 2 تا 4 هفته برای این منظور توصیه می شود.

عوارض بوتاکس افتادگی پلک
افتادگی پلک بعد از بوتاکس

عوارض بوتاکس زیر چشم چیست؟

تزریق بوتاکس در زیر چشم به از بین بردن چروک این ناحیه کمک زیادی می نماید که البته دوز بوتاکس در این ناحیه بسیار کمتر از سایر نقاط است و از طرف دیگر در همه افراد قابل انجام نیست.

بعنوان مثال در افرادی که دارای فتق چربی در زیر چشم هستند، در صورت تزریق بوتاکس ، عضله حلقوی دور چشم ریلکس شده و در نتیجه شدت فتق افزایش می یابد. فتق چربی بدلیل جا به جا شدن چربی اطراف کره چشم  به سمت خارج حدقه می باشد که با افزایش سن ایجاد می شود.

عارضه بعدی شل شدن پلک تحتانی و برگشت پلک به بیرون (اکتروپیون) است که در تزریق بوتاکس در زیر چشم دیده می شود. با افزایش سن پوست زیر چشم خاصیت کشسانی خود را از دست داده و برای جلوگیری از برگشت پلک به بیرون عضله حلقوی چشم بطور ثانویه منقبض شده تا جبران کاهش قوام پلک نماید و در ظاهر چشم ظاهری نرمال دارد. در صورت تزریق بوتاکس این عضله ریلکس شده و در نتیجه عملکرد جبرانی پلک مختل می شود و نهایتا اکتروپیون اتفاق می افتد.

روش تشخیص شل شدن پلک در معاینه چگونه است؟

با تست Snap  میزان قوام پوست زیر چشم  و امکان تزریق بوتاکس ارزیابی می شود. در این آزمایش به آرامی پوست پلک به طرف پایین کشیده شده و سپس رها می شود.

در یک چشم نرمال بازگشت پوست به حالت اولیه سریعا اتفاق می افتد ، برگشت آرام و تدریجی پلک نتیجه مثبت تست اسنپ را نشان می دهد و تزریق در زیر چشم نباید انجام شود. لازم به ذکر است که قطره های چشمی در موقعیت پلک تحتانی تغییری ایجاد نمی کنند.

عوارض بوتاکس و تشدید فتق چربی
عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس دور چشم (خطوط پنجه کلاغی) چیست؟

تزریق بوتاکس در ناحیه خارجی چشم علاوه بر ریلکس کردن و از بین بردن چروک پنجه کلاغی موجب لیفت انتهای ابرو می شود چرا که انقباض عضله اربیکولاریس  اوکولی موجب پایین کشیدن دم ابرو می شود. 

با تزریق بوتاکس این عملکرد متوقف شده و تعادل به نفع عضله بالا برنده ابرو Frontalis تغییر می کند. بالا کشیده شدن انتهای ابرو چهره را جوان تر و هوشیار تر می کند.

پیشگیری از عوارض بوتاکس بر روی پلک تحتانی چگونه است؟

تزریق در بین خطوط انجام می شود و با فاصله حداقل یک تا یک و نیم سانتی متر از لبه استخوان حدقه صورت می گیرد، چنانچه این فاصله رعایت نشود احتمال انتشار بوتاکس به داخل اربیت و تاثیر بر روی عملکرد عضلات چشم و بینایی وجود دارد.

ممکن است عضله رکتوس خارجی ضعیف شده و فرد دچار دو بینی شود و یا قسمت پلکی عضله اربیکولاریس تضعیف شده و بستن ارادی چشم دچار اختلال شود.

با ضعیف شدن این عضله ، عملکرد پلک در ترشح اشک مختل شده و خشکی چشم بویژه در افرادی که مستعد آن هستند مثل افرادی که قبلا عمل لیزیک و یا بلفاروپلاستی کرده اند و یا سابقه روماتیسم مفصلی و  سندرم شوگرن دارند ، می شود.

پیشگیری از عوارض بوتاکس در زیر چشم و خطوط پنجه کلاغی چگونه است؟

درمان قسمت های پایین تر که به گونه نزدیک است می بایست محتاطانه صورت گیرد. در این ناحیه تزریق بطور سطحی و با حداقل دوز ممکن است، چرا که انتشار بوتاکس به عضله زایگوماتیک که مسئول کشیده شدن گوشه لب به سمت بالاست ،موجب ضعیف شدن آن می شود. در نهایت عدم تقارن و افتادگی لب در هنگام لبخند زدن ایجاد می شود که شبیه فلج بلز است.

متاسفانه بر خلاف افتادگی پلک که با داروهای آگونیست آدرنرژیک درمان می شود، افتادگی گوشه لب هیچ درمان دارویی ندارد و تا پایان تاثیر بوتاکس اینحالت ادامه خواهد داشت.

دوبینی بعد از تزریق بوتاکس

در زمان درمان خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم چنانچه بوتاکس بطور عمیق تزریق شود و یا اینکه از دوز بالا استفاده شود و یا  بیش از حد نزدیک به چشم تزریق شود، ممکن است مواد تزریق شده به درون حدقه چشم نفوذ کند.

انتشار بوتاکس بداخل اربیت موجب ضعیف شدن عضله راست خارجی که مسئول چرخش چشم به بیرون است  می شود و در نتیجه هنگام چرخش چشم به خارج ناهماهنگی بین دو چشم ایجاد شده و دوبینی ایجاد می شود.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال
عوارض بوتاکس بعد از چند سال

درمان دارویی عوارض بوتاکس چیست؟

تا کنون داروی آنتاگونیستی که بتواند بوتاکس را در بدن بطور موثر خنثی نماید معرفی نشده است با این وجود در تحقیقات اخیر نشان داده شده است که داروی Pyridostigmine با افزایش میزان استیل کولین در پایانه عصبی تاثیرات بوتاکس را کاهش داده و عملکرد عضلات ضعیف شده بهبود می بخشد.

این دارو ممکن است موجب کاهش ضربان قلب در افراد با سابقه ناراحتی قلبی شود و می بایست تحت نظر پزشک تجویز شود. علائم دوبینی ظرف چند هفته بطور کامل برطرف می شود و پیگیری و معاینه توسط چشم پزشک در این مدت توصیه می شود.

 علت سوزش چشم بعد از بوتاکس چیست؟

دوز بیش از استاندارد بوتاکس بویژه در خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ممکن است توانایی عضله حلقوی دور چشم در بستن پلک ها را مختل کند. در نتیجه لایه اشک در سطح قرنیه تبخیر شده ،خشکی ‌و احساس سوزش و جسم خارجی در چشم ایجاد می شود. این عارضه ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد و در فعالیت های روزانه فرد اختلال ایجاد کند.

 با این وجود درمان سوزش چشم بعد از بوتاکس ،مصرف منظم قطره اشک مصنوعی در طول روز و استعمال ویتامین A چشمی در شب است.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال چیست؟

در افرادی که برای چندین سال بوتاکس برای زیبایی تزریق کرده اند، هیچ گونه عوارضی در دراز مدت گزارش نشده است.

بعلاوه کاهش چروک پیشانی، خط اخم و روشن شدن و صاف شدن پوست بعد از گذشت ۱۰ سال از تزریق منظم بوتاکس دیده شده است که به معنای عقب افتادن روند پیری است.

آدرس اینستاگرام

4.8/5 - (214 امتیاز)

70 دیدگاه دربارهٔ «عوارض بوتاکس چیست;

 1. سلام ، بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم لب بالا موقع خنده یکیش زیاد میره بالا و یک طرف دیگه افتادگی داره! چهره ام عصبیم کرده

  پاسخ
  • درود بر کتی
   تزربق بوتاکس به منظور درمان خطوط پنجه کلاغی می بایست بسیار سطحی و با حداقل دوز انجام شود. چرا که محل اتصال عضلات زایگوماتیک که بالا کشنده گوشه لب در زمان لبخند هستند بسیار به محل تزریق نزدیک است و انتشار بوتاکس به این عضلات موجب عدم تقارن در صورت حین خنده می شود.
   از آنجا که داروی موثری که اثر بوتاکس را خنثی کند وجود ندارد ، ماساژ موضعی و آر اف با افزایش جریان خون به رفع سریع این عارضه کمک می کنند. خوشبختانه مدت زمان این عارضه کوتاه تر از ماندگاری بوتاکس در سایر نواحی است و ظرف دو تا چهار هفته بطور کامل بر طرف می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  قطره آپراکلونیدین اصلا در داروخانه ها پیدا نمی شه. آیا جایگزین دیگری برای افتادگی پلک بعد از بوتاکس که مورد تایید باشه وجود داره؟ متشکرم

  پاسخ
  • درود بر Behnaz
   آپراکلونیدین داروی استاندارد و مورد تایید FDA برای رفع افتادگی پلک بعد از بوتاکس است. بر اساس مطالعات انجام شده در PUBMED چنانچه این دارو موجود نبود از قطره brimonidine که شبیه آپراکلونیدین محرک رسپتور آلفا دو است و برای کاهش فشار چشم در گلوکوما کاربرد دارد می توان استفاده کرد.
   در حال حاضر این دارو در بازار ایران یافت می شود و عارضه جدی خاصی نداشته و برای درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس به مدت دو هفته تجویز می شود.
   روش مصرف آن هر ۸ ساعت یک تا دو قطره است و چنانچه خشکی چشم و تاری دید ایجاد شد می توان دوز آن را کاهش داد و هر ۱۲ ساعت از این قطره تحت نظر پزشک استفاده کرد.
   جایگزین دیگر قطره oxymethazoline است که آگونیست گیرنده آلفا یک و آگونیست نسبی گیرنده آلفا دو است و در نتیجه چندان اختصاصی نیست و ممکن است موجب افزایش فشار خون و یا تپش قلب شود و در افرادی که ناراحتی قلبی دارند توصیه نمی شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. سلام آقای دکتر.ممنون از وقتی که برای بیماران میذارید.من ۳۱ سالمه و پوستم نازک و حساسه با کوچکترین تحریکی قرمز میشه. آیا میتونم بوتاکس کنم؟قبلا از یکی شنیدم که بعد یک هفته هنوز تورم پوستش بعد بوتاکس از بین نرفته آیا این حالت برای من نیز پیش می اید؟

  پاسخ
  • درود بر Maryam
   آلرژی به بوتاکس معمولا در برندهای بی کیفیت دیده می شود و بسیار ناشایع است.
   علائمی که در دوست شما ایجاد شده نشاندهنده آلرژی نیست و صرفا یک تحریک موضعی است که در پوست های حساس با ندرت ایجاد می شود و با گذشت زمان برطرف می شود و می توانید بوتاکس کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 4. سلام.
  وقت بخیر.
  یک ماه و نیم از تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی گذشته . بعد از بوتاکس جوشهای دردناک در ناحیه پیشانی ظاهر شد و بعد تبدیل به جوشهای ریز شد و تا الان همچنان جوشهای ریزی در پیشانی من وجود دارد که گاها دردناک هستند.
  من مصپورت تزریق کروم و قبل از این اصلا جوش نمیزدم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • درود بر مینا
   تزریق بوتاکس موجب کاهش آزاد شدن استیل کولین در پوست شده که نتیجه آن کاهش تعریق در موضع تزریق و همین طور کاهش ترشح سبوم از غدد چربی پوست است. نتیجه این فرایند کم شدن میزان چربی پوست و نهایتا کاهش بروز جوش می باشد. بعبارت دیگر می توان از تزریق بوتاکس برای کاهش آکنه استفاده کرد.
   با توجه به مطالب فوق جوش های صورت شما ارتباطی با بوتاکس ندارد و درمان موضعی آکنه مثل لوسیون اریترمایسین و در موارد شدیدتر آنتی بیوتیک خوراکی می تواند بروز آکنه را در صورت شما کنترل نماید.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. باسلام من تقزیبا یک ماه است بوتاکس کردم و چشم چپم وقتی میخندم ثابت میمونه و مدل خنده م هم خیلی تغییر کرده. و بیشتر نگران چشمم هستم چون کلا ثابت میمونه خواستم ببینم دارویی هست استفاده کنم یا به مرور زمان من بهتر میشم. نگران هستم

  پاسخ
  • درود بر مانیا
   در تزریق بوتاکس در ناحیه خطوط پنجه کلاغی چنانچه از دوز بالا استفاده شود و یا بطور عمقی تزریق شود ممکن است بوتاکس به عضله Zygomaticus Major منتشر شود و در نتیجه این عضله که مسئول بالا کشیدن گوشه لب هنگام خنده است تحت تاثیر قرار گرفته و لب ها در زمان خنده نامتقارن شوند. در مورد عضلات چشم هم عضله Orbicularis Occuli تحت تاثیر قرار می گیرد و حالت چشم تغییر می کند. با این وجود این عوارض با گذشت زمان و ماساژ موضعی بطور کامل برطرف می شوند و جای نگرانی وجود ندارد. توصیه اکید اینجانب تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص و حاذق است تا از بروز عوارض جانبی فوق پیشگیری شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. سلام مادر من تقریبا چهار ماه بوتاکس کرده از هفته دوم الرژی پیدا کرده بالای ابرو و زیر چشمش ورم زیادی داشت با کلی پیگیری و عکس و یه دوره مصرف دارو انتی بیوتیک بهتر شده بود اما الان باز هرزگاهی قبلش درد میگیره اون ناحیه و باد میکنه.مصپورت هم تزریق کرده بودن.الان واقعا نمیدونم باید چیکار کرد.چقد طول میکشه تا اثر بوتاکس بره؟به چه دکتری مراجعه کنیم؟

  پاسخ
  • درود بر سحر
   کلیه عوارض جانبی بوتاکس با از بین رفتن تاثیر آن از بین می روند و بطور متوسط 4 تا 5 ماه بوتاکس ماندگاری دارد و چنانچه چشم مادر شما همچنان دردناک و متورم است ممکن است علل دیگری داشته باشد و مراجعه به چشم پزشک ضروری است.

   پاسخ
 7. با سلام من دوهفته پیش بوتاکس انجام دادم بعد از چهار روز پلک راستم دچار افتادی کمی شد الان ی کم بهتره ولی هر دو چشم قرمز میشه و سوزش و خارش داره باید چیکار کنم برای قرمزی و سوزش چشمم

  پاسخ
  • درود بر الهام
   قطره آپراکلونیدین برای درمان افتادگی چشم بعد از بوتاکس تجویز می شود و در صورت سوزش و خارش داروهای آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئید با نظر پزشک تجویز می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 8. من حدود ۴ ماه پیش بوتاکس پیشانی ‌ و دور چشم کردم بعد از ۲،۳ روز چشم چپم شروع به تورم کرد پلک بالا و دوبار تاربینی شد حالا بعد از حدود ۴ ماه تورم پلک از بین رفته ولی تار بینی و دو بینی چشم چپم خوب نشده. لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • درود بر فرهاد
   برند بوتاکس مورد استفاده چه بوده است؟ عوارض فوق در بوتاکس های نامرغوب و یا تکنیک نادرست دیده می شود و بهتر است بوتاکس را نزد پزشک حاذق تزریق کرده و بعلاوه مارک بوتاکس را از پزشک خود سوال بفرمایید. چنانچه بعد از گذشت 4 ماه علائم چشمی از بین نرفت مراجعه به چشم پزشک توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
  • درود بر آزیتا
   در صورت افتادگی پلک گرمای موضعی و ماساژ با افزایش جریان خون موضعی موجب تسریع روند درمان می شوند.
   موفق باشید

   پاسخ
 9. سلام وقت بخیر من دیروز بوتاکس پیشانی و دور چشم کردم پیش یه متخصص بسیار معروف اما امروز وقتی که میخوابم چشمم شروع میکنه به اشک ریختن و شدیدا میسوزه انگار که گاز اشک اور زدن ولی ب محض اینکه بلند میشو صاف میشینم درد کم تر میشه میخواستم ببینم این عوارض موقت؟ سپاس

  پاسخ
  • درود بر نظری
   اشک ریزش بعد از تزریق بوتاکس یکی از عوارض نادر است که دارای دلایل متعددی از قبیل آلرژی به بوتاکس ، نزدیک بودن محل تزریق به عضلات پمپ کننده اشک و غدد اشکی و یا دوز بالای بوتاکس می باشد. معمولا اختلال در عضلات پمپ کننده اشک بعد از چند روز که بوتاکس تاثیر خود را اعمال کرد ایجاد می شود و آلرژی به بوتاکس در چند ساعت اول درمان دیده می شود که با قطره چشمی آنتی هیستامین درمان می شود و در هر حالت اشک ریزش و سوزش موقت و گذرا می باشد. در مواردی نیز خشکی چشم بدلیل تاثیر بوتاکس بر روی غدد اشکی موجب خشکی چشم و اشک ریزش و احساس شن ریزه در چشم می شود که با قطره اشک مصنوعی بدون نگهدارنده درمان می شود. به هر حال مراجعه به پزشک درمانگر جهت معاینه و درمان مناسب توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 10. سلام خسته نباشید
  پس از یک هفته از تزریق بوتاکس افتادگی پلک و دوبینی پیدا کردم . به پزشک مربوطه که مراجعه کردم گفتن دوز آن بالا بوده . و گفتن اگر بهبود نکرد باید فیزیوتراپی چشم انجام بدین . میخواستم ببینم عوارض آن خود به خود برطرف میشه و آیا نیاز به این کار هست ؟

  پاسخ
  • درود بر امین
   درمان افتادگی پلک و دوبینی در سوالات قبل پاسخ داده شده است. ماساژ اطراف چشم با افزایش جریان خون موجب کم شدن نیمه عمر بوتاکس شده و طول دوره درمان کاهش می یابد.
   موفق باشید

   پاسخ
 11. سلام من دو هفته پیش بوتاکس مصپورت تزریق کردم و دقیقا از چند ساعت بعد دچار خارش ابرو شدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
  • درود بر لینا
   آلرژی به بوتاکس بسیار ناشایع است و بیشتر حساسیت بدلیل مواد نگهدارنده بوتاکس ایجاد می شود تا خود ملکول های بوتولینوم توکسین. مصپورت از برندهای با کیفیت است و آلرژی با آن بسیار به ندرت دیده می شود و چنانچه در موضع تزریق صرفا احساس خارش داشتید ممکن است یک واکنش ساده به تزریق باشد و ظرف چند ساعت برطرف شود و در صورتیکه خارش برطرف نشد و تورم پلک ها و کهیر ایجاد شد برای پیگیری درمان به پزشک درمانگر مراجعه بفرمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 12. سلام خسته نباشید، من یک ماهه پیش بوتاکس مسپورت استفاده کردم خییلی هم راضی هستم، چشم چپ من هر از گاهی دچار تیک عصبی میشد و خود به خود خوب میشد، سه روز بعد از تزریق بوتاکس که ماه قبل انجام دادم، پلک چشم چپم حالت نبض دار میزنه، کسی متوجه نمیشه اما وقتی جلوی آیینه میرم و دقت میکنم کاملا مشخصه، میخواستم ببینم میتونه از عوارض بوتاکس باشه؟؟ هنوز هم ادامه داره

  پاسخ
  • درود بر مبینا
   یکی از درمان های تیک عضلانی در اطراف چشم تزریق بوتاکس می باشد که با ریلکس کردن عضلات از بروز تیک جلوگیری می نماید. در مورد تیک چشم شما ارتباطی با تزریق بوتاکس ندارد و ممکن است ناشی از فشار عصبی و استرس باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 13. سلام من امروز بوتاکس کردم در انتهایی پیشونی م جای یکی از تزریق ها ورم کرده فقط جای یکیش اندازه یه آبنبات کوچیک ورم کرده به نظرتون مشکلی پیدا کردم؟

  پاسخ
  • درود بر فرزانه
   تورم مختصر بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است و تا چند ساعت بعد با استفاده از کمپرس سرد برطرف می شود و جای نگرانی ندارد. چنانچه بعد از 24 ساعت تورم برطرف نشد بهتر است با پزشک درمانگر تماس بگیرید.
   موفق باشید

   پاسخ
 14. سلام من ۴روزه بوتاکس کردم دور چشمم و پیشونیمو ولی از دیروز ک رفتم حموم اومدم پوست پیشونیو دور چشمم خشک شده.چیکارش کنم

  پاسخ
  • درود بر نسترن
   بوتاکس در لایه های زیرین پوست در عضله تزریق می شود و خشکی پوست ارتباطی با بوتاکس ندارد و می توانید از یک کرم مرطوب کننده استفاده نمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 15. باسلام
  امروز پنجمین‌روز اولین تزریق بوتاکس منه. پلکم متورمه. البته انروز ورنش کمترشده. اما احساس میکنم‌ابروهام به چشمم نزدیک شده و هنوزهم پلکم ورم داره و این احساس نگرانم میکنه. لطفا راهنماییم کتین. ایا این مشکل رفع میشه و کی؟ سپاس

  پاسخ
  • درود بر سارا
   اطلاعاتی که در سوالاتان مطرح کرده اید کافی نیست و مارک بوتاکس، سن شما و سابقه آلرژی به داروها و مواد غذایی در تشخیص دقیق عوارض فوق کمک می کند. به هر حال عوارض بوتاکس به دلیل واکنش حساسیتی و یا دوز نامناسب گذرا هستند و با داروی مناسب درمان می شوند. بهتر است به پزشک خودتان مراجعه بفرمایید تا معاینه و درمان مناسب انجام شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 16. سلام من سه روز ناحیه پیشانی و دور چشم رو بوتاکس کردم الان چشمام سوزش داره واشک میارن چکار کنم ممنونم

  پاسخ
  • درود بر لیلا
   متاسفانه بوتاکس های نامرغوب ممکن است عوارض آلرژیک و حساسیت ایجاد نمایند که بدلیل مواد نگهدارنده درون آنها است. بهتر است جهت تشخیص و درمان مناسب توسط پزشک درمانگر معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
 17. سلام من سه روز پیش بوتاکس انجام دادم از دیروز زیر چشمم پف کرده و امروز شدید تر شده و اینم بگم کمپرس یخ اصلا نذاشتم الان نگرانم برای رفع پف چشمم چکار کنم

  پاسخ
  • درود بر دنیا
   ممکن است به مواد نگهدارنده بوتاکس حساسیت داشته باشید که بیشتر در بوتاکس های ارزان قیمت و نامرغوب دیده می شود و معاینه توسط پزشک درمانگر توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 18. سلام من دردوران شیردهی هستم ابروهایم خیلی حالت افتاده دارند میتونم باتزریق بوتاکس گوشه ابروهامو بالاببرم؟

  پاسخ
 19. با سلام،مادرم برای اولین بار بوتاکس کردن بار اول خیلی خوب بودو مشکلی نداشتند ،ولی بعد ۲۰ روز با توجه به گفته دکتر که دوباره بوتاکس کردند(چون خط های پیشانی مادرم عمیق شده بود )صبح که بیدار شدند به شدت چشمهای مادرم و پلکها ورم کردند به صورتی چشمها کاملا بسته شده بود ،ما نوع بوتاکسی که دکتر استفاده کردند رو‌نمیدانستیم و دکتر هم‌ نگفتند.ولی بسیار ورم شدید بود و‌مدتها مادرم درگیر این تورم بودند.دلیل این تورم‌چی بود واینکه ایا مادرم کلا به بوتاکس حساسیت دارند ؟؟؟چون دیگه هیچ وقت بوتاکس نکردند چون ترسیدن.و‌ما هیچ‌وقت دلیل تورم رو‌نفهمیدیم.البته مادرم قبل از بوتاکس از زایلاپی استفاده کردند ایا دلیلش حساسیت به زایلاپی بوده؟؟؟و اینکه مارک دیسپورت هم‌ممکنه برای ایشون مشکل ایجاد کنه با توجه به اینکه مارک مرغوبی هست؟؟ممنون میشم اگر پاسخ بدهید

  پاسخ
  • درود بر حدیث
   حساسیت به بوتاکس در برندهای نامرغوب چینی بدلیل وجود مواد نگهدارنده دیده می شود و پزشک درمانگر بهتر از هر کسی می داند که از چه مارکی استفاده کرده است.مادر شما با احتیاط می تواند بوتاکس دیسپورت را امتحان نماید.
   موفق باشید

   پاسخ
 20. سلام روزتون بخیر
  من و خواهرم بعد یک هفته از تزریق بوتاکس(مصپورت) چشمِ سمت راست کوچکتر شده و پف پیدا کرده حالت کشیدگی هم داره و پشت پلک کمی شل شدگی پیدا کرده که از این بابت خیلی نگرانیم آیا این حالت موقتیه؟یا نیاز به درمان داره؟ پیشاپیش ممنون از پاسخگوئیتون

  پاسخ
  • درود بر آیدا
   کوچک شدن چشم در واقع افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس است که البته موقتی است و بطور کامل بر طرف می شود. البته جهت تسریع در فرایند درمان ماساژ موضعی و مصرف قطره آپراکلونیدین و یا قرص pyridostigmine با نظر پزشک معالج توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 21. با سلام پدرم مشکل بلفارواسپاسم داره به این دلیل دیپورت ب تشخیص متخصص تجویز شد و تزریق شد.الان ۲۰روزی میشه دور چشم های پدرم پف کرده و هر روز بیشتر شده یه راهنمایی میکنین لطفا.پدرم ۷۶سالشه.

  پاسخ
  • درود بر هیوا
   پوست پشت پلک بسیار نازک و حساس است و هر نوع تزریقی می تواند موجب تورم و التهاب در این ناحیه شود با توجه به اینکه دیسپورت بهترین مارک بوتاکس است و با دوز مناسب تزریق شده است جای نگرانی وجود ندارد و با گذشت زمان تورم بر طرف می شود با این وجود بهتر است بررسی بیشتری توسط پزشک معالج از نظر فشار خون، قند خون و فاکتورهای انعقادی و میزان پلاکت انجام شود و در صورت وجود اختلال در هر کدام از موارد فوق درمان مناسب انجام شود.
   موفق باشید

   پاسخ
   • درود بر محمد حسن
    تزریق دوز بالای بوتاکس در زیر چشم و در عضله Orbicularis Occuli ممکن است موجب ضعف این عضله که مسئول پمپاژ اشک به مجاری اشکی است شود و در نتیجه اشک از چشم ها جاری شود که البته این موضوع موقتی است و با از بین رفتن تاثیر بوتاکس برطرف می شود. با این وجود ماساژ موضعی و آر اف با افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش متابولیسم موضعی به تسریع روند درمان کمک می نمایند.
    موفق باشید

    پاسخ
 22. سلام مادر من تزريق بوتاكس مسپورت ٥٠٠ براى گردن با دوز ٤٠ و براى لأغراض شدن فك هم هر طرف ١٠انجام دادن حدودا ١٥ روز قبل
  الان ٢،٣ روز هست مشكل بلع غذا و در قورت دادن آب گلو هم مشكل دارن
  و همينطور تو صحبت كردن
  اين عارضه خطرناكى هست ؟
  آيا كارى ميشه واسش انجام داد
  احتمال بدتر شدن وجود داره؟

  پاسخ
  • درود بر غزاله
   تزریق بوتاکس در ناحیه گردن ممکن است موجب پخش بوتاکس به عضلات بلع و یا حنجره شده و مشکل در بلع غذا و یا صحبت کردن ایجاد شود که بعد از 15 روز بدتر از نخواهد شد و بعد از پایان تاثیر بوتاکس این عوارض بطور کامل برطرف می شوند با این وجود معاینه مجدد توسط پزشک معالج و احتمالا مصرف داروی Pyridostigmine می تواند به تسریع در روند درمان کمک نماید.
   موفق باشید

   پاسخ
 23. سلام من دو روزه بوتاكس زدم گوشه چشمم ميسوزد و خارش هم كمابيش دارد كمي هم حالت عفونت پيدا كرده چكار كنم؟

  پاسخ
  • درود بر مریم
   استفاده از مواد مرغوب و تکنیک استریل در زمان تزریق از بروز عوارض ناخواسته از قبیل عفونت و التهاب جلوگیری می کند. خارش و سوزش از علائم حساسیت هستند که با تزریق بوتاکس های نامرغوب دیده می شوند بنابراین بهتر است مجددا توسط پزشک معالج معاینه شوید و در صورت تشخیص حساسیت و یا عفونت داروی مناسب تجویز شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 24. درود من 4هفته پیش بوتاکس انجام دادم دیروز ناخن دستم محکم به رد یکی از تزریق هام بالای ابروم خورد و به شدت درد گرفت و کشیدگی عضله ی بالای ابرو به سمت وسط ابرو ایجاد شد بعد دوربع ساعت خوب شد ولی هنوز درد داره و گاهی حس میکنم کشش عضله داره به علت ضربه است یا خیر کمی نگرانم

  پاسخ
  • درود بر الهام
   4 هفته بعد از تزریق بوتاکس ملکول های آن کاملا وارد سلول های هدف شده اند و تاثیر درمان به وضوح دیده می شود و کشیده شدن پوست بالای ابرو تاثیری در روند درمان ندارد و جای نگرانی وجود ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 25. سلام خسته نباشید
  بنده نزریق بوتاکس در خط اخم کردم
  بعد از 4 روز جوشهای خیلی ریز ک سرشون چرکی و اطرافش قرمز شده
  اول از پیشانی شرو شده بعد از چند روز کل صورت و نواحی سینه و جناغ و کتف و کمرم درگیر شده

  دستکاری جوشام نمیکنم. نزدیک یک ماهه هنوز پابرجاست
  چبکار کنم خوبشه؟؟؟

  پاسخ
  • درود بر m.j
   چنانچه از بوتاکس های مورد تایید استفاده شده باشد و تزریق در شرایط استریل انجام شده باشد بروز واکنش التهابی و عفونی بعد از تزریق بوتاکس ایجاد نمی شود و با توجه به اینکه جوش هایی که ذکر کرده اید در سایر نقاط بدن هم درگیر شده است ارتباطی با بوتاکس ندارد و بهتر است توسط پزشک خودتان مجددا معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
 26. سلام روزتون بخير من به علت بلفارو اسپاسم خفيفي كه داشتم زير چشم و در پيشاني بوتاكس تزريق كردم توسط فوق تخصص چشم (بوتاكس مصپورت) اما از فرداي تزريق پلك بالا و كمي پايين پف كرده و متورم شده و بعد از٤ روز اصلا بهتر نشده
  قابل درمان هست اين مسئله؟ چطور؟
  به دليل سن كمم (٢٤) و تاثير اين مسئله بر زيبايي خيلي نگران هستم لطفا راهنمايي كنيد????

  پاسخ
  • درود بر هانیه
   پوست پلک نازک ترین پوست در بدن است بطوریکه اگر بجای بوتاکس ، سرم نمکی فیزیولوژیک هم تزریق شود ممکن است تا یک هفته تورم ایجاد شود و این جای نگرانی ندارد. برای بر طرف شدن سریع تورم بعد از تزریق بوتاکس در پلک تا 48 ساعت اول کمپرس سرد، استراحت و پرهیز از استحمام با آب داغ توصیه می شود و بعد از این مدت حوله گرم و پرهیز از ورزش های سنگین به منظور تسریع در روند ترمیم توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 27. باسلام من بوتاکس انجام دادم بالای پیشانیم ولی روزسوم جای سوزنم خیلی دردمیکنه میخاستم بپرسم ازعفونته ؟یابرطرف میشه؟دست مزنم دردش خیلی شدیده بایدچیکارکنم؟

  پاسخ
  • درود بر مهناز
   معمولا درد در موضع تزریق بوتاکس ممکن است در 24 ساعت اول بعد از تزریق وجود داشته باشد که با کمپرس سرد و مصرف مسکن های ساده برطرف می شود. چنانچه شرایط استریل در زمان تزریق رعایت شده باشد عفونت بعد غیر معمول است با این وجود اگر علائمی از قبیل تورم، قرمزی و ترشح چرک وجود داشته باشد می بایست حتما توسط پزشک تزریق کننده معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
 28. با سلام و ادب
  مادر من ٦ ماه پيش بوتاكس زدن توسط پزشك متخصص
  سومين سوزن رو كه زدن مادرم احساس گرفتگي فك كردن كه دكتر آمپول هيدروكورتيزول ميخواستن به رگش بزنن رگ رو پيدا نميكردن
  احساس خفگي سوزش و رعشه هاي شديد ايجاد شد و تا ٢ روز بيمارستان لقمان بستري بودن
  الان اين حالت رعشه سوزش خفگي هرچند وقت يك بار ايجاد ميشه و ما واقعا درمانده شديم و نميدونيم كجا و به چه دكتري براي معالجه مراجعه كنيم !
  يكي ميگه شك انافيلاكسي يكي ميگه فوبيا يكي ميگه حساسيت يكي ميگه پنيك
  ولي مادر من سابقه هيچ بيماري روحي نداشتن
  خواهش ميكنم كه در صورت امكان راهنمايي بفرماييد.
  ممنونم

  پاسخ
  • درود بر نونا
   معمولا عوارض بوتاکس بعد از اتمام تاثیرات آن بطور کامل برطرف می شود چرا که بوتاکس بطور کامل از بدن متابولیسم شده و دفع می شود و علائمی که ذکر کرده اید بعد از 6 ماه از تزریق ارتباطی با بوتاکس ندارد و احتمال حملات پانیک بیشتر است و پیگیری و مشاوره روانشناسی کمک بیشتری می نماید.
   موفق باشید

   پاسخ
 29. سلام.خسته نباشید مادر من به علت پرش و تیک پلک بوتاکس کردن ولی الان حالتهای که دارن میگن انگار تو چشمم شن ریزه هست و سوزش زیادی هم داره و پلک سمت چپشون سالم بود ولی الان پرش پیدا کرده…میشه لطف کنید بفرمایید علت چیه؟؟؟ممنونم

  پاسخ
  • درود بر حمید
   تزریق بوتاکس در پلک برای درمان تیک عصبی ممکن است موجب تداخل در عضله حلقوی دور چشم که مسئول بستن چشم است شود و پلک به طور کامل بسته نشده که این موضوع در تزریق قسمت داخلی پلک بیشتر دیده می شود و در نتیجه لایه اشک در هنگام خوابیدن تبخیر شده و سطح قرنیه خشک شود که موجب علائمی که ذکر کرده اید شود و با مصرف منظم قطره اشک مصنوعی در طول روز و پماد های مرطوب کننده چشمی قبل از خواب از آسیب به چشم جلوگیری شود، این درمان تا زمان از بین رفتن تاثیر بوتاکس می بایست ادامه یابد و در صورت رعایت نکات فوق جای نگرانی ندارد. با توجه به اینکه علت تیک پلک استرس عصبی می باشد بروز علائم فوق موجب تشدید استرس در ایشان شده و چشم مقابل نیز دچار حملات تیک شده است و بهتر است برای پیگیری و معاینه بیشتر به پزشک درمانگر مراجعه بفرمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 30. با عرض سلام و خسته نباشيد
  من حدود سه هفته پيش تزريق بوتاكس إنجام دادم ولي متاسفانه دچار دو بيني شديد شدم
  آيا رآه درمان يا دارويي وجود دارد؟
  چشم پزشك مراجعه كردم گفتند دو تا سه ماه زمان ميبره ولي دكتري مع تزرق انجام دادن قطره برمونيدين تجويز كردن
  آيا استفاده كنم يا خير؟
  ممنون

  پاسخ
  • درود بر سحر
   در زمان درمان خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم چنانچه بوتاکس بطور عمیق تزریق شود و یا اینکه از دوز بالای آن استفاده شود و یا اینکه بیش از حد نزدیک به چشم تزریق شود، ممکن است مواد تزریق شده به درون حدقه چشم نفوذ کرده و با ضعیف کردن عضله راست خارجی که مسئول چرخش چشم به بیرون است در هنگام چرخش چشم به خارج ناهماهنگی بین دو چشم ایجاد شده و در نتیجه دوبینی ایجاد شود، تا کنون داروی آنتاگونیستی که بتواند بوتاکس را در بدن بطور موثر خنثی نماید معرفی نشده است با این وجود در تحقیقات اخیر نشان داده شده است که داروی Pyridostigmine با افزایش میزان استیل کولین در پایانه عصبی تاثیرات بوتاکس را کاهش داده و عملکرد عضلات ضعیف شده بهبود می بخشد. این دارو ممکن است موجب کاهش ضربان قلب در افراد با سابقه ناراحتی قلبی شده و می بایست تحت نظر پزشک تجویز شود. علائم دوبینی ظرف چند هفته به تدریج بر طرف می شوند بنابراین بهتر است صبور باشید و تا بر طرف شدن کامل علائم دوبینی بطور منظم توسط پزشک درمانگر و چشم پزشک معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
 31. سلام خسته نباشين مامان من الان یک هفته هست که بوتاکس کرده پیشانی و دور چشم اما دو روزه که متلهب شده اطراف بينيش و چشمهاش الان ما باید چیکار کنيم

  پاسخ
  • درود بر صبا
   التهاب و حساسیت بعد از تزریق بوتاکس غیر مرغوب ممکن است ایجاد شود که به شکل تورم پلک ها، خارش و کهیر دیده می شود و با مصرف داروهای آنتی هیستامین و در موارد شدیدتر تزریق آمپول کورتیکو استروئید بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد. به پزشک خودتان مراجعه بفرمایید تا درمان مناسب برای شما انجام شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 32. سلام من مادرم 58 سال دارد تزریق بوتاکس برای پیشانی انجام دادند با ژل بوتاکس کانادایی اینطور که دکترشون گفتند ولی بعد از دوماه احساس کشش و سردرد در پیشانی دارند چه کار باید کنند به دکترشون که گفتنداین عارضه ادامه دارش خوب نیست و نباید اینطور باشه!!! برای رفع این مشکل و عارضه و چه دارویی مصرف کنند

  پاسخ
  • سلام من دو روز پیش بوتاکس کردم روی بینیم هم تزریق کردن اما چون بعدش مجبوربودم ماسک استفاده کنم کمی بهش فشار اومد الان جاش درد میکنه. آیا ممکنه مشکلی پیش بیاد نگرانم کرده

   پاسخ
   • درود بر لاوین
    بعد از تزریق بوتاکس ماساژ شدید ممکن است موجب پخش بوتاکس به نقاط دورتر شود و توصیه نمی شود ولی فشار ملایم ماسک جای نگرانی ندارد.
    موفق باشید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید