خانه / لیزر / لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال

[تعداد: 263    میانگین: 2.2/5]

لیزر  فراکشنال چیست؟

لیزر یا تابش گسیل القایی ابزاری است که نور را به صورت امواج همگرا ، هم فاز و هم دوست ساطع می کند. این امواج دارای یک طول موج هستند، در یک جهت حرکت می کنند و انرژی را در یک جا متمرکز می کنند. امروزه از لیزر در صنعت ، صنایع نظامی و پزشکی ( مثل لیزر فراکشنال )استفاده گسترده ای می شود. بر اساس طول موج لیزر ها را به دو گروه در پزشکی طبقه بندی می کنند :۱-  قابل دید که دارای طول موج بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر هستند ۲- غیر قابل دید که طول موج آنها بیشتر از ۷۰۰ نانومتر است و نامرئی هستند. پرتوهای این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند. نخستین بار طرح اولیه لیزر را انیشتن داد و لی بعد از مرگ وی لیزر بطور کاربردی معرفی و عملیاتی شد.  کار لیزر به این گونه‌ است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند. لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد.

از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد. و ما بطور گزینشی به این خواص می‌پردازیم که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست. شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود.

 لیزر فراکشنال چیست؟

لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرودرم ابریژن) و نوری ( لیزر فراکشنال) انجام می شود.  بدلیل قابل کنترل نبودن عمق نفوذ در لایه برداری شیمیایی و  عمق نفوذ کم و تعدد جلسات  در روش میکرودرم ابریژن  ، روش لیزر فراکشنال CO2 معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک ( ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکرومتر)  بر روی پوست تابیده شده ، ستون بسیار نازکی از پوست بدلیل حرارت لیزر (۳۵۰ درجه سلسیوس)تبخیر شده  و سوراخ های بسیار ریزی بر روی سطح پوست( لایه  اپیدرم ) ایجاد می کند. بدلیل اینکه تمام سطح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمی کند به این نوع درمان ، لیزر فراکشنال ( کسری ) گفته می شود. تعداد سوراخ های ایجاد شده در پوست قابل کنترل است و هر چه سوراخ بیشتری بر روی پوست ایجاد شود نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد شد.  در اطراف ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد شده که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود. در مناطق نزدیک به ستون های حرارتی یک منطقه انعقادی وجود دارد ( حرارت ۶۰ درجه سانتی گراد) در مناطق دورتر حرارت کمتر است (۴۵C )  که  این حرارت در بافت موجب تحریک فیبروبلاست ها شده  و فیبروبلاست ها به نوبه خود تولید کلاژن و الاستین را بیشتر نموده و همچنین  با کوتاه شدن طول رشته های کلاژن  چین و چروک های پوست از بین رفته و قوام پوست افزایش می یابد.

عوارض  لیزر فراکشنال چیست؟

بعد از درمان پوست کاملا قرمز و ملتهب است ترشح در ناحیه ۱ تا ۲ روز ادامه دارد . این قرمزی ممکن است تا یک هفته ادامه یابد. در پوست های تیره و برنزه احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهابPIH وجود دارد. در صورت سوختگی پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده به ترمیم سریع تر کمک می کند . تورم  و  قرمزی بعد از  ۳ تا ۵ روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود .  بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد. با این وجود در پوست های سبزه ( تیپ ۴ به بالا) و در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در محیط زیاد است بهتر است لیزر فراکشنال انجام نشود و جایگزین های مطمئن تر مثل میکرونیدلینگ  همراه با سابسیژن انجام شود.

 

 لیزر فراکشنال بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

در مطالعات اخیر تاثیر میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) موثرتر گزارش شده است چرا که عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می کند و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوانسازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد. دوره نقاهت و خانه نشینی در لیزر دی اکسید کربن ۷ تا ۱۰ روز است و قرمزی پوست ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علارغم عمق نفوذ بالاتر و تاثیر بیشتر حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.

 عکس قبل و بعد لیزر فراکشنال
عکس لیزر فراکشنال

روش لیزر فراکشنال چگونه است؟

لیزر فراکشنال احتیاج به یک جلسه درمان دارد ولی در ضایعات شدید پوستی ممکن است تا ۳ جلسه به فاصله ۶ هفته احتیاج به تکرار داشته باشد. بدلیل دردناک بودن  این روش در ابتدا برای بی حسی پوست از  کرم های بی حسی  موضعی استفاده می شود . میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای Fractional Laser بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ ها ی ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد ۱*۱ سانتی متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین۱۲۵ تا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع)  چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلا در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود  این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی  شود  در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع  تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند( مثلا ۱۲۵ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۲۵ میلی ژول) اگر ضایعه سطحی باشد مثلا یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط  لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۶ میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده  و فقط  سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود ، ظرف ۴۸ ساعت پوست بسته شده وترمیم سریع تر اتفاق می افتد  و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد. تعداد جلسات Fractional Laserحداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.

 

 

برای دیدن فیلم  Fractional Laser بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

 

مکانیزم لیزر فراکشنال
عکس لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

Fractional Laser برای آسیب های پوستی بدلیل نور خورشید ، افزایش سن ، چین و چروک های پوستی ، ناهمواری پوست ، افتادگی پوست ، جای جوش و منافذ باز پوست مناسب می باشد. در پوست های تیره ( تیپ پوستی ۵ و ۶)    این روش ممنوع می باشد  چرا که لیزر فراکشنال یک روش تهاجمی است و ممکن است در این افراد ایجاد لکه های بعد از التهابPIH نماید  که به درمان بسیار مقاوم هستند و می توان از روش میکرونیدلینگ بعنوان جایگزین استفاده کرد. در افراد با سابقه کلوئید( گوشت اضافه)، ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده ، مصرف استروئید) ، پسوریازیس ، ویتیلیگو، مصرف داروی ایزوترتینوئین در ۶ ماه اخیر انجام این روش توصیه نمی شود.  تزریق بوتاکس و ژل مکمل این روش هستند ولی گذشت یک ماه از درمان لیزر برای  انجام اینگونه اعمال زیبایی ضروری است.

آیا انجام لیزر فراکشنال در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در لیزر فراکشنال جذب خون می شود و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد. آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که لیزر فراکشنال تاثیر نامطلوبی بر روی جنین می گذارد و از آنجا که تحقیقات علمی و مستندی بر روی انسان در این ضمینه انجام نشده است ،معقول است که انجام لیزر در زمان بارداری و شیر دهی به تعویق بیافتد.

روش  سابسیژن برای درمان جای جوش چگونه است؟

ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. درمان جوشگاه آتروفیک و فرورفته بهترین پاسخ به سابسیژن را می دهد.این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. این روش مکمل خوبی برای میکرونیدلینگ می باشد که در ساب سیژن موضع اسکار بی حس شده و با یک سوزن مخصوص به نام نیدل نوکور و یا کانول مخصوص( تولدو) بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود در نتیجه یک لخته خون در زیر اسکار ایجاد می شود که به تدریج ظرف چند روز تثبیت شده تبدیل به هماتوم می شود و اندازه آن کوچک تر می شود و در نهایت فرو رفتگی اسکار تا بیش از ۵۰ درصدجبران می شود. ترکیب این روش با میکرونیدلینگ بطور هم افزاء موجب افزایش تاثیر درمان می شود.

 

 

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

[contact-form-7 id=”1906″ title=”دیدگاه شما_copy_copy”]

تا اطلاع ثانوی بخش لیزر فراکشنال تعطیل است

درباره ی دکتر حسین مسافریان

همچنین ببینید

تیپ های پوستی در لیزر

لیزر موهای زائد

[تعداد: 18    میانگین: 2.1/5] لیزر موهای زائد روش هـای سنـتی از بین بردن موهای …

24 دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من در تاریخ ۱۹ دی ۹۵ لیزر co2 انجام دادم یک مرجله برای منافذ باز صورت که با گذشت یک ماه پس از آن در ۱۹ بهمن هنوز قرمزی روی صورتم از بین نرفته بود و یه جورایی مانند آفتاب سوختگی است و این لیزر روی قسمت گونه ها انجام شده است و دکتر دوباره در همان ۱۹ بهمن میکرو نیدلینگ انجام داد و از ویتامین cهم برای روشن شدن پوست استفاده کرد اما پس از خوب شدن التهاب و قرمزی میکرو نیدلینگ هنوز هم قرمز هست دکتر یک کرم ساختنی هم داد که متشکل از ترتینویین ویتامین سی بتامتازون و hop بود داد که شبی یکبار باید روی محل بزنم خیلی نگرانم تا چه مدت این قرمزی وجود دارد کی از بین می ره آیا این قرمزی تبدیل به لک تیره نمی شه باید تا زمانی که این قرمزی هست از نور مستقیم خورشید اجتناب کنم متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر راحله خانم
   در پوست های حساس قرمزی بعد از لیزر co2 ممکن است تا چند هفته باقی بماند و این موضوع یکی از نقاط ضعف لیزر فراکشنال در مقایسه با میکرونیدلینگ است. بهتر است از یک کرم ترمیم کننده استفاده کنید و از اشعه ماوراء بنفش پرهیز نمایید و هر نوع تحریک خارجی (از قبیل گرما یا سرمای شدید و یا درمان پوستی تهاجمی ) را متوقف نمایید تا التهاب در پوست شما کاهش یابد. صبور باشید و با پزشک خودتان در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 2. سلام اقاي دكتر،
  من حدود يك ماه پيش براي لك ها و كك و مك ليزر فراكشنال انجام دادم اما هنوز جاي ليزر ها به صورت نقاط تغيير رنگ يافته و كمي مايل به صورتي مشخصه؛
  سوالم اينه كه كي اين نقاط ميرن و براي تسريع بهتر شدنشون از چه دارويي استفاده كنم؟؟
  و اينكه ميشه براي محافظت از نور خورشيد از ماسك هاي صورت استفاده كرد؟؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شهریار
   اصولا در فصل تابستان انجان لیزر فراکشنال ایده مناسبی نیست و بهتر است از کرم های ضد آفتاب قوی و ماسک برای محافظت پوستتان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید استفاده کرده و برای تسریع در فروکش کردن التهاب از کرم های ترمیم کننده استفاده نمایید .برای ادامه درمان روش های کم عارضه تر و موثرتر مثل میکرونیدلینگ همراه با کوکتل های ضد لک برای شما انتخاب مناسب تری است.
   موفق باشید

 3. سلام .من ۹ روزه لیزر فراکشنال انجام دادم .ولی هیچ تغییری تو پوستم احساس نمیکنم بجز قرمزی یطرف صورتم و بنظرم اسکارها هم نمایان تر شده .بنظر شما با یه جلسه چیزی معلوم نمیشه کرد یا پر شدن جای جوشام بعد از اولین جلسه یکم زمان بره ؟؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سارا خانم
   لیزر فراکشنال برای درمان جای جوش های سطحی موثر است و درمان های موثر دیگر مثل میکرونیدلینگ و سابسیژن برای شما توصیه می شود
   موفق باشید

 4. سلام آقای دکتر من الان دومین باره که دارم لیزر co2 را انجام میدم زیاد قرمز نشدم و قرمزی و سوختگی پوستم روز دوم کاملا خوب میشه وقتی درجه لیزرم رو دیدم اعداد ۵۰ ۳۰۳۰ بود اما برای یه خانم دیگه با یه دکتر دیگه ۲۰۰ ۵۰ ۳۰ بود به دکتر گفتم ظاهرا گفتن که سال دیگع هم باید بیام به نظرتون دکترم رو عوض کنم بعد از ۲ جلسه یا این درجه بندی برای ۲ سال چه مفهومی داره خواهشآ راهنمایی کنید خیلی نگرانم و سال دیگه نمیتونم دوباره برم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر حمیده خانم
   جلسات لیزر فراکشنال متعدد است و انرژی مورد استفاده از فردی به فرد دیگر متفاوت است که شدت و تراکم درمان را پزشک بر حسب عمق و وسعت ضایعات تعیین می کند. بهتر است با پزشک خودتان در این باره مشاوره نمایید.
   موفق باشید

 5. سلام خسته نباشید اقای دکتر من دختری ۱۹ ساله ام
  پوستم اصلا یک دست نیست و گونه هام از جوش گود شده و به اصطلاح چاله داره چند جلسه لیزر سابسیژن انجام دادم و الان ۲ جلسه لیزر فرکشنال .کمی بهتر شده ولی هنوز هم پر از چاله است چقدر زمان میبره؟چند مرحله دیگ نیازه برای فرکشنال معمولا و بعدش پوست خوب میشه ؟

  • درود بر الی خانم
   تعداد جلسات درمان و نوع درمان بر حسب عمق ضایعات تعیین می شود که از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در صورتی که عمق ضایعات زیاد باشد درمان ترکیبی با سابسیژن انجام می شود که در چند جلسه انجام می شود.
   موفق باشید

 6. سلام اقای دکتر
  من قبلا راکوتان مصرف میکردم بعد از ۲ سال که مجددا صورتم جوش زد درموپن انجام دادم دکتر گفتن که همزمان راکوتان مصرف کنم، روی صورتم چندتا حفره مونده اینا به خاطر مصرف همزمان راکوتانه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر پیوندی عزیز
   مصرف همزمان راکوتان با درمان های تهاجمی پوست تداخل دارد و شانس اسکار هایپرتروفیک با درمان هایی از قبیل لیزر فراکشنال، سابسیژن ،درماپن و… زیاد می شود و حداقل تا ۶ ماه بعد از قطع این دارو درمان های فوق نباید انجام شوند.
   موفق باشید

  • درود بر پیوندی
   انجام درمان های تهاجمی پوستی از قبیل لیزر ، سابسیژن ، میکرونیدلینگ تا شش ماه بعد از قطع راکوتان توصیه نمی شود چرا که موجب اسکار هایپرتروفیک می شود که برجسته است و حفره های صورت شما به احتمال زیاد ارتباطی بادرمان درماپن ندارد.
   موفق باشید

 7. سلام .صمن تشکر از سایت مفیدتان
  دوسال هست تحت درمان جوش صورتم هستم خداروشکر خوب شده لکها رو پارسال لیزر کردم و برای فرورفتگیها امسال آبان ماه نوبت دارم .البته عمیقند چاله ها …امیدی به پر شدنشون ندارم باتوجه به ۴۰سال سنم هست .آیا شما صلاح میدونید برای فراکشنال ؟ممنونم

 8. سلام اقاي دكتر من روي صورتم بين دو ابروم جاي سالك دارم ميخواستم بدونم براي كحوار شدنش فراكشنال روش خوبي هست؟
  ممنون ميشم اگه روش بهتري پيشنهاد ميكنيد راهنماييم كنيد
  خيلي ممنونم

 9. ساهره
  سلام اقای دکتر من حدود ۵۰ روز پیس لیزر فراکشنال co2 انجام دادم برای لک کک ومک های خیلی کمرنگ دکتر گفته بود چون پوست روسنی داری زود خوب میشه اما بعد از ۹ روز که زخمای صورتم ریختن لک قهو ه ای شدن چند روز پیش هم صورتم پوست پوست شد و لک قهوه ای ریخت و جاشون قرمز عین لبو و خارش زیاد هم داره.
  فقط برام هیدروکینون . اخیرا زینک اکساید تجویز کردن
  خواهش میکنم راهنمایی کنید دیگه دارم افسرده میشم

  • درود بر ساحره
   پوست های تیپ یک و دو که روشن می باشند معمولا بعد از لیزر چنانچه دچار لک ناشی از التهابPIH شدند سریع تر به حالت نرمال بر می گردند.قرمزی و خارش از عوارض جانبی لیزر فراکشنال هستند و با گذشت زمان تمام عوارض فوق برطرف می شوند. داروهایی که پزشکتان تجویز کرده است را ادامه دهید و نگران نباشید.
   موفق باشید

 10. فرزانه ربیع زاده

  سلام آقای دکتر
  من بیمار پوستی ویتیلیگو که ارثی از پدرم دارم .
  ۳۲ سالمه و پوستم تیره است ولکهای سفید به شدت زیاد شدن.
  شنیدم این لیزر شاید درمانش کنه. ایا راه چاره ای دارید./ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 11. سلام خسته نباشید
  دکتر برای‌از بین بردن جای‌جوش پماد زینک اکساید خوبه
  وبرای ازبین بردن جای‌جوش لیزر فرکشنال بهتره یا میکرونیدلینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *