سابسیژن چیست؟

اسکار یا جوشگاه بافتی است که به دلیل التهاب و یا آسیب قبلی در ناحیه پوست ایجاد شده است و چنانچه نزدیک مفصل باشد می تواند در حرکت اندام ایجاد اختلال نماید و یا اینکه منظره نامطلوبی بر روی پوست ایجاد نموده و از نظر زیبایی ایجاد اشکال نماید. دلایل ایجاد اسکار متعدد می باشد و اصولا بعضی از انواع پوست ها مستعد ابتلاء به اسکار بعد از یک آسیب و ضایعه می باشند و در نتیجه طول دوره درمان نیز طولانی تر می باشد. التهاب های پوستی از قبیل آبله مرغان، جوش غرور جوانی ، سوختگی درجه ۳ ، محل گزش حیوانات، محل برش جراحی قبلی و عفونت های عمقی پوست می توانند ایجاد اسکار نمایند. سابسیژن همزمان با میکرونیدلینگ با کم کردن اندازه اسکار ، افزایش دامنه حرکت عضو مبتلا، نزدیک کردن رنگ اسکار به رنگ پوست و کاهش احساس خارش ، بی حسی و درد به بهبود علائم بیمار کمک می نماید. این تاثیرات از طریق افزایش جریان خون موضعی ، بهبود جریان لنفاوی در محل و کمک به دفع سلول های مرده در ناحیه مبتلا اعمال می شود. در بعضی از بیماران بعد از عمل جراحی تا مدت زمان طولانی در ناحیه اسکار احساس درد وجود دارد که این درد بصورت متناوب می باشد و با یک استرس فیزیکی و یا روحی این درد شعله ور شده و بیمار را ناتوان می نماید. اینگونه دردها که به آسانی با مسکن های معمولی کنترل نمی شوند ناشی از آسیب به رشته های عصبی در ناحیه مورد عمل می باشد . این تغییرات ایجاد شده در ناحیه اسکار تدریجی می باشند و بمرور با پیشرف درمان بهبود می یابند. هرچه اندازه اسکار کوچکتر و عمق آن کم تر باشد درمان راحت تر و سریع تر می باشد و برعکس اسکارهای بزرگ و عمقی نیاز به دوره درمانی طولانی تری دارند.

حتما بخوانید  جای جوش صورت
سابسیژن شقیقه
سابسیژن

قیمت سابسیژن جوشگاه چقدر است؟

بطور کلی هزینه سابسیژن در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس تعداد اسکارهای درمان شده محاسبه می شود ولی چنانچه از درمان های مکمل از قبیل اسید هیالورونیک ، چربی، هایفوتراپی و یا لیزر فراکشنال استفاده شود ،هزینه این درمان ها به قیمت سابسیژن اضافه می شود.

سابسیژن قبل و بعد
سابسیژن

درمان جوشگاه با روش سابسیژن چگونه است؟

ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن Subcision به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. درمان جوش صورت نوع رولینگ که بصورت اسکارهای فرو رفته با قعر گرد می باشد بهترین پاسخ را به این درمان می دهند. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. این روش مکمل خوبی برای میکرونیدلینگ می باشد. به طور کلی در سابسیژن دو نوع ابزار استفاده می شود: سوزن نوکور که شبیه یک تیغ برنده است و برای اسکارهای کوچک و سطحی مناسب است. ابزار دوم کانولاست که بدلیل اینکه نوک تیز نیست مطمئن تر است و در عمق پوست وارد شده و در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نرسانده و از کنار آن ها عبور می کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن داشته و کبودی ایجاد نخواهد کرد. مدت زمان درمان با کانولا بطور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این بدلیل غیر نوک تیز بودن آن است و احتیاج به نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد. بطور همزمان می توان فاکتور رشد، پی آر پی یا چربی برای تاثیر بیشتر در جای جوش آتروفیک تزریق کرد. در روش کانولا علاوه بر آزاد کردن بافت فیبروز ، کلاژن سازی بیشتری انجام شده و در نهایت نتیجه درمان موثرتر از روش تیغ نوکور خواهد بود. در مواردی که جای جوش عمیق باشد همزمان فاکتور رشد و یا اسید هیالورونیک در موضع تزریق می شود تا فرایند کلاژن سازی  تسریع شود. چنانچه تعداد اسکارها زیاد و عمیق باشد درمان در چند جلسه به فاصله ۴ تا ۶ هفته انجام می شود.در موارد جای جوش های ترکیبی از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن یطور همزمان برای درمان اسکارهای عمقی تر استفاده می شود.

حتما بخوانید  جای جوش صورت
درمان جای جوش قبل و بعد
درمان جای جوش

فواید سابسیژن جوشگاه چیست؟

عمل سابسیژن یک عمل سرپایی و بدون خطر می باشد و با بی حسی موضعی انجام می شود و با ترکیب سایر روش ها مثل میکرونیدلینگ نتایج چشمگیری دارد. حدود ۹۰ درصد بیماران بعد از عمل بهبودی داشته اند و عوارض جانبی موقت و گذرا می باشند.

فیلم سابسیژن ( دیدن این فیلم برای کودکان و افراد حساس توصیه نمی شود)

 

سابسیژن بهتر است یا لیزر؟

لیزر فراکشنال در قسمت سطحی لایه اپیدرم  نفوذ می کند و حداکثر عمق نفوذ آن ۶۲٫۵ میکرومتر است و صرفا برای جای جوش سطحی موثر است و این در حالی استکه در اسکارهای فرو رفته و عمیق سابسیژن موثر تر است.بطور کلی کاربرد لیزر در درمان جای جوش محدود به ضایعات اپیدرمی است و سابسیژن در لایه های عمقی پوست تاثیر خود را اعمال می کند و در واقع بعنوان روش مکمل برای لیزر و یا میکرونیدلینگ محسوب می شود.

عوارض سابسیژن جوشگاه چیست؟

از عوارض این روش درد و تورم در موضع است که با استفاده از کمپرس سرد و مسکن کنترل می شود.عارضه دیگر کبودی در محل  است که عدم مصرف آسپرین، ایندومتاسین ، وارفارین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون یک هفته قبل از درمان از بروز این عارضه جلوگیری می کند. در مجموع سابسیژن روش مطمئن و کم عارضه ای است و استفاده از کانولا به کمتر شدن عوارض جانبی از قبیل کبودی و تورم کمک کرده و زمان بهبودی کوتاه تر می شود.

مراقبت های بعد از عمل سابسیژن جوشگاه چیست؟

تعداد جلسات درمان با این روش ۲ یا ۳ جلسه به فاصله۴تا ۶ هفته می باشد. بعد از عمل ناحیه سوراخ شده بخیه نمی شود چرا که پوست برش داده نشده و فقط یک سوراخ کوچک ایجاد شده است و محل سوراخ بطور طبیعی ترمیم می شود یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت تجویز می شود. ورزش های سنگین و استحمام با آب داغ تا ۴۸ ساعت مجاز نمی باشد

حتما بخوانید  جای جوش صورت

میکرونیدلینگ یا سابسیژن؟

میکرونیدلینگ برای ضایعات سطحی پوست موثر است و تاثیر آن تا لایه درم می باشد و برای جای جوش سطحی و یا منافذ باز و جوانسازی پوست بهترین روش می باشد در حالیکه سابسیژن برای تحریک کلاژن سازی در زیر پوست موثر است و اسکارهای آتروفیک و فرو رفته با این روش درمان می شود. در بسیاری از موارد بدلیل وجود ضایعات سطحی و عمقی بطور همزمان از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن استفاده می شود تا کلاژن سازی و ترمیم پوست هم در زیر و هم در روی پوست انجام شود.

 

 

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

آدرس اینستاگرام

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 617 میانگین: 2.4]
دسته‌ها: سابسیژن

مقالات مرتبط

175 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام آقای دکتر
  من چندجای جوش با انداره های مختلف روی گونه هام دارم و ۲ جلسه لیزر فراکشنال انجام دادم و تاثیر خوبی داشته ولی هنوز آثار جای جوش ها مخصوصا گونه سمت چپم مونده چون خیلی عمیقه. آیا سابسیژن کمک می کنه؟ متشکرم

  پاسخ
  • درود بر شما
   جای جوش های آتروفیک و مقاوم به درمان با روش سابسیژن درمان می شوند. البته تاثیر سابسیژن بر روی انواع اسکارهای آکنه متفاوت است و بیشتر ین پاسخ به درمان در جای جوش های غلتان(rolling) دیده می شود که حاشیه این نوع اسکارها شبیه یک غلتک چرخان است و فرو رفتگی جای جوش با یک انحنای ملایم به شکل نیم دایره به اپیدرم متصل می شود . اسکارهایی که شبیه یخ شکن Icepick هستند و به شکل یک مثلث در اپیدرم فرو رفته اند و اسکارهایی که مستطیلی شکل هستند و اصطلاحا به آنها جای جوش واگنی boxcar گفته می شود پاسخ به درمان ضعیف تری دارند و با درمان های مکمی مثل میکرونیدلینگ و یا لیزر درمان می شوند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من سه چهار تا جای جوش دارم که یکم عمیقا
  میخوام ببینم با استفاده از عمل سابسیژن قیمت آن چقدر میشود ؟؟؟

  پاسخ
  • سلام و تشکر بخاطر مشاوره شما
   جای جوش آتروفیک بخوبی به روش سابسیژن جواب می دهد ولی در موارد عمیق از ترکیب سابسیژن و میکرونیدلینگ استفاده می شود که در این روش هم جای جوش های سطحی و هم اسکارهای عمیق درمان می شوند و با تزریق فاکتور رشد و کوکتل مزوتراپی در ناحیه جوشگاه تاثیر درمان مضاعف می شود. قیمت پایه سابسیژن بر اساس تعداد جوشگاهها و جلسات درمانی در جلسه مشاوره تعیین می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
  • آقای دکتر سلام قرمزی بعد از سابسیژن و میکرومیدلینگ و لیزر تا چقدر روی صورت هست؟

   پاسخ
   • درود بر مجید
    بعد از سابسیژن تورم وجود دارد که ظرف چند روز از بین می رود و قرمزی پوست با این درمان ایجاد نمی شود ولی از آنجا که برای اکثر افراد درمان ترکیبی سابسیژن با لیزر و یا میکرونیدلینگ انجام می شود پوست تا مدتی قرمز است که در مورد میکرونیدلینگ حداکثر یک هفته است و در مورد لیزر ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد.
    موفق باشید

    پاسخ
 • سلام آقای دکتر، شما با چه نوع سوزن سابسیژن انجام می دید و آیا برای جای جوش در ناحیه چانه هم سابسیژن می شه انجام داد؟ متشکرم

  پاسخ
  • درود بر آقا محمد
   طور کلی در سابسیژن دو نوع ابزار استفاده می شود: سوزن نوکور که شبیه یک تیغ برنده است و برای اسکارهای کوچک و سطحی مناسب است. ابزار دوم کانولاست که بدلیل اینکه نوک تیز نیست مطمئن تر است و در عمق پوست وارد شده و در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نرسانده و از کنار آن ها عبور می کند و در نتیجه در سطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن داشته و کبودی ایجاد نخواهد کرد. مدت زمان درمان با کانولا بطور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این بدلیل غیر نوک تیز بودن آن است و احتیاج به نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد. بطور همزمان می توان فاکتور رشد، پی آر پی و یا چربی برای تاثیر بیشتر در جای جوش آتروفیک تزریق کرد. در روش کانولا علاوه بر آزاد کردن بافت فیبروز ، کلاژن سازی بیشتری انجام شده و در نهایت نتیجه درمان موثرتر از روش تیغ نوکور خواهد بود. برای ناحیه چانه هم سابسیژن قابل انجام است.
   موفق باشید
   سابسیژن با کانولا

   پاسخ
 • سلام دکتر
  من صورتم دارای جوشگاه های عمیقی است ۶بارلیزر فرکشنال که تاثیری برایم نداشت و۷مرتبه میکرونیدیلنگ به همراه سابسیژن کردم که شایدحدود۴۰%نتیجه داده میشه من وراهنمایی کنید که چه روشی وانجام بدم که صورتم خوب شه
  باتشکر

  پاسخ
  • درود بر خانم الهام
   با توجه به تاثیر مثبت میکرونیدلینگ و سابسیژن برای جوشگاههای صورت شما بهتر است همین روش را ادامه دهید چرا که درمان ترکیبی با این دو روش بطور عمقی است و بسیار موثر است با این وجود در مواردی که جای جوش خیلی عمیق باشد در آخرین جلسه ، از تزریق فیلر در موضع استفاده می کنیم
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام دکتر
    من پوستم سبزه است و خیلی حساس
    پارسال ۶ماه آکوتان مصرف کردم و جوش های صورتم تا حد زیادی متوقف شده ولی هنوز هم وقتی استرس شدید داشته باشم صورتم جوش میزنه و متاسفانه جای این جوش ها لکه میشه
    برای درمان جوشگاه های صورتم پیشنهاد دکتر سابسیژن و لیزر co2 هست
    میخواستم بدونم درد سابسیژن قابل تحمل هست؟آخه من از دردش خیلی میترسم
    و اینکه خوده سابسیژن اسکاری بجا نمیذاره رو پوست؟

    پاسخ
    • درود بر نوشین خانم
     در پوست های تیپ ۳ و ۴ که پیگمان بیشتری در پوست وجود دارد ریسک سوخته شدن و هایپوپیگمنتاسیون (سفید شدن رنگ پوست) بعد از لیزر co2 بیشتر است. در سابسیژن سوراخ های ریزی بر روی پوست برای ورود کانولا ایجاد می کنیم که بعد از چند روز بطور کامل بسته شده و هیچ آثاری از خود بر جا نمی گذارد برای کنترل درد از بلوک عصبی شبیه بی حسی دندانپزشکی استفاده می کنیم که موضع کاملا بی حس می شود، علاوه بر این احساس درد یک ادراک ذهنی است و از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و حتی در یک شخص در زمان های مختلف آستانه تحمل به درد متغیر است که این مربوط به تغییرات هورمونی و شرایط جسمی و روانی فرد می باشد. لذا در این موارد مصرف داروهای آرام بخش مثل کلردیازپوکساید وتلقین مثبت به بالا رفتن آستانه تحمل به درد کمک زیادی کرده و درمان را هم برای شما و هم برای پزشک درمان گر راحت ترمی کند.
     موفق باشید

     پاسخ
     • سلام خسته نباشید
      من۶جلسه لیزر فرکشنال با ۲ جلسه سابسیژن انجام دادم جای جوشهای صورتم بهتر شدن میشه بگین آیا میتونم برای بهتر شدن صورتم درمانمو با این روشها ادامه بدم و با چه فاصله زمانی لیزر کنم که به پوست صدمه نزنه
      ممنونم از شما

     • درود بر وحید
      بطور متوسط فاصله بین جلسات سابسیژن و لیزر ۴ تا ۶ هفته می باشد که این مدت برای فرصت دادن به پوست جهت تکمیل فرایند کلاژن سازی می باشد.
      موفق باشید

 • سلام خسته نباشید…من اسکارهای کمعمق و تعدادکمی روی گونه هام داشتم هفته پیش هم سابسیزن و لیزر co2فرکشنال انجام دادم…اما هنوز کمی گونه هام ورم کده و پف داره میخاستم بدونم این حالت تاکی ادامه پیدامیکنه؟و اینکه تاثیرشو کی میتونم متوجه بشم چون الان حس میکنم هنوز اسکارهام هستن بااینکه خلی کم عمق بود..ممنون میشم پاسخ بدین یک ماه پ نیم دیگه عروسیمه و خیلی استرس دارم:(

  پاسخ
  • درود بر زهرا خانم
   بعد از سابسیژن یک لخته خون در زیر پوست ایجاد می شود که بتدریج جذب می شود معمولا این تورم ظرف چند روز برطرف می شود و تاثیر درمان از دو هفته بعد نمایان می شود. با این وجود برای پیشگیری از عفونت معمولا یک آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می شود. بهتر است این موضوع را با پزشک درمانگر خودتان در میان بگذارید و به مشاوره اینترنتی کفایت نکنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام دکتر من هردو گونه ام تقریبا سراسرش پر از گودی جای جوشه میخواستم بپرسم هزینه درمان به روش سابسیژن و میکرونیدلینگ تقریبا چه مقدار میشه؟خواهش میکنم تقریبی هم که شده جواب بدین آخه خیلی ضروریه

  پاسخ
  • درود بر گلی خانم
   سابسیژن و میکرونیدلینگ دو روش درمان متفاوت هستند که بطور هم افزا موجب پر شدن جای جوش های عمقی می شوند.اگر هر دو روش درمان را بخواهید انجام دهید بر اساس وسعت موضع درمان و عمق اسکارها قیمت متفاوتی خواهد داشت.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من دو هفته قبل سابسیژن و لیزر co2 فرکشنال انجام دادم
  الان هنوز صورتم قرمزه و ورم داره
  میخواستم بدونم چقدر طول میکشه تا این قرمزی و ورم از بین بره؟ و اینکه نتیجه کار کی معلوم میشه؟

  پاسخ
  • درود بر مریم خانم
   بطور معمول سابسیژن قرمزی در پوست ایجاد نمی کند و قرمز شدن صورت شما بدلیل لیزر است که بعد از ۱۰ روز تا دو هفته بتدریج از بین می رود و آثار ترمیمی آن از هفته سوم آغاز می شود و بتدریج تکمیل می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با عرض سلام خدمت شما بزرگوار
  من ۱ جلسه لیزر co2 فرکشنال انجام دادم الان ۴هفته میگذره ولی هنوز پوستم قرمزه و اینکه اوایل بنظر میرسید که جای جوش ها خیلی خوب شده اما کم کم فرورفتگی ها مشخص تر میشه
  میخواستم بدونم لیزر فرکشنال حداکثر چند جلسه است؟و اینکه ممکنه من با ۳جلسه لیزر فرکشنال و یک جلسه سابسیژن نتیجه ای نگیرم؟

  پاسخ
  • درود بر لیلا خانم
   معمولا قرمزی پوست بعد از لیزر فرکشنال دو هفته بعد بر طرف می شود مگر آنکه پوست خیلی حساس باشد و یا اینکه محرک های محیطی از قبیل اشعه ماوراء بنفش موجب تحریک پوست شما شده باشد. از کرم ترمیم کننده استفاده کنید و برای ادامه درمان روش میکرونیدلینگ همراه با سابسیژن انجام دهید چراکه عمق نفوذ و تاثیر بیشتری داشته و مدت قرمزی پوست چند روز بیشتر نیست.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید
  میخواستم بپرسم امکانش هست که بعد از یک جلسه سابسیژن و لیزر فرکشنال جای جوش ها بدتر بشه؟آخه من حس میونم جای جوش ها مشخص تر شده قبل از سابسیژن و لیزر اینطوری نبود

  پاسخ
  • درود بر مهر انا عزیز
   معمولا در روش های ترکیبی تاثیر درمان از دو هفته بعد شروع می شود و به چند جلسه درمان بر حسب عمق ضایعه احتیاج است. در مورد اینکه پوست شما بعد از درمان بدتر شده با پزشک خودتان در میان بگذارید. لیزر فرکشنال بهترین درمان جای جوش نیست و عوارض زیادی از قبیل سوختگی و ایجاد لک دارد و ترکیب سابسیژن و میکرونیدلینگ موثرتر و کم عارضه تر است
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام اقای دکتر من مادرم خط اخم رو سابسیژن انجام داده حالا بعدازگذشت چند روز در موضع گلوله ایجاد شده سه بار رفتیم هر دفعه تخلیه کردیم اما دوباره بوجود اومد ،دکتر گفت بیاید امپول کوروتن بزنم ب نظرتون چکار کنیم؟

    پاسخ
    • درود بر ملیا
     سابسیژن در خط اخم و متعاقب آن تزریق بوتاکس روش مفیدی برای از بین بردن خطوط افقی پیشانی می باشد با این وجود هر نوع تزریق موارد حجم دهنده در این موضع می بایست با احتیاط انجام شود و اسید هیالورونیک با غلظت پایین و مقدار کم حین سابسیژن قابل تزریق می باشد و چنانچه از غلظت بالا و حجم زیاد استفاده شود ممکن است گرانولوما، واکنش التهابی و گلوله شدن ایجاد شود که درمان آن ماساژ موضعی و تزریق کورتیکواستروئید می باشد. ولی چنانچه گلوله شدن بدلیل حجم بالای اسید هیالورونیک در یک موضع کوچک باشد تزریق هیالاز ارجح می باشد. در مورد تزریق خط اخم ریسک ورود مواد تزریق شده بدرون عروق گلابلا وجود دارد و ممکن است موجب نکروز پوستی شود که استفاده از کانولا برای تزریق این ناحیه توصیه می شود. بنابراین بهتر است بر حسب تشخیص پزشک درمانگر درمان متفاوت خواهد بود.
     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام وخسته نباشید من صورتم پراز چین وچروک عمیق هست وجای جوش های عمیق به هر متخصصی رفتم گفتنداول باید لیزر کنیم چون لیزر فراکشنال دوستان رفتن نتیجه ای نگرفتن خیلی میخواستم بدونم نظرتون در مورد سابسیژن اول انجام بدم بعد میکرونیدیلینگ چند درصد جواب میدهد ممنون از شما

  پاسخ
  • درود بر شهریار
   درمان چین و چروک عمیق و جای جوش با ترکیب میکرونیدلینگ و سابسیژن بسیار موثر است و بعد از سه جلسه درمان حدود ۷۰ درصد بهبودی خواهد داشت. معمولا در یک جلسه میکرونیدلینگ و سابسیژن انجام شده و فاکتور رشد و ویتامین های محرک کلاژن سازی به زیر پوست تزریق می شود.البته ممکن است در پایان دوره درمانی برای چین و چروک های عمیق فیلر تزریق شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید.
  من روی صورتم در زمان ۶ سالگی تبخال زدم و با روش ناصحیح درمان و خارش ان در زمان کودکی و کم تجربگی اثار عمیق تبخال رو صورتم بجا مونده و مثل جای سوختگی شده . این خیلی اذیتم میکنه میخواستم ببینم شما چه روش درمانی پیشنهاد میدین و اینکه میکرونیدلینگ چقدر میتونه تاثیر داشته باشه و ایا درد داره؟ نمیخوام بدتر بشه. خواهش میکنم جوابمو بدین خیلی ضروریه.

  پاسخ
  • درود بر دنیا خانم
   تب خال بطور معمول اسکار بجا نمی گذارد مگر آنکه بطور ثانویه عفونی شده و یا به شیوه نادرست دستکاری شود. ممکن است رنگ اسکار صورت شما هایپوپیگمانته باشد یعنی از رنگ پوست اطرافش کم رنگ تر باشد و یا اینکه آتروفیک باشد و بصورت گودال های فرو رفته در ناحیه اسکار باشد. بر حسب نوع اسکار روش درمان متفاوت است و ممکن است از یکی از روش های سابسیژن، میکرونیدلینگ و یا مزونیدلینگ و یا ترکیبی از روش های فوق ، برای درمان استفاده شود که معمولا در چند جلسه انجام می شود و این موضوع در معاینه مشخص می شود. تاثیر درمان بر حسب نوع ضایعه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود که بستگی به سن شما، شرایط فیزیولوژیک بدن ، ژنتیک و مراقبت های بعد از درمان پاسخ دهی به درمان متفاوت خواهد بود. برای از بین بردن درد در روش های فوق ممکن است از کرم بی حسی یا بی حسی موضعی و یا بلوک عصبی شبیه دندانپزشکی استفاده شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای مسافریان
  من ۱۹ سالمه و الان قرص هگزال و انتی بیوتیک آزیترومایسین رو استفاده میکنم برای جوش هام و از بین رفتن کامل.الان لایه برداری میکنم.دکتر گفته اگه بخوای برای‌جای جوش لیزر و سابسیژن میکنم..فرورفتگی هاش اصلا زیاد نیس
  میخواستم ببینم روش درمانی و نظر شما چیه
  ممنون از همکاریتون با کاربرای سایت
  شبتون بخیر

  پاسخ
  • درود بر Sara_m
   قرص ایزوترت هگزال نام تجاری داروی ایزوترتینوئین است و حداقل تا ۶ ماه بعد از قطع آن نباید کارهای تهاجمی پوستی از قبیل لیزر و یا سابسیژن انجام داد چراکه ممکن است اسکار هایپرتروفیک در موضع ایجاد شود و ظاهر پوست شما را از اول بدتر نماید. بنابراین بعد از قطع ایزوترتینوئین می توانید درمان را ادامه دهید البته اگر عجله دارید می توان تزریق ژل در جای جوش های عمیق انجام داد تا بعد از پایان دوره انتظار درمان اساسی شروع کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام و تشکر از شما بابت مطلب مفیدتون.آقای دکتر من الان ۲۴ سالمه و از سنین نوجوانی جوش های سر سیاه و آکنه هایی داشتیم که تخلیه اشون میکردم?و متاسفانه الان روی گونه هام پر از اسکارهای ریز و متوسط هست که علاوه بر اون ها جای جوش های بزرگتری هم به شکل فرورفتگی عمیق دارم.امسال سه جلسه لیزر انجام دادم که شاید فقط حدود ۵ درصد تاثیر داشت .الان آکنه ندارم و فقط همچنان جوشهای سرسیاه دارم که به روند ایجاد اسکار ادامه میده.این جوشهای سر سیاه بعد از چندماه از آخرین لیزر باز برگشتند.الان هم واقعا نمیدونم چکار کنم.ادامه به لیزر با لیزرهای عمقی هر ۶ ماه یکبار بدم یا ساب سیژن کنم؟پوستم هم گندمی هست ولی بعد از انجام لیزر یه مقدار روی گونه هام تیره شده …تو رو خدا بهم یه راهی بگین که کمکم کنه?استفاده از سرم های بنیادی مثل lumiensce یا لیزر یا ساب سیژن؟اخه خرداد ماه مراسم ازدواجمه. بازم ازتون ممنونم

  پاسخ
  • درود بر محبی عزیز
   اولا تبریک و آرزوی خوشبختی برای شما و همسرتان
   پوست شما احتیاج به کلاژن سازی از زیر و همین طور روی پوست دارد. برای تحریک کلاژن سازی و درمان اسکارهای عمقی سابسیژن مناسب ترین گزینه است و برای جای جوش های سطحی میکرونیدلینگ توصیه می شود که در یک جلسه قابل انجام است و ممکن است چند جلسه تکرار درمان احتیاج باشد با این وجود چنانچه می خواهید سریعا پوست صورت شما صاف شود بهتر است بعد از سابسیژن فیلر به جاهای جوش عمقی تزریق شود.
   موفق باشید

   پاسخ
   • زنده باشید ممنونم.شما و خانواده ی محترم هم پایدار و سالم باشید.
    خیلی بابت پاسختون ممنونم

    پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من ۲۸ سالمه و جای جوش خیلی عمیقی روی گونه هام دارم دکترم بهم گفت باید سابسیژن کنم و ژل هم در جای جوش تزریق کنم که البته تا یکسال ماندگاری داره. آیا روش دیگه ای بجز تزریق ژل وجود نداره تا جای جوش های من پر بشن و موقت نباشن و اینکه تزریق ژل موجب تداخل در ترمیم و کلاژن سازی پوست نمی شه؟متشکرم

  پاسخ
  • درود بر مریم خانم
   سابسیژن یکی از روش های موثر برای درمان جای جوش عمیق است ، که در آخرین جلسه درمانی حین سابسیژن فیلر( ژل یا چربی) در موضع تزریق می شود که هیچگونه تداخلی با فرایند کلاژن سازی ندارد و در صورت جذب فیلر بعد از گذشت یکسال مجددا سابسیژن همراه با تزریق فیلر تکرار می شود. البته روش دیگر تزریق فاکتور رشد و کوکتل مزوتراپی همزمان با سابسیژن است و این کوکتل بطور طبیعی کلاژن سازی را در پوست تحریک کرده و جای جوش را پر می کند. فاصله بین جلسات یک ماه است که در هر جلسه میکرونیدلینگ هم برای درمان جای جوش های سطحی انجام می شود تا تاثیر درمان مضاعف شود. به هر حال نوع درمان و تعداد جلسات برای هر فرد متفاوت است و در معاینه روش درمانی مشخص می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ببخشید که من یکم طولانی مینویسم … ممنون میشم راهنمایم کنید , من چند سال پیش برای درمان جوش صورت قرص آکوتان خوردم ولی متاسفانه حین مصرف دارو پوست دستم یکم پوست , پوست شد وقتی به پزشکم مراجعه کردم گفتن طبیعی هست و بعد از قطع دارو از بین میرود ولی بعد از قطع دارو که یک دوره شش ماهه بود متاسفانه برطرف نشد اول گفتن اگزما داشتی و حالا یعد از چند سال گفتن پزیوراسیس هست و درمان نداره در صورتی که من قبل از مصرف قرص هیچ مشکل پوستی نداشتم حالا سوالم اینه که من با وجود داشتن این مشکل میتونم برای جای جوش هام و (چند جای ابله مرغان که بعد از خوردن قرص تو سن بالا گرفتم ) از سابسیژن یا میکرونیدلینگ استفاده کنم و خطری برام نداشته باشه چون پوست دستم همچنان درگیر بیماری هست و یک پزشک گفت من توصیه نمیکنم و احتمال درگیر شدن بقیه بدنت هم داره …میشه من را راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درود بر azadeh خانم
   داروی آکوتان دارای تاثیرات گسترده ای بر روی بدن است و حداقل تا شش ماه بعد از قطع آن نباید کارهای تهاجمی از قبیل میکرونیدلینگ ، لیزر و سابسیژن بر روی پوست انجام داد و بعد از این زمان این دارو بطور کامل از بدن دفع شده و امکان درمان های فوق امکانپذیر است. چنانچه پزشک شما تشخیص اگزما داده است منعی برای انجام درمان های فوق وجود ندارد ولی در صورتیکه بیماری پسوریازیس تایید شده باشد نمی توانید درمان های فوق را انجام دهید چرا که در این بیماری هر قسمت از بدن که آسیب ببیند ممکن است ضایعات این بیماری خود را نشان دهد و در روش میکرونیدلینگ ، لیزر و سابسیژن سوراخ های ریز بر روی پوست ایجاد می شود که ممکن است تبدیل به ضایعات پسوریازیس شوند. البته می توان یک ناحیه کوچک از پوست را مثلا در ناحیه اطراف گوش تست کرد و اگر ضایعات پسوریازیس در موضع ایجاد نشد در بقیه صورت هم انجام داد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اقای دکتر من ۲۶ سالمه و گونه هام فرورفتگی جای جوش داره و منافذ باز با سابسیژن و میکرونیدلینگ بهتر نتیجه میگیرم یا با سابسیژن و لیزر یا سابسیژن و ساکشن من میخوام بهترین نتیجه رو بگیرم و اینکه دائمی باشه میشه راهنمایی کنین ؟و اینکه این نوع روشای درمان موقتیه یا دائمی؟و اگه موقتی بعد چند وقت؟

  پاسخ
  • درود بر asal خانم
   روش های ترکیبی برای جای جوش عمیق موثرتر است چرا که هم سطح و هم عمق پوست درمان می شود و در صورت تکمیل جلسات درمانی نتایج دائمی خواهد داشت. اگر صورت شما دارای منافذ باز همراه با اسکار آتروفیک باشد ترکیب سابسیژن و میکرونیدلینگ برای شما مناسب تر است که برای بهتر شدن نتیجه درمانی حین سابسیژن فاکتور رشد به زیر پوست تزریق می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام دکترجان برای جای سالک چه باید کردراهنمایی بفرمایید لطفا ایا سابسیژن جواب میدهد

  پاسخ
  • درود بر عاطفه خانم
   اسکار سالک معمولا هایپوپیگمانته است بعبارت دیگر کمی روشن تر از پوست اطراف است و ممکن است آتروفیک هم باشد که در این صورت با روش سابسیژن درمان می شود.تعداد جلسات درمان و جزئیات بیشتر در جلسه مشاوره تعیین می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید آقای دکتر…من ۲۳ سالمه و صورتم جای جوش داره قبلا پیش ی دکتر رفتم دو جلسه میکرونیدلینگ و پانچ انجام داد ولی نتیجه نگرفتم…پیش ی متخصص پوست دیگه رفتم که گفت باید سابسیژن و میکرونیدلینگ بکنی…بنظر شما بهترین راهکار همینه؟؟…واقعا از انقد هزینه خسته شدم…بعد میکرونیدلیگ در همون جلسه سابسیژن صورت میگیره یا جلسات بعد؟…و به فاصله چند روز؟

  پاسخ
  • درود بر معین آقا
   روش پانج یک روش قدیمی و منسوخ شده است که اسکار جوش صورت برداشته شده و اسکار محل پانچ جایگزین آن می شود. بهترین و موثرترین درمان جای جوش عمقی ترکیب سابسیژن و میکرونیدلینگ است که بطور همزمان در یک جلسه انجام می شود و فاصله بین جلسات یک ماه است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • ممنون از پاسخ گویی سریعتون

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من ۳۳ سالمه و از حدود ۱۵ سالگی تا ۲۰ سالگی صورتم جوش میزد و دودوره قرص راکوتان مصرف کردم از حدود ۲۴ سالگی لک های بجا مانده از جوشها فرو رفته شد و تا کنون ۱۱ بار لیزر فراکشنال انجام داده ام اما کلاً ۲۰ درصد بهبود داشته به تازگی با ساب سیژن آشنا شدم آیا بعد از یکبار نتیجه خوبی حاصل می شود اسکارهای من بر روی گونه هایم است قیمت ساب سیژن چقدر است؟

  پاسخ
  • درود بر شیما خانم
   لیزر فراکشنال برای درمان جای جوش های سطحی مناسب است و بر روی اسکارهای عمقی موثر نیست و بسته به عمق جای جوش بین دو تا سه جلسه درمان احتیاج است که نوع درمان و جزئیات آن در مشاوره حضوری معین می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر، من ۲۲ سالمه از دوران بچگی صورتم جوش میزد با قرص روکوتان مشکلم حل شد ولی روی گونه هام فرو رفتگی زیادی مونده.. من از عمل سابسیژن میترسم میخواستم بپرسم ممکنه صورتم کبود شه یا جای عمل بمونه؟ و اینکه ممکنه بعد عمل سابسیژن جای جوشام بدتر بشه یا این عمل واقعا جواب میده؟ ممنون میشم پاسخ بدید…

  پاسخ
  • درود بر نگار خانم
   روش های سابسیژن و وسایل مورد استفاده در این روش متفاوت هستند ،چنانچه از سوزن نوکور استفاده شود احتمال کبود شدن وجود دارد ولی اگر از کانولای مخصوص استفاده شود بدلیل غیر نوک تیز بودن ، کبودی در موضع باقی نمانده و نتیجه درمان موثرتر خواهد بود و جای نگرانی نخواهد داشت. بدلیل مطمئن بودن و کم عارضه بودن سابسیژن با کانولا برای اکثر بیماران از این روش استفاده می شود ، چرا که قابلیت مانور زیادی در زیر پوست دارد و بعلاوه کبودی و خطرات سوزن نوکور را ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ! بعد از سابسیژن ,ساکشن انجام بدیم ایا نتیجه بهتری میگیریم؟

  پاسخ
  • درود بر مهیار
   در سابسیژن رشته های فیبروز که در زیر اسکار قرار دارند و پوست را به سمت پایین می کشند آزاد می شود و یک فضا در زیر اسکار ایجاد می شود که بعد از گذشت چند روز ممکن است بعضی از اسکارها مجددا ظاهر شوند که البته عمق این اسکارها هیچ گاه به میزان قبل از درمان نمی باشد و با تکرار درمان بتدریج این اسکارهای مقاوم هم هموارتر خواهند شد البته به منظور تاثیر بیشتر درمان روش های مختلفی از قبیل تزریق ژل، چربی و یا کوکتل مزوتراپی در ناحیه اسکار های فرورفته انجام می شود. مکش از روی پوست از روز سوم بعد از سابسیژن با استفاده از ساکشن یکی از روش های طولانی کردن تاثیر سابسیژن است که یک روز در میان بمدت دو هفته توصیه می شود.
   موفق باشید
   سابسیژن

   پاسخ
   • سلام اقای دکتر،همونطور که خودتون فرمودید بعد از سه روز که سابسیژن انجام گرفت باید از مکش استفاده کنیم تا پوست مجددا چسبندگی ایجاد نکند ولی من دو روزه سابسیژن کردم ولی دکترم حرفی از مکش کردن و این حرفا نزدن ایا همینطوری مشکلی ندارد؟!لطفا راهنماییم کنید!

    پاسخ
    • درود بر کاوه عزیز
     انجام مکش بر روی پوست بعد از روز سوم سابسیژن به تاثیر درمان بعد از سابسیژن کمک زیادی می کند با این وجود بر حسب نوع درمان ممکن است احتیاج به این کار نباشد که پزشک درمانگر این موضوع را تشخیص می دهد. بهتر است با پزشک خودتان در ارتباط باشید.
     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام من روی گونه هام جای جوش عمقی دارم که چند سال قبل پیش یه دکتر پانچ و لیزر کردم ولی تاثیر چندانی نداشت و جای پانج در بعضی قسمت ها مونده و بدتر از قبل شده الان می خوام درمان رو دوباره شروع کنم واقعا سابسیژن تا چه حد موتره و چند جلسه احتیاج داره؟متشکرم

  پاسخ
  • درود بر آقا مرتضی
   روش درمان پانج برای جای جوش عمیق در گذشته طرفداران زیادی داشت که در این روش اسکارهای عمیق که گوه ای شکل iced-pick هستند بطور کامل برداشته شده و به حال خود رها شده تا ترمیم شود و یا اینکه با چند بخیه بسته می شد که نتیجه این روش تعویض یک اسکار جای جوش با اسکار ناشی از پانچ بود. روش های موثر و مدرن امروزی مثل سابسیژن و میکرونیدلینگ جایگزین متدهای قدیمی شده اند که برای جای جوش شما مناسب است و تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. معمولا چند جلسه درمان به فاصله یک ماه انجام می شود که بر حسب نوع اسکار و عمق جای جوش تعداد جلسات متفاوت است و در مشاوره حضوری تعیین می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین اقای دکتر
  من ۲۳سالمه و چند سال پیش از فرص اکوتان استفاده میکردم و حدود یک سال ازش استفاده کردم و طبق نظر پزشک کم کم اون رو کم کردم و دیگه مصرف نکردم ولی بازم جوش میزدم که بعد یه سال دوباره رفتم دکتر و دوتا قرص دیگه برام نوشتن الان جوشام کمتر شده و من روی گونه ها جای جوش (اسکار )متوسطه دارم و امروز اولین جلسه لیزر و ساب داشتم و هنور از قسمت پایین صورتم از چند جا خون آبه میاد،این کی قطع میشه و اینکه هر جلسه که میرم لیزر بازم سابسیژن میشه یا سابسیژن فقط یه باره
  ممنون از پاسخگوییتون

  پاسخ
  • درود بر نیلوفر
   در چند ساعت اول بعد از سابسیژن امکان خروج قطرات خون از موضع وجود دارد و این غیر طبیعی نیست که با استراحت و کمپرس سرد و پرهیز از مصرف آسپرین و مسکن های این خانواده متوقف می شود و جای نگرانی ندارد. از نوشیدن مایعات داغ و یا استحمام با آب داغ خودداری کنید و در مقابل نور مستقیم آفتاب حداقل برای یک هفته نروید.سابسیژن معمولا یک جلسه ای نیست و احتیاج به تکرار دارد. درباره روش درمان و جزئیات آن برحسب مورد تفاوت هایی وجود دارد که بهتر است این موضوع را با پزشک درمانگر خودتان مطرح نمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • فریده فروید ( وارث زاده )
  جولای 5, 2017 11:24 ب.ظ

  سلام و درود
  اقای دکتر من خانم ۷۰ ساله هستم خواستم ببینم با میکرو نیدلینگ و مزوتراپی صورت وگردن چروک های ریز برطرف میشه همچنین برای پشت دست هم میشه؟ درضمن مزوتراپی با سوزن دستی بهتره یا با دستگاهی که گان می‌نامند و به شکل تفنگ است؟
  ممنونم از اینکه برای پاسخ وقت می گذارید.

  پاسخ
  • درود بر فریده خانم
   در در هفتم و هشتم زندگی، جوانسازی با روش های میکرونیدلینگ ، مزوتراپی و هایفوتراپی انجام می شود ، چرا که علارغم کاهش فعالیت سلول های بنیادی در این سنین که ممکن است موجب تاخیر در پاسخ به درمان شود ؛ جوانسازی و از بین بردن چروک های صورت،گردن و پشت دست با روش های فوق امکان پذیر است.روش های تزریق مواد مزوتراپی بر اساس تجربه پزشک ممکن است دستی و یا مکانیزه باشد ، که ترجیح شخصی بنده روش مکانیزه و استفاده از دستگاه مخصوص است چرا که عمق نفوذ و میزان تزریق مواد مزوتراپی قابلیت کنترل بیشتری داشته و نتیجه درمان رضایت بخش تر است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام خدمت شما و عرض خسته نباشید.
  آقای دکتر شما میکرونیدلینگ رو با چه وسیله ای انجام میدهید؟؟؟
  درماپن یا درمارول؟؟
  و اینکه یکی از پزشکان به بنده گفت با سوزن انسولین برات ساب سیژن میکنم آیا این روش درست است؟؟؟

  پاسخ
  • درود برنجمه خانم
   در مواردی که سابسیژن برای جای جوش مورد نیاز است، بطور همزمان میکرونیدلینگ هم انجام می شود. درمان با روش سابسیژن روش های مختلفی دارد که ترجیح بنده استفاده از کانول غیر نوک تیز است چرا که علاوه بر تاثیر بیشتر قابلیت تزریق همزمان فاکتور رشد را دارد و بدلیل اینکه غیر نوک تیز است آسیب عروقی نداشته و کبودی بعد از درمان نخواهد داشت. سرنگ انسولین قابلیت آزاد کردن رشته های فیبروز زیر پوستی را نداشته و برای سابسیژن غیر موثر است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر
  میخواستم بپرسم ایا انجام ازمایش دمودکس صورت با توجه به هزینه درمان بالای ان و با توجه به این مه صورتم جوش نمیزند و فقط جای جوش دارد برای روند درمان ضروری است؟
  و اینکه دکتر برای جای آبله مرغان روی صورتم از روش پلکسر و TCA 80 درصد استفاده کردن که البته به گفته ایشان تقریبا ۷ جلسه برای بهبودی لازم است. و برای جای جوش سطحی روی پوستم پیشنهاد دادن که از روش Tixl استفاده کنم.به نظر شما این روش ها مفید خواهد بود؟

  پاسخ
  • درود بر ویدا خانم
   آزمایش دمودکس برای تشخیص مایت که یک نوع انگل پوستی است انجام می شود و ارتباطی با اسکار آبله مرغان ندارد. در مورد اینکه آیا روش پلکسر می تواند اسکار آبله مرغان را درمان کند، البته بی تاثیر نیست چرا که شبیه لیزر فراکشنال موجب سوزاندن نقطه ای پوست شده و نهایتا ترمیم و جمع شدن در سطح پوست اتفاق می افتد که البته فقط ضایعات سطحی درمان می شوند و چنانچه اسکار شما عمیق و آتروفیک باشد ، تاثیر قابل توجهی نخواهد داشت و روش سابسیژن ارجح است. تکنولوژی پلاسما یک روش درمانی جدید است و برای درمان بلفاروپلاستی خفیف کاربرد دارد و بدلیل جدید بودن این روش مطالعه دراز مدت در مورد عوارض جانبی و ماندگاری آن انجام نشده و بعضی از پزشکان آن را هدر دادن وقت و پول می دانند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ روزه سابسیژن کردم چن روز بعد از سابسژن پوست خوب میشه؟ ممنون میشم اگر کسی میدونه توضیح بده.

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر. خسته نباشید. برای درمان منافذ باز پوست چه روشی رو تجویز میکنید. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • درود بر ستایش خانم
   کرم های لایه بردار همراه با میکرونیدلینگ موثرترین روش درمان منافذ باز پوست هستند.

   پاسخ
   • سلام آقای دکتر ممنون بابت مطالب مفیدتون من روی گونه هام و بینی منافذ باز زیادی دارم و پیشونیم هم خیلی تورفتگی و همچنین چین و چروک بوجود آمده حتی زیر گونه هام هم تورفتگی عمیق هست ،یکبار لیزر فرکشنال انجام دادم سه بار میکرونیدلینگ اما متاسفانه هیچ جوابی نکردم و حتی بدتر هم شده لطفاً راهنمایی کنید که کدام درمان برای مشکل صورت من بهتره و پوست من بسیار حساس هست

    پاسخ
 • سلام و خسته نباشید.من ٢٠سالمه و در سن ۵ سالگی جای چاقو روی گونه ی سمت رایتم جا مونده،و این خیلی عذابم میده،۶جلسه لیزر رفتم ولی به جای اینکه جای زخم پر شه بدتر نمایان شد،تازه با این روش ساب سیژن آشنا شدم و اونور که در عکس ها دیدم ظاهراً تاثیر زیادی داره،و اینکه من میتونم استفاده کنم از این روش؟؟؟چون من تا ٢ ماه دیگه ایرانم و دیگه وقت ندارم بخوام انجام بدم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید.من ۲۷ سالمه جای جوش روی صورتم دارم سه بار لیزر فرکشنال Co2انجام دادم و تقریبا راضی بودم اما دوباره کل صورتم جوش شد و جاهاشون که نسبتا زیادم هست رو صورتم موند.پیش دکتر رفتم واسم سابسیژن همراه با فرکشنال انجام داده .خواستم بپرسم مکشی که شما گفتین بعد سه روز روی پوست برای ماندگاری بیشتر لازمه رو میشه توی خونه با شیر دوش روی پوست انجام داد؟ایا خطری نداره؟ممنون

  پاسخ
  • درود بر لیلا خانم
   برای حفظ فضای ایجاد شده بعد از سابسیژن در زیر پوست روش های مختلفی وجود دارد که می توان در این فضا تزریق چربی یا فیلر انجام داد و یا اینکه از مکش سطحی استفاده کرد. این روش بعد از روز سوم که تورم موضع کاهش پیدا می کند بطور یک روز در میان انجام می شود و بهتر است بطور بهداشتی و در یک مرکز پزشکی انجام شود.روشی که ذکر کرده اید هم می تواند موثر باشد که البته رعایت شرایط بهداشتی توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر. وقت بخیر. من حدود دو هفته است لیزر co2 فرکشنال کردم برای درمان جای جوش. هفته اول فقط سرم شستشو استفاده کردم. از هفته دوم کرم ترمیمی بعد از لیزر. قبل لیزر هم دکتر بهم‌یه کرم ترکیبی برای رفع جوش داده بود که اون کرم رو باید یه شب درمیون استفاده کنم. اگه یه شب اون کرم و یه شب ترمیمی استفاده کنم‌موردی نداره؟ و اینکه کرم ترمیمی رو تا کی باید استفاده کنم؟ خیلی حپخیلی متشکرم از راهنمایی و وقتی که میگذارید. خدا خیرتون بده.

  پاسخ
  • درود بر سمیه خانم
   استفاده از کرم ترمیم کننده بعد از لیزر فراکشنال تا زمان قرمزی پوست می توانید ادامه دهید. ترکیبات کرم های ترکیبی متفاوت است و معمولا برای جوش از مواد لایه بردار استفاده می شود و ممکن است خشکی و حساسیت پوست شما را افزایش دهد.بنابراین از پزشک خودتان در مورد ادامه درمان و روش استفاده از کرم ترکیبی سوال بفرمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام من دو روز یابسیژن انجام دادم وروم شدید دارم و خون موردگی زیر چشمم وروم داره خون موردگی بینی و پیشانی کمتر از گونه هست و آر اف هم همزمان انجام دادم نگران وروم صورتم هستم سفالکسین و یه قرص ضد ویروس هم میخورم از نوکور برام استفاده شده نور رو گفتن به صورتم نرسه و سوراخ رو ی بینی هنوز مشاهده میشه این تورم طبیعی هست بل تشکر

  پاسخ
  • درود بر آمنه خانم
   سابسیژن با روش های مختلفی انجام می شود که استفاده از تیغ نوکور یکی از این روش هاست و موجب کبودی و تورم شدید می شود و بدلیل این عوارض از این روش کمتر استفاده می شود و روش کانولا بدلیل غیر نوک تیز بودن مطمئن تر است و عروق خونی را پاره نمی کند و در نتیجه کبودی هم ندارد.برای کاهش تورم استراحت کامل و بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب توصیه می شود بعلاوه در ۲۴ ساعت اول کمپرس سرد استفاده کنید ، در ۲۴ ساعت دوم کاری نکنید و از ۲۴ ساعت سوم به بعد گرمای موضعی به بر طرف شدن تورم و کبودی کمک زیادی می کند. مصرف آنتی بیوتیک را ادامه دهید و با پزشک خودتان در تماس زباشید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام خدمت آقای دکتر. من حدود بیست و پنج روزه که ساب سیژن انجام دادم اوایل راضی بودم ولی الان می بینم باز جای فرورفتگی جوش ها داره ظاهر میشه. چند جلسه ساب سیژن لازمه برای درمان قطعی؟ ممکنه روش میکرونیدلینگ هم اضافه بشه بهتر باشه؟ و بعد از بیست و چهارساعت بعد ساب سیژن باید چکار کنیم اون باند چسبی رو چجور برداریم؟ و چه ضدافتابی استفاده بشه خوبه. ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  پاسخ
  • درود بر آرزو خانم
   معمولا سابسیژن بر حسب میزان عمق جای جوش و نوع اسکارها در چند جلسه انجام می شود که ترکیب این روش با میکرونیدلینگ موجب درمان اسکارهای مقاوم تر می شود. برای ماندگاری بیشتر روش سابسیژن روش های مختلفی وجود دارد که تزریق فاکتور رشد در زیر پوست ،انجام ساکشن بعد از درمان و یا در موارد شدید تر تزریق چربی و یا ژل در موضع موجب پایداری درمان خواهد شد که روش دقیق درمان در جلسه مشاوره حضوری مشخص می شود.با پزشک درمانگر خودتان در ارتباط باشید و درمان را ادامه دهید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید.. من حدود یک ماه پیش لیزر co2فرکشنال انجام دادم. حالا برای این سری قراره برام لیزر اربیوم انجام بدن و روز بعد سابسیژن. آیا میشه در فاصله یک روز هر دو رو انجام داد؟ آسیبی به پوست نمیزنه؟ و اینکه لیزر فرکشنال بهتره یا اربیوم؟؟ ممنون که وقت میذارید..

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر وقت بخیر
  اقای دکتر من روی دوتا گونه هام جای جوش نسبتا عمیق هست
  دکتر پوستم میگه سه جلسه سابسیژن نیاز دارم با یک جلسه پانچ و شش جلسه لیزر
  ب نظر شما بعداز اینهمه درمان پوست صورتم غیر عادی نمیشه؟

  اصلا پانچ چه نوع درمانیه؟

  پاسخ
  • درود بر زهرا خانم
   روش های درمان اسکار آکنه بر حسب عمق آن و شدت ضایعات در افراد مختلف متفاوت است و پزشک معاینه کننده بهترین نوع درمان را برای شما انتخاب می کند. با این وجود لیزر فراکشنال برای جای جوش سطحی کاربرد دارد و سابسیژن در اسکارهای عمقی و آتروفیک موثر است ، در روش پانچ یک ستون از پوست و زیر پوست بطور کامل برداشته شده که در تکه برداری از ضایعات مشکوک و کاشت مو استفاده می شود و یک درمان نسبتا قدیمی است و در گذشته طرفداران زیادی داشت که در این روش اسکارهای عمیق که گوه ای شکل هستند بطور کامل برداشته شده و به حال خود رها شده تا ترمیم شود و یا اینکه با چند بخیه بسته می شد که نتیجه این روش تعویض یک اسکار جای جوش با اسکار ناشی از پانچ بود. روش های موثر و مدرن امروزی مثل لیزر ، سابسیژن و میکرونیدلینگ جایگزین متدهای قدیمی شده اند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام. من مشکل کم کاری تیرویید دارم که تحت درمان هستم و قرص لووتروکسین مصرف میکنم و همچنین قرص های اسپیرونولاکتون. میخواستم بدونم برای درمان جای جوش استفاده از روش سابسیژن و میکرونیدلینگ برای من ضرری نداره و عوارضی ایجاد نمیکنه؟ و اینکه به طور کلی امکان داره کبودی ناشی از سابسیژن برطرف نشه و عوارض طولانی مدت ایجاد کنه؟ با تشکر…

  پاسخ
  • درود بر sara خانم
   موارد منع درمان سابسیژن مربوط به ضعف سیستم ایمنی می شود و هر عامل بیرونی و یا بیماری داخلی که سیستم ایمنی را تضعیف نماید در فرایند کلاژن سازی تاثیر نامطلوبی خواهد داشت. بیماری های سیسیتم انعقادی و مصرف داروهایی که خون را رقیق می کنند نیز از موارد منع نسبی سابسیژن و میکرونیدلینگ است. بنابراین کم کاری تیروئید و داروهایی که ذکر کرده اید تداخلی با درمان های تهاجمی پوست ندارند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام دکتر میخواستم عکس از صورتم بفرستم که نیاز به سابسیژن داره و اینکه هزینش چقدر میشه ، لطفن یه شماره تلگرام بدین ممنون میشم

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، ممنون بخاطر اطلاعات مفیدتون
  من حدود ۴ سال صورتم ب شدت جوش میزد البته الانم میزنه ولی کمتر شده، جای جوش روی گونه هام مونده و دوجلسه میکرونیدلینگ انجام دادم ولی تاثیر نداشته. میخواستم بدونم زمانی ک موست مستعد ب جوش هست میشه سابسیژن و میکرونیدلینگ رو انجام داد؟

  پاسخ
  • درود بر مارال خانم
   انجام میکرونیدلینگ و سابسیژن برای درمان جای جوش است و چنانچه آکنه فعال وجود داشته باشد، بهتر است در ابتدا با مصرف آنتی بیوتیک درمان شده و در مرحله بعد درمان جای جوش انجام شود.با این وجود اگر تعداد آکنه ها زیاد نباشد درمان های فوق قابل انجام است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با عرض سلام و احترام
  من ۲۸ سال دارم. به دلیل جای جوش تصمیم دارم لیزر فرکشنال انجام دهم. ایا انجام لیزر به دلیل ایجاد حرارت موجب از بین رفتن چربی صورت میشود؟ چون بنده از کودکی تا بزرگسالی به تدریج صورتم از حالت توپر به شکل لاغر درامده است. ایا با انجام این لیزرها صورتم لاغرتر خواهد شد؟؟
  با تشکر

  پاسخ
 • سلام .وقت بخیر آقای دکتر.من ۲۸ سالمه .رو گونه هام جوشگاههای نسبتا عمیقی دارم . پیش دو تا دکتر رفتم .
  یک دکتر به من گفتن ۴ جلسه ساب سیژن انجام بده به فاصله ی ۲ هفته و ۴ بار .سپس سه ماه استراحت بده به پوست .
  و دکتر دوم گفتن که یک جلسه ساب سیژن انجام بده و شش جلسه لیزر فراکشنال . به مدت ۶ ماه و ماهی یکبار.
  الان آقای دکتر من واقعا موندم که کدوم روش رو انجام بدم ؟
  به نظر شما کدوم روش بهتره ؟هم از لحاظ تاثیر بیشتر و هم از لحاظ عوارض کمتر.ممنون میشم از راهنماییتون.

  پاسخ
  • درود بر بهار خانم
   فواصل درمانی برای سابسیژن بین ۴ تا ۶ هفته است که این زمان برای تکمیل فرایند کلاژن سازی در پوست می باشد. ترکیب سابسیژن با لیزر یا میکرونیدلینگ یک نوع درمان ترکیبی است که موجب افزایش بیشتر تاثیر درمان می شود که طی چند جلسه انجام می شود و تعداد جلسات از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بر حسب عمق اسکارها و تنوع آنها و پاسخ دهی به درمان تعیین می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من دو روز پیش سابسیژن کردم و چیزی که دارم میبینم خیلی جای جوش هام کمتر و بهتر شده. فقط ورم صورتم خیلی زیاده ولپ هام خیلی بزرگ شده. باتوجه به اینکه اصلا دوست ندارم صورتم چاق شه میخواستم بپرسم این ورم به صورت کامل از بین میره و چه مدت طول میکشه این بزرگی صورت
  ممنونم

  پاسخ
  • درود بر ماندانا
   تورم بعد از سابسیژن طبیعی است و با استراحت کردن و کمپرس سرد و عدم مصرف مسکن های خانواده آسپرین از قبیل ایندومتاسین، ژلوفن و…. برطرف می شود. مدت زمان طول کشیدن تورم بر حسب تکنیک درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است از پزشک درمانگر خودتان سوال کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  اقای دکتر من برای اسکارایی ک روی گونه‌م هس دکتر بهم گفت که اول سابسیژن انجام بده و بعد از چن روز بیا روش لیزر انجام بده. میخام ببینم اینکه همزمان باشه موثر تره یا جدا جدا؟

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر من ۲۲ سالمه و نزدیک هفت ساله که شدید جوش میزنم هنوزم مشکل جوش زدنو دارم ولی مشکل مهمی که من دارم اسکار هایی هست که به جا مونده؛ خیلی پیگیر درمان شدم ،دو جلسه لیزر انجام دادم ولی اصلا تغییر نکردم، بعد اینقدره نظرات منفی زیاده که میگن نتیجه نمی گیری و تاثیرنداره که بالکل ناامید شدم، میترسم سابسیژنم انجام بدم و باز هیچی تغییر نکنه.

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من حدودا سه سال بود به شدت جوش میزدم.از دست جوش هام خلاصی نداشتم تا اینکه پیش یه دکتر رفتم و ژل اداپالن نوشت و بعد از اون ژل من دیگه جوش نزدم .از این بابت خیلی خوشحالم که جوش دگ در نمیارم اما این جوش ها اثاری از خودشون بجا گذاشته که اذیتم میکند وقتی جلوی نور میرم یا افتاب یا پوستم چرب میشود در صورتم فرو رفتگی هایی رو میبینم .اما در جای سایه و کم نور این فرورفنگی ها دیده نمیشن تو عکسم هم دیده نمیشن…یه مدت از لایه بردار های قوی ۲۰ درصد استفاده کردم صورتم خشک خشک شد و به شدت پوست داد و قرمز شد …بعد از استفاده ۲ هفته از لایه بردار اونو کنار گذاشتم چون صورتم به بد وضعیتی افتاده بود.الانم هوا گرمه و میگن لیرز نکن و پوستت سبزه هست جواب نمیده لیزر رو پوستت لک میفته توصیه شما چیه؟

  پاسخ
  • درود بر رویا خانم
   درمان اسکار جای جوش بر حسب عمق و شدت ضایعات با روش های مختلفی انجام می شود که نوع درمان در مشاوره تعیین می شود. عکس جای جوش را در تلگرام ارسال نمایید تا راهنمایی لازم برای شما انجام شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام‌دکتر وقت بخیر میخاستم‌ بدونم من دور روز هستش که میکرونیدیلینگ رو انجام دادم برای جای جوش فرو رفتگی از چندوروز بعد نتیجه رو میبنم و الان‌میخام ساب سیژن کنم‌ ایا با توجه به اینکه دوروز قبل میکرو انجام دادم مشکلی نداره الان ساب سیژن کنم تشکر

  پاسخ
 • سلام جناب دکتر
  وقتتون بخیر
  سوالی که داشتم اینه آیا انجام لیزر فرکشنال باعث لاغری صورت میشود؟
  چون بنده جسته گریخته شندیده ام که لیزر باعث از بین رفتن چربی های زیر پوست صورت میشود
  با تشکر از لطف شما

  پاسخ
  • درود بر امیر عزیز
   لیزر فراکشنال درمان سطحی پوست است و در عمق پوست نفوذ نمی کند و با درمان های معمول آسیبی به لایه های زیرین پوست نمی زند،با این وجود روش های درمانی که با انرژی گرمایی اثر می کنند چنانچه شدت انرژی از حد مجاز تنظیم شود و یا تناوب درمان زیاد شود ممکن است در دراز مدت موجب تحلیل بافت چربی شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • آرزو سعادتمند
  می 16, 2018 11:31 ق.ظ

  سلام اقای دکتر مسافریان
  ببخشید این تزریق ماده ای که درحین سابسیژن جهت هموارسازی و صاف نمودن اسکار اتروفیک صورت استفاده میشه بعدها خودبه خود جذب پوست میشه یا باید در اینده تمدید بشه؟خطرساز و سرطان زا نیست؟؟؟ممنون

  پاسخ
  • درود بر آرزو سعادتمند
   برای تاثیر بیشترفرایند کلاژن سازی حین سابسیژن از کوکتل های مزوتراپی که حاوی فاکتور رشد هستند استفاده می شود که در بر طرف کردن چروک و اسکارهای آتروفیک بسیار موثرند و عوارض خاصی ندارند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام .من پوست سبزه دارم و بدنم پر از استریا است که خیلی تو چشمه .و رنگ ان سفید شده ایا میتونم از کرم هیدروکینون با درصد بالا استفاده کنم؟

  پاسخ
  • درود بر غزال خانم
   استریای پوست شما هایپوپیگمنته است یعنی رنگدانه های آن از پوست شما کمتر است و مصرف هیدروکینون ممکن است رنگ پوست شما را روشن تر کند و تضاد رنگی با استریا کاهش یابد که البته موقتی است و درمان پایداری نیست و درمان های مکمل از قبیل میکرونیدلینگ توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام.من الان ۶ ماهه که راکوتان مصرف میکنم و اصلا نمیدونم و متوجه نشدم ک کی صورتم چال افتاده،بعضیاش انگار پستی و بلندیه و منافذ پوستمم حس میکنم باز تر شده ایا بعد درمان خوب میشن منافذ؟ و اینکه چال هایی ک افتاده زیرش قرمز رنگه ،اگر لیزری چیزی انجام بدم اون قرمزیا و چال ها برطرف میشن؟ خیلی نگرانم اخه هنوزم پوستم پوسته پوسته میشه میترسم بازم چال بشه!!

  پاسخ
  • درود بر Reyhaniiiii
   مواردی که ذکر کرده اید از عوارض مصرف راکوتان نمی باشند با این وجود درمان های تهاجمی از قبیل سابسیژن،لیزر، میکرونیدلینگ و….تا ۶ ماه بعد از قطع راکوتان نباید انجام شوند چرا که این دارو بر روی پروسه ترمیم پوست تاثیر نامطلوب گذاشته و ریسک اسکار هایپرتروفیک بعد از درمان زیاد می شود. علت پوسته شدن پوستتان خشک شدن آن بدلیل مصرف این دارو می باشد و ممکن است تا چند ماه بعد از قطع آن ادامه یابد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام اقای دکتر من تقریبا ۲ماه اکوتان مصرف نمیکنم ایا میتونم سابسیژن انجام بدم

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید. ببخشید من صورتم جای جوش عمیق داره عمل سابسیژن رو با سوزن انجام دادم که اصلا موثر نبود برام ۶ مرحله لیزر فراکشنال co2 تجویز کردن بعد سه ماه استراحت دوباره یه دوره سه ماهه دیگه لیزر که فعلا فقط سابسیژنو انجام دادم و راضی نبودم. حالا نمیدونم چیکار کنم. بنظر شما برا پوست من که اوضاع خوبی نداره چه روشی مناسبه که نتیجه خیلی خوب و زودتری بگیرم. ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • سلام دکتر من امروز پیش متخصص پوست سابسیژن انجام دادم و پشت سرش میکزونیدلینگ دکتر از سوزن نودر استفاده کرد و نوک نیزه مانندشو بری و ی سوراخ روی گونه راست و گونه چپ زد واز همون سوراخ سوزن رو میزد و میچرخوند م کاملا احساس میکردم ک داره اون زیر ی چیزی از هم جدا میشه….حالا نگرانم نوشتن تو سایتا ک با سوزن نودر بزنی جوشگاهای خطی و زشتی درست میشه ایا من اینجوری میشمبا توجه ب اینکه دکترم متخصص پوست بود ..الان نگرانم اگه جوشگاهای خطی بوجود بیاد الان قابل مشاهده هستش ؟یخورده توضیح بدید ایا تو تمام سابسیژن با سوزن نودر عوارض داره ؟

  پاسخ
  • درود بر میلاد
   ترکیب همزمان میکرونیدلینگ و سابسیژن تاثیر درمان را بیشتر می کند با این وجود سوزن نوکور دارای نوک تیزی است که پوست را از لایه های زیرین جدا می کند و ریسک آسیب عروقی ،هماتوم و گره در موضع درمان وجود دارد ولی منجر به جوشگاه خطی نمی شود و کانولا جایگزین مناسب تیغ نوکور می باشد که خطرات بالا را نداشته و تاثیر درمانی بیشتری دارد. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد و با پزشک خودتان در ارتباط باشید.
   موفق باشید

   پاسخ
   • تشکر از وقتی ک گذاشتین دکتر لطفا مبشه بگید ترمیم کننده رو به چه روشی استفاده کنیم منظور روزی چند بار ؟چه مقدار و هر بار بعدش چجور پاک کنیم سپاس

    پاسخ
 • سلام
  در قسمتهایی از صورتم اسکار اکنه در وضعیت اتروفی وجود دارد. نظر بک متخصص انجام سابسیژن همراه با لیزر co2 بوده است.
  ایا بنظر شما استفاده از جراحی لیفتینگ که سابسیژن را همزمان انجام دهد مرثرتر است؟

  پاسخ
  • درود بر Roya Behrooz
   درمان اسکار آکنه آتروفیک سابسیژن است که البته با درمان های دیگر از قبیل میکرونیدلینگ و یا لیزر بطور همزمان انجام می شود. جراحی لیفتینگ برای سنین بالای ۵۵ سال توصیه می شود و چنانچه پوست شما افتادگی دارد و قصد لیفت آن را دارید و سن شما کمتر از ۵۵ سال است تزریق چربی در صورت شما علاوه بر لیفت پوست موجب اصلاح جای جوش آتروفیک نیز می شود و اگر سن شما بیشتر از ۵۵ سال است جراحی لیفتیتنگ می تواند به شما کمک نماید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  من صورتم اسمار و جای جوش عمیق داره و ٢٧سالمه خیلی ناراحتم بابتش در بار میکرونیدلینگ کردم جواب نداد
  الان دکترمو عوض کردم که میگن یه جلسه سابسیژن با ۵جلسه میکرونیدلینگ خوبش میکنه نظر شما چیه من از غصه صورتم ارامش ندارم
  با روش این دکتر یعنی خوب میشم؟پوستم روشنه و جاهای جوش خیلی مشخص

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر خسته نباشید

  من میخوام سابسیزن انجام بدم و برج ۲سال ۹۷ زل تزریق کردم ایا میتونم انجام بدم ؟

  با تشکر

  پاسخ
  • درود بر سهیلا
   بهتر است تزریق ژل بعد آخرین جلسه سابسیژن انجام شود چرا که در بعضی از افراد بعد از سابسیژن ممکن است نیاز به تزریق فیلر برطرف شود. با این وجود چنانچه چند ماه قبل ژل تزریق کرده اید با ارائه برند و جنس فیلر مورد نظر و اینکه دقیقا در کدام موضع صورت تزریق شده است می توان با رعایت ملاحظات فوق و با احتیاط سابسیژن انجام داد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر،خسته نباشید، ببخشید من اسکار جوش روی گونه هام دارم که به شدت اذیتم میکنه میکرودرم قبلا ۱۰ جلسه انحام دادم تاثیر وتداشت و یک حلسه ساب سیژن انحام دادم راضی نبودم ولی بعد ساب سیژنم ۳ جلسه فرکشنال co2 انجام دادم که ۳۰ درصد بهتر شد .به نظر شما چه کاری باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید 🌷🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  پاسخ
  • درود بر ندا
   درمان هایی که انجام داده اید برای جای جوش موثر می باشد ولی چنانچه اسکارهای شما عمقی باشد احتیاج به جلسات سابسیژن بیشنری دارید، بعنوان نمونه عکس زیر بعد از دو جلسه سابسیژن می باشد. برای بررسی بیشتر می توانید عکس جای جوش خود را به آدرس تلگرام که در سایت ذکر شده است ارسال بفرمایید.سابسیژن

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که میذارید
  من روی گونه هام اسکارهایی هست که برای درمانش دو جلسه نیدلینگ اما بدون مواد مزو انجام دادم کمی بهتر شده اما میخوام الان سابسیژن انجام بدم اما هنوز صورتم جوش میزنه و فکر میکردم بهتره اول رواکوتان مصرف کنم بعد برای سابسیژن برم که با مطالعه پاسخ های جامع و کامل شما فهمیدم این کار اشتباهه
  خواستم بپرسم شما برای متوقف کردن جوش هام که بتونم هرچه سریعتر برای سابسیژن برم چه دارویی پیشنهاد میدین؟
  و اینکه حدودا دو ماه گذشته حدود فقط ۱۰ عدد رواکوتان مصرف کردم همین مقدار هم خطرناکه به نظرتون برای انجام سابسیژن؟

  پاسخ
  • درود بر شادی
   حداقل ۶ ماه بعد از قطع داروی راکوتان درمان های تهاجمی پوست از قبیل لیزر ، سابسیژن ، میکرونیدلینگ و… قابل انجام است و چنانچه آکنه فعال دارید می بایست با مصرف آنتی بیوتیک مناسب که البته توسط پزشک خودتان تجویز می شود درمان انجام شده و سپس درمان جای جوش را انجام دهید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من امروز نیدلینگ و سابسیژن رو انجام دادم اما چون صورتم خیلی مستعد جوش بود از ماسک های خانگی مثل رس و سرکه سیب هم استفاده کرده بودم طبق روتین هفتگی و امروز که برای سابسیژن رفتم کمی روی یکی از گونه هام از ماسک شب قبل قرمزی داشت حالا میترسم همونطور که برای رواکوتان گفتید ممکنه باعث اسکارهای بدتری بشه پوست منم بعلت التهابی که امروز داشته همین اتفاق براش میفته.
  ایا ممکنه همچین چیزی پیش بیاد

  پاسخ
  • درود بر سیما
   درمان های خانگی لایه برداری از پوست که ذکر کرده اید مکمل درمان جای جوش از قبیل میکرونیدلینگ می باشد با این وجود در افرادی که از کرم های لایه بردار استفاده می کنند و قصد میکرونیدلینگ ،پیلینگ و یا لیزر فرکشنال دارند توصیه می شود حداقل یک هقته قبل و یک هفته بعد از درمان از این درمان های موضعی اجتناب کنند تا التهاب شدیدی در پوست ایجاد نشود و دوره ترمیم طولانی تر نشود.بنابراین جای نگرانی در مورد پوست شما وجود ندارد با پزشک خودتان در ارتباط باشید و از تحریک بیشتر پوست خودداری کرده و صبور باشید تا مراحل ترمیم تکمیل شود.
   موفق باشید
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر بنده خانم ۳۸ ساله هستم و برای رفع خط خنده و لاغری صورتم خدمت یکی از همکارانتون رسیدم که به بنده پیشنهاد سابسیژن دادن. در حالیکه بیشتر روش سابسیزن رو درباره درمان جای جوش می‌شنوم. خواستم بینم این روش برای رفع خط خنده و لاعری صورت موثر هست؟
  پیشاپیش از پاسخگوییتون سپاسگزارم.

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر خسته نباشید من بیست و هف سالم وحدود پنج روزه که همزمان آی پی ال و سابسیژن انجام دادم که ورم صورتم خوابیده ولی روی گونم جوشهای چرکی زدم و پیشونیم هم بخاطر کلاهی که رو سرم بوده با لیزر آی پی ال سوخته دکترم قرص آزیترومایسین و پماد فلوسینولون رو تجویز کردن ولی الان خیلی نگرانم که جای سوختگی و این جوشهای چرکی رو صورتم بمونه. ممنون میشم راهنماییم کنید لطف بزرگی انجام میدید

  پاسخ
  • درود بر yousefi
   بطور معمول بعد از سابسیژن جوش چرکی در صورت ایجاد نمی شود و درمان آی پی ال برای جای جوش تاثیر چندانی ندارد. برای درمان سوختگی استفاده از کرم ترمیم کننده به تسریع روند درمان کمک می کند و چنانچه بعد از گذشت۴ تا ۶هفته جای سوختگی ها از بین نرفت بهتر است با نظر پزشک خودتان از کرم های ضد لک استفاده کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر من تو فیلم هایی که از سابسیژن خودتون دیدم ظاهرا چربی یا محرک رشد تزریق میکردید حین انجام کار
  میشه راجبش توضیح بدید که بهتره چه چیزی تزریق بشه چربی یا کوکتل های مخصوص برای چه اسکارهایی لازم هست این کار و اینکه تزریق عوارض خاصی نداره که لازم باشه بعد یع مدت خالی بشه و بعد از تمام شدن مدت اثرش بدتر نمیشه اسکارها
  با تشکر از وقتی که میذارید

  پاسخ
  • درود بر محدثه
   سابسیژن بدون تزریق چربی و کوکتل مزوتراپی روش درمان جای جوش آتروفیک می باشد با این وجود به منظور تاثیر بیشتر درمان و تولید کلاژن بیشتر در لایه های زیرین پوست ممکن است به تزریق فیلر و یا مواد مزوتراپی احتیاج شود که انتخاب نوع درمان برای هر فرد متفاوت است و در جلسه مشاوره جزئیات درمان مشخص می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر من چندسال پیش لیزر فرکشنال ۳ جلسه انجام دادم برای اسکار جای جوش ولی در حد ۳۰ درصد جواب گرفتم چندوقت پیش, پیش متخصص پوست رفتم که گفتن ما تو یک جلسه ساب سیژن ,تزریق چربی و سپس Co2 براتون انجام میدیم و حدود ۶۰درصد جواب میگیرین . میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد همه این مراحل تو یک جلسه انجام بشه و ضرری نداره ؟؟ بعدش ممکنه با یک جلسه ساب سیژن من خوب بشم ؟ و اینکه چرا درمان جای جوش هیچ وقت صددرصد نیست؟ مرسی

  پاسخ
  • درود بر مریم
   بطور معمول انجام سابسیژن، تزریق چربی و لیزر در یک جلسه منعی ندارد مگر آنکه پوست حساسی داشته باشید و پزشک درمانگر در چند جلسه درمان های فوق را انجام دهد.نتیجه درمان بهبود نسبی ظاهر اسکارهای صورت شماست که هیچ گاه صد درصد نیست ولی در صورت درمان نتایج رضایت بخشی خواهد داشت.
   موفق باشید
   درمان جای جوش

   پاسخ
 • سلام دکترعزیز من تابه حال کاری برای جای جوشم که عمیق نیست انجام ندادم هیچ کاری ولی می خوام برطرف بشه به نظرتون سابسیژن برای من مناسبه تنها یک طرف صورتم جای جوش مانده

  پاسخ
 • سلام خدمت آقای دکتر.
  من خانمی ۲۹ ساله هستم. جای جوش های عمیقی دارم که گود و چاله است . چندین بار سالهای قبل اقدام کردم با داروهای موضعی مثل کترل کمی بهتر شدم اما دوره درمان ۲ سال و نیم طول کشید که واقعا از زمان و هزینه خسته شدم.به مرور جای جوش هایم عمیق شده .میخواهم درمان را آغاز کنم اما ان شاءالله درمان قطعی و نتیجه بخش شود .ایا درمان با سابسیژن قطعی است یعنی مثلا اگر قرار است ۴۰ درصد بهبود حاصل شود امکان دارد سالهای بعد مجدد نیاز باشد؟برای فرزند دار شدن عوارضی دارد؟ سپاسگزارم از زمان گران بهایی که می گذارید.

  پاسخ
  • درود بر maryam
   با افزایش سن کاهش وزن ممکن است لایه چربی زیر پوستی کاهش یابد و عمق جای جوش بیشتر شود. سابسیژن تداخلی با بارداری در آینده ندارد و پاسخ به درمان نسبی است و از فردی به فرد دیگر درصد بهبودی متفاوت می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام. آقای دکتر پوست من خیلی چربه و مخصوصا پیشونیم جوشای ریزی داره. حدود ۶ سالی میشه که خالهای ریزی روی صورتم مخصوصا در قسمت پیشانی ظاهر شدن. شاید بیشتر از ۳۰ خال خیلی ریز. رفتم پیش پزشک برای لیزر ولی ایشون روش منجمد کردن رو پیشنهاد کردن. نظر شما چیه؟

  پاسخ
  • درود بر کلانتری
   درمان جوش با خال کاملا متفاوت است و برای درمان خال بر حسب موضع خال و اندازه آن از روش های مختلف مثل کوتر ،آر اف ، لیزر و کرایوتراپی(سرمادرمانی) استفاده می شود که البته برای خال های ریز در صورت مطمئن ترین روش آر اف سرجری می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • باسلام
  من حدود سه سال پیش چند خال صورتم رو با لیزر برداشتم. اما متاسفانه مثل ابله برروی صورتم بصورت اسکار باقیمانده که من دو بار PRP, چهار بار هایفو و RF انجام دادم و خیلی هم قرصهای کلاژن ساز و جوانسازی صورت خوردم اما تغییری نکرد بنظر شما سابسیژل تاثیری دارد؟

  پاسخ
  • درود بر مریم mm
   هایفوتراپی و آر اف روش های سفت کردن پوست هستند و برای درمان اسکارهای عمیق موثر نیستند، چنانچه اسکار باقیمانده بر روی صورت شما از نوع آتروفیک باشد و فرورفتگی آن بدلیل کشش رشته های فیبرین در سطح اسکار باشد، با آزاد کردن این رشته ها با روش سابسیژن بطور موثری جوشگاههای ناشی از لیزر برطرف می شوند.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام اقای دکتر ببخشید من ۵ روز پیش سابسیژن و نیدلینگ انجام دادم الان دو قسمت از صورتم برجسته و قرمز شده که محل های ورود سوزن بوده درد نداره فقط برجستگی و قرمزی داره .
  میخواستم بدونم ایا احتمال ایجاد زخم کلوییدی هست،؟
  سوزن استفاده شده هم کانولا بوده اقای دکتر.
  با تشکر .

  پاسخ
  • درود بر عطیه
   کلوئید یک نوع واکنش التهابی شدید در پوست بعد از آسیب به اپیدرم است که در بعضی از افراد استعداد بروز این واکنش بیشتر از سایرین است و چنانچه سابقه بروز اسکار هایپرتروفیک و یا کلوئید در آسیب های قبلی پوست و یا بخیه قبلی داشته اید ریسک بروز مجدد آن وجود دارد که البته در نواحی خاصی از بدن مثل ناحیه پشت و قفسه سینه بیشتر دیده می شود. بعلاوه احتمال ایجاد کلوئید در موضع ورود کانولا بسیار اندک است و جای نگرانی وجود ندارد با این وجود بهتر است نوسط پزشک خودتان مجددا معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • رودابه اقتداری
  آوریل 30, 2019 7:22 ق.ظ

  سلام وقت بخیر.
  آقای دکتر روی صورتم جای چند لکه آبله مرغان هست. امکانش هست همون جلسه اول برای درمان اقدام کرد یا اول باید ویزیت و مشاوره انجام شود. چون مسیرم دور هست .
  با تشکر

  پاسخ
  • درود بر رودابه اقتداری
   معمولا اسکار آبله مرغان آتروفیک و فرورفته است و لک هایپر پیگمانته در چند ماه اول وجود دارد و بتدریج هم رنگ پوست می شود. اسکارهای آتروفیک و رولینگ که فرو رفته هستند بطور موثری با سابسیژن درمان می شوند و در همان جلسه مشاوره چنانچه منع پزشکی وجود نداشته باشد قابل انجام است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید ممنون که سوالات همه را با صبر و حوصله پاسخ می دهید یک سوال بنده بخاطر ورزش مداوم به مدت ۲ سال و کاهش وزن زیاد ، صورتم لاغر شده و در حال حاضر خطوطی در صورتم مشاهده میکنم مخصوصا هنگامی که یک واکنش مثل خنده و… انجام می دهم بیشتر قابل مشاهده می باشد مانند پیشانی ، کنار چشم خط لبخند بنظر شما چکار باید انجام بدهم که هم بیشتر نشوند و هم درمان شوند با سپاس فراوان احسان از تهران

  پاسخ
  • درود بر احسان
   در ورزش کارانی که تمرینات سنگین هوازی انجام می دهند ممکن است لایه چربی زیر پوستی تحلیل رود و در نتیجه چروک صورت و افتادگی پوست ایجاد شود که برای این افراد تزریق چربی موثرترین درمان می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • فرناز کمالی
  اکتبر 21, 2019 4:18 ب.ظ

  سلام آقای دکتر . حدود ۱۸سال هست که روی صورتم جای جوشهای عمیقی دارم که البته در در طی درمانهای سالهای گذشته کمی بهتر شده. در حال حاضر دوباره میخوام برای درمان اقدام کنم. سابسیژن رو به همراه کدام روش درمانی دیگه انجام بدم؟ لیزر فراکشنال، تیکسل، میکرو نیدلینگ و یا گزینه ی بهتری هم وجود داره؟ در ضمن من پوست چرب،سبزه و مقاومی دارم. با سپاس از شما

  پاسخ
 • درود آقای دکتر،میخواستم بپرسم بنده از ۱۵ سال پیش آبله مرغان گرفتم و حدودا ۶ تا ۷ جای آبله که خیلی عمیق هستن روی صورتم مونده و یکی از اونهارو لیزر کردم که جواب خوبی نداد میخواستم بپرسم راه حلی وجود داره که ترمیم بشه؟ اگه با کرم باشه چه بهتر ممنون

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر . خسته نباشید . رد باقی مانده از آبله مرغان که فرورفته است بعد از عمل سابسیژن و مزونیدلینگ بطور کامل از بین میره ؟ یعنی جای فرورفتگیش پر میشه ؟ و اینکه چند جلسه باید اقدام کرد که نتیجه درمان دائمی بشه؟

  پاسخ
  • درود بر حانیه
   درمان اسکار ناشی از آبله مرغان در چند جلسه انجام می شود و حدود ۷۰ درصد بهبودی دارد برای افزایش تاثیر درمان تزریق چربی و یا فیلر می تواند نتایج بهتری داشته باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • درود بر شما جناب دکتر
  من خال گوشتی بزرگی روی صورتم داشتم که با جراحی برداشته شد ولی الان جای خال به صورت فرو رفتگی توی صورتم هست که رنگ این ناحیه هم از پوستم روشن تر هست ، آیا درمانی برای رفع این فرورفتگی وجود دارد و تا چه اندازه بهبود حاصل می شه؟
  پیشاپیش ممنون از صبوری و وقتی که برای پاسخ دادن گذاشتین جناب دکتر

  پاسخ
  • درود بر سعید
   اسکارهای فرو رفته و آتروفیک ناشی از عمل جراحی قبلی با سابسیژن مسطح می شوند که میزان بهبودی بر حسب نوع اسکار متفاوت است ولی رنگ اسکار با این روش درمان نمی شود و سایر درمان ها از قبیل لیزر و میکرونیدلینگ موثر می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  ببخشید دکتر من در سن۳۹ سالگی دچار افتادگی پوست صورت شدم اصلا هم جوش ندارم فقط لکه های آفتاب سوختگی و خط خنده عمیق بررسی کردم این سابسیژن میتونی در مواقع افتادگی پوست هم نتیجه مثبت بده میشه من از این روش سابسیژن استفاده کنم.دوستم چندسال پیش این روش را با تزریق ژل انجام داد برای افتادگی پوست و نتیجه مطلوب گرفته.ممنون میشم جواب بدهید

  پاسخ
  • درود بر اکرم
   چنانچه دلیل افتادگی پوست صورت تحلیل چربی بدلیل رژیم غذایی سخت، ورزش های هوازی سنگین و… باشد درمان های افزایش حجم از قبیل تزریق فیلر و یا تزریق چربی همزمان با سابسیژن می تواند موجب درمان افتادگی پوست شود و سابسیژن به تنهایی در این موارد لیفتینگ زیادی نخواهد داشت.
   موفق باشید

   پاسخ
 • باسلام ببخشید من صورتم جای جوش های نسبتا عمیق داشت که حدود ۱۴سال پیش درم ابریژن انجام دادم که اسکارهای سفید روی صورتم باقی گذاشت وحدود ده درصد جواب داد حدود شش سال پیش لیزر فرکشنال در سه مرحله انجام دادم که از اون هم نتیجه‌ای نگرفتم میخواستم ببینم آیا ترکیب ساب سیژن ومیکرونیدلینگ میتونه تاثیری داشته باشه تاچنددرصد بهبودی حاصل میشه؟ممنون

  پاسخ
 • وقتتون بخیر. برای خط خنده و خطوط روی پیشانی میشه از سابسیژن استفاده کرد؟ همراهش اگر فیلر تزریق بشه نتیجه ی مطلوبی داره؟

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر عزیز ،خسته نباشین
  آقای دکتر من در دوران کنکورم به علت استرس زیاد جوشهایی روی صورتم زدن ،والان تعدادشون خیلی کم شده ولی متاسفانه قرمزی و مقدار کمی از فرو رفتگی ها روی صورتم باقی مانده اند،دوتا سوال داشتم:
  اول اینکه آیا این قرمزی به جا مانده خود به خود از بین میره یا روش خاصی رو پیشنهاد میکنین ،
  ودوم اینکه برای این فرو رفتگی های کم عمق کدوم روش رو ترجیح میدین؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • درود بر شایان
   قرمزی پوست ناشی از جوش نشاندهنده التهاب موضعی است و با گذشت زمان بر طرف می شود و درمان جای جوش بر حسب عمق ، تعداد و نوع آن بسیار متنوع است که در معاینه حضوری تعیین می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من ۲۴ سالمه و جای جوش های خیلی عمیق دارم برای از بین بردن جای جوش ها می تونم هایفوتراپی انجام بدم؟
  متشکرم

  پاسخ
 • سلام اقای دکتر من رو گونه هام چنتا جای جوش به شکل باکس کار و رولینگ دارم و تعدادشون شاید ۴تا هم نباشه بنظرتون بهترین روش برای درمان کدومه و چند درصد خوب میشه

  پاسخ
  • درود بر مهدی
   برای افرادی که ترکیبی از جای جوش های متفاوت دارند درمان ترکیبی مناسب تر است که سابسیژن ، میکرونیدلینگ ، لیزر لایه بردار و پیلینگ درمان های مناسب است که در مشاوره حضوری بهترین درمان برای شما انتخاب می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من ۳۶ سالمه و جای جوش عمیق روی گونه هام دارم برای برطرف شدن جای جوش ها چه روشی پیشنهاد می کنید ؟ هایفوتراپی بهتره یا سابسیژن؟
  متشکرن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button