خانه / میکرونیدلینگ / جای جوش صورت

جای جوش صورت

 جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود؟

جای جوش صورت بدلیل آکنه ولگاریس یا جوش معمولی در سطح پوست ایجاد می شود. بسته شدن مجرای فولیکول های پوست که  انتقال دهنده ترشحات چربی  (سبوم)  به سطح پوست هستند و نفوذ باکتری  پروپیونی باکتریوم آکنه به طور ثانویه و ایجاد التهاب و عفونت منجر به جوش صورت می شود.  آکنه معمولا در  صورت، گردن، سینه، پشت، شانه‎ ها و حتی بازوها بروز می‏ کند. کم و بیش اکثر نوجوانان دارای  هستند. با این ‏حال این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی ‏شود و بزرگسالان حتی تا ۴۰ سالگی نیز می ‏توانند به آن مبتلا شوند. غدد چربی پوست به‌ دلایل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد می‌شود، اما احتمالا تغییرات‌ هورمون های جنسی در دوران‌ نوجوانی‌ در ایجاد آن موثر است. وقتی‌ که‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌  راه‌ یابد، این‌ ترشحات تجمع‌ یافته‌ و توسط‌ باکتریهایی‌ که‌ بطور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شود. کرم های اسکراب و لیف کشیدن وضعیت را بهتر نمی کنند و حتی ممکن است موجب بدتر شدن آن شوند. در واقع دستکاری آکنه موجب بدتر شدن آن می شود. تغذیه در ایجاد آکنه تاثیر زیادی ندارد با این حال چنانچه با مصرف غذای خاصی آکنه تشدید شود بهتر است مصرف آن محدود گردد. این مواد غذایی ممکن است فست فود،  غذاهای سرخ کردنی ،غذاهای پر ادویه و پرچرب باشد. شکر و قهوه نیز می توانند موجب تشدید آکنه شوند. بعد از فروکش کردن فاز حاد  یک اسکار در موضع باقی می ماند. بعبارت دیگر جای جوش صورت ناشی از ایجاد یک التهاب نسبتا شدید در لایه های مختف پوست است که بر اساس عمق و شکل ظاهری آن درمان های متفاوتی احتیاج دارد که در اینجا به این روش ها اشاره می شود.

درمان جای جوش صورت با سابسیژن
سابسیژن

بطور کلی سه نوع جای جوش صورت وجود دارد که شایع ترین نوع آن اسکار آتروفیک می باشد و بصورت یک فرورفتگی در سطح پوست دیده می شود و بدلیل یک التهاب مزمن ایجاد می شود. نوع دوم جای جوش صورت نوع برجسته یا کلوئید می باشد که بصورت یک برجستگی به شکل گوشت اضافه در پوست است و نوع سوم جای جوش صورت بصورت اسکارهای با رنگهای متفاوت در سطح پوست می باشد که ممکن است این تغییر رنگ به شکل افزایش ملانین ( هایپرپیگمنیشن) یا کاهش ملانین ( هایپو پیگمنیشن) خود را نشان دهد.

حتما بخوانید  مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

قیمت سابسیژن جای جوش صورت چقدر است؟

بطور کلی هزینه سابسیژن در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس تعداد اسکارهای درمان شده محاسبه می شود ولی چنانچه از درمان های مکمل از قبیل تزریق ژل اسید هیالورونیک و یا میکرونیدلینگ و یا لیزر فراکشنال استفاده شود هزینه این درمان ها به قیمت سابسیژن اضافه می شود

عکس انواع جای جوش صورت
جای جوش صورت

تاثیر سابسیژن بر روی انواع اسکارهای آکنه متفاوت است و بیشتر ین پاسخ به درمان در جای جوش های غلتان(rolling) دیده می شود که حاشیه این نوع اسکارها شبیه یک غلتک چرخان است و فرو رفتگی جای جوش با یک انحنای ملایم به شکل نیم دایره به اپیدرم متصل می شود . اسکارهایی که شبیه یخ شکن Icepick هستند و به شکل یک مثلث در اپیدرم فرو رفته اند و اسکارهایی که مستطیلی شکل هستند و اصطلاحا به آنها جای جوش واگنی boxcar گفته می شود پاسخ به درمان ضعیف تری دارند و سایر روش های درمان جای جوش از قبیل لیزر ، میکرونیدلینگ و یا پیلینگ مکمل درمانی مناسبی می باشند.

درمان جای جوش قبل و بعد
درمان جای جوش

برای پیشگیری از جوش صورت از موارد زیر پرهیز کنید:

 

مواجهه‌ با هوای‌ بسیار گرم‌ ، مرطوب و آلوده

استرس

مصرف داروهای هورمونی  پیشگیری از بارداری

مصرف بعضی داروها مثل‌ کورتیکو استرئیدها ،هورمونهای‌ مردانه‌

کرم ها و مواد آرایشی پرچرب

درمان جای جوش قبل و بعد
درمان جای جوش

درمان جای جوش صورت با روش میکرونیدلینگ

جای جوش صورت با روش میکرونیدلینگ  درمان می شود که در این روش با افزایش ساخت کلاژن و الاستین با تحریک فیبروبلاست ها در لایه درم به هموار شدن پوست کمک می شود. با نفوذ سوزن های ریز به لایه درم یک جراحت مختصر در پوست ایجاد شده و بدن به آن واکنش نشان داده و شروع به ترمیم و بازسازی آن ناحیه می کند و طی این فرایند ،کلاژن و الاستین که دو پروتئین اصلی و قوام دهنده پوست هستند تولید می شود.حین عمل میکرونیدلینگ می توان کوکتل های مزوتراپی ،پی آر پی و اسید هیالورونیک را برای نفوذ به لایه درم استفاده کرد .این مواد به تحریک کلاژن سازی کمک کرده و به جوانسازی پوست کمک می نمایند. از دیگر مزایای میکرونیدلینگ این است که در تمام انواع پوست و در تمام نقاط بدن و در تمام فصول سال قابل استفاده است و این در حالی است که استفاده از لیزرهای لایه بردار و لیزر فراکشنال در پوست های تیره و فصول گرم سال و نقاط نزدیک به چشم محدودیت هایی دارد.

حتما بخوانید  جوانسازی پوست

برای دیدن فیلم درمان جوشگاه با روش سابسیژن بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

درمان جای جوش صورت با روش سابسیژن چگونه است؟

ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. درمان جوش صورت نوع رولینگ که بصورت اسکارهای فرو رفته با قعر گرد می باشد بهترین پاسخ را به این درمان می دهند. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. این روش مکمل خوبی برای میکرونیدلینگ می باشد که در ساب سیژن موضع اسکار بی حس شده و با یک سوزن مخصوص به نام نیدل نوکور و یا کانول مخصوص( تولدو) بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود در نتیجه یک لخته خون در زیر اسکار ایجاد می شود که به تدریج ظرف چند روز تثبیت شده تبدیل به هماتوم می شود و اندازه آن کوچک تر می شود و در نهایت فرو رفتگی اسکار تا بیش از ۵۰ درصدجبران می شود. در مواردی که جای جوش عمیق باشد همزمان فاکتور رشد و یا اسید هیالورونیک در موضع تزریق می شود تا فرایند کلاژن سازی  تسریع شود. چنانچه تعداد اسکارهای صورت زیاد باشد می توان تعدادی از اسکارها را در جلسه بعد انجام داده و برای جلوگیری از تورم بیش از حد صورت درمان را در دو جلسه انجام داد.در موارد جای جوش های ترکیبی از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن یطور همزمان برای درمان اسکارهای عمقی تر استفاده می شود.

حتما بخوانید  درمان جای جوش

فواید سابسیژن جای جوش صورت چیست؟

عمل سابسیژن یک عمل سرپایی و بدون خطر می باشد و با بی حسی موضعی انجام می شود و با ترکیب سایر روش ها مثل میکرونیدلینگ نتایج چشمگیری دارد. حدود ۹۰ درصد بیماران بعد از عمل بهبودی داشته اند و عوارض جانبی موقت و گذرا می باشند.

سابسیژن قبل و بعد
سابسیژن

عوارض سابسیژن جای جوش صورت چیست؟

از عوارض این روش درد و تورم در موضع است که با استفاده از کمپرس سرد و مسکن کنترل می شود.عارضه دیگر کبودی در محل  است که عدم مصرف آسپرین، ایندومتاسین ، وارفارین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون یک هفته قبل از درمان از بروز این عارضه جلوگیری می کند. در مجموع سابسیژن روش مطمئن و کم عارضه ای است و استفاده از کانولا به کمتر شدن عوارض جانبی از قبیل کبودی و تورم کمک کرده و زمان بهبودی کوتاه تر می شود.

مراقبت های بعد از عمل سابسیژن جای جوش صورت چیست؟

تعداد جلسات درمان با این روش ۲ یا ۳ جلسه به فاصله۴تا ۶ هفته می باشد. بعد از عمل ناحیه سوراخ شده بخیه نمی شود چرا که پوست برش داده نشده و فقط یک سوراخ کوچک ایجاد شده است و محل سوراخ بطور طبیعی ترمیم می شود یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز می شود. ورزش های سنگین و استحمام با آب داغ تا ۴۸ ساعت مجاز نمی باشد.

برای دیدن فیلم میکرونیدلینگ  بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

[تعداد: 513   میانگین: 2.3/5]

درباره ی Admin

132 دیدگاه

 1. با سلام
  در صورت من جای جوش های عمیقی بدلیل جوش های کیستی از چند سال قبل باقی مونده. من ۲۷ سالمه و یک بار لیزر انجام دادم که تاثیر زیادی نداشت .برای از بین بردن جای جوش تزریق ژل بهتره یا سابسیژن؟ شما چه روشی پیشنهاد می کنید؟
  سپاسگزارم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   روش های درمان اسکار آتروفیک یا همان جای جوش متفاوت است. اگر نتیجه سریع می خواهید تزریق ژل سریع ترین روش است. اگر زمان برایتان مهم نیست و یک روش ماندگار و اساس تر می خواهید ترکیبی از سابسیژن و میکرونیدلینگ برای شما توصیه می شود. به هر حال بهتر است یک مشاوره بشوید تا بهترین درمان ممکن برای شما انجام شود.
   موفق باشید

 2. سلام من جای جوشهام بیشتر به صورت قرمزولک شده ویه کم هم به صورت گودال شده کدوم روش میکرونیدلینگ یا ساپ سیژن برای درمان ان بهتر است؟سپاسگذارم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر خانم فرخنده
   میکرونیدلینگ برای درمان لک و ناهمواری پوست کاربرد دارد و در تمام نقاط صورت انجام می شود ولی سابسیژن فقط برای درمان جای جوش و در یک موضع کوچک کاربرد دارد. بنابراین میکرونیدلینگ برای شما ارجح است.
   موفق باشید

 3. سلام ببخشید نظرشما در مورد محلول اریترومایسین برای جوش چیست؟

 4. سلام
  من جای جوش عمیق روی گونه هام دارم.آیا با سابسیژن این ها از بین می رن یا با پیلینگ؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   هر دو روش پیلینگ شیمیایی و سابسیژن برای بر طرف کردن جای جوش موثر هستند ولی در نوع درمان و عوارض جانبی تفاوت های قابل توجهی بین این دو روش وجود دارد. پیلینگ برای جای جوش سطحی موثر است و بهتر است در پوست های سبزه (تیپ ۴و ۵)و در فصل تابستان انجام نشود. سابسیژن محدودیت های ذکر شده را ندارد و برای جای جوش عمقی مناسب است
   موفق باشید

 5. با سلام و درود
  جناب دکتر از نظر شما سابسیژن با سوزن نوکور بهتره یا روش دکتر باریک بین برای جای جوش با تعداد کم.

  • دکتر حسین مسافریان

   با سلام و تشکر از مشاوره شما
   سوزن نوکور در واقع شبیه یک تیغ تیز برنده است و کار کردن با آن تجربه و دقت زیادی می خواهد و برای جای جوش سطحی و با تعداد کم مناسب است. کانولا یک ابزار غیر نوک تیز است که برای تزریق مطمئن فیلر مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند برای سابسیژن بدون نگرانی از آسیب عروقی و عصبی استفاده شود. سابسیژن با کانولا به دلیل غیر نوک تیز بودن مطمئن تر است و کبودی نمی دهد و برای مواردی که تعداد اسکارها زیاد و در سطح وسیعی پراکنده باشد مناسب تر است .ابزار طراحی شده توسط همکار محترم جناب آقای دکتر باریک بین شبیه یک کانولا است و برای سابسیژن در ناحیه وسیعی از صورت قابل استفاده است و ابزار مطمئن و خلاقانه ای به نظر می رسد.
   موفق باشید
   سوزن سابسیژن

 6. سلام و درود
  من از ۷ سال قبل جای جوش روی صورتم دارم و کرم های پوستی زیادی رو استفاده کردم و چند جلسه میکرودرم کردم ولی تاثیر زیادی نداشت. الان برای ادامه درمان قصد سابسیژن رو دارم ولی با توجه به عمقی بودن جای جوشام می خواستم پانچ انجام بدم. به نظر شما کدوم روش برای من بهتر جواب می ده سابسیژن یا پانچ؟ ممنونم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر ذاکری عزیز
   روش درمان پانج برای جای جوش عمیق در گذشته طرفداران زیادی داشت که در این روش اسکارهای عمیق که گوه ای شکل iced-pick هستند بطور کامل برداشته شده و به حال خود رها شده تا ترمیم شود و یا اینکه با چند بخیه بسته می شد که نتیجه این روش تعویض یک اسکار جای جوش با اسکار ناشی از پانچ بود. روش های موثر و مدرن امروزی مثل سابسیژن و میکرونیدلینگ جایگزین متدهای قدیمی شده اند که برای جای جوش شما مناسب است و تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. معمولا چند جلسه درمان به فاصله یک ماه انجام می شود که بر حسب نوع اسکار و عمق جای جوش تعداد جلسات متفاوت است.
   موفق باشید

 7. با درود به شما
  من برای جای جوش صورتم به صلاحدید پزشک،ساب سیژن انجام دادم.
  بعد از انجام آن،صورتم متورم و چند جای کبودی هست که گفتن برطرف میشه.
  اما من نگران جای سوزن های این عمل هستم،آیا باقی می مونه یا برطرف میشه؟ جای جوش برطرف میشه ،اما جای سوزن چی!
  می تونم از ترمیم کننده های پوستی خارجی مثلaven استفاده کنم؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  سپاس از شما

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فرانک خانم
   سوزن های سابسیژن دارای قطرهای متفاوتی هستند و معمولا از نازک ترین قطر سوزن استفاده می شود تا ترمیم سریع تر اتفاق افتد و جای سوزن ها باقی نماند. کبودی و جای ورود سوزن موقتی است و بطور کامل از بین می رود . ترجیح شخصی بنده استفاده از کانولا است چرا که بدلیل غیر نوک تیز بودن آسیب عروقی ایجاد نشده و در نتیجه موضع کبود نمی شود. برای پیشگیری از تورم و کبودی در ۴۸ ساعت اول کمپرس سرد توصیه می شود. مصرف آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از عفونت در چند روز اول توصیه می شود . استفاده از اکسید دو زنک و یا پمادهای آنتی بیوتیک موضعی در روز اول کمک کننده است و بعد از گذشت ۲۴ ساعت از کرم های ترمیم کننده شبیه آنچه که ذکر کرده اید می توانید استفاده کنید. به هر حال بهتر است با پزشک خودتان در ارتباط نزدیک باشید.
   موفق باشید

 8. سلام خسته نباسین من ۲۹ سالمه روی صورتم جای جوش دارم ولی کمه کنارای لبم هست وزیادم عمیق نیستن ولی خیلی آذیتم میکنن ومیخوام پوستم صاف صاف بشه. چون بجز این قسمت صورتم بقیه جاهای پوستم عالی و صافو براقه.میخوام برم ساب سیژن ولی خیلی میترسم که عوارض داشته باشه یا جای سوزنا خوب نشه یا پوستم خراب بشه.میخوستم بپرسم ریسک ساب سیژن چقدره وکسی تا حالا عوارضی داشته که برطرف نشده یا نه ممنونم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نگار خانم
   برای جای جوش عمیق انجام سابسیژن همراه با میکرونیدلینگ توصیه می شود و برای جای جوش های غیر عمیق میکرونیدلینگ به تنهایی جواب می دهد. جای سوزن های سابسیژن بر روی پوست باقی نمی ماند و ممکن است برای چند روز مختصری تورم در موضع ایجاد شود.سابسیژن چنانچه توسط پزشک دوره دیده و مسلط انجام شود و از وسایل و مواد مرغوب و با کیفیت استفاده شود ریسک خاصی ندارد.
   موفق باشید

 9. دکتر حسین مسافریان

  درود بر مرجان خانم
  برای جای جوش سطحی احتیاج به سابسیژن نیست و با میکرونیدلینگ اسکارهای آتروفیک بر طرف می شود
  موفق باشید

 10. با سلام و خسته نباشید.
  میشه منو راهنمایی کنید و بفرمایید که کبودی صورت در عمل ساب سیژن چقدر زمان میبره تا کامل خوب بشه و مشخص نباشه؟ آیا بیشتر از ۱۰ روز طول میکشه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر mahro خانم
   معمولا کبودی بعد از سابسیژن بعد از چند روز بطور کامل از بین می رود با این وجود روش درمان در بروز کبودی موثر است. سابسیژن با سوزن نوکور کبودی و تورم شدیدی می دهد و چنانچه درمان با کانولا انجام شود، بدلیل غیر نوک تیز بودن این ابزار عروق خونی پاره نشده و کبودی ایجاد نمی شود و بعلاوه نتیجه درمان بهتر و بارزتر خواهد بود.
   موفق باشید

 11. سلام خسته نباشید.
  برای جای جوش هام میکرونیدلینگ انجام دادم الان دو روز گذشته و امروز بعد از شستن صورتم متوجه لک نسبتا بزرگ و تیره ای نزدیک به کنار گوشم شدم. خواستم بدونم علت بوجود آمدن ین لک چی میتونه باشه و اینکه برطرف میشه یا خیر؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شقایق خانم
   معمولا در صورتیکه میکرونیدلینگ بطور عمیق انجام شود در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول قرمزی و تورم و بعضا خون مردگی در پوست ایجاد می شود که شبیه آفتاب سوختگی است و بعد از چند روز پوسته ریزی شروع می شود که بهتر است پوسته ها را نکنید و اجازه دهید خودشان بریزند. در این مدت در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید و از کرم های ترمیم کننده استفاده کنید.بعد از یک یا دو هفته تاثیرات درمانی میکرونیدلینگ بطور محسوس دیده خواهد شد و این پروسه کلاژن سازی تا چند ماه ادامه خواهد داشت.
   موفق باشید

 12. سلام دکتر عزیز
  لطفا میشه در مورد هایفو تراپی و تفاوت آن با میکرونیدلینگ و سابسیژن در درمان اسکار و جوانی پوست توضیح بدید- ممنون و سپاسگزارم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فریبا خانم
   هایفوتراپی برای درمان لایه های زیرین پوست مورد استفاده قرار می گیرد و بطور عمده برای لیفت صورت می باشد و جایی در درمان جای جوش ندارد. میکرونیدلینگ سطح پوست را درمان نموده و منافذ باز و جای جوش را درمان می کند و اگر جای جوش خیلی عمقی باشد با سابسیژن بطور همزمان انجام می شود.
   موفق باشید

 13. سلام دکتر.من جای جوش های زیادی از آبله مرغون روی پوستم دارم و دکتر بهم سابسیژن همراه با میکرونیدلینگ رو پیشنهاد کرده. سوالی که دارم اینه که حتما درمان در سابسیژن صورت میگیره؟آیا ممکنه پوستم از اینی که هست بدتر بشه؟ چون قبلا چند جلسه میکرودرم انجام دادم و رنگ اون نقاط تیره تر از رنگ نقاط دیگه پوستم شده!!

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نورا
   ممکن است بعد از میکرودرم در موضع التهاب ایجاد شده باشد که در بعضی از پوست های حساس این حالت اتفاق می افتد و پوست تیره می شود که به آن PIH می گویند لزوما با سابسیژن این اتفاق نمی افتد و تزریق ژل در جای جوش های شما می تواند کمک کننده باشد که احتیاج به معاینه از نزدیک دارید.
   موفق باشید

 14. چه مدت بعد از درمان افتادگی صورت با هایفو، میتونم برای جای جوشهام از میکرونیدلینگ استفاده کنم؟ ایندو با هم تداخل دارند؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فریبا خانم
   در هایفوتراپی عمق ۴٫۵ میلی متری پوست مورد هدف قرار می گیرد و لایه زیر پوستSMAS لیفت می شود. در میکرونیدلینگ لایه سطحی اپیدرم درمان می شود که عمق نفوذ آن حداکثر ۲ میلی متر است در نتیجه این دو روش درمانی دارای بافت هدف متفاوتی هستند و تاثیر خود را در لایه های مختلف پوست اعمال می کنند و نه تنها تداخلی با یکدیگر ندارند بلکه مکمل هم هستند و اثر هم افزا دارند. انجام این دو روش درمانی در صورتیکه پوست حساس نباشد در یک روز هم قابل انجام است ولی در صورت حساس بودن بهتر است بفاصله یک روز انجام شوند که در این صورت هم از سطح و هم از زیر پوست لیفتینگ انجام شده و جای جوش درمان می شود.
   موفق باشید

 15. سلام خسته نباشید من صورتم یه جوش خیلی بزرگ زده بود که تبدیل به کیست شده بود و دکتر پوست صلاح دونستن که کورتن تزریق شود و من این کار انجام دادم ولی الان جای جوشم گود شده است به دکترم نشان دادم گفتن باید سابسیژن انجام شود میخواستم بدونم واقعا ضرری نداره و واقعا بهبود پیدا میکند ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر خانم غلامی
   متاسفانه جوش های کیستی بعد از التیام تبدیل به اسکار آتروفیک می شوند که این بدلیل ایجاد یک لایه فیبروز در زیر پوست و کشیدن سطح پوست به طرف داخل می باشد و با روش سابسیژن این رشته های فیبروز آزاد شده و پوست صاف و هموار می شود.
   موفق باشید

 16. سلام آقای دکتر من دختر ۲۵ ساله هستم از دوران راهنمایی جوش زدم و همزمان با دکتر رفتن وقتی خیلی نا امید شدم از رفتن جوشام شروع به دستکاری کردم بعد چند سال جوشام رفت ولی صورتم پر بود از جای جوش برای اسکار اونا از مرداد سال پیش شروع ب درمان کردم جلسه اول سابسیژن و لیزر فراکشنال و بعد اون ۵ جلسه لیزر. پوستم به گفته پزشکم ۵۰ تا ۶۰ درصد بهبود داشته. رنگ پوستم سفیده و دکتر گفته روی روند بهبودی موثر بوده. الان جای جوشام کوچیک و حالت سوزن سوزن دارن توی سایتای مختلف خوندم که میکرونیدلینگ هم بشدت موثره روی جای جوشای سوزنی. از هزینه های سنگین لیزر خسته شدم دکترم دوباره پیشنهاد لیزر داده چون اخرین لیزرم تیرماه بوده و ۶ جلسه رو کامل رفتم گفته بزارم دوباره از مهرماه لیزر کنم ولی من پیشنهاد میکرونیدلینگ دادم ائنم گفته تا شهریور منتظر تغییرات پوستم بمونم بعد اگه شد میکرو انجام میدن. بنظر شما میکرونیدلینگ روی جا ی جوشای سوزنی و حتی بزرگم میتونه موثر باشه؟ اقای دکتر من در شرف ازدواج هستم و خواستگارم بشدت روی پوستم حساسه با توضیحات داده شده میکرو کردن توی سه یا چهار جلسه میتونه تاثیر قابل قبولی رو روی پوستم بزاره و اینکه میکرو در اوایل شهریورتاثیر منفی روی پوستم که تیرماه لیزر داشته نمیزاره؟ ممنونم از حوصله ای که برای ما بخرج میدن. سپاس

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر زهرا خانم
   اولا تبریک و آرزوی خوشبختی برای شما و همسر محترم .تاثیر میکرونیدلینگ بر روی جای جوش های مختلف بسیار موثر است و بعد از شش هفته از آخرین درمان با لیزر می توانید میکرونیدلینک رو شروع کنید. معمولا چند جلسه درمان بفاصله یک ماه انجام می شود که تعداد دقیق جلسات بر حسب عمق اسکارها در معاینه مشخص می شود.
   موفق باشید

  • چرا کسی جواب سوال منو نمیده؟

 17. سلام ممنونم از شما آقای دکتر.
  سوال دیگه ای هم دارم ممنون میشم جوابمو بدین. بعد اخرین لیزرم یکی دو بار بشدت زیر آفتاب بودم که الان احساس میکنم تبدیل به لکههای قهوه ای کمرنگ شده یعنی امروز مطمعن شدم لکه شده امیدی هست با ضدآفتاب و بعدا میکرونیدلینگی که انجام میدم از بین بره ؟چون همه ی خوشحالی من داشتن همین پوست سفید بی لکه بود که متاسفانه اونم لکه شد.

 18. با سلام.من پوست روی گونه هام حفره های باقی مانده از جای جوشه تصمیم به انجام دادن لیزر فرکنشنال گرفتم امامیخواستم نظر شما رو بدونم میکرونیدلینگ بهتر هست یا لیزرفرکنشنال تفاوتشون توی چه چیزه و اینکه ایا بعداز انجام لیزر و یا میکرو نیدلینگ پوست زخم میشه …دکتر بهم گفته زخم نمیشه فقط اولش یه مقدار قرمز میشه!

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فرانک خانم
   تاثیر میکرونیدلینگ از لیزر فراکشنال موثرتر است چراکه عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می نماید و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوانسازی با لیزر در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد. دوره نقاهت و خانه نشینی در لیزر دی اکسید کربن ۷ تا ۱۰ روز است و قرمزی پوست ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علارغم عمق نفوذ بالاتر حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.
   موفق باشید

 19. سلام اقای دکتر من واسه برجستگی گونه ژل تزریق کردم ک به گفته دکترم یکسال و نیم دوام داره ایا سابسیژن یا میکرو نیدلینگ باعث جابجایی ژل تزریق شده هست جای اسکار روی گونه هامه و الان ۶ ماهه ژل زدم لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سمیه خانم
   در مورد میکرونیدلینگ بدلیل اینکه در لایه سطحی درم و اپیدرم انجام می شود هیچ جای نگرانی ندارد ولی سابسیژن بدلیل عمقی بودن ممکن ماندگاری ژل را کاهش دهد و اگر از مواد نامرغوب استفاده شده باشد ایجاد التهاب و یا جا به جایی ژل شود.بهتر است قبل از هر اقدام درمانی برند و جنس ژل تزریق شده را از پزشک خودتان جویا شوید و سپس اقدام به درمان نمایید.
   موفق باشید

   • ممنون دکتر جان از راهنماییتون
    من ژل الانسه برام تزریق شده البته سح جای جوشم وسیعه اما خیلی بد و عمیق نیست به نظرتون میکرونیدلینگ ج میده

 20. سلام خسته نباشید من هفت جلسه لیزر انجام دادم تاثیر نداشت میکرونیدیلینگ هم انجام دادم اونم بی تاثیر بود اما جای جوش هام خیلی کم هستند جوری که با دست محو می شوند من ژل تزیق کنم خوب هست؟ چقدر دوام داره؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شیدا خانم
   در مورد تاثیر درمان های فوق بر روی جای جوش فاکتورهای زیادی دخیل هستند که در جواب دهی به درمان موثر می باشند. بعنوان مثال تکنیک درمان انجام شده و عمق نفوذ در پوست از فاکتورهای تعیین کننده هستند. تزریق ژل بعنوان یک روش سریع ولی موقت برای درمان جای جوش مورد استفاده قرار می گیرد.
   موفق باشید

 21. سلام آقای دکتر من سه هفته پیش برای اسکارهای پوست به دکتر پوست مراجعه کردم ک کفتن روش ترکیبی استفاده می کنند اول لایه بردار زدن بعد لیزر و در اخر ساب سیژن که واقعا پوستم کنده شد الان بعد از سه هفته نگرانیم این لکهای های قرمز روی صورتمه که هنوزم خیلی پررنگ هست هر شب ترمیم کننده اون میزنم ولی خیلی نگرانم که اینا بمونه دکتر میگه به مرور میره شمانظرتون چیه واقعا طبیعیه این موضوع؟ لطفا راهنماییم کنید چی استفاده کنم که خوب بشه

 22. سلام اقای دکتر من امروز فرکشنال rf انجام دادم ولی دوتا جای فرورفته رو پوستم دارم ک خیلی عمیق نیستن میخاستم بدونم ک ایا فرکشنال کافی هست یا بهتره سابسیژن هم انجام بدم؟

  میشه لطفا بگید که
  سابسیژن بعد از چند وقت تاثیرشو خواهیم دید و یه سوال دیگه ک خیلی برام مهمه جای سوزن و کبودی زخمها چقدر طول میکشه که بره یا حداقل کمرنگ شه یا باید چند روز خانه نشین بشم؟

  و اخرین سوالم فواصل درمانی فرکشنال دو هفته باشه ایراد نداره؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر پرین خانم
   درمان جای جوش های عمقی با سابسیژن انجام می شود و روش درمان با کانولا کبودی ندارد و بسیار مطمئن است و بدلیل نازک بودن قطر کانولا جای ورود آن بعد از ۲۴ ساعت بسته شده و اثری از آن باقی نمی ماند. فواصل درمانی بر حسب عمق نفوذ درمان تعیین می شود و اگر درمان عمیق انجام شده باشد دو هفته فاصله کمی است و چرخه کلاژن سازی تکمیل نشده است.
   موفق باشید

 23. با عرض سلام و خسته نباشید
  برای ازبین بردن جای جوش میخوام از روش میکرونیدلینگ استفاده کنم و درحال حاضر برای از بین بردن موهای زاید دارم لیزر انجام میدم میخواستم بدونم همزمانی این دو باهم به پوستم لطمه وارد نمیکنه؟حتی اگر در یک روز انجام شه؟و اینکه هزینه هرجلسه میکرونیدلینگ چقدر هست و حداکثر چندجلسه نیاز هست؟ممنون..

 24. با سلام جناب دکتر ببخشید من به خاطر آبله مرغان در دوران نوجوانی در صورتم اسکارهای نه چندان عمیق زیاد وجود دارد به خاطر نتیجه صد در صد میخوام هم سابسیژن هم میکرونیدلینگ با هم انجام بدم شما میکرونیدلینگم میگین جواب میده میشه سابسیژنم اگه لازم نیست انجام بدم واسه نتیجه بهتر؟ سوال دیگه جناب دکتر این روش های درمان آیا برای چال های گونه مشکلی بوجور نمیاره که از بین برن؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نازنین خانم
   درمان های پزشکی برای جای جوش نسبی هستند و هر چند که بعد از پایان دوره درمان قوام ، رنگ و عمق اسکار تا حد زیادی به پوست سالم اطراف نزدیک می شود با این وجود پاسخ به درمان هیچ گاه صد در صد نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است که این بدلیل تفاوت ساختار ژنتیک ، تغذیه،عمق ضایعات، سن و مراقبت های بعد از درمان می باشد.
   موفق باشید

 25. با سلام جناب دکتر من صورتم فرورفتگی داره میخوام با روش پیشنهادیتون درمان کنم از طرف لیزر موهای زائد صورتم میخوام انجام بدم با هم تداخل نداره یا اول لیزر کنم بعد درمان فرورفتگی ها ؟؟؟؟ با تشکر

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سارا خانم
   انجام لیزر موهای زائد در صورت با درمان های روتین جای جوش از قبیل سابسیژن ، میکرونیدلینگ و…در یک روز توصیه نمی شود و بهتر است ابتدا لیزر مو انجام دهید و سپس بفاصله یک هفته برای درمان جای جوش اقدام کنید.
   موفق باشید

 26. سلام و درود
  دکتر من زیر چشمام گود رفته،درواقع از سمت مجاری اشکم ب سمته پایین گو هست.و مختصر کبودی هم داره اون قسمت،نظر شما راجع به سابسیژن برای زیر چشم چیه??سپاس

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سیما خانم
   تیرگی زیر چشم و گود شدن این ناحیه دلایل زیادی دارد که بسیاری از علل بروز این عارضه موقتی هستند و با بر طرف شدن علت اولیه این حالت بر طرف می شود .مواردی از قبیل خستگی ، مصرف دخانیات ،بی خوابی ،کمبود آب بدن و سوء تغذیه جزو این موارد می باشند ،با این وجود در بعضی از موارد استعداد ژنتیک وجود داشته و فتق چربی در زیر پلک و تحلیل چربی در ناحیه گونه و بعلاوه تاثیر مهار کننده رباط زیر چشمTear Tough ligament موجب می شود که یک فرورفتگی به شکلV در این ناحیه ایجاد شود و در بسیاری از موارد صرفا با سابسیژن و آزاد کردن نسبی این رباط تیرگی و فرو رفتگی بر طرف می شود و در موارد عمیق تر کوکتل های مخصوص مزوتراپی و یا پر کننده های بافتی در این ناحیه تزریق می شود.
   موفق باشید
   گودی زیر چشم
   موفق باشید

 27. سلام و درود خدمت دکتر عزیز،من در روی بینی و همچنین روی گونه هام،فقط محدوده ی دو طرف بینی جای جوش دارم ،نه خیلی عمیق هستند و نه خیلی سطحی،بنظر شما چند جلسه برای میکرونیدلینگ احتیاج هست و اینکه در مورد هزینه هم بگید ممنون میشم🌹🌹🌹با تشکر🙏🏻

 28. سلام دکتر جان
  من بیستو دو سالمه. برای جای جوش روی گونه هام پیش ی دکتر پنج بار لیزر فراکشنال کردم ک تقریبا هیچ نتیجه ای نگرفتم. پیش ی دکتر جدید رفتم ک بهم گفته پنج بار سابسیژن و بعدش احتمالا میکرو یا لیزر. الان ک نگا میکنم سابسیژنام با نوکور بوده و ن کانولا. بعد از دو جلسه سابسیژنم نتیجه خاصی تقریبا نگرفتم . آیا واقعا انقدر توفیر داره سابسیژن با نوکور یا کانولا. جای جوشامم فقط تو ی مساحت تقریبا پنج سانتی متر مربعی رو گونه هامه. ب نظر شما برم پیش دکتری ک با کانولا سابسیژن کنه یا همینو ادامه بدم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر علی آقا
   سابسیژن برای اسکارهای آتروفیک از نوع رولینگ موثرتر است و در اکثر افراد ترکیبی از انواع جای جوش دیده می شود و در نتیجه درمان ترکیبی برای درمان اسکارهای مختلف انجام می شود. بنابراین جلسات درمان را بر حسب تشخیص و تجربه پزشک معالج با روش سابسیژن و ترجیحا با ابزار کانولا ادامه دهید.
   موفق باشید

 29. سلام آقای دکتر خسته نباشید ..من ۳۴سالمه ..روی دماغم و گونه هام منافذ باز دارم که خیلی بزرگ شده دیگه شده سوراخ..دوجلسه لیزر فرکشنال انجام دادم سه جلسه میکرونیدلینگ ولی کوچیکترین تاثیری نداشته سوالم اینه آیا راه علاج نداره؟اگه داره راهنمایی بفرمایید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر احمد عزیز
   اسکارهای عمیق احتیاج به درمان های عمقی و تعداد جلسات بالاتر دارند. چنانچه اسکار صورت شما آتروفیک باشد سابسیژن می تواند به شما کمک نماید بنابراین صبور باشید و جلسات درمان را ادامه دهید.
   موفق باشید

 30. سلام دوباره خدمت جناب دکترمسافریان گرامی
  میخواستم بدونم سابسیژن یامیکرونیدلینگ که روپوست انجام میشه احتمال داره که دوباره پوستی که بعدسابسیژن یامیکروهمواروصاف شده به مرورزمان برگرده به حالت قبلی وبازبه لایه ی زیرین بچسبه؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر ارغوان
   سوال خوبی مطرح کرده اید.بافت فیبروز که در لایه های زیر پوستی ایجاد چسبندگی می کند و موجب فرو رفتگی پوست در ناحیه اسکار ها می شود با سابسیژن آزاد شده و پوست هموار می شود. با این وجود بعد از جلسه اول درصدی بازگشت در اسکارها دیده می شود که هیچ گاه عمق اسکارها به اندازه قبل از درمان نخواهد شد و با ادامه درمان بافت فیبروز باقی مانده بطور کامل آزاد شده و کلاژن سازی موجب پر شدن دائمی حای جوش ها می شود.در دراز مدت پرهیز از کاهش وزن شدید و توجه به تغذیه سالم و پرهیز از دخانیات و بعلاوه کنترل جوش های جدید موجب تثبیت درمان در دراز مدت خواهد شد.
   موفق باشید

 31. سلام….سمت راست صورتم قبلا خیلی جوش میزد ک دکتر با راکوتان و تزریق داخل جوشا اونا رو کنترل کرد …الان سمت راستم هم قدرت ترمیم کم هم پوست شلی داره.رو گونم با خط خندمم چنتا جای جوش فرورفته دارم..ِِ..موقعی ک صورتمو اصلاح میکنم تا حدود زیادی پوستش صافو سفت میشه جوری ک اون فرو رفتگیا زیاد تو چش نیس ….دکتر ۴ ۵جلسه لیزر ار اف رو بهم پیشنهاد داد ک گفت هم باعث جوان سازی هم باعث میشه جای جوشات تا حدود زیادی بهتر میشه… نظر کاربرا رو ک میخونم ب نظر لیزر کارایی زیاده نداشته …ب نظر شما من لیزرو انجام بدم یا سابسیژن؟؟؟
  ممنون ازین ک پاسخو هستین

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر صادق عزیز
   درمان جای جوش صورت بسیار متنوع است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است البته سابسیژن برای اسکارهای عمیق و آتروفیک موثرترین نوع درمان است و برای جای جوش های سطحی درمان های سطحی تر از قبیل لیزر و… می توان انجام داد.
   موفق باشید

 32. سلام من ۴۲ سالمه و هنوز جوش میزنم البته این جوشها بعد از عمل آندومتریوز و گذاشتن آیودی بیشتر شد ، بخاطر همین بشدت جای جوش و منافذ باز داشتم و عمل ساب سیژن انجام دادم ، الان حدود یک ماه و نیمه که ساب سیژن کردم تا هفته پیش همه چیز خوب بود ولی الان یک هفته است که خیلی بیشتر از قبل جوش میزنم جوشهای خیلی بزرگ
  امکان داره بخاطر ساب سیژن باشه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر لیلا خانم
   جوش های جدید ارتباطی با سابسیژن ندارد و ممکن است آی یو دی ترکیبات هورمونی آزاد نماید که موجب بروز آکنه شود.
   موفق باشید

 33. سلام برای جای جوش های عمیق روش prp همراه با ار اف بهتره یا سابسیژن همراه با میکرونیدلینگ؟ تو بعضی جاها به من میگن که prp تاثیر نداره لطفا راهنمایی کنین

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مبین
   درمان جای جوش عمیق با روش ترکیبی سابسیژن و میکرونیدلینگ موثر تر است هر چند در بعضی موارد حین سابسیژن پی آر پی هم در جای جوش های عمیق تزریق می شود و تاثیر درمان را بیشتر می کند.
   موفق باشید

 34. سلام آقای دکتر وقت بخیر
  راستش من دندونم پارسال عفونت کرد و متوجهش نشده بودم و دیر درستش کردم.از وقتی دندونم درد داشت صورتم جوش های خیلی بدی میزد فقط همون سمت چپ و ورم داشت و وقتی عصب کشی کردم جوش ها تموم شدن ولی زیر پوستم موندن و سفت شدن به منطقه ی وسیعی.الان صورتم و گونم فرورفته و برجسته شده و وقتی بعضی قسمت هارو فشار میدم نمیدونم چرکه یا چربی که ازش بیرون میاد.از طرفیم انقدر که خواستم این چرکارو بیرون بیارم همون قسمت صورتم کلی سوراخ سوراخ های تیز و شده و خیلی ناصافه.
  و به اضافه، یه کیست بزرگ پارااوارین هم دارم.
  نمیدونم چیکار کنم هم اون جوشهای قبلی که تخلیه نشدن خارج بشن هم صورتم که ناصاف شده.قابل درمانه؟باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر mona
   کیست های ناشی از آکنه بطور معمول سبوم ترشح می کنند که نوعی چربی می باشد و چنانچه به هر دلیلی این کیست ها عفونی شوند آبسه تشکیل می شود که ترشحات آن بسیار بدبو است و حالت چرکی دارند و احتیاج به تخلیه شدن و مصرف آنتی بیوتیک دارند. اولویت درمان برای شما تشخیص نوع کیست و ارتباط آن با سایر اعضاء صورت مثل سینوس ها ، دندان و لثه می باشد.بعد از درمان فاز حاد و فروکش کردن التهاب برای صاف شدن پوست صورتتان و از بین رفتن اسکارهای بجا مانده ناشی از کیست روش سابسیژن برای شما توصیه می شود.
   موفق باشید

 35. سلام میخواستم بدونم درصد درمان در سابسیژن ومیکرونیدلینگ چقدر است ایا به چشم میاد

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر saba
   پاسخ به درمان در سابسیژن و میکرونیدلینگ بسته به نوع جای جوش و پاسخ بدن به این درمان ها متفاوت می باشد که بعد از هر جلسه حدود ۳۰ درصد عمق جای جوش ها کاهش می یابد و با تکرار درمان تاثیر درمان بیشتر می شود
   موفق باشید

 36. سلام خدمت جناب دکتر.. اازپاسخ های اموزندتون خیلی استفاده کردم خسته نباشید.. من برای جای جوشام اقدام کردم پزشک ابتدا لیزر وسابسیزن روپیشنهادداده و جلسه دوم مزوتراپی ودرماپن.. بنظرتون این راهکار ا موثرواقع میشه ؟خیلی نگرانم
  سابسیزن

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فرشته
   سابسیژن ، درماپن و لیزر که پزشک شما برای درمان جای جوش توصیه کرده اند موثرترین روش های درمان اسکار جای جوش می باشد که البته برای تاثیر بیشتر درمان از کوکتل های مزوتراپی حین درمان های فوق استفاده می شود.
   موفق باشید

 37. سلام . آقای دکتر الان ۴ روز از سابسیژنl گذشته ورم صورتم کم شده ولی صورتم چاق هست من قبل از سابسیژن صورتم لاغر بود چون ۶۵ کیلو بیشتر نیستم. راستش الان بعضی دوستام منو نمیشناسن میگن چرا اینقد صورتت چاق شده میخاستم بدونم صورتم من تا ابد همین طور میمونه یا به حالت قبلش بازمیگرده . و یه سوال دیگه اینکه صورتم الان چاق هست بعد از گذشت ۴ روز . به خاطر تزریق بیش از حد اون مایع هایی هست که درحین انجام سابسیژن تزریق شده(منظورم آمپول سری نیست اسم اون مایع رو دکترم گفت یادم رفت گفت ژل یا چربی نیست) تا ابد زیر پوستم این مایع میمونه یا خود به خود از بین میره. اگه خود به خود از بین نمیره چیکار باید کرد؟ آیا با ورزش صورتم لاغر میشه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر علی آقا
   صورت شما همچنان تورم بعد از سابسیژن را دارد و تا چند روز آینده این تورم بر طرف می شود از مصرف مسکن های خانواده آسپرین مثل ایندومتاسین و… خودداری کنید و ورزش های سنگین را تا یک هفته انجام ندهید.
   موفق باشید

 38. سلام آقای دکتر من روی گونه هام جای جوش های ریز و سطحی دارم نزدیک به هم ۲ بار هم کل صورت مزومیکرونیدلینگ کردم ولی اصلا جای جوش هام با اینکه سطحیه تکون نخورد…! دلیلش چیه..!؟ باید سابسیژن کنم!؟ چون میخوام صورتم قشنگ صاف صاف شه…!! برای خط لبخند هم سابسیژن میشه کرد!؟ بعد دقیقا مکانیسمش چیه! ؟ با سوزن ژل و چربی زیر پوست تزریق میشه که گودی های اسکار جوش میره!؟؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر ملودی
   سابسیژن برای اسکارهای عمیق و آتروفیک روش درمانی موثری می باشد و درمان جای جوش های سطحی با لیزر ، میکرونیدلینگ، پی آر پی و… می باشد.اطلاعات بیشتر در مورد سابسیژن در لینک زیر قابل مطالعه است. موفق باشید
   سابسیژن

 39. سلام اقای دکتر
  من جای جوش عمیق دارم و لیزر و و یکبار سابسیژن و یکبار میکرونیدلینگ انجام دادم اما تاثیر چندانی نداشت دو تا سوال دارم اینکه دکترم میگه اینبار میکرونیدلینگ با تزریق ژل انجام بده میخوام بدونم چقدر تاثیر داره ؟و اینکه بازم سابسیژن کنم یا همون یبار کافیه اصلا تاثیر داره ؟
  ممنون پاسخ میدید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر Sahar
   درمان جای جوش برای هر فردی متفاوت است که بر حسب عمق ضایعات ، نوع اسکار ، شدت و پراکندگی اسکارهای جای جوش نوع درمان و تعداد جلسات تعیین می شود. برای ارزیابی بیشتر اسکارهای صورت شما می توانید عکس اسکارها را به لینک تلگرام که در سایت ذکر شده است ارسال فرمایید.
   موفق باشید

 40. سلام اول ازتون تشکر کنم ک جواب همه مریضاتون و باحوصله میدین. من ۲۷ سالم هست صورتم هنوز جوش میزنه اما نه خیلی زیاد.بیشتر جای جوش اذیتم میکنه تا خود جوش.برای میکرونیدلینگ مشاور ک رفتم گفت چون سطحی هست شاید خیلی متوجه تغییرات نشی.اما از طرفی واقعا دلم یک پوست خوب و صاف بدون جای جوش میخواد.میترسم هزینه کنم اما جواب نگیرم . پیشنهاد شما چی هست؟ روش قطعی هست برای داشتن پوست صاف؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر غزال
   اسکار جای جوش درمان های متفاوتی از قبیل لیزر، سابسیژن، میکرونیدلینگ و… دارد که هیچ کدام از روش های فوق صد در صد نیست و بطور نسبی کیفیت اسکار و جای جوش بهبود می یابد.با این وجود روش میکرونیدلینگ برای جای جوش های متوسط گزینه مناسبی است و انجام آن برای شما توصیه می شود.
   موفق باشید

 41. سلام آقای دکتر من دوماه پیش ابله مرغون گرفتم دونه هاش خیلی بزرگ بود طوری ک میرفتم جلوی آینه وحشت میکردم ولی حالا رفته جای چن تاش مونده دکترم رفتم گفت باید ۱۸ سالت پرشه بعد سابسیژن کنی ولی من خیلی میترسم بد تر بشه پوستم شل بشه ب نظر شما سابسیژن نتیجه میده؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر yasmn
   بدلیل تغییرات هورمونی در سنین بلوغ و تثبیت درمان درمان های زیبایی برای جای اسکار از قبیل سابسیژن و… بعد از سن ۱۸ سالگی قابل انجام است
   موفق باشید

 42. سلام خدمت شما
  ایا برای سابسیژن حتما باید از روش تزریق فیلر هم استفاده کرد؟ ایا سابسیژن به تنهایی جواب نمیده من اسکارهای صورتم عمیق نیستن

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر افسون
   تزریق فیلر در زمان سابسیژن به ندرت برای اسکارهای عمیق و آتروفیک انجام می شود و در بسیاری از موارد انجام سابسیژن همراه با میکرونیدلینگ و یا لیزر کفایت می کند
   موفق باشید

   • ممنونم
    من دو روز پیش سابسیژن کردم دکترم. گفت سه جلسه میکرونیدلینگ بامزوتراپس باید بکنم من میتونم پیش یک دکتر دیگه برم. برای مزو و میکرو نیدلینگ؟

 43. سلام اقای دکتر خدا قوت و ممنون از پاسخگوییتون
  من ۲۹ سالمه دارای یه فرزند و با پوستی بسیار چرب و جای جوشهای نه خیلی عمیق نه خیلی سطحی میخواستم بدونم میکرونیلدینگ بهتره انجام بدم یا مزونیدلینگ.یا سابسیژن. واینکه از کجا بفهمم کدوم دکتر کارش بهتر و با تجربه تره.و چه موادی برای اون درمانی که پیشنهاد میکنین بهتره استفاده بشه.بازم ممنون از لطفتون

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نجمه سادات
   سابسیژن برای درمان جای جوش های عمقی و آتروفیک موثر است و میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ برای اسکارهای سطحی کاربرد دارد. تجربه پزشک و نمونه کارهای قبل و بعد را بررسی کرده و پس از مشاوره اقدام به درمان نمایید.
   موفق باشید

 44. سلام دکتر جان
  ممنون از اینکه وقت میزارید و پاسخ میدید.
  اقای دکتر من جای فرورفتگی های جوش روی گونه دارم که تقریبا خیلی ریز هستند ولی تعدادشون زیاده. شما سابسیژن پیشنهاد میکنید یا اراف فرکشنال نیدلینگ؟
  چون میگن سابسیژن برای جای اسکارهای عمیق جوابدهی بهتری داره
  بازم ممننون ازتون که وقت میزارید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مریم شیراز
   سابسیژن برای درمان جای جوش عمقی مناسب است و آر اف فراکشنال برای اسکارهای سطحی ، بنابراین بهتر است بر حسب نوع اسکارهای پوستتان و تشخیص پزشک درمانگر بهترین نوع درمان انتخاب شود.
   موفق باشید

 45. با سلام خدمت آقای دکتر
  من ۳۱سالمه و دوماه از سابسیژن جای جوشهام می گذره. روی جای جوش ها هنوز قرمز و کمی قهوه ای هست تا کی این روند ادامه داره و آیا این قرمزی غیر طبیعی نیست؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر زهرا
   معمولا در سابسیژن با روش کانولا سطح پوست قرمز و ملتهب نمی شود مگر آنکه همزمان درمان دیگری از قبیل میکرونیدلینگ و یا لیزر فراکشنال انجام داده باشید ، به هر حال بهتر است با پزشک خودتان در تماس باشید.
   موفق باشید

 46. سلام اقای دکتر خسته نباشد,من روی صورتم جای جوش به شکل لکه های قهوه ای و تیره دارم که برای از بین رفتنشون میکرونیدلینگ انجام دادم الان ۳ روز که که انجام دادم اما هیچ تغیری تو پوستم نشده خواستم بدونم چقدر زمان میبره تا جواب بده و اینکه استفاده از ترمیم کننده باید مارک خاصی باشه یا اصلا واجبه که استفاده بشه ینی جزو مراحل درمان هست یا به بهبود کمک میکنه?اخه بمن گفتن که مارک اون بگیرم اما متاسفانه پیدا نکردم و چیز دیگه گرفتم ینی باعث میشه که اصلن جواب نگیرم?

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر معصومه عبدالهی
   معمولا تاثیر درمان بعد از میکرونیدلینگ حداقل یک هفته بعد از درمان دیده می شود و با تکرار درمان بیشتر می شود. استفاده از کرم ترمیم کننده بدلیل وجود املاح و ریز مغزی های موثر برای بازسازی پوست بعد از درمان توصیه می شود چرا که با ایجاد سوراخ های ریز و افزایش جریان خون در پوست قابلیت جذب این مواد افزایش می یابد و دوره التهاب و قرمزی پوست کاهش می یابد. چنانچه ترمیم کننده خارجی نتوانستید تهیه کنید از ترمیم کننده های با کیفیت داخلی نیز می توانید استفاده بفرمایید.
   موفق باشید

 47. سلام 🌹 آقای دکتر، اول جا داره تشکر کنم ازتون که اینطور با حوصله جواب خوب رو به همه می دین.من جوش کیستی میزدم که حالا هنوز چند نقطه به صورت کیست سفت شده دائمی حس میکنم، اینها رو چیکارشون کنم؟ جراحی میشه؟ و اینکه جای خط خنده هام به صورت خطی فرو رفته است نظرتون چیه در مورد درمانش؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود و تشکر از اسد
   معمولا جوش های کیستی همراه با التهاب شدید هستند و توده هایی که در زیر پوستتان احساس می کنید یک نوع واکنش سیستم ایمنی بدن و افزایش تولید کلاژن در این ناحیه می باشد که با گذشت زمان اندازه این گره های زیر پوستی کاهش یافته و اکثرا محو می شوند. ماساژ موضعی و همراه با کمپرس گرم به تسریع این روند کمک می نماید.با این وجود برای پیشگیری از بروز این گره های التهابی در فاز حاد کورتیکواستروئید رقیق شده تزریق می شود و در صورت برطرف نشدن کامل آن ها بعد از انجام تدابیر فوق روش سابسیژن به برطرف شدن این توده های زیر پوستی کمک می نماید. در مورد درمان خط خنده تزریق ژل اسید هیالورونیک توصیه می شود.
   موفق باشید

 48. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر من روی گونه هام تعداد زیادی جای جوش دارم که ۵ جلسه میکرونیدلینگ ومزوتراپی انجام دادم که تاثیرچندانی نداشته ،شما چه روشی رو پیشنهاد میکنید ک پوست من زودتر صاف بشه ،واینکه میگن میکرونیدلینگ رو باید ۲۰ مرتبه انجام بدم تا صاف بشه شما تایید میکنید؟

  • درود بر لیلا
   چنانچه جای جوش صورت شما عمیق باشد ممکن است سابسیژن درمان موثرتری برای شما باشد و تعداد جلسات میکرونیدلینگ بر حسب عمق جای جوش و پاسخ به درمان تعیین می شود که بطور متوسط بین ۳ تا ۶ جلسه می باشد.
   موفق باشید

 49. سلام آقای دکتر
  میکرونیدلینگ
  با میکرونیدلینگ RF امواج رادیویی
  چه فرقی میکنه؟
  برای اسکار های rolling کدومش مؤثر هست؟

  • درود بر Zainab
   آر اف فراکشنال برای درمان منافذ باز و سفت شدن پوست توصیه می شود در حالیکه میکرونیدلینگ عمدتا برای درمان جای جوش و کلاژن سازی توصیه می شود که تاثیر درمانی بیشتری نسبت به آراف سوزنی داشته و هزینه آن هم کمتر می باشد.
   موفق باشید

 50. سلام
  برای اسکار های رولینگ روش پی ار پی خوب عمل می کنه یا میکرونیدلینگ ؟؟

  • درود بر یسنا
   اسکارهای رولینگ بطور موثری با روش سابسیژن درمان می شوند هرچند که درمان ترکیبی با پی آر پی یا میکرونیدلینگ موجب افزایش تاثیر درمان می شود.
   موفق باشید

 51. سلام مجدد
  اقای دکتر برای اسکار های رولینگ چند جلسه سابسیژن نیاز هست ؟

 52. سلام میبخشید من چهارجلسه میکرونیدلینگ کردم یه مقدار فرورفتگی داشت صورتم بخاطر جوش های دوران کنکورم اما لک خیلییی داشت
  الان صورتم بهتره اما بنظرتون سابسیژن هم انجام بدم؟
  واینکه تازگی جوش ک میزنم فرورفتگی بجامیمونه قبلا اصلااینطور نبود بااینکه دستکاری نمیکنم این میتونه دلیل درونی داشته باشه؟ممنونتون میشم جواب بدید

  • درود بر زهرا
   سابسیژن برای درمان جای جوش های عمیق و آتروفیک توصیه می شود و اگر جوش التهابی و کیستیک باشد احتمال بجا ماندن اسکار عمیق بیشتر می باشد و از تحریک و دستکاری چنین جوش هایی می بایست خودداری نمایید.
   موفق باشید

 53. سلام
  من نوزده ساله هستم و در قسمت پیشانی اسکار های از نوع رولینگ دارم ایا امکان بهبود وجود دارد؟

 54. سلام جناب دکتر
  من ۳۳ ساله هستم و صورتم مخصوصا ناحیه زیر چانه پر از جوش هست.از دوران بلوغ صورتم جوش میزنه و با وجود مراجعه به پرشک متخصص بهتر نشدم. از طرفی صورتم پر از چاله چوله ناشی از جوش های قدیمی هست. میخواستم بپرسم میتونم با وجود این جوشهای فعال میکرونیدلینگ انجام بدم. جوش های صورتم بدتر نمیشه؟چون واقعا از نظر روحی خیلی تحت فشارم برای رد جوش های قبلی صورتم.
  ممنون میشم منو راهنمایی کنین

  • درود بر فرزانه
   چنانچه آکنه فعال در صورتتان زیاد باشد بهتر است در ابتدا با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی و موضعی جوش های فعال را کنترل نمایید و سپس برای درمان جای جوش با روش های مختلف از جمله میکرونیدلینگ اقدام نمایید.
   موفق باشید

 55. سلام آقای دکتر. خسته نباشید.‌ببخشید من صورتم جای جوش داره و جای جوشام به صورت پهن هستن. به دکتر مراجعه کردم دکتر بخاطر لاغری بیش از اندازه صورتم اول ژل الانسه تزریق کردن و در همان جلسه سابسیژن انجام دادن. میخواستم ببینم این روش روشِ خوبی هستش برای از بین بردن جای جوش؟ ممنون میشم اگه جواب بدین

  • درود بر مریم
   با توجه به تحریک کلاژن سازی توسط روش سابسیژن و فرایند تولید کلاژن و حجم دهی در آینده توسط ژل الانسه این درمان می تواند برای هموار شدن پوست شما و از بین رفتن جای جوش موثر باشد.
   موفق باشید

 56. سلام
  خسته نباشید من روی صورتم جای جوش از نوع رولینگ دارم با روش های سابسیژن ومیکرولیندینگ چند درصد بهبود می یابد؟

  • درود بر الهه
   بهترین درمان جای جوش های عمیق از نوع رولینگ روش سابسیژن می باشد که پاسخ به درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است که فاکتورهایی از قبیل ژنتیک، سن ، تغذیه ، سبک زندگی ،مراقبت های بعد از درمان بر روی نتایج درمان تاثیر می گذارد با این وجود بطور متوسط بعد از سه تا چهار جلسه درمان حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بهبودی حاصل می شود.
   موفق باشید

 57. سلام.بعد از سابسیژن چند روز جاش زخم میشه؟

 58. سلام دکتر من سابسیژن انجام دادم همراه با لیزر صورتم تورم شدیدی پیدا کرده ایا طبیعیه چقدر زمان میبره تا تورم خوب بشه؟

  • درود بر مینو
   درسابسیژن بدلیل ایجاد یک فضا در زیر پوست و افزایش حجم مایع بین سلولی در ۴۸ ساعت اول تورم نسبتا شدیدی ایجاد می شود که کاملا طبیعی است با استراحت کردن، پرهیز از مصرف غذاهای داغ و پر نمک، پرهیز از مصرف مسکن های خانواده آسپرین مثل پروفن ،خوابیدن در حالت نیمه نشسته و کمپرس سرد این تورم به سرعت برطرف می شود.

 59. سلام ببخشیدبعدازسابسیژن تاچندساعت نبایدآب به پوست برسه؟
  بایدباآب سردصورت روشست یاآب گرم؟

 60. سلام،من بخاطر بیماری روماتیسم روزی دو عدد پردنیزلون مصرف میکنم آیا روند کلاژن سازی را بعد سابسیژن و نخ جوانسازی کند میکند؟

  • درود بر مریم
   تاثیرات داروهای کورتونی مثل پردنیزولون بر روی سیستم ایمنی می باشد و موجب تاخیر در ترمیم پوست بعد از سابسیژن می شود با این وجود چنانچه درمان بطور اصولی انجام شود در نهایت روند کلاژن سازی انجام شده و تاثیر درمان مثل بقیه افراد خواهد بود. مصرف آنتی بیوتیک قبل و بعد از درمان و رعایت شرایط کامل استریل به منظور پیشگیری از عفونت توصیه می شود.
   موفق باشید

 61. سلام خسته نباشید من هفته ی بعد وقت ساب سیژن و لیزر سی او دو دارم ولی الان یه جوش بزرگ چرکی زدم میترسم که مشکل ایجاد کنه ولی دکترم گفت که مشکلی ایجاد نمیکنه و هم اینکه من جای ابله مرغانم به صورت اسکار کلوییدی هست ولی اسکار جوش هام به صورت رولینگ میترسم چون جای ابله ها برآمده شده بعد سابسیژن صورتم درست ترمیم نشه و همه ی صورتم به صورت برآمده ترمیم بشه آیا این ها به هم ربط دارند؟؟؟؟

  • درود بر فرزانه
   با وجود دو عدد جوش چرکی انجام سابسیژن به شرطی که قبل و بعد از درمان آنتی بیوتیک مناسب مصرف شود منعی ندارد و می توانید انجام دهید.
   موفق باشید

 62. سلام میبخشید در عمل سابیژن بی حس میکنید صورت رو؟

 63. سلام دکتر ، دکتر میشه بگید توی دوسال یا یک سال و نیم میشه هم لیزر هم سابسیژن و هم میکرونیدلینگ انجام داد ؟؟؟؟ اگه من پودر کلاژن و ویتامین سی و ضدلک و ترمیم کننده رو توی این تمام مدت مداوم استفاده کنم خوب میشه ؟ جای جوشام خیلی عمیق نیست ولی زیادن ، الان بگید میشه این سه تا رو حتمأ انجام داد یا فقط یکیشو باید روی پوست بکار برد ؟

  • درود بر زهرا
   در صورت رعایت فاصله مناسب بین جلسات درمانی و با تشخیص پزشک انجام درمان های فوق در یک سال منعی ندارد.
   موفق باشید

 64. سلام من امروز ساب سیژن کردم با سوزن نوکور ولی تاثیری روی پوستم نمیبینم چقدر طول می‌کشه تا نتیجه را ببینم دکتر هم وسیله ای برای مکش پوست بهم نداده گفته یک هفته دیگه بیا میکرودرم آیا احتمال بهبودی هست؟ من جای جوش عمیق و بسیار زیاد دارم .

  • درود بر اشکان
   درمان اسکارهای عمیق با روش سابسیژن انجام می شود که ساکشن و مکش موضعی از یک هفته بعد از درمان بطور یک روز در میان توصیه می شود. بهتر است در مورد نتیجه درمان با پزشک خودتان مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

 65. سلام وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز آقای دکتر من ۲۸سال سن دارم وروی صورتم جای جوش بسیار دارم سابسیژن انجام دادم وبعد از دوماه میکرولیدینگ انجام دادم ولی متاسفانه بعد از اینکه میکرو را انجام دادم بسیار زیاد جوش‌های بزرگ زدم اما بعد از دوهفته جوابدهی خوبی روی اسکارها داشتم صورت من بسیار چرب است سوال من اینه نمیشه بعد از میکرو کرم باز سازی کننده نزنی وهمونجوری صورت زخم بمونه خود به خود خوب بشه به نظر من به خاطر کرم بوده که آنچنان جوش زدم

  • درود بر زهرا
   برای پوست های چرب بعد از میکرونیدلینگ کرم زینک اکساید و یا کرم های بدون چربی تجویز می شود تا از بروز آکنه جدید جلوگیری شود چنانچه مجددا بعد از درمان جوش زدید مصرف آنتی بیوتیک توصیه می شود.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button