معجزه بوتاکس در جوانسازی

 بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک پروتئین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود و کاربردهای مختلفی در پزشکی پیدا کرده است که یکی از موارد آن درمان چین و چروک های صورت می باشد.

این پروتئین بسیار به گرما حساس است و از زمان تولید تا مصرف می بایست در درجه حرارت زیر صفر نگهداری شود.

برندهای مختلف از شرکت های متفاوت عرضه شده است که دارای قیمت و کیفیت های متفاوتی می باشند.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس و فیلر خط خنده

دیسپورت چیست؟

دیسپورت بهترین مارک بوتاکس در ایران است، محصول شرکت انگلیسی آیسپن است و زئومین ساخت شرکت Merz آلمان ، نورونوکس ساخت کره می باشد.

مارک هایی مانند کنیتوکس ، لینوریز ،ریلایف ، درماتوکس چینی هستند ولی به نام بوتاکس کانادایی مشهور شده اند و کیفیت مطلوبی نداشته و عوارض ناخواسته زیادی ایجاد می کنند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

بوتاکس به طور عمده برای درمان موقت چروک های قسمت فوقانی صورت و پیشانی مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود کاربرد های بوتاکس در سالیان اخیر گسترش بیشتری پیدا کرده و برای درمان خطوط اطراف لب ، لبخند لثه ای ، خطوط ماریونت و بالا بردن نوک بینی و خطوط خرگوش در بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

Botox پیشانی و ابرو برای درمان خطوط افقی پیشانی ، خطوط اخم و اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی مشهور است مورد استفاده قرار می گیرد. این خطوط بر اثر هیجانات مختلفی از قبیل خشم ، تعجب و خنده ایجاد می شوند و در نتیجه اشعه ماوراء بنفش عمیق تر و ماندگارتر می شوند.

 تزریق بوتاکس اطراف چشم

 

آیا بوتاکس ضرر دارد؟

این دارو توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است و در صورتیکه در نقاط مناسب تزریق شود و ملاحظات بعد از تزریق رعایت شود، عارضه خاصی نخواهد داشت. مقدار تزریق این دارو بسیار ناچیز است و احتمال جابه جا شدن آن و رفتن به نقاط دور دست تقریبا وجود ندارد.

مقاومت به بوتاکس چیست و در چه کسانی اتفاق می افتد؟

تولید آنتی بادی های خنثی کننده بوتاکس بسیار نادر است و از هر ده هزار نفر یک نفر نسبت به تاثیر بوتاکس مقاوم می شوند و این موضوع بدلیل تولید آنتی بادی علیه پروتئین های موجود در ملکول بوتاکس می باشد.

موارد منع بوتاکس چیست؟

در سنین زیر 18 سال و بالای 70 سال تزریق بوتاکس انجام نمی شود چراکه در سنین بالا بدلیل آتروفی عضلانی، بصورت معکوس موجب افزایش چین و چروک ها می شود.

در بیماری عصبی myastina gravis بدلیل ضعف در عضلات بدن تزریق Botox می تواند شدت بیماری را تشدید کند. همچنین در بیمارانی که در حال مصرف داروهایی که ضعیف کننده عضلات هستند مثل آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزاید ( جنتامایسین ، آمیکاسین و…) و تتراسایکلین ها نیز تزریق بوتاکس انجام نمی شود.

 

 

هزینه تزریق بوتاکس و تخفیف های ویژه در کلینیک زیبایی نیایش چگونه است؟

در کلینیک زیبایی نیایش بوتاکس با کیفیت بالا و برندهای مرغوب و معتبر با تخفیف های ویژه ارائه می شود. بدلیل رعایت موازین علمی و استفاده از برندهای مورد تایید وزارت بهداشت عوارض جانبی در مراجعین نزدیک به صفر است و جلسه ترمیم دو هفته بعد بطور رایگان انجام می شود.

تخفیف برای مراجعین جدید با داشتن همراه  لحاظ می شود. به عنوان مثال چنانچه فردی با خود یک همراه بیاورد هزینه تزریق بوتاکس کمتر محاسبه می شود. چنانچه سه نفر همزمان برای بوتاکس مراجعه کنند ،تخفیف بیشتری نسبت به مراجعه دو نفر لحاظ می شود.

هر چه تعداد افراد مراجعه کننده در یک جلسه بیشتر باشد ، تخفیف بیشتری لحاظ می شود. در مورد مراجعین قدیمی تخفیف مضاعف بعنوان پاداش وفاداری لحاظ می شود.

اموزش نقاط تزریق بوتاکس
بوتاکس صورت

آیا در زمان بارداری یا شیردهی می توان بوتاکس تزریق کرد؟

بر اساس توصیه شرکت آلرگان که تولید کننده Botox در آمریکا می باشد مشخص نیست که این دارو وارد شیر مادر می شود یا نه ولی از آنجا که بسیاری از داروها وارد شیر مادر می شوند بهتر است جانب احتیاط رعایت شود و در زمان شیر دهی  تزریق نشده و تزریق آن به تعویق افتد.

در مورد تزریق Botox در زمان بارداری قاطعیت بیشتری وجود دارد و پاسخ متخصصین امر به این سوال منفی است و در صورت شک به بارداری انجام تست بارداری قبل از تزریق توصیه می شود.

با این وجود اگر بطور اتفاقی تزریق شده باشد و بعدا معلوم شود که فرد باردار بوده است لزوما مفهوم آن تاثیر شدید بر روی جنین نخواهد بود چراکه این موضوع برای تعدادی از بیماران رخ داده و عوارض جانبی خاصی گزارش نشده است.

فرق ديسپورت با بوتاكس چيست؟

دیسپورت برند اروپایی بوتاکس است و تفاوت های قابل توجهی با بوتاکس که توسط شرکت آمریکایی آلرگان تولید می شود دارد.  ماده اصلی دیسپورت مثل بوتاکس سم باکتری کلستریدیم بوتولینوم نوع آ می باشد.

ویال های دیسپورت به شکل پودر تولید می شوند و بر خلاف بوتاکس که در حرارت زیر صفر نگهداری می شوند می بایست در درجه حرارت 2 تا 8 درجه سانتی گراد  نگهداری و  جا به جا شوند.  ویال های دیسپورت به شکل 300 و 500 واحدی موجود می باشند در حالیکه بو تاکس به شکل 50 و 100 واحدی می باشند.

تهیه این ویال از مراکز معتبر برای رعایت زنجیره سرما و جلوگیری از تخریب ملکول های حساس آن ضروری است. از آنجا که در تهیه دیسپورت از لاکتوز استفاده می شود افرادی که آلرژی به شیر دارند نباید از این محصول استفاده کنند.

تفاوت تزریق دیسپورت و بوتاکس چیست؟

تکنیک تزریق در بوتاکس و دیسپورت شبیه هم می باشد با این تفاوت که نسبت تزریق آن دو و نیم تا  سه برابر بوتاکس می باشد. بعبارت دیگر اگر در یک نقطه احتیاج به تزریق 5 واحد بوتاکس وجود داشته باشد معادل دیسپورت برای تزریق در این نقطه 12.5 تا  15 واحد می باشد.

قیمت دیسپورت به ازاء هر واحد حدود یک سوم بوتاکس شرکت  آلرگان  می باشد ولی از آنجا که مصرف دیسپورت سه برابر بیشتر از بوتاکس  می باشد قیمت تمام شده بوتاكس و ديسپورت تقریبا برابر می باشد.

تفاوت دیگر بین بوتاکس و دیسپورت در زمان شروع اثر آن ها می باشد. بطور معمول زمان  تاثیر بوتاکس 48 ساعت بعد از تزریق می باشد و بعد از دو هفته به حداکثر می رسد در حالیکه شروع اثر دیسپورت 24 ساعت بعد از تزریق شروع شده و بعد از دو هفته به حداکثر می رسد.

بعبارت دیگر شروع تاثیر دیسپورت سریع تر از Botox است  و ماندگاری آن از بوتاکس بیشتر است و آخرین تفاوت در میزان درد  حین تزریق و بعد از آن است که در تزریق دیسپورت بسیار کمتر از Botox احساس می شود و قابل تحمل تر می باشد.

قبل و بعد درمان خط اخم
بوتاکس خط اخم

روش تزریق بوتاکس چگونه است؟

خانم ها تمایل به داشتن ابروی کمانی دارند و بعلاوه بالا رفتن انتهای ابرو و کمانی شدن قوس ابرو به جوانتر شدن و زیبا شدن چهره کمک زیادی می کند از طرف دیگر آقایان تمایل به داشتن ابروی صاف دارند. بنابراین تکنیک تزریق در خانم ها و آقایان کمی متفاوت است.

در صورت های دراز و باریک ابروی صاف جذاب تر است و  این صاف بودن ابرو مانع از دراز تر نشان دادن صورت می شود. برعکس در صورت های بیضی و گرد یک قوس ملایم صورت را جذاب تر می کند.

بدلیل حجیم بودن عضلات در آقایان دوز بوتاکس  کمی بیشتر از خانم ها است و بعلاوه روش تزریق مستطیلی برای آقایان استفاده می شود. در اینحالت ابرو خیلی بالا نمی رود و قوس ابرو زیاد نمی شود.

استفاده از کمپرس یخ ۳۰ ثانیه قبل از تزریق به بی حس شدن موضع و بی دردی در ناحیه تزریق کمک زیادی می کند. علامت گذاری و رعایت تقارن در نقاط و استفاده از خط کش به دقت کار و نتیجه مطلوب تر کمک می نماید.

نقاط تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو
با تضعیف عضلاتی که ابرو را پایین می کشند ، ابرو لیفت می شود

عوارض بوتاکس چیست؟

انتشار محلول تزریق شده و انتقال آن به حدقه چشم و تاثیر نامطلوب بر روی عضلات چشم از مهمترین عوارض بوتاکس است. برای پیشگیری از آن توصیه می شود 4-3 ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و دراز کش انجام نشود، در غیر این صورت ممکن است عوارض چشمی از قبیل افتادگی پلک و دو بینی ایجاد شود.

تکنیک صحیح تزریق ، دوزاژ مناسب و مراقبت های بعد از درمان از ایجاد این عوارض جلوگیری می کند. هر چند که افتادگی پلک بدون درمان بطور کامل ظرف 2 تا 4 هفته بر طرف می شود ، ولی نگرانی و استرس و ظاهر نامطلوب بیمار ایجاب می کند که سریعا درمان شروع شود.

در پلک فوقانی دو عضله عملکرد بالا بردن پلک را انجام می دهند اول عضله بالا برنده پلک فوقانی که مخطط و ارادی است و دوم عضله مولر که تحت تاثیر سیستم سمپاتیک و غیر ارادی است.

خوشبختانه عضله مولر تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد و با تقویت این عضله با استفاده از داروهای تقویت کننده سیستم سمپاتیک، پلک حدود 3 میلی متر به طرف بالا جا به جا شده و افتادگی پلک درمان می شود. قطره چشمی آپراکلونیدین Apraclonidine0.5% که یک داروی آدرنرژیک است هر 6 تا 8 ساعت 2 قطره بمدت 2 تا 4 هفته برای این منظور توصیه می شود.

قبل و بعد جوانسازی صورت با تزریق فیلر خط خنده و لیفت ابرو با پیشانی
فیلم بوتاکس ابرو

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

در محل تزریق ممکن است مختصری قرمزی و احساس درد ایجاد شود که طبیعی است و با استفاده از کمپرس سرد ظرف چند ساعت بر طرف می شود.

به منظور پیشگیری از جابه جا شدن محلول تزریق شده و انتقال آن به حدقه چشم 4-3 ساعت بعد از تزریق حالت خوابیده و دراز کش ممنوع می باشد و فرد می بایست حالت نشسته و یا ایستاده داشته باشد.

مصرف مسکن های خانواده NSAID مثل ایندومتاسین ، ایبوبرفن ، آسپرین و… بدلیل تاثیر بر روی سیستم انعقادی و احتمال ایجاد کبودی  وخون مردگی چند روز قبل و دو تا سه روز بعد از تزریق ممنوع می باشد و برای تسکین درد محل تزریق استفاده از کمپرس یخ مناسب ترین گزینه می باشد. در صورت اجبار برای مصرف مسکن بدلایل دیگر پزشکی استامینوفن گزینه مناسبی می باشد.

 استحمام با آب گرم و انجام ورزش های سنگین و مصرف الکل در 24 ساعت اول بعد از تزریق ممنوع می باشد.

تاثیر بوتاکس  دو روز بعد از تزریق شروع شده و ظرف دو هفته به حداکثر می رسد و حدود 5-4 ماه ماندگاری دارد که با تزریق های مکرر مدت ما ندگاری بیشتر خواهد شد. برای سریع تر شدن تاثیر بوتاکس انجام اخم و انقباض عضلات صورت بطور عمدی به تسریع در شروع اثربوتاکس کمک می کند.

منابع :

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com سایت اینترنتی PUBMED Office- Based cosmetic procedures and tecnique by SORIN EREMIA   آدرس اینستاگرام

 

برای مشاوره پیام دهید

 

کلیپ تزریق بوتاکس در Youtube
4.8/5 - (621 امتیاز)
Summary
خدمات پوست و زیبایی
Service Type
خدمات پوست و زیبایی
Provider Name
دکتر مسافریان,
علامه جنوبی 24 شرقی,سعادت آباد,تهران- Telephone No.09036588236
Area
تهران
Description
بوتاکس موجب از بین رفتن خطوط اخم در پیشانی و همین طور رفع چروک پنجه کلاغی در اطراف چشم می شود

125 دیدگاه دربارهٔ «معجزه بوتاکس در جوانسازی»

 1. سلام وقت بخیر سه هفته هست مزوبوتاکس تو شهر خودمون زدم چشمم پف میکنه مخصوصا چشم راستم یه کمم تار میشه دید چشمم.چیکار باید بکنم

  1. درود بر الهه
   احتمالا BOTOX موجب بروز آلرژی شده است که پف پلک و تاری دید از علائم آن است و بیشتر در بوتاکس های غیر استاندارد و ارزان قیمت دیده می شود و با مصرف داروی آنتی هیستامین و قطره چشمی کورتیکواستروئید برطرف می شود. با این وجود معاینه از نزدیک توسط پزشک معالج توصیه می شود.
   موفق باشید

 2. سلام
  من گردنم را بوتاکس زدم و متاسفانه پشت گردنم درد شدید و کمی حس شلی پیدا کرده
  وتوصدا و بلع هر چیزی مشگل دارم
  کار خاصی میتونم اجام بدم تا زودتر خوب بشم از کار روزانه هم بر نمیام
  باتشکر از راهنمایینون

 3. سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  چند روز بعد از میکروبلیدینگ می شه بوتاکس کرد؟ بهتره اول بوتاکس انجام بشه یا میکروبلیدینگ و با هم تداخل ندارند؟ متشکرم

  1. درود بر مرضیه
   از انجا که در روش میکروبلیدلینگ پوست ناحیه ابرو تحریک می شود، جریان خون در این موضع افزایش می یابد و تزریق بوتاکس در یک روز ممکن است موجب پخش بوتاکس به نواحی دورتر شده و عوارضی از قبیل افتادگی پلک ایجاد شود.
   با توجه به مطالب فوق بهتر است بوتاکس چند روز بعد از میکروبلیدینگ انجام شود تا از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری شود.
   انجام میکروبلیدینگ بر روی ماندگاری بوتاکس در فردی که از قبل بوتاکس تزریق کرده است تاثیری ندارد و همین طور عارضه خاصی هم ایجاد نمی شود. چرا که محل تاثیر بوتاکس در عضله است و میکروبلیدینگ در لایه سطحی پوست انجام می شود و تاثیر آنها در در موضع آناتومیک متفاوت است و فردی که قبلا بوتاکس تزریق کرده است با اطمینان می تواند میکروبلیدینگ کند.
   موفق باشید

 4. سلام وقت بخیر
  من یک هفته است بوتاکس پیشانی انجام دادم. الان ۶ ساله که مرتب بوتاکس تزریق می کنم ولی این دفعه یک توده سفت وسط پیشونیم ظاهر شده. خیلی نگرانم ، این توده چیه؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
  متشکرم

  1. درود بر Nasanin890
   ایجاد ناهمواری و توده ممکن است تا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس ایجاد شود که بدلیل استفاده از مقدار حلال بیش از حد است و به تدریج بطور خود به خود برطرف می شود.
   چنانچه بعد ازدو هفته این برجستگی برطرف نشد ، احتمال واکنش ایمنی به کرم های پوستی یا مواد پاک کننده پوست در زمان تزریق وجود دارد.
   با این وجود چنانچه بعد از گذشت چند هفته این توده برطرف نشد احتیاج به معاینه و بررسی بیشتر دارد . چرا که ممکن است یک توده چربی ، کیست Epidermal Inclusion Cyst و یا هماتوم باشد و با سونوگرافی تشخیص تایید می شود.
   موفق باشید

 5. سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من ۶۷ سالمه و قصد انجام هایفو برای لیفت صورت دارم . می شه بوتاکس رو همزمان در یک جلسه انجام داد؟ متشکرم

  1. درود بر سارا
   هایفوتراپی جریان خون را در پوست افزایش می دهد و ممکن است موجب جابه جایی و انتقال بوتاکس به نقاط دورتر و افتادگی پلک شود.
   با این وجود انجام بوتاکس و هایفوتراپی در یک جلسه منعی ندارد. مشروط بر اینکه در پیشانی و اطراف چشم هایفو انجام نشود و صرفا بوتاکس تزریق شود.
   موفق باشید

 6. سلام.اقاي دكترمن 27سالمه.وتاحالابوتاكس انجةم ندادم موقع حرف زدن بصورت ناخواسته دربيشاني من جين وجروك ايجادميشه.وقصدبارداري دردوسال اينده رودارم بنظرتون تاموقع بعداززايمان كه خودم ميخوام شير بدم لعلا بوتاكس انجام ندم?

  1. درود بر هستی
   ماندگاری بوتاکس و تاثیر آن حدود 5 ماه است و بعد از آن بطور کامل از بدن دفع می شود و عوارض ناخواسته بر روی شیر دهی و بارداری در آینده نخواهد داشت. بنابراین تا قبل از بارداری می توانید بدون نگرانی بوتاکس تزریق کنید.
   موفق باشید

 7. سلام،من یک هفته هست بوتاکس کردم،و چشمام ب خصوص موقع خندیدن خیلی تغییر کرده ،ب طوری ک همه متوجه این تغییر میشن،آیا این حالت موقتیه،من خیلی ناراحت این موضوع هستم

 8. با سلام خدمت شما آقای دکتر ، من حدود ۵ماه هست که هر روز راکوتان مصرف میکنم بخاطر جوش شدید صورت پوستم خیلی نازک و شل شده و قبلش هم از ۲۰سالگی کم کم خطوط اخمم رو جلوی آفتاب مشاهده میکردم الان ۲۷سالمه و دیگه خطوطهام مشخصه یکبار قبل از مصرف راکوتان تحت نظر متخصصی دیگه از کرم ضد چروک گران قیمت استفاده کردم که متاسفانه بعد از ۱هفته علاوه بر جوش کهیرهای زیاد و وحشتناکی روی پیشانیم و کل صورتم نمایان شد و خیلی دیر خوب شد آیا من با این حساسیتهای بالای پوستی میتونم یه زمان بوتاکس کنم؟ خواهش میکنم جواب بدید دکتر خودم جوابمو نمیده با اینکه هر ماه کلی پول ویزیت میدم و میرم آزمایشمو نشونشون میدم و هر سوال اضافی غیر از راکوتان ازش بپرسم جواب نمیده و میگه بعد از پایان قرصهات صحبت کن در ضمن من دیگه جوشی ندارم و ۶۰کیلو هستم و طبق گفته پزشک باید ۱۰ماه بخورم!! منتظر پاسخ شما هستم با تشکر

  1. درود بر صبا
   آلرژی به بوتاکس بطور ناشایع وجود دارد با این وجود بسیاری از واکنش های حساسیتی به بوتاکس در واقع حساسیت به مواد نگهدارنده بوتاکس است که متاسفانه در برندهای ارزان قیمت دیده می شود و چنانچه شما سابقه حساسیت به کرم هاو داروهای پوستی دارید می توانید با احتیاط بوتاکس تزریق کنید به شرط آنکه قبل از درمان آنتی هیستامین مصرف کنید و یک برند با کیفیت مثل دیسپورت تزریق نمایید.
   موفق باشید

 9. سلام دکتر جان افتادگی پلک بالایی چشم چپ دارم که قبلا نداشتم البته سن بالا نیستم فقط لاغرتر شدم چنین شد بوتاکس نکردم که بگم اثرش بوتاکسه ایا با قطره اپراکلونیدین مذکور میتوانم پلکم بدون عمل بالاتر ببرم؟ که چشم چپم همانند چشم راستم مانند قبل شود اندازه وسلامتی داخل چشمم و حتی پلکها خوبند فقط به ظاهر چشم چپم کوچکتره که علت افتادگی پلک از ناحیه بالا است .واگر راه حل دارید لطف کنید متشکرم

  1. درود بر رضا
   افتادگی پلک یا اصلاحا پتوز بدلیل شل شدن تاندن عضله بالا برنده پلک ایجاد می شود و حتی در بعضی از موارد بصورت مادرزادی دیده می شود و با قطره آپراکلونیدین که درمان موقت افتادگی پلک در اثر تزریق بوتاکس است، درمان نمی شود و با عمل جراحی پلک برای همیشه و بطور کامل درمان می شود.
   موفق باشید

 10. سلام، وقتتون بخير
  ميشه نظرتونو در مورد بوتاكس درماتوكس بفرماييد؟؟ من خودم تازه اسمشو شنيدم و اين ك چينيه ولي خب قيمتش مناسبه و يكي از دوستام زده و خيلي راضي بوده الانم چند ماه گذشته و هيچ عارضه اي نداشته.
  من ٣٠ سالمه ميخوام بوتاكس بزنم ولي خيلي حساسم و از عوارضش ميترسم ممنون ميشم راهنماييم كنيد??

  1. درود بر neda
   بوتاکس درماتوکس یک برند چینی است و مثل بقیه بوتاکس های چینی قیمت پایینی دارد و کیفیت آن غیر مطمئن است، بعبارت دیگر ممکن است برای فردی بطور شانسی خیلی خوب جواب بدهد ولی برای فرد دیگری عوارض ناخواسته از قبیل افتادگی پلک ایجاد شود.
   موفق باشید

 11. سلام و ممنون از پاسخ هاي خوبتون
  من قبلا دوبار در بيمارستان رازي بوتاكس انجام داده ام و راضي بودم الان بوتاكس آلماني زئومين رو جايگزين كردن و گفتنكيفيتش مثل ديسپورت انگليسه،ايا همينطوره؟ واينكه احتمال فلج عضلات ريه و مرگ در هر مارك بوتاكسي هست

  1. درود بر بهار خانم
   زئومین از برندهای با کیفیت بوتاکس است که با دیسپورت رقابت می کند و عوارض ناخواسته و حساسیت با برندهای با کیفیت بسیار نادر است و عوارض حساسیتی و ناخواسته مثل ایجاد کهیر، تورم چشم ها و خارش در بوتاکس های نامرغوب ممکن است ایجاد شود که البته قابل درمان است. در دوز های استاندارد و با تکنیک صحیح تزریق احتمال انتشار بوتاکس به نقاط دورتر بسیار کم استو بهتر است بوتاکس را در مراکز معتبر و مورد تایید تزریق نمایید.
   موفق باشید

 12. سلام وقت بخیر ماندگاری بوتاکس چقدره و بوتاکس دیسپورت ماندگاری بیشتری داره یا بوتاکس کانادایی؟

  1. درود بر الهه خانم
   بوتاکسی که به نام بوتاکس کانادایی مشهور است در واقع ساخت چین می باشد و نتایج درمان با آن متغیر است و عوارض جانبی بیشتری با آن دیده می شود و مورد تایید نمی باشد. ماندگاری بوتاکس علاوه بر کیفیت آن به تکنیک تزریق، متابولیسم بدن، انقباض زیاد عضلات صورت و مقدار داروی تزریق شده بستگی دارد. بعبارت دیگر دوز بالاتر بوتاکس موجب ماندگاری بیشترخواهد شد، عضلات مسئول اخم و چروک پیشانی در عمق های متفاوتی زیر پوست قرار گرفته اند و تزریق صحیح در حجیم ترین قسمت عضله موجب ماندگاری بیشتر می شود. بطور معمول در اولین تزریق ماندگاری بوتاکس کوتاه تر است و بطور متوسط 4 تا 5 ماه ماندگاری دارد ولی با تکرار تزریق ماندگاری آن بیشتر می شود.
   موفق باشید

 13. سلام خسته نباشید ..من بعد بوتاکس دچار پتوز شدم راه چاره زود برطرف شدنش چیه …البته خیلی کمه ..ولی بیش از حد حساس شدم و همش جلو آینم.. تقریبا سه هفته بعد بوتاکس نمایان شد …خیلی حساس شدم …لطفا میشه راهنماییم کنید. اگر قطرهچشمی آپراکلونیدین استفاده کنم کامل برطرف میشه

  1. درود بر نانا خانم
   افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس عمدتا بدلیل کیفیت نامطلوب بوتاکس ایجاد می شود که البته موقتی است و با قطره آپراکلونیدین بطور کامل برطرف می شود. بهتر است برای معاینه و پیگیری بیشتر با پزشک خودتان در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 14. سلام اقای دکتر من مدت دو هفته هست بوتاکس کردم بعد یک هفته پلک چشم چپم حالت افتادگی پیدا کرد و چشم راستم حالت اگزوفتالمی و ماسک مانند شده میشه لطفا بفرمایید ایا درمان میشه یا نه؟ چند روز طول میکشه و قطره اپراکلونیدین رو کجا میتونم تهیه کنم؟ ممنونم

 15. سلام
  من ۲۱ سالمه و برای جوش دو ماهه راکوتان روزی یک عدد مصرف می کنم. جوشام بهتر شده ولی چروک پیشونی و خط اخمم بدتر شده آیا این بدلیل مصرف راکوتانه وبا تزریق بوتاکس برطرف می شه؟ بوتاکس رو الان می تونم تزریق کنم تداخلی با راکوتان نداره نگران عوارض جانبیش هستم؟ متشکرم

  1. درود بر زهره خانم
   بافت هدف ایزوترتینوئین که با نام تجاری راکوتان شناخته می شود، لایه سطحی اپیدرم است و هر گونه درمان تهاجمی پوستی از قبیل لیزر،میکرونیدلینگ،میکرودرم و هایفوتراپی تا 6 ماه بعد از قطع این دارو نباید انجام شود چرا که فرایند ترمیم با این دارو مختل شده و احتمال شکل گیری اسکار هایپرتروفیک وجود دارد. با این وجود بافت هدف بوتاکس عضلات عمقی پوست هستند و تداخلی با مصرف راکوتان ندارند و شما می توانید برای تزریق بوتاکس اقدام کنید.
   موفق باشید

 16. سلام آقای دکتر من می خواستم فقط برای خط اخم بوتاکس کنم و تا حالا انجام ندادم و از درد سوزن می ترسم. چند نقطه باید تزریق بشه و دقیقا کجا رو تزریق می کنید؟ آیا جای تزریق برای همه ثابته یا در افراد مختلف فرق می کنه؟ متشکرم

  1. درود بر اعظم خانم
   ترس از درد یک ادراک ذهنی است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است و با تلقین مثبت می توانید بر ترس غلبه کنید. با این وجود سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار نازک هستند و درد چندانی ندارند و قبل از تزریق از کمپرس یخ برای بی حسی موضع استفاده می شود. برای درمان خط اخم بطور استاندارد در پنج نقطه تزریق انجام می شود که البته این نقاط در افراد مختلف متفاوت است و این بدلیل متفاوت بودن موقعیت عضله اخمCorrugator در افراد مختلف است که در بعضی افراد این عضله مایل تر قرار گرفته و در نتیجه خط اخم و چروک ناشی از اخم در این افراد متفاوت است و در معاینه کلینیکی موقعیت این عضله دقیقا ارزیابی شده و تزریق در آن انجام می شود.
   موفق باشید

 17. با سلام و خسته نباشید.آیا بعد از بوتاکس ماساژ پیشونی و اخم کردن عمدی موجب سریع تر شدن اثر بوتاکس می شه و چند ساعت بعد از بوتاکس می شه خوابید؟ متشکرم

  1. درود بر الهام خانم
   انقباض عمدی عضلات پیشانی بعد از تزریق بوتاکس موجب تسریع در روند تاثیر بوتاکس می شود با این وجود این انقباض باید صرفا توسط عضلات ناحیه درمان شده انجام شود و ماساژ در این موضع ممنوع است چرا که در دو ساعت اول بعد از تزریق ملکول های بوتاکس هنوز وارد بافت هدف نشده اند و در محیط خارج سلولی قرار دارندو احتمال جا به جا شدن بوتاکس به نقاط دورتر و ایجاد عوارض ناخواسته وجود دارد. علاوه بر این ماساژ دادن موجب افزایش جریان خون در ناحیه شده و شانس تورم و کبودی افزایش می یابد. عموما توصیه می شود تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس به جلو خم نشده و دراز کشیده نشود تا از ورود بوتاکس به حدقه چشم جلوگیری شود تا از عوارض ناخواسته از قبیل افتادگی پلک و یا دو بینی جلوگیری شود.
   موفق باشید

 18. با سلام من و دوستم می خوایم بوتاکس تزریق کنیم. امکانش هست که آمپول بوتاکس دیسپورت رو خودمون تهیه کنیم و شما برامون تزریق کنید؟ و هزینه تزریق بوتاکس چنده؟ متشکرم

  1. درود بر Taraneh خانم
   شما می توانید ویال بوتاکس دیسپورت را از داروخانه های مجاز و مورد تایید وزارت بهداشت تهیه کنید و برای تزریق به کلینیک بیاورید. توجه داشته باشید که ملکول بوتاکس به گرما حساس است و چنانچه در معرض گرما قرار گیرد تاثیر خود را از دست می دهد و حمل آن باید در محفظه سرد کننده مخصوص انجام شود. از آنجا که دیسپورت بصورت ویال های 300 واحدی و 500 واحد تولید می شود که به ترتیب برای دو و سه نفر قابل تزریق است شما ویال 300 واحدی را تهیه نمایید. در مورد قیمت تزریق از آنجا که شما دو نفر هستید و با دوستتان تشریف می آورید به شما تخفیف خواهیم داد.
   موفق باشید

 19. سلام آقای دکتر، من ۲ ماه پیش بوتاکس کانادایی تزریق کردم برای پیشانی و خط اخم ولی اثرش خیلی زود از بین رفت. مجددا می تونم بوتاکس تزریق کنم و بهترین مارک بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک پیشانی چیه؟متشکرم

  1. درود بر نازنین خانم
   ماندگاری بوتاکس به کیفیت مواد و مقدار حلال استفاده شده در تهیه بوتاکس بستگی دارد. بوتاکس کانادایی در واقع یک بوتاکس چینی است و ماندگاری کوتاهی داشته و احتمال عوارض جانبی با آن زیاد است. بعلاوه استفاده بیش از حد از عضلات صورت و انقباض عضلانی در ناحیه پیشانی و اطراف چشم موجب کوتاه شدن تاثیر بوتاکس می شود. بهترین مارک بوتاکس در ایران دیسپورت انگلیسی می باشد.
   موفق باشید

 20. با عرض سلام می خواستم بدونم تزریق بوتاکس می تونه موجب کاهش هورمون های مردانه بشه و بر باروری مرد تاثیر بگذاره ؟ ممنون

 21. سلام دکتر خسته نباشید.من ۱۵ روزه که بوتاکس انجام دادم.اما حدوده ۶ روزه که پیشونیم خیلی سفت شدهواحساس دوبینی دارم.آیا این حالت بر طرف میشه؟خیلی نگرانم.

  1. درود بر آزاده خانم
   خبر خوب اینکه عارضه دو بینی بعد از تزریق بوتاکس موقتی است و بعد از یک یا نهایتا دو هفته بطور کامل بر طرف می شود که این عارضه بیشتر در بوتاکس های نامرغوب چینی دیده می شود. البته تکنیک تزریق و مراقبت های بعد از تزریق نیز ممکن است در ایجاد اینحالت دخیل باشند. بعنوان مثال برای پیشگیری از ورود ملکول های بوتاکس بداخل اربیت و تداخل نکردن با عضلات کره چشم عموما توصیه می شود تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خوابیدن و دراز کشیدن اجتناب شود و از کمپرس سرد در موضع استفاده شود.تزریق دوز بالا در نقاط نادرست و نزدیک به پلک ها از دیگر علل دوبینی است و مصرف بالاتر از حد مجاز حلال در زمان تهیه محلول بوتاکس و انتشار این محلول بدرون حدقه چشم نیز از علل دیگر دوبینی بعد از بوتاکس می باشد. بنابراین صبور باشید و با با پزشک خودتان این موضوع را مطرح نمایید.

 22. سلام آقای دکتر… چند ساعت بعد ار تزریق بوتاکس می شه صورت رو شست و حمام رفت؟ من مربی یوگا هستم و هر روز باید فعالیت بدنی داشته باشم. چند وقت بعد از بوتاکس می تونم سر کارم حاضر باشم؟ ممنون

  1. درود بر GH.b
   معمولا شستشوی ملایم صورت با آب سرد و یا ولرم بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس منعی ندارد ولی استحمام طولانی مدت با آب داغ و یا سونا در 24 ساعت اول بعد از تزریق ممکن است موجب بر افروختگی صورت شده و افزایش جریان خون در موضع ، منجر به تورم و بروز کبودی شود. هر عاملی که جریان خون را در سطح پوست افزایش دهد از جمله گرمای محیطی ، ورزش های سنگین و مصرف نوشیدنی های الکلی علاوه بر افزایش احتمال کبود شدن در موضع ممکن است موجب جابجایی بوتاکس به نقاط دورتر شده و ایجاد عوارض ناخواسته نماید. بنابراین توصیه می شود تا 24 ساعت ورزش های سنگین بویژه یوگا که در تمرینات آن احتیاج به پایین آوردن سر وجود دارد انجام نشود و تا حداقل سه روز بعد از بوتاکس نوشیدنی های الکلی مصرف نشود.
   موفق باشید

 23. با عرض سلام و خسته نباشید.من قصد تزریق بوتاکس دارم ولی دچار ابسه دندان شدم که در حال مصرف اموکسی سیلین میباشم میتونم بوتاکس کنم یا باید منتظر بمونم؟سوال بعدیم اینه که بعصی ها بعد از تزریق بوتاکس حالت چشماشون عوض میشه انگار که چشماشون موقع خندیدن کوچک میشه دلیلش چیه؟ممنون از وقتی که میدازید

  1. درود بر روناک خانم
   ترجیحا بهتر است صبور باشید تا آبسه دندان شما درمان شود و سپس اقدام به تزریق بوتاکس کنید. کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس ممکن است بدلیل افتادگی خفیف پلک باشد که البته موقتی است و ظرف دو هفته بر طرف می شود. تکنیک صحیح تزریق و استفاده از مواد مرغوب از بروز عوارضی که ذکر کرده اید جلوگیری می کند.
   موفق باشید

 24. سلام آقای دکتر
  من 57 سالمه و در زیر چشمم چروک شده و کمی هم پف داره دو هفته قبل پیش دکتر پوست خودم بوتاکس تزریق کردم و زیر چشمم رو هم تزریق کردند. الان چروک زیر چشمم بیشتر از قبل شده و پف زیر چشمم هم بیشتر شده و خیلی نگران هستم.دکتر خودم گفت بعد از 7 تا 10 روز این حالت بر طرف می شه ولی الان دو هفته گذشته و هیچ تغییری نکرده ممکنه این حالت دائمی باشه لطف کنید جواب بدید. ممنونم

  1. درود بر nasim خانم
   عضله حلقوی در اطراف چشمOrbicularis Oculi در پلک زدن و پمپ کردن مایعات اضافی در زیر چشم نقش مهمی دارد. چنانچه مقدار بیش از حد مجاز و یا بطور عمقی در این ناحیه تزریق شود این عضله ضعیف شده و در نتیجه در پلک زدن طبیعی و جریان عادی مایعات به سمت خارج در این ناحیه اختلال ایجاد می شود و در نتیجه این ناحیه پف آلوده تر به نظر می رسد. از طرف دیگر شما قبل از تزریق بوتاکس احتمالا دارای فتق چربی در زیر چشمتان بوده اید که با تزریق بوتاکس عضله حلقوی زیر چشم ضعیف تر شده و نقش نگهدارنده خود را در برابر توده چربی از دست داده و مقدار چربی بیشتری وارد ناحیه زیر چشم شده است. خوشبختانه این تغییر دائمی نیست و پس از پایان تاثیر بوتاکس اینحالت بر طرف می شود برای اینکه پف زیر چشمتان کمتر شود ، انگشت انگشتری را با روغن ماساژ چرب کرده و این ناحیه را به آرامی به سمت خارج ماساژ دهید تا مایعات از این ناحیه خارج شوند. مصرف نمک غذایی را محدود کنید ،صبور باشید و با پزشک خودتان در ارتباط نزدیک باشید. امیدوارم که هر چه سریع تر این مسئله بر طرف شود.
   موفق باشید

 25. سلام وقت بخیر، برای جشن عروسی یک عزیز آماده می شیم می تونم قبل از مراسم بوتاکس کنم 29 سالمه و تا حالا بوتاکس نزدم؟ممنون از پاسخگویتون

  1. درود بر منصوره خانم
   بله شما می توانید بوتاکس تزریق کنید در واقع بسیاری از مراجعین تزریق بوتاکس خود را برای یک مراسم آماده می کنند با این وجود بدلیل احتمال تورم و کبودی بهتر است دو هفته قبل از مراسم تزریق انجام شود. بعلاوه تاثیر بوتاکس سریع نیست و در طی دو هفته تکمیل می شود .
   موفق باشید

 26. با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  من 38 سالمه و پیشونیم چروک افتاده و تا الان پتاکس نزدم چند تا سوال داشتم ،می خواستم بدونم که این تزریق موجب عادت نمی شه و باید مرتب تکرار بشه و اگر تکرار نشد چروک ها بیشتر از اول می شن و اینکه جای سوزن ها روی صورت می مونه و کبودی نمی ده چون من شاغل هستم و نمی تونم مرخصی بگیرم و اینکه چقدر بعد می شه روی اون قسمت ها آرایش کرد؟
  متشکرم

  1. درود بر لیلا خانم
   تزریق بوتاکس دارای تاثیر و ماندگاری مشخصی است و بعد از چند ماه دوباره عضلات شروع به انقباض کرده و بتدریج به سطح قبل از تزریق بوتاکس می رسند.با تکرار بوتاکس تاثیر و ماندگاری آن بیشتر شده و از تبدیل چروک های سطحی به چروک های عمقی و پایدار جلوگیری می شود بنابراین عادت به تزریق بوتاکس و عمیق تر شدن چروک ها بعد از پایان اثر بوتاکس حرف نادرست و غیر علمی است. در مورد قسمت دوم سوال شما سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار نازک هستند و ممکن است کمی قرمزی در موضع ایجاد شود که در حساس ترین پوست ها کمتر از یکساعت بر طرف می شود .برای پیشگیری از کبود شدن داروهایی که بر روی انعقاد خون اثر می گذارند مثل آسپرین ،مسکن ها و ویتامینE از یک هفته قبل نباید مصرف شوند. با این وجود احتمال کبودی در نقاط نزدیک به چشم همواره وجود دارد که بدلیل نازک بودن پوست این ناحیه است و استفاده از کمپرس سرد به کاهش جریان خون کمک کرده و علاوه بر بی حسی موجب کمتر شدن احتمال کبودی می شود. انجام آرایش 12 ساعت بعد از تزریق امکانپذیر است.
   موفق باشید

 27. با سلام و خسته نباشید
  من 37 سالمه و در ناحیه پیشونی و دور چشم چروک دارم و می خوام بوتاکس تزریق کنم برای بوتاکس ابرو و چشم چند تا تزریق انجام می شه و اینکه من به درد خیلی حساس هستم و به خاطر ترس از درد تا الان بوتاکس انجام ندادم . شما از چه روشی برای کاهش درد استفاده می کنید و آدرس مطب رو بنویسید؟متشکرم

  1. درود بر آقا سینا
   تعداد تزریق بوتاکس برای پیشانی و اطراف چشم بر اساس عمق چین و چروک و وسعت آن در معاینه مشخص می شود با این وجود بطور متوسط حدود 11 تزریق در ناحیه پیشانی و 6 تزریق برای خطوط پنجه کلاغی در دو طرف چشم انجام می شود. میزان احساس درد یک ادراک ذهنی است که از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است با این وجود برای افراد حساس قبل از تزریق علاوه بر کمپرس یخ از کرم های بی حسی موضعی استفاده می شود که موضع تزریق را بی حس می کند. نکته قابل توجه در میزان درد کیفیت بوتاکس است بطوری که بوتاکس های چینی بیشترین میزان درد را ایجاد کرده و دیسپورت حداقل میزان درد را دارد. برای رزرو نوبت با مطب تماس بگیرید
   موفق باشید

 28. سلام آقای دکتر،من پنج روزهست که بوتاکس کردم ابروهام کاملا منجمد شده ویکی از ابروهام افتاده پایین پلکمم همبنطور،من دوسال هست بوتاکس میکنم ایندفعه اینطوری شده،مدل تزریق دکتراخری فرق می کرد تعداد تزریقها خیلی بیشتر بود..به ایشون که مراجعه کردم گفت سب به پهلو خوابیدی اینطوری شده درصورتیکه من به مدت ۸ساعت بعد از تزریق نخوابیدم وبقیه موارد روهم حواسم بوده…حالا ایشون قرص پیرامیست گفتن استفاده کنم مشکلی نداره!ضمن اینکه ایشون دکتر عمومی هستن.

  1. درود بر مریم خانم
   افتادگی پلک و ابرو ممکن است بعد از تزریق بوتاکس بخصوص بوتاکس چینی اتفاق بیافتد که بدلیل دراز کشیدن بلافاصله بعد از تزریق ، انجام ورزش های سنگین و استحمام با آب داغ در 24 ساعت اول بعد از تزریق می باشد. موارد فوق موجب افزایش جریان خون موضعی شده و ملکول های بوتاکس را به مناطق دیگر برده و عوارض ناخواسته از قبیل افتادگی پلک و ابرو ایجاد می کند. با این وجود دوز بالای بوتاکس ، یا تکنیک نادرست و کیفیت بوتاکس تزریقی نیز از دیگر علل ایجاد عوارض فوق می باشند. بعنوان مثال بوتاکس های چینی دوز استانداردی ندارند و ممکن است دو ویال بوتاکس با یک میزان مواد موثر و مقدار ثابتی از حلال دو غلظت کاملا متفاوت بدهد که پزشک را به اشتباه بیاندازد و در نتیجه تزریق دوز بالا عوارض ناخواسته فوق اتفاق افتد.تکنیک نادرست هم از علل دیگر افتادگی پلک و ابرو است که نقاط تزریق بوتاکس درست انتخاب نشده اند. برای درمان افتادگی پلک از قطره چشمی آپراکلونیدین به میزان 2 قطره هر هشت ساعت استفاده کنید. این دارو موثرترین داروی افتادگی پلک بدلیل تزریق بوتاکس است که با انقباض عضله مولر بعد از دو هفته افتادگی پلک شما کاملا درمان می شود. برای افتادگی ابرو متاسفانه باید تا زمان از بین رفتن اثر بوتاکس صبر کنید.
   موفق باشید

 29. با سلام و خسته نباشید.من 46 سالمه و برای سفتی پوست گونه و غبغب چهار جلسه rf انجام دادم تاثیر خوبی داشته و باید دو جلسه دیگه ادامه بدم . بدلیل سفر کمی عجله دارم و الان می خوام بوتاکس برای خط اخم و اطراف چشم تزریق کنم. چند روز بعد از تزریق بوتاکس می تونم به جلسات هفتگی آر اف ادامه بدم و آیا در یک روز میشه هم ار اف کرد و هم بوتاکس؟ممنون از پاسخگویتون

  1. درود بر مهین خانم
   تزریق بوتاکس و RF صورت دو روش مکمل و مناسب برای جوانسازی پوست هستند و تاثیر هم افزا بر روی یکدیگر دارند .بدلیل تاثیر حرارتی امواج رادیوفرکانس بر روی بافت و افزایش جریان خون در لایه های مختلف پوست اگر بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس RF انجام شود ممکن است ملکول های بوتاکس از موضع اولیه جابه جا شده و به نقاط مجاور رفته و ایجاد عوارضی از قبیل افتادگی پلک و یا ابرو نمایند.بعلاوه ملکول بوتاکس بسیار به گرما حساس است و تاثیر خود را از دست می دهد. شروع مجدد جلسات RF حداقل 48 ساعت بعد از تزریق بوتاکس بی خطر است. با این وجود اگر در یک روز قصد انجام هر دو را دارید بهتر است اول RF انجام شود و بعدا بوتاکس با فاصله چند ساعت تزریق شود.
   موفق باشید

 30. با سلام. من 34 سال سن دارم. پوست خشک و حساسی دارم و در فصل زمستان خیلی زود سرماخورده می شم و وقتی می خندم اطراف چشمام چروک می شه و زیر پلکم گود می شه و این منو خیلی ناراحت می کنه .به درد خیلی حساسم و نگران عوارض بوتاکس هستم تو اینترنت عکس بوتاکس افراد مشهور مثل احمدی نژاد دیدم و خیلی دوست دارم بوتاکس کنم ولی از تاثیرات جانبیش می ترسم . آیا ممکنه مواد بوتاکس موجب انتقال اچ ای وی بشه؟ وبا شرایط من که زود مریض می شم موجب عفونت در بدنم بشه و آزمایش خاصی برا ی این موضوع وجود داره ؟با این شرایط می تونم بوتاکس کنم. ممنون از لطفتون

  1. درود بر آقا رضا
   بوتاکس مثل بقیه داروها در شرایط استریل تهیه شده و مراحل آماده سازی و تزریق آن می بایست کاملا در شرایط استریل و با دقت انجام شده تا از بروز عوارض جانبی از قبیل عفونت جلوگیری شود. بنابر این مواد بوتاکس قابلیت انتقال عفونت و ویروس HIV ایدز را ندارد. بطور روتین برای تزریق بوتاکس آزمایش خاصی درخواست نمی شود ولی چنانچه احساس می کنید بدنتان ضعیف شده است بهتر است یک چک آپ انجام دهید تا نگرانی شما بر طرف شود.
   موفق باشید

 31. سلام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیه و بعد از تزریق بوتاکس می تونم سر کار برم یا باید استراحت کنم؟ ضمنا ژل لب رو هم انجام می دین و می شه تو یه روز هر دو رو انجام داد؟ متشکرم

  1. درود بر خانم اعظم
   بعد از تزریق بوتاکس تا 4 ساعت نباید دراز بکشید و یا به سمت جلو خم شوید چرا که ممکن است ملکول های بوتاکس از محل تزریق جا به جا شده و به داخل حدقه چشم رفته و ایجاد افتادگی پلک و یا دو بینی نمایند. در 24 ساعت اول بعد از تزریق ماساژ، ورزش های سنگین ، سونا ، سولاریوم ،حمام آفتاب ، مصرف الکل ممنوع است چرا که با افزایش جریان خون در موضع ، احتمال حرکت کردن بوتاکس به نقاط دورتر و ایجاد عوارض جانبی وجود دارد. بعد از تزریق بوتاکس می توانید در محل کارتان حاضر شوید و امور روزمره را انجام دهید. در موضع تزریق معمولا تورم و کبودی رخ نمی دهد و با رعایت موارد فوق مسئله ای پیش نمی آید. در مورد تزریق ژل لب ممکن است تورم و کبودی در موضع برای چند روز وجود داشته باشد که بتدریج از بین می رود و انجام بوتاکس و ژل لب در یک روز امکان پذیر است.
   موفق باشید

 32. سلام آقای دکتر، من 32 سالمه ، بیماری ام اس دارم و از داروی آونکس استفاده می کنم . آیا تزریق ژل برای خط خنده و بوتاکس برای من امکانپذیره ؟ متشکرم

  1. درود بر مهسا خانم
   تزریق ژل و بوتاکس در بیماری ام اس منع مطلق ندارد با این وجود بدلیل ماهیت خود ایمنی این بیماری و تاثیر داروهای آن بر روی سیستم ایمنی و در مواردی که عضلات حنجره و بلع تحت تاثیر قرار گرفته باشند ،تزریق بوتاکس ممکن است موجب ضعف بیشتر این عضلات شود. بنابراین بهتر است قبل از تزریق هر نوع فیلر و بوتاکس با پزشک متخصص اعصاب مشاوره نمایید.
   موفق باشید

 33. سلام چرا قیمت بوتاکس در جاهای مختلف اینقدر متفاوته و بهترین جنس بوتاکس برای خط اخم کدومه و قیمتش چنده؟

  1. درود بر خانم ZAHRA
   بوتاکس دارای برندهای مختلفی است از شرکت های متفاوت و در نتیجه قیمت آنها با هم متفاوت است. بهترین برند بوتاکس در ایران دیسپورت انگلیسی است که در ویال های دو نفره 300 واحدی و 500 واحدی سه نفره وجود دارد. برای قیمت با کلینیک تماس بگیرید
   موفق باشید

 34. با سلام و خسته نباشید. من ۴۵ سالمه و برای لیفت ابرو می خوام بوتاکس کنم (البته مارک دیسپورت ). فردا پرواز به خارج از کشور دارم که با دو توقف انجام می شه و نسبتا طولانیه. آیا تزریق بوتاکس با مسافرت هوایی تداخل داره؟ سپاسگذارم

  1. درود بر Shirin خانم
   مسافرت با هواپیما بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس منعی ندارد با این وجود چند موضوع باید مد نظر قرار گیرد :اول اینکه اختلاف فشار هوا در طول پرواز که ممکن است موجب تشدید تورم و کبودی در موضع شود. دومین مورد دراز نکشیدن تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس است و سومین مورد حمل بار و چمدان که ممکن است با خم شدن سر به سمت پایین همراه باشد و موجب افزایش جریان خون در موضع درمان شده شود. چنانچه موارد فوق در طی مسافرت هوایی رعایت شود ، مسافرت هوایی بعد از بوتاکس منعی ندارد در غیر این صورت بهتر است حداقل24 ساعت قبل از پرواز بوتاکس انجام شود.
   سفر به سلامت و موفق باشید

 35. سلام و وقت بخیر، من شیراز زندگی می کنم و دو هفته پیش بوتاکس برای پیشانی و ابرو تزریق کردم و خط اخم و چروک پیشانیم از بین رفته ولی احساس می کنم چشم چپم کوچکتر از چشم راستم شده و نگران این موضوع هستم که ماندگار باشه، لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم

  1. سلام و تشکر از مشاوره شما
   چشم چپ شما در واقع دچار افتادگی پلک شده که بیشتر با بوتاکس های غیر استاندارد چینی اتفاق می افتد و به همین دلیل کوچک تر به نظر می رسد. معمولا این افتادگی اگر شدید نباشد بدون درمان هم ظرف چند هفته خود به خود بر طرف می شود و ماندگار نیست با این وجود قطره چشمی آپراکلونیدینApraclonidine اختصاصی ترین درمان پتوز بعد از بوتاکس است و با استفاده از آن در مدت ده روز تا دو هفته افتادگی پلک شما بطور کامل بر طرف می شود برای ارزیابی بیشتر به پزشک خودتان مراجعه کنید و نگران نباشید.
   موفق باشید

 36. سلام وقت بخیر…. من خط اخم عمیقی دارم و سال گذشته بوتاکس زدم ولی این خطوط اخم بر طرف نشد. دکتر به من گفت باید ژل هم تزریق کنم. من شهرستان زندگی می کنم و می خواستم در یک جلسه هم بوتاکس و هم ژل تزریق کنم. آیا اینکار عملی است؟
  متشکرم

  1. درود بر شیرین خانم
   به خطوط اخم پایدار که با بوتاکس از بین نروند چروک استاتیک گفته می شود و برای تکمیل درمان از تزریق فیلر استفاده می شود. تزریق بوتاکس در مرحله اول و ارزیابی تاثیر آن بعد از دو هفته برای تزریق ژل علمی تر است چراکه ممکن است با تزریق بوتاکس خطوط اخم باز شوند. با این وجود در صورت عجله می توان ژل و بوتاکس را در یک جلسه انجام داد که این بدلیل تزریق مواد در سطوح مختلف بافت است بعبارت دیگر با وجود درمان دریک ناحیه ، بوتاکس بطور عمقی در عضلات تزریق شده و ژل در لایه زیر پوست تزریق می شود. بدین منظور در ابتدا ژل و سپس بوتاکس تزریق می شود چرا که ممکن است با تزریق بوتاکس عمق اولیه خطوط اخم کاهش یافته و نتوان مقدار مناسب از ژل را در محل مورد نظر تزریق کرد.
   موفق باشید

   1. با سلام مجدد..آقای دکتر ..میتونید جواب منو در اینستا گرام بدید لطفا. من اونجا ازتون سوال کردم

 37. با سلام من 42 سالمه و هفته قبل لیزر فراکشنال برای تمام صورتم انجام دادم که تاثیرش خوب بود ولی هنوز صورتم قرمز هست الان می خوام بوتاکس دیسپورت تزریق کنم آیا اینکار امکانپذیره و تداخلی نداره؟ ضمنا من خارج از کشور زندگی می کنم و بدلیل مسافرت عجله دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  متشکرم

  1. درود بر شما
   تزریق بوتاکس بعد از لیزر فراکشنال به بهتر شدن کیفیت پوست و از بین رفتن چروک های عمقی پوست کمک می کند و قابل انجام است. بوتاکس بر روی عضلات تاثیر می گذارد و لیزر فراکشنال بر رو سطح اپیدرم موثر است به عبارت دیگر بافت هدف این دو روش متفاوت است و از نظر بیولوژی تداخلی با یکدیگر ندارند و مکمل یکدیگر می باشند.
   با این وجود امواج پر قدرت لیزر موجب افزایش جریان خون و التهاب در پوست شده که تزریق بوتاکس بلافاصله بعد از آن ممکن است موجب جابه جا شدن ملکول های بوتاکس از موضع شده و ایجاد عوارضی از قبیل افتادگی پلک و فلج عضلات صورت نماید. بنابراین تزریق بوتاکس یا دیسپورت باید تا دو هفته بعد از لیزر فراکشنال به تعویق افتد تا التهاب و قرمزی پوست بطور کامل از بین برود و عوارض ناخواسته ایجاد نشود.
   موفق باشید

  1. درود بر شما
   بدلیل احتمال ورود ملکول های بوتاکس به بدن شیر خوار از طریق جریان شیر ،تزریق بوتاکس در زمان شیر دهی توصیه نمی شود. بوتاکس یک نفره و دو نفره نورونوکس است که ساخت کره است و نوع دو نفره مواد بیشتری دارد بوتاکس دیسپورت دو نفره و سه نفره دارد که ساخت انگلیس است و با کیفیت ترین بوتاکس موجود در بازار ایران است.
   البته لازم به ذکر است که بوتاکس چینی یک نفره و دونفره هم وجود دارد که با نام های مختلفی از قبیل درماتوکس ، کنیتوکس و…. عرضه شده است و بدلیل ارزان قیمتی متاسفانه زیاد تزریق می شود و عوارض ناخواسته زیادی دارد و توصیه بنده اجتناب از تزریق آن می باشد.
   موفق باشید

 38. با سلام
  من 22 سالمه و چروک زیادی در صورتم ندارم و برای پیشگیری از چروک پیشانی می خوام بوتاکس کنم. آیا محدودیت سنی برای اینکار وجود داره و اینکه اگر کسی چین و چروک نداشته باشه و صرفا برای پیشگیری می تونه بوتاکس بزنه؟
  متشکرم

  1. درود بر شما
   معمولا چروک های صورت بعد از 25 سالگی نمایان می شوند و قبل از این سن روش های پیشگیری از قبیل استفاده از کرم ضد آفتاب و تمیز کردن روزانه پوست و کرم های لایه بردار می توانند از پیشرفت چین و چروک های صورت جلوگیری کنند با این وجود از بوتاکس بعنوان یک روش پیشگیری کننده استفاده می شود یعنی اگر چروکی در صورت نباشد از ایجاد خطوط عمیق استاتیک در صورت پیشگیری می شود. بعلاوه با این کار شما عادت می کنید که هنگام هیجانات مختلف اخم نکنید و در میانسالی خطوط عمیق در صورتتان شکل نگیرد. بنابراین سن 22 سال برای تزریق بوتاکس با هدف پیشگیری از چین و چروک زود نیست .
   موفق باشید

 39. با سلام!
  من تقریبا 2 هفته هست که به ناحیه اطراف بینی ام بوتاکس تزریق کردم.(canitox) برای رفع gummy smile!
  الان پشیمونم! چونکه لبخندم خیلی خیلی مصنوعی شده!
  راهی هست که ماندگاریش رو کوتاه کنم؟

  خیلی نگرانم، کمکم کنید! ممنون

  1. با تشکر از مشاوره شما
   بوتاکس کنیتوکس یک برند چینی و غیر استاندارد است و عوارض ناخواسته زیادی دارد با این وجود 3 تا 4 ماه بعد از تزریق بوسیله بدن متابولیسم شده و از بدن خارج می شود. تا کنون راه حل علمی برای از بین بردن اثر بوتاکس ارائه نشده است با این وجود افزایش انقباض و انبساط در عضله ای که بوتاکس در آن تزریق شده است به افزایش سرعت متابولیسم آن کمک کرده و سریع تر از بدن دفع می شود. بنابراین اولا نگران نباشید چراکه اثر بوتاکس موقتی است و ثانیا با لبخند زدن و خندیدن مکرر به دفع سریع تر بوتاکس از بدنتان کمک کنید و ثالثا هیچ وقت بوتاکس بی کیفیت چینی تزریق نکنید.
   موفق باشید

 40. با سلام و خسته نباشید، من برای خط اخم قصد تزریق بوتاکس دارم و کمی نگران هستم و دو سوال دارم: اول اینکه آیا بوتاکس ضرر داره؟ و دومین سوال اینکه آیا بوتاکس سرطان زاست؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   عارضه بلند مدت تاکنون برای بوتاکس گزارش نشده است با این وجود به ندرت عوارض کوتاه مدت از قبیل کبود شدن محل تزریق ،سردرد ، آلرژی ، علائم سرما خوردگی و افتادگی پلک ممکن است اتفاق افتد که البته گذرا هستند و هر کدام درمان خاص خود را دارند که در سایت به تفضیل توضیح داده شده است. در مورد قسمت دوم سوال شما نه تنها بوتاکس سرطان زا نیست بلکه اخیرا در درمان تومور معده از آن استفاده می شود و با این کار احتیاج به داروهای پر عارضه شیمی درمانی کمتر می شود.
   موفق باشید

 41. سلام دکتر. من یک ماه قبل پیشونیم رو بوتاکس کردم ،ابروهام هشتی شده و بیش از حد بالا رفته آیا می شه با ترمیم ابروهام پایین بیاد یا باید صبر کنم تا اثر بوتاکس از بین بره؟ آیا با بوتاکس بینی می شه نوک بینی بالا بره؟
  متشکرم

  1. درود بر شما
   در صورت بالا رفتن بیش از حد ابروها امکان ترمیم و پایین آوردن مجدد آنها با تزریق بوتاکس در عضله frontalis و ریلکس کردن آن وجود دارد. در مورد بوتاکس بینی و بالا بردن نوک بینی پاسخ مثبت است ولی نه در همه افراد. عضله ای در لب فوقانی وجود دارد به نام depressor nasii septi که در بعضی افراد هنگام خندیدن این عضله منقبض شده و نوک بینی را به سمت پایین می کشد. در این افراد با تزریق بوتاکس به این عضله و ریلکس شدن آن نوک بینی بویژه در هنگام خندیدن بالاتر می رود. در بقیه افراد که این عضله نوک بینی را پایین نمی کشد تزریق بوتاکس بی تاثیر است و تنها درمان موثر عمل رینوپلاستی می باشد.
   موفق باشید

 42. سلام آقای دکتر
  من 32 سالمه و وقتی می خندم زیر چشم هام چروک می شه.فکر می کنم که گونه هام به سمت چشمام حرکت می کنند و اونجا رو فشار می دن و زیر پلک هام چروک می افته. آیا می تونم در این ناحیه بوتاکس کنم یا پی آر پی ؟ کدامیک بهتره؟
  متشکرم

  1. درود بر شما
   پی آر پی برای تیرگی زیر چشم مناسب است ولی برای چروک زیر چشم انتخاب اول نمی باشد و تزریق بوتاکس در این ناحیه گزینه مناسب تری است . زیر چشم همراه با خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم درمان می شود و در بیماران نتایج رضایت بخشی داشته است.
   موفق باشید

 43. بازتاب: آر اف | کلینیک زیبایی و لاغری دکتر مسافریان

 44. بازتاب: تزریق چربی | کلینیک زیبایی و لاغری دکتر مسافریان

 45. سلام جناب دکتر
  آیا تزریق بوتاکس موقته یا دائمیه ؟ و اینکه ژل و بوتاکس رو می شه تو یه روز انجام داد؟
  مخلصیم

 46. سلام آقای دکتر
  من 29 سالمه و عادت به بالا انداختن ابروها دارم و در پیشانی و اطراف چشمم چروک افتاده می خوام بوتاکس تزریق کنم ولی در اینترنت خوندم که بوتاکس عوارض داره و نگران افتادن پلک هستم. آیا راهی هست که این عوارض اتفاق نیافته؟
  سپاسگزارم

  1. درود بر شما
   سوال خوبی مطرح کردید.بوتاکس مثل هر داروی دیگر دارای عوارض جانبی است . عوارض تزریق بوتاکس از قبیل آلرژی ، افتادگی پلک، عدم پاسخ به درمان و… قابل پیشگیری هستند. برای کاهش این عوارض اولا کیفیت مواد مصرف شده باید استاندارد باشند یعنی از یک برند معتبر تهیه شده باشند و در حمل و نقل آن ، زنجیره سرما رعایت شده باشد. ایجاد عوارضی از قبیل افتادگی پلک و ابرو ، عدم تقارن صورت و… به تجربه و تکنیک فرد تزریق کننده بستگی دارد. قسمت سوم ، سهم شما در پیشگیری از این عوارض است. هر عاملی که جریان خون موضعی را افزایش دهد منجر به منتقل شدن ملکول های بوتاکس به نقاط دورتر و ایجاد عوارض در آن نقاط می کند. ورزش سنگین ، استحمام با آب داغ ، ماساژ دادن موضع تزریق و مصرف نوشیدنی های الکلی جریان خون در موضع را افزایش می دهند و تا 24 ساعت بعد از تزریق نباید انجام شوند.داروهایی که بر روی انعقاد خون اثر می گذارند از قبیل آسپرین ، ایندومتاسین ، روغن ماهی و ویتامین E از یک هفته قبل و تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید مصرف شوند. انجام میکرودرم ابریژن تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید صورت گیرد.
   موفق باشید

 47. با عرض سلام و ادب
  من برای میگرن بوتاکس تزریق می کنم می خواستم بدونم آیا شما برای درمان میگرن بوتاکس تزریق می کنید و آدرس و شماره تلفن مطب رو هم لطفا توی سایت بگذارید
  متشکرم

 48. سلام آقای دکتر
  من برای تزریق هر آمپولی دچار استرس شدید می شوم و حالم بد می شود. الان 39 سالمه و این عادت را از زمان کودکی داشته ام و از درد آمپول می ترسم. چین و چروک های صورتم خیلی عمیق شده و دنبال درمان آن هستم.آیا جایگزین دیگری به جز تزریق بوتاکس وجود دارد؟ مثلا کرم بوتاکس می تواند چین و چروک ها را از بین ببرد؟
  سپاسگذارم
  متشکرم

  1. درود بر شما
   برای درمان چین و چروک پیشانی ،خطوط اخم و پیشانی بوتاکس بهترین گزینه است و جایگزین موثرتر از آن وجود ندارد. کرم بوتاکس تنها در سطح اپیدرم باقی مانده و لایه های عضلانی قدرتمند زیر پوست را درمان نمی کند.اگر بدنبال روشی بجز تزریق هستید ماساژ دادن صورت می تواند تا حدودی عمق چین و چروک ها را کمتر نماید.
   موفق باشید

 49. با سلام خدمت آقای دکتر
  من حساسیت غذایی دارم و خیلی زود کهیر می زنم و مجبور می شم از آنتی هیستامین استفاده کنم. آیا می تونم بوتاکس تزریق کنم؟

 50. با سلام و خسته نباشید
  آیا با بوتاکس می شه ابروهای نامتقارن ( یکی بالا و دیگری پایین) رو اصلاح کرد؟
  مچکرم

  1. درود بر آقا مهدی
   در افرادی که ابروها نامتقارن هستند یعنی یکی از ابروها بالاتر از دیگری قرار گرفته است عضله پایین برنده ابرو (orbicularis oculi)در ابرویی که پایین تر است بوسیله بوتاکس ضعیف شده و این موجب می شود که عضله بالابرنده ابرو(frontalis) تقویت شود و ابرو به سمت بالا کشیده شود. اگر منظور شما از ایجاد تقارن پایین آوردن ابروی بالاتر باشد باز هم اینکار بوسیله بوتاکس بطور معکوس قابل انجام است و در نهایت ابروها متقارن خواهند شد.
   موفق باشید

  1. سلام خدمت آقا ابراهیم
   بدلیل افزایش جریان خون عمومی در ورزش های هوازی تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس انجام اینگونه تمرینات توصیه نمی شود چرا که احتمال کبود شدن نقاط تزریق بیشتر شده و بعلاوه ممکن است بوتاکس تزریق شده به مناطق دورتر رفته و عوارض ناخواسته مثل افتادگی پلک ایجاد نماید
   موفق باشید

  1. درود بر نازنین خانم
   تا 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، خوابیدن ممنوع است. مصرف مسکن های غیر استروئیدی مثل ایندومتاسین، آسپرین و..نوشیدنی های الکلی تا 24 ساعت بعد از تزریق غیر مجاز است و ورزش های سنگین و استحمام با آب گرم هم تا 24 ساعت توصیه نمی شود.
   موفق باشید

  1. درود بر شما
   هایفوتراپی تاثیر ژل و بوتاکس را از بین می برد انجام بوتاکس بعد از هایفوتراپی منعی ندارد ولی چنانچه بوتاکس کرده اید و الان قصد هایفوتراپی دارید این موضوع را با دکترتان در میان بگذارید تا در نواحی که بوتاکس تزریق شده است هایفوتراپی انجام ندهد

 51. سلام چند ماه بعد از تزریق بوتاکس می شه باردار شد و بوتاکس برای سلامتی جنین خطرناکه؟ متشکرم

  1. درود بر راضیه خانم
   عموما توصیه می شود که در زمان بارداری و شیر دهی بوتاکس تزریق نشود. چنانچه قصد بارداری دارید بهتر است که بوتاکس نکنید و اگر بوتاکس تزریق کرده اید و قصد بارداری دارید باید تا پایان زمان تاثیر بوتاکس که معمولا 4 ماه است صبر کنید تا مطمئن شوید بوتاکس از بدن شما خارج شده است.مطالعه جامع و کاملی تا کنون برای عوارض بوتاکس در بارداری و تاثیر آن بر روی جنین انسان انجام نشده است بنابراین تصمیم درست رعایت جانب احتیاط است.
   موفق باشید

 52. سلام آقای دکتر
  من هر دفعه که بوتاکس زدم تا چند روز بعد سردرد شدید داشتم. در سایتتان نوشته اید که تزریق بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی استفاده می شه ولی من در ناحیه پیشانی و چشم راستم تا یک هفته احساس سنگینی و درد شدید دارم . علت این سردرد چیه و چه کار می تونم انجام بدم که سردرد نگیرم؟
  متشکرم

  1. درود بر شما
   سردرد بعد از تزریق بوتاکس در بعضی افراد دیده می شود و معمولا 4 تا 7 روز طول می کشد که این موضوع در بوتاکس های چینی بیشتر دیده می شود .تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی و اطراف چشم که رشته های عصبی فراوانی دارد ممکن است موجب تحریک و التهاب در این موضع شود. این به نوبه خود بصورت سنگینی و درد در قسمت پیشانی و نقاط تزریق بوتاکس احساس می شود.بعد از برطرف شدن التهاب این سردرد خود به خود بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد. با این وجود می توان برای کنترل سریع تر سردرد از مسکن هایی از قبیل استامینوفن کدئین استفاده کرد.بوتاکس توسط FDA برای درمان میگرن مورد تایید قرار گرفته است و سردرد های بعد از تزریق بوتاکس مدت طولانی ادامه نخواهد داشت.
   موفق باشید

 53. سلام آقای دکتر، من 42 سالمه و خط اخم عمیقی دارم و ابروهام کمی افتاده آیا با بوتاکس می شه لیفت ابرو انجام داد تا حالا بوتاکس نکردم و نگران عوارض آن هستم. آیا تزریق بوتاکس پوست رو بی حس میکنه و اینکه تمام عضلات صورت از کار می افته؟
  متشکرم

  1. درود بر شما
   موقعیت ابرو بر اساس تعادل و بالانس بین دو گروه از عضلات بالا برنده ابرو و عضلات پایین آورنده آن تعیین می شود. انقباض عضله حلقوی دور چشم orbicularis oculiعلاوه بر ایجاد خطوط پنجه کلاغی در دو طرف چشم ، می تواند انتهای ابرو ها را به سمت پایین بکشاند، به علاوه انقباض عضله depressor supercilii موجب پایین آمدن قسمت داخلی ابرو می شود.بنابراین با تزریق بوتاکس در نقاط خاصی از این عضلات و ضعیف کردن آن ها، تعادل به نفع عضله بالا برنده ابرو Frontalis تغییر خواهد کرد و ابرو ها بالا رفته و لیفت می شوند و در نتیجه ، چهره بازتر ،هوشیارتر و جوان تر خواهد شد. میزان بالا رفتن ابروها می بایست حساب شده و دقیق باشد چرا که بالا رفتن بیش از حد ابرو می تواند موجب ایجاد چین و چروک در دو طرف پیشانی شده و ظاهری نامطلوب ایجاد کرده که در متون علمی به چهره مفیستو Mephisto که یک اهریمن افسانه ایی است تشبیه شده است . برای جلوگیری از این عارضه بوتاکس با دوز مناسب و در نقاط مشخص تزریق شده و به علاوه دو هفته بعد از تزریق اولیه ارزیابی مجدد صورت گرفته و در صورت نیاز ترمیم می شود. بنابراین پاسخ به سوال شما مثبت است و شما می توانید لیفت ابرو بوسیله بوتاکس انجام دهید. در مورد قسمت دوم سوال شما بوتاکس هیچ گونه تاثیری بر اعصاب حسی صورت نداشته و حس صورت کاملا طبیعی می ماند و تنها بر روی اعصاب حرکتی صورت و آن هم محدود به ناحیه تزریق شده تاثیر کرده و نگرانی شما در این خصوص بی مورد است.
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button
راز بوتاکس بدون عارضه چیست؟ مزوژل چیست؟ علت جذابیت چهره آنجلینا جولی چیست؟ راز شفافیت پوست کلئوپاترا چه بود؟ راز لیفت صورت بدون جراحی راز درمان جای جوش با سابسیژن راز جوانی پوست کیم کارداشیان چیست؟ تزریق ژل لب مدل قلوه ای