خانه / بوتاکس / عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس صورت چیست؟

اولین و شایع ترین عارضه  التهاب و قرمز شدن پوست  و احساس درد در محل تزریق بوتاکس ( ناحیه سر و پیشانی) است  و با استفاده از کمپرس یخ و یا هوای سرد فشرده قابل کنترل است . سردرد به دلیل تحریک اعصاب محیطی محل تزریق می باشد و با مسکن های معمولی از قبیل استامینوفن ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت  بر طرف می شود.  از مهمترین عوارض بوتاکس انتشار آن به نقاط دورتر  است و می تواند بصورت ضعف عمومی عضلانی ،اختلال در تکلم ، اختلال در بلع و تنفس خود را نشان دهد برای پیشگیری از این موضوع استحمام با آب گرم و انجام ورزش های هوازی و مصرف نوشیدنی های الکلی  در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق می بایست اجتناب شود. از نظر تکنیکی برای جلوگیری از این عارضه از حداقل دوز موثر  برای درمان استفاده شود  و ثانیا  از حداقل مقدار حلال( سدیم کلراید۰٫۹درصد) برای تولید محلول استفاده گردد . چراکه حجم زیاد محلول موجب انتشار ملکول های بوتاکس به نقاط دورتر شده و ایجاد عوارض جانبی در آن نقاط می کند .

واکنش های آلرژیک  از مهمترین عوارض بوتاکس است که به صورت ایجاد خارش ، کهیر ، ورم پوستی  و نفس تنگی ممکن است حادث شود، هر چند که وقوع این گونه واکنش ها بسیار نادر است ولی اهمیت قابل توجهی داشته و قابل پیشگیری و درمان هستند ودر مورد  آنافیلاکسی درمان های اختصاصی بصورت تزریق  کورتیکواستروئید و آنتی هیستامین و توجه به علائم حیاتی بیمار می باشد.  مصرف یک آنتی هیستامین مثل لوراتادین برای چند روز  در مورد حساسیت های خفیف تر کفایت می کند.

مراقبت های بعد از بوتاکس چیست؟

مصرف مسکن های خانواده NSAID مثل ایندومتاسین ، ایبوبرفن ، آسپرین و… بدلیل تاثیر بر روی سیستم انعقادی و احتمال ایجاد کبودی  وخون مردگی چند روز قبل و دو تا سه روز بعد از تزریق توصیه نمی شود و برای تسکین درد محل تزریق استفاده از کمپرس یخ مناسب ترین گزینه است. در صورت اجبار برای مصرف مسکن بدلایل دیگر پزشکی استامینوفن گزینه مناسبی می باشد.  استحمام با آب گرم و انجام ورزش های سنگین و مصرف الکل در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق ممنوع می باشد.

حتما بخوانید  البوتوکس

 عوارض بوتاکس ابرو چیست؟

انتشار محلول تزریق شده و انتقال آن به حدقه چشم و تاثیر نامطلوب  بر روی عضلات چشم  از مهمترین عوارض بوتاکس است  که برای پیشگیری از آن   ۴-۳ ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و دراز کش انجام نشود و فرد در حالت نشسته و یا ایستاده  باشد ، در غیر این صورت ممکن است عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دو بینی  ایجاد شود.  تکنیک صحیح تزریق ، دوزاژ مناسب و مراقبت های بعد از درمان از  ایجاد این عوارض جلوگیری می کند.در صورت افتادگی پلک بیمار با مقایسه دو چشم خودش ممکن است تصور کند که یکی از چشم هایش کوچکتر از دیگری شده است که این در واقع بدلیل پایین آمدن پلک فوقانی می باشد. هر چند که افتادگی پلک بدون درمان بطور کامل ظرف ۲ تا ۴ هفته بر طرف می شود ، ولی نگرانی و استرس و ظاهر نامطلوب بیمار  ایجاب می کند که سریعا درمان شروع شود. در پلک فوقانی دو عضله عملکرد بالا بردن پلک را انجام  می دهند اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که مخطط و ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیر ارادی است. خوشبختانه عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد و با تقویت این عضله با استفاده  از داروهای تقویت کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود ۳ میلی متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می شود. قطره چشمی آپراکلونیدین Apraclonidine0.5%  که یک داروی آدرنرژیک است هر ۶ تا ۸ ساعت ۲ قطره بمدت ۲ تا ۴ هفته برای این منظور توصیه می شود.

حتما بخوانید  تزریق بوتاکس
عوارض بوتاکس افتادگی پلک
عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس زیر چشم چیست؟

تزریق بوتاکس در زیر چشم به از بین بردن چروک این ناحیه کمک زیادی می نماید که البته دوز بوتاکس در این ناحیه بسیار کمتر از سایر نقاط است و از طرف دیگر در همه افراد قابل انجام نیست . بعنوان مثال در افرادی که دارای فتق چربی در زیر چشم هستند، در صورت تزریق بوتاکس ، عضله حلقوی دور چشم ریلکس شده و در نتیجه شدت فتق افزایش می یابد. فتق چربی بدلیل جا به جا شدن چربی اطراف کره چشم  به سمت خارج حدقه می باشد که با افزایش سن ایجاد می شود.

عارضه بعدی شل شدن پلک تحتانی و برگشت پلک به بیرون (اکتروپیون) است که در تزریق بوتاکس در زیر چشم دیده می شود. با افزایش سن پوست زیر چشم خاصیت کشسانی خود را از دست داده و برای جلوگیری از برگشت پلک به بیرون عضله حلقوی چشم بطور ثانویه منقبض شده تا جبران کاهش قوام پلک نماید و در ظاهر چشم ظاهری نرمال دارد و در صورت تزریق بوتاکس این عضله ریلکس شده و در نتیجه عملکرد جبرانی پلک مختل می شود و نهایتا اکتروپیون اتفاق می افتد. با تست Snap  میزان قوام پوست زیر چشم  و امکان تزریق بوتاکس ارزیابی می شود. در این آزمایش به آرامی پوست پلک به طرف پایین کشیده شده و سپس رها می شود. در یک چشم نرمال بازگشت پوست به حالت اولیه سریعا اتفاق می افتد ، برگشت آرام و تدریجی پلک نتیجه مثبت تست اسنپ را نشان می دهد و  تزریق در زیر چشم نباید انجام شود. لازم به ذکر است که قطره های چشمی در موقعیت پلک تحتانی تغییری ایجاد نمی کنند.

عوارض بوتاکس و تشدید فتق چربی
عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس دور چشم(خطوط پنجه کلاغی) چیست؟

تزریق بوتاکس در ناحیه خارجی چشم علاوه بر ریلکس کردن و از بین بردن چروک پنجه کلاغی موجب لیفت انتهای ابرو می شود چرا که انقباض عضله اربیکولاریس  اوکولی موجب پایین کشیدن دم ابرو می شود و با تزریق بوتاکس این عملکرد متوقف شده و تعادل به نفع عضله بالا برنده ابرو Frontalis تغییر می کند. بالا کشیده شدن انتهای ابرو چهره را جوان تر و هوشیار تر می کند. تزریق در بین خطوط انجام می شود و با فاصله حداقل یک تا یک و نیم سانتی متر از لبه استخوان حدقه صورت می گیرد ، چنانچه این فاصله رعایت نشود احتمال انتشار بوتاکس به داخل اربیت و تاثیر بر روی عملکرد عضلات چشم و بینایی وجود دارد. ممکن است عضله رکتوس خارجی ضعیف شده و فرد دچار دو بینی شود و یا قسمت پلکی عضله اربیکولاریس تضعیف شده و بستن ارادی چشم دچار اختلال شود. با ضعیف شدن این عضله ، عملکرد پلک در ترشح اشک مختل شده و خشکی چشم بویژه در افرادی که مستعد آن هستند مثل افرادی که قبلا عمل لیزیک و یا بلفاروپلاستی کرده اند و یا سابقه روماتیسم مفصلی و  سندرم شوگرن دارند ، می شود. درمان قسمت های پایین تر که به گونه نزدیک است می بایست محتاطانه صورت گیرد.در این ناحیه تزریق بطور سطحی و با حداقل دوز ممکن است، چرا که انتشار بوتاکس به عضله زایگوماتیک که مسئول کشیده شدن گوشه لب به سمت بالاست ،موجب ضعیف شدن آن شده و نهایتا عدم تقارن و افتادگی لب در هنگام لبخند زدن ایجاد می شود که شبیه فلج بلز است. متاسفانه بر خلاف افتادگی پلک که با داروهای آگونیست آدرنرژیک درمان می شود، افتادگی گوشه لب هیچ درمان دارویی ندارد و تا پایان تاثیر بوتاکس اینحالت ادامه خواهد داشت.

حتما بخوانید  بوتاکس دیسپورت

 

برای دیدن فیلم تزریق Botox بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

آدرس اینستاگرام

[تعداد: 61    میانگین: 2/5]

درباره ی دکتر حسین مسافریان

4 دیدگاه

 1. سلام من مادرم ۵۸ سال دارد تزریق بوتاکس برای پیشانی انجام دادند با ژل بوتاکس کانادایی اینطور که دکترشون گفتند ولی بعد از دوماه احساس کشش و سردرد در پیشانی دارند چه کار باید کنند به دکترشون که گفتنداین عارضه ادامه دارش خوب نیست و نباید اینطور باشه!!! برای رفع این مشکل و عارضه و چه دارویی مصرف کنند

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فاطمه خانم
   تزریق بوتاکس ممکن است در چند روز اول بعد از تزریق ایجاد سردرد نماید بخصوص در موضع تزریق نماید و هر نوع سردرد بعد از گذشت یک هفته غیر معمول است و احتیاج به بررسی بیشتر دارد.
   موفق باشید

 2. سلام خسته نباشين مامان من الان یک هفته هست که بوتاکس کرده پیشانی و دور چشم اما دو روزه که متلهب شده اطراف بينيش و چشمهاش الان ما باید چیکار کنيم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر صبا
   التهاب و حساسیت بعد از تزریق بوتاکس غیر مرغوب ممکن است ایجاد شود که به شکل تورم پلک ها، خارش و کهیر دیده می شود و با مصرف داروهای آنتی هیستامین و در موارد شدیدتر تزریق آمپول کورتیکو استروئید بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد. به پزشک خودتان مراجعه بفرمایید تا درمان مناسب برای شما انجام شود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *