خانه / دسته‌بندی نشده / عوارض تزریق چربی

عوارض تزریق چربی

عوارض تزریق چربی چیست؟

عوارض تزریق چربی به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی می شوند: در چند روز اول درمان شایع ترین عارضه درد و تورم است که ظرف چند روز بطور کامل با مصرف مسکن های معمولی مثل استامینوفن برطرف خواهد شد، بعلاوه استفاده از کمپرس سرد در ۲۴ ساعت اول  بعد از تزریق و استراحت کامل به کاهش درد و تورم کمک میکند.  جذب سریع چربی تزریق شده از دیگر عوارض تزریق چربی است که بدلیل وجود خون ،سلول های چربی آسیب دیده و ساکشن چربی با فشار بالا می باشد. برای پیشگیری از این عارضه سانتریفیوژ کردن با سرعت پایین۳۰۰۰rpm توصیه می شود که این پروسه با جدا کردن خون و چربی اضافه علاوه بر کاهش تورم بعد از تزریق موجب ماندگاری بیشتر چربی پیوند شده خواهد شد. تشکیل کیست چربی  و نکروز پوست از دیگر عوارض تزریق چربی است که بدلیل تزریق بیش از حد چربی در یک موضع کوچک ایجاد می شود و موجب اختلال در خونرسانی بافت های اطراف و پوست شده و  کیست چربی در ناحیه تزریق ایجاد می شود. درمان محتاطانه و تزریق چربی در لایه های مختلف از بروز این عارضه جلوگیری می کند. عفونت از دیگر عوارض تزریق چربی است که ممکن است در محل دهنده چربی یا در موضع انتقال چربی ایجاد شود و رعایت شرایط استریل ، استفاده از وسایل یک بار مصرف و انتقال چربی در یک سیستم بسته از بروز این عارضه جلوگیری می کند. در گذشته برای جدا کردن چربی از صافی استفاده می شد که تماس چربی با هوا علاوه بر کاهش ماندگاری آن، ریسک عفونت را بالا می برد و روش های بسته با استفاده از سرنگ های Leur Lock و جدا کردن محصولات با سانتریفیوژ از بروز عوارض فوق جلوگیری می نماید.

مراحل تزریق چربی به صورت
تزریق چربی به صورت

تجمع مایعات و سرم seroma در محل دهنده چربی از دیگر عوارض تزریق چربی است که برای پیشگیری از این عارضه داروهای ضد انعقاد خون ، آسپرین، مسکن های خانواده آسپرین (ایندومتاسین،اینوپروفن، مفنامیک اسیدو…)، از یک هفته قبل از درمان می بایست قطع شوند. بعلاوه  پوشیدن گن بمدت ۲ هفته از تجمع مایعات در محل دهنده چربی جلوگیری کرده و موجب کاهش سایز نیز می شود. آمبولی چربی عارضه نادر دیگری است که در صورت تزریق چربی با سوزن  نوک تیز  ممکن است ایجاد شود ، استفاده از کانولاهای غیر نوک تیز و تکنیک غیر تهاجمی موجب می شود که عروق خونی بزرگ آسیب ندیده و از عارضه فوق جلوگیری شود. برجستگی ها و ناهموارهای سطحی در موضع درمان بویژه در اطراف چشم و لب  از دیگر عوارض تزریق چربی است که برای پیشگیری از این عارضه از کانول های باریک تر برای استحصال چربی و هم برای تزریق چربی توصیه می شود. بعلاوه در نواحی که هدف از درمان جوانسازی است و نیاز به حجم دهی  زیادی  نیست مثل زیر چشم بهتر است از چربی نانو استفاده شود که در این تکنیک قطعات چربی با فیلتر مخصوص نانو به اجزاء ریزتر شکسته شده و وجود سلول های بنیادی و گلبول های سفید موجب جوانسازی و بازسازی بافتی شده و این فرایند بین یک تا سه ماه ادامه داشته و نهایتا  پوستی صاف تر و هموارتر ایجاد خواهد شد.عدم تقارن بدلیل جذب غیر یکنواخت چربی و پر شدن بیش از حد موضع درمان از دیگر عوارض تزریق چربی می باشد که معمولا عدم تقارن بعد از گذشت یک هفته و با رفع تورم از بین می رود، با این وجود در صورت باقی ماندن این حالت برای جذب چربی اضافه روش هایفوتراپی موجب از بین رفتن چربی اضافه خواهد شد.

حتما بخوانید  تزریق چربی گونه

معایب تزریق چربی چیست؟

بسیاری از افرادی که کاندید تزریق چربی می شوند لاغر اندام هستند و چربی زیر پوستی در تمام نقاط بدن اندک می باشد و صورت لاغر آنها نشان دهنده کمی بافت چربی در کل بدن می باشد . در این افراد پیدا کردن بافت چربی مناسب برای تزریق چربی مشکل است و چنانچه نتوان از شکم و یا ران برای برداشت چربی استفاده کرد از ناحیه پهلوها برای این منظور استفاده می شود. نکته منفی دوم در روش تزریق چربی زمان بر بودن آن است و مواد تزریقی باید از بدن فرد گرفته شده و آماده تزریق شوند که بطور متوسط هر جلسه تزریق چربی ۳ ساعت زمان می برد. مورد بعد قیمت تزریق چربی می باشد که در مقایسه با تزریق ژل در حجم های کوچک مثلا یک یا دو میلی لیتر  بیشتر از تزریق ژل است. ولی بدلیل ماندگاری طولانی در مقایسه با تزریق سالانه ژل  در دراز مدت این روش مناسب تر و مقرون به صرفه تر است.

عوارض تزریق چربی
عوارض تزریق چربی زیر چشم

آیا تزریق چربی درد دارد؟

از محلول تامیسنت برای بی حسی موضعی استفاده می شود که بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موضع کاملا بی حس شده که می توان عمل را آغاز کرد.محلول تامیسنت ترکیب لیدوکائین ، اپی نفرین و سدیم بی کربنات می باشد که اضافه کردن تریامسینولون اختیاری می باشد. هرچند که بدلیل بالا رفتن ریسک عفونت بعد از عمل تمایل کمتری برای اضافه کردن این کورتیکو استروئید وجود دارد. غلظت لیدوکائین در محلول تامیسنت برای بیماران مختلف متفاوت می باشد که حداقل درصد آن ۰٫۰۵% می باشد که کمترین بی حسی را در موضع ایجاد کرده و شانس مسمومیت با لیدوکائین در این غلظت بسیار کم می باشد با این وجود برای بیمارانی که آستانه تحمل به درد پایین تری دارند غلظت های بالاتر ( ۰٫۱ % یا ۰٫۰۷۵%) توصیه می شود. اپی نفرین علاوه بر انقباض عروقی و کاهش خونریزی در موضع عمل ، به افزایش زمان تاثیر لیدوکائین کمک کرده و از پخش سریع آن در بدن و بروز مسمومیت جلوگیری می نماید. از آنجا که لیدوکائین PH اسیدی دارد و در زمان تزریق درد شدیدی ایجاد می کند ، اضافه کردن سدیم بی کربنات موجب خنثی شدن محلول تامیسنت شده و درد زمان تزریق کاهش می یابد.

حتما بخوانید  تزریق چربی

مو ضع برداشت چربی از ناحیه شکم و یا قسمت داخلی زانو می باشد، اگر چربی در این ناحیه کافی نبود می توان از نقاط دیگر مثل ران ها ، پشت و پهلوها استفاده کرد. حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر چربی از موضع خارج شده که پس از خالص کردن ۱۸ تا۵۰ میلی لیتر چربی خالص استحصال می شود. پس از برداشت چربی محلول لیدوکائین و خون که برای سلول های چربی سمی هستند شسته شده و خالص می شوند و آماده تزریق با سرنگ های یک میلی لیتری می شوند. در حالت ایستاده مناطق صورت علامت گذاری شده و بلوک عصبی در ناحیه مورد نظر انجام می شود و با استفاده از کانولا مسیر تزریق کانالیزه شده و سپس به آرامی و با مقادیر اندک تزریق انجام می شود. برای هموار کردن موضع بعد از تزریق ماساژ خشن می تواند به از دست رفتن سلول های حساس چربی منجر شود و برای این منظور غلتاندن سرنگ انسولین به آرامی موجب هموار شدن ناحیه می شود.

تزریق چربی گونه
عوارض تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست؟

استفاده از گن برای ترمیم سریع تر ناحیه بمدت ۲ تا ۴ هفته بخصوص در طول روز توصیه می شود. در صورت درد در محل از مسکن های معمولی استفاده می شود .و چنانچه ترشحات در محل ورود کانولا باشد باید بدون ماساژ ناحیه را ضد عفونی و پانسمان نمود. برای پیشگیری از عفونت داروی سفالکسین از روز قبل از عمل شروع شده و تا یک هفته ادامه می یابد.

تزریق چربی در جای جوش چگونه است؟

اسکارهای آتروفیک و عمیق ناشی از جای جوش با سابسیژن و میکرونیدلینگ درمان می شوند و تزریق چربی بعنوان یک فیلر مناسب برای پر کردن جای جوش استفاده می شود. بدلیل وجود سلول های بنیادی در چربی  یک جوانسازی و ترمیم در بافت اسکار و پوست آن منطقه ایجاد می شود که این علاوه بر  تاثیر پرکنندگی چربی می باشد.  این تزریق در قسمت های سطحی تر انجام شده و برای افرادی که از روش های دیگر درمان جای جوش نتیجه نگرفته اند توصیه می شود.

حتما بخوانید  البلازما
عوارض تزریق چربی قبل و بعد
عوارض تزریق چربی در جای جوش

موارد منع تزریق چربی چیست؟

۱- مشکلات انعقادی خون ( مصرف داروهای ضد انعقاد ، هموفیلی و…) ۲- اختلالات متابولیسم چربی ۳- بیماری های شدید داخلی ۴- عفونت حاد یا نارسایی ارگان های داخلی ۵- سابقه ترومبوز وریدهای عمقی پاDVT و یا آمبولی ریوی ۶- بیماران لاغر۷- ضعف در سیستم ایمنی( دیابت کنترل نشده) ۸- بیماری عروق کرونر ۹- HIV

منابع:
سایت اینترنتی PUBMED
Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

[تعداد: 73    میانگین: 2.8/5]

درباره ی Admin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *