خانه / لیزر / لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال

لیزر  فراکشنال چیست؟

لیزر یا تابش گسیل القایی ابزاری است که نور را به صورت امواج همگرا ، هم فاز و هم دوست ساطع می کند. این امواج دارای یک طول موج هستند، در یک جهت حرکت می کنند و انرژی را در یک جا متمرکز می کنند. امروزه از لیزر در صنعت ، صنایع نظامی و پزشکی ( مثل لیزر فراکشنال )استفاده گسترده ای می شود. بر اساس طول موج لیزر ها را به دو گروه در پزشکی طبقه بندی می کنند :۱-  قابل دید که دارای طول موج بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر هستند ۲- غیر قابل دید که طول موج آنها بیشتر از ۷۰۰ نانومتر است و نامرئی هستند. پرتوهای این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند. نخستین بار طرح اولیه لیزر را انیشتن داد و لی بعد از مرگ وی لیزر بطور کاربردی معرفی و عملیاتی شد.  کار لیزر به این گونه‌ است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند. لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد.

از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد. و ما بطور گزینشی به این خواص می‌پردازیم که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست. شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود.

 لیزر فراکشنال چیست؟

لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرودرم ابریژن) و نوری ( لیزر فراکشنال) انجام می شود.  بدلیل قابل کنترل نبودن عمق نفوذ در لایه برداری شیمیایی و  عمق نفوذ کم و تعدد جلسات  در روش میکرودرم ابریژن  ، روش لیزر فراکشنال CO2 معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک ( ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکرومتر)  بر روی پوست تابیده شده ، ستون بسیار نازکی از پوست بدلیل حرارت لیزر (۳۵۰ درجه سلسیوس)تبخیر شده  و سوراخ های بسیار ریزی بر روی سطح پوست( لایه  اپیدرم ) ایجاد می کند. بدلیل اینکه تمام سطح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمی کند به این نوع درمان ، لیزر فراکشنال ( کسری ) گفته می شود. تعداد سوراخ های ایجاد شده در پوست قابل کنترل است و هر چه سوراخ بیشتری بر روی پوست ایجاد شود نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد شد.  در اطراف ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد شده که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود. در مناطق نزدیک به ستون های حرارتی یک منطقه انعقادی وجود دارد ( حرارت ۶۰ درجه سانتی گراد) در مناطق دورتر حرارت کمتر است (۴۵C )  که  این حرارت در بافت موجب تحریک فیبروبلاست ها شده  و فیبروبلاست ها به نوبه خود تولید کلاژن و الاستین را بیشتر نموده و همچنین  با کوتاه شدن طول رشته های کلاژن  چین و چروک های پوست از بین رفته و قوام پوست افزایش می یابد.

حتما بخوانید  موهای زائد بدن

عوارض  لیزر فراکشنال چیست؟

بعد از درمان پوست کاملا قرمز و ملتهب است ترشح در ناحیه ۱ تا ۲ روز ادامه دارد . این قرمزی ممکن است تا یک هفته ادامه یابد. در پوست های تیره و برنزه احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهابPIH وجود دارد. در صورت سوختگی پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده به ترمیم سریع تر کمک می کند . تورم  و  قرمزی بعد از  ۳ تا ۵ روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود .  بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد. با این وجود در پوست های سبزه ( تیپ ۴ به بالا) و در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در محیط زیاد است بهتر است لیزر فراکشنال انجام نشود و جایگزین های مطمئن تر مثل میکرونیدلینگ  همراه با سابسیژن انجام شود.

 

 لیزر فراکشنال بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

در مطالعات اخیر تاثیر میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) موثرتر گزارش شده است چرا که عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می کند و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوانسازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد. دوره نقاهت و خانه نشینی در لیزر دی اکسید کربن ۷ تا ۱۰ روز است و قرمزی پوست ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علارغم عمق نفوذ بالاتر و تاثیر بیشتر حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.

حتما بخوانید  لیزر جای جوش

 عکس قبل و بعد لیزر فراکشنال
عکس لیزر فراکشنال

روش لیزر فراکشنال چگونه است؟

لیزر فراکشنال احتیاج به یک جلسه درمان دارد ولی در ضایعات شدید پوستی ممکن است تا ۳ جلسه به فاصله ۶ هفته احتیاج به تکرار داشته باشد. بدلیل دردناک بودن  این روش در ابتدا برای بی حسی پوست از  کرم های بی حسی  موضعی استفاده می شود . میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای Fractional Laser بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ ها ی ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد ۱*۱ سانتی متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین۱۲۵ تا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع)  چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلا در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود  این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی  شود  در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع  تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند( مثلا ۱۲۵ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۲۵ میلی ژول) اگر ضایعه سطحی باشد مثلا یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط  لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۶ میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده  و فقط  سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود ، ظرف ۴۸ ساعت پوست بسته شده وترمیم سریع تر اتفاق می افتد  و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد. تعداد جلسات Fractional Laserحداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.

 

 

برای دیدن فیلم  Fractional Laser بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

حتما بخوانید  لیزر خانگی

 

مکانیزم لیزر فراکشنال
عکس لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

Fractional Laser برای آسیب های پوستی بدلیل نور خورشید ، افزایش سن ، چین و چروک های پوستی ، ناهمواری پوست ، افتادگی پوست ، جای جوش و منافذ باز پوست مناسب می باشد. در پوست های تیره ( تیپ پوستی ۵ و ۶)    این روش ممنوع می باشد  چرا که لیزر فراکشنال یک روش تهاجمی است و ممکن است در این افراد ایجاد لکه های بعد از التهابPIH نماید  که به درمان بسیار مقاوم هستند و می توان از روش میکرونیدلینگ بعنوان جایگزین استفاده کرد. در افراد با سابقه کلوئید( گوشت اضافه)، ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده ، مصرف استروئید) ، پسوریازیس ، ویتیلیگو، مصرف داروی ایزوترتینوئین در ۶ ماه اخیر انجام این روش توصیه نمی شود.  تزریق بوتاکس و ژل مکمل این روش هستند ولی گذشت یک ماه از درمان لیزر برای  انجام اینگونه اعمال زیبایی ضروری است.

آیا انجام لیزر فراکشنال در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در لیزر فراکشنال جذب خون می شود و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد. آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که لیزر فراکشنال تاثیر نامطلوبی بر روی جنین می گذارد و از آنجا که تحقیقات علمی و مستندی بر روی انسان در این ضمینه انجام نشده است ،معقول است که انجام لیزر در زمان بارداری و شیر دهی به تعویق بیافتد.

روش  سابسیژن برای درمان جای جوش چگونه است؟

ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. درمان جوشگاه آتروفیک و فرورفته بهترین پاسخ به سابسیژن را می دهد.این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. این روش مکمل خوبی برای میکرونیدلینگ می باشد که در ساب سیژن موضع اسکار بی حس شده و با یک سوزن مخصوص به نام نیدل نوکور و یا کانول مخصوص( تولدو) بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود در نتیجه یک لخته خون در زیر اسکار ایجاد می شود که به تدریج ظرف چند روز تثبیت شده تبدیل به هماتوم می شود و اندازه آن کوچک تر می شود و در نهایت فرو رفتگی اسکار تا بیش از ۵۰ درصدجبران می شود. ترکیب این روش با میکرونیدلینگ بطور هم افزاء موجب افزایش تاثیر درمان می شود.

 

 

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

[contact-form-7 id=”1906″ title=”دیدگاه شما_copy_copy”]

درباره ی Admin

60 دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من در تاریخ ۱۹ دی ۹۵ لیزر co2 انجام دادم یک مرجله برای منافذ باز صورت که با گذشت یک ماه پس از آن در ۱۹ بهمن هنوز قرمزی روی صورتم از بین نرفته بود و یه جورایی مانند آفتاب سوختگی است و این لیزر روی قسمت گونه ها انجام شده است و دکتر دوباره در همان ۱۹ بهمن میکرو نیدلینگ انجام داد و از ویتامین cهم برای روشن شدن پوست استفاده کرد اما پس از خوب شدن التهاب و قرمزی میکرو نیدلینگ هنوز هم قرمز هست دکتر یک کرم ساختنی هم داد که متشکل از ترتینویین ویتامین سی بتامتازون و hop بود داد که شبی یکبار باید روی محل بزنم خیلی نگرانم تا چه مدت این قرمزی وجود دارد کی از بین می ره آیا این قرمزی تبدیل به لک تیره نمی شه باید تا زمانی که این قرمزی هست از نور مستقیم خورشید اجتناب کنم متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر راحله خانم
   در پوست های حساس قرمزی بعد از لیزر co2 ممکن است تا چند هفته باقی بماند و این موضوع یکی از نقاط ضعف لیزر فراکشنال در مقایسه با میکرونیدلینگ است. بهتر است از یک کرم ترمیم کننده استفاده کنید و از اشعه ماوراء بنفش پرهیز نمایید و هر نوع تحریک خارجی (از قبیل گرما یا سرمای شدید و یا درمان پوستی تهاجمی ) را متوقف نمایید تا التهاب در پوست شما کاهش یابد. صبور باشید و با پزشک خودتان در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 2. سلام اقای دکتر،
  من حدود یک ماه پیش برای لک ها و کک و مک لیزر فراکشنال انجام دادم اما هنوز جای لیزر ها به صورت نقاط تغییر رنگ یافته و کمی مایل به صورتی مشخصه؛
  سوالم اینه که کی این نقاط میرن و برای تسریع بهتر شدنشون از چه دارویی استفاده کنم؟؟
  و اینکه میشه برای محافظت از نور خورشید از ماسک های صورت استفاده کرد؟؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شهریار
   اصولا در فصل تابستان انجان لیزر فراکشنال ایده مناسبی نیست و بهتر است از کرم های ضد آفتاب قوی و ماسک برای محافظت پوستتان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید استفاده کرده و برای تسریع در فروکش کردن التهاب از کرم های ترمیم کننده استفاده نمایید .برای ادامه درمان روش های کم عارضه تر و موثرتر مثل میکرونیدلینگ همراه با کوکتل های ضد لک برای شما انتخاب مناسب تری است.
   موفق باشید

 3. سلام .من ۹ روزه لیزر فراکشنال انجام دادم .ولی هیچ تغییری تو پوستم احساس نمیکنم بجز قرمزی یطرف صورتم و بنظرم اسکارها هم نمایان تر شده .بنظر شما با یه جلسه چیزی معلوم نمیشه کرد یا پر شدن جای جوشام بعد از اولین جلسه یکم زمان بره ؟؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سارا خانم
   لیزر فراکشنال برای درمان جای جوش های سطحی موثر است و درمان های موثر دیگر مثل میکرونیدلینگ و سابسیژن برای شما توصیه می شود
   موفق باشید

 4. سلام آقای دکتر من الان دومین باره که دارم لیزر co2 را انجام میدم زیاد قرمز نشدم و قرمزی و سوختگی پوستم روز دوم کاملا خوب میشه وقتی درجه لیزرم رو دیدم اعداد ۵۰ ۳۰۳۰ بود اما برای یه خانم دیگه با یه دکتر دیگه ۲۰۰ ۵۰ ۳۰ بود به دکتر گفتم ظاهرا گفتن که سال دیگع هم باید بیام به نظرتون دکترم رو عوض کنم بعد از ۲ جلسه یا این درجه بندی برای ۲ سال چه مفهومی داره خواهشآ راهنمایی کنید خیلی نگرانم و سال دیگه نمیتونم دوباره برم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر حمیده خانم
   جلسات لیزر فراکشنال متعدد است و انرژی مورد استفاده از فردی به فرد دیگر متفاوت است که شدت و تراکم درمان را پزشک بر حسب عمق و وسعت ضایعات تعیین می کند. بهتر است با پزشک خودتان در این باره مشاوره نمایید.
   موفق باشید

 5. سلام خسته نباشید اقای دکتر من دختری ۱۹ ساله ام
  پوستم اصلا یک دست نیست و گونه هام از جوش گود شده و به اصطلاح چاله داره چند جلسه لیزر سابسیژن انجام دادم و الان ۲ جلسه لیزر فرکشنال .کمی بهتر شده ولی هنوز هم پر از چاله است چقدر زمان میبره؟چند مرحله دیگ نیازه برای فرکشنال معمولا و بعدش پوست خوب میشه ؟

  • درود بر الی خانم
   تعداد جلسات درمان و نوع درمان بر حسب عمق ضایعات تعیین می شود که از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در صورتی که عمق ضایعات زیاد باشد درمان ترکیبی با سابسیژن انجام می شود که در چند جلسه انجام می شود.
   موفق باشید

 6. سلام اقای دکتر
  من قبلا راکوتان مصرف میکردم بعد از ۲ سال که مجددا صورتم جوش زد درموپن انجام دادم دکتر گفتن که همزمان راکوتان مصرف کنم، روی صورتم چندتا حفره مونده اینا به خاطر مصرف همزمان راکوتانه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر پیوندی عزیز
   مصرف همزمان راکوتان با درمان های تهاجمی پوست تداخل دارد و شانس اسکار هایپرتروفیک با درمان هایی از قبیل لیزر فراکشنال، سابسیژن ،درماپن و… زیاد می شود و حداقل تا ۶ ماه بعد از قطع این دارو درمان های فوق نباید انجام شوند.
   موفق باشید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر پیوندی
   انجام درمان های تهاجمی پوستی از قبیل لیزر ، سابسیژن ، میکرونیدلینگ تا شش ماه بعد از قطع راکوتان توصیه نمی شود چرا که موجب اسکار هایپرتروفیک می شود که برجسته است و حفره های صورت شما به احتمال زیاد ارتباطی بادرمان درماپن ندارد.
   موفق باشید

 7. سلام .صمن تشکر از سایت مفیدتان
  دوسال هست تحت درمان جوش صورتم هستم خداروشکر خوب شده لکها رو پارسال لیزر کردم و برای فرورفتگیها امسال آبان ماه نوبت دارم .البته عمیقند چاله ها …امیدی به پر شدنشون ندارم باتوجه به ۴۰سال سنم هست .آیا شما صلاح میدونید برای فراکشنال ؟ممنونم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر جمیله خانم
   لیزر برای درمان اسکارهای کم عمق مناسب است و چنانچه جای جوش صورت شما عمیق باشد بهتر است درمان ترکیبی با سابسیژن انجام دهید.
   موفق باشید

 8. سلام اقای دکتر من روی صورتم بین دو ابروم جای سالک دارم میخواستم بدونم برای کحوار شدنش فراکشنال روش خوبی هست؟
  ممنون میشم اگه روش بهتری پیشنهاد میکنید راهنماییم کنید
  خیلی ممنونم

 9. ساهره
  سلام اقای دکتر من حدود ۵۰ روز پیس لیزر فراکشنال co2 انجام دادم برای لک کک ومک های خیلی کمرنگ دکتر گفته بود چون پوست روسنی داری زود خوب میشه اما بعد از ۹ روز که زخمای صورتم ریختن لک قهو ه ای شدن چند روز پیش هم صورتم پوست پوست شد و لک قهوه ای ریخت و جاشون قرمز عین لبو و خارش زیاد هم داره.
  فقط برام هیدروکینون . اخیرا زینک اکساید تجویز کردن
  خواهش میکنم راهنمایی کنید دیگه دارم افسرده میشم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر ساحره
   پوست های تیپ یک و دو که روشن می باشند معمولا بعد از لیزر چنانچه دچار لک ناشی از التهابPIH شدند سریع تر به حالت نرمال بر می گردند.قرمزی و خارش از عوارض جانبی لیزر فراکشنال هستند و با گذشت زمان تمام عوارض فوق برطرف می شوند. داروهایی که پزشکتان تجویز کرده است را ادامه دهید و نگران نباشید.
   موفق باشید

 10. فرزانه ربیع زاده

  سلام آقای دکتر
  من بیمار پوستی ویتیلیگو که ارثی از پدرم دارم .
  ۳۲ سالمه و پوستم تیره است ولکهای سفید به شدت زیاد شدن.
  شنیدم این لیزر شاید درمانش کنه. ایا راه چاره ای دارید./ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر فرزانه ربیع زاده
   لیزر فراکشنال برای درمان ویتیلیگو مناسب نمی باشد و استفاده از کرم های موضعی و میکروپیگمنتیشن ممکن است درمان موثرتری برای شما باشد.
   موفق باشید

 11. سلام خسته نباشید
  دکتر برای‌از بین بردن جای‌جوش پماد زینک اکساید خوبه
  وبرای ازبین بردن جای‌جوش لیزر فرکشنال بهتره یا میکرونیدلینگ

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مبینا
   تاثیر میکرونیدلینگ عمقی از لیزر فراکشنال بیشتر و عوارض جانبی کمتری برای درمان جای جوش دارد و کرم زینک اکساید صرفا یک محافظ پوست می باشد و تاثیری در از بین بردن جای جوش ندارد.
   موفق باشید

 12. سلام آقای دکتر با تشکر از سایت خوبتون
  من لیزر co2 برای جای جوش هام انجام دادم الان من اصلا از خونه خارج نمیشم،پرده های پنجره رو کشیدم آیا نوری که به پنجره میخوره از پشت پرده هم میتونه خطرناک باشه و لک ایجاد کنه ؟خاهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر Alma
   در چند روز اول بعد از درمان های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و میکرونیدلینگ بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از لامپ کم مصرف دوری نمایید و با یک لایه ضخیم از پماد اکسید دو زنک سطح پوستتان را بپوشانید تا در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید یک محافظت فیزیکی ایجاد شود. در صورت رعایت موارد فوق جای نگرانی خاصی وجود ندارد.
   موفق باشید

 13. سلام و وقت بخیر خدمت شما
  جناب اقای دکتر یه سوال داشتم
  فاصله زمانی بین جلسات میکرونیدلینگ چه مدت است؟
  و اینکه بین لیزر و میکرونیدلینگ چه مدت زمانی باید وقفه باشد؟
  با تشکر از وقتی که میذارید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر پویا
   فاصله بین جلسات میکرونیدلینگ ۴ تا ۶ هفته است همین طور فاصله بین لیزر و میکرونیدلینگ هم حداقل ۴ هفته می باشد که این فاصله برای فرصت دادن به پوست برای ترمیم و کلاژن سازی می باشد.
   موفق باشید

 14. سلام.وقتتون بخیر .
  اقای دکتر من امروز لیزر فرکشنال انجام دادم وجلسه دومم بود.الان بعد از ۶ ساعت،خون ریزی دارم.این طبیعی یا ن؟
  ممنون میشم جواب بدین🙏🙏🙏🙏

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مهدیس
   لیزر فرکشنال با ایجاد حرارت بالا در سطح اپیدرم بافت را کربونیزه می کند و عروق خونریزی دهنده سطح پوست بطور کامل سوزانده شده و خونریزی کاملا متوقف می شود البته ترشح مایع سروز بدلیل التهاب چند ساعت بعد از درمان قابل انتظار است ولی خونریزی غیر معمول است و بهتر است با پزشک خودتان مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

 15. سلام
  اقای دکتر بعد از میکرونیدلینگ چه اتفاقی برای پوست میفته؟ منظورم اینه بعد از میکرونیدلینگ پوست قرمز میشه؟ تا چند روز این قرمزی باقی میمونه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سپیده
   بعد از میکرونیدلینگ بر حسب عمق درمان و میزان حساسیت پوست تا چند روز پوست قرمز است که بتدریج برطرف می شود. اطلاعات بیشتر در لینک زیر قابل دسترسی است
   میکرونیدلینگ

 16. با سلام
  لطفا بفرمایید که چقد طول میکشه تاثیر لیزر رو ببینم؟ الان بعد از دو جلسه صورتم بهتر شده ولی هنوز جای جوشام هست؟ بنظرتون درمان رو ادامه بدم؟ جای جوشام بیشتر بصورت قرمزی هستش ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نسیم
   بطور معمول آثار کلاژن سازی در پوست بعد از لیزر یک تا دو هفته بعد دیده می شود و این پروسه با ادامه درمان بیشتر می شود با این وجود چنانچه جای جوش صورت شما عمیق باشد ممکن است احتیاج به سابسیژن داشته باشید
   موفق باشید
   سابسیژن

 17. سلام
  آقای دکتر من ۱۳ سال پیش دچار سوختگی شدم و الان پوست صورتم برجستگی های ریز همرنگ پوستم داره میتونم لیزر فرکشنال انجام بدم ؟
  ممنون

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر لیا
   لیزر فراکشنال بر روی اسکار سوختگی موثر است به شرط آنکه محل سوختگی تیره نباشد چرا که ممکن است رنگدانه ملانین موجب جذب لیزر شده و موضع دچار سوختگی شود که در این صورت درمان های دیگر از قبیل میکرونیدلینگ توصیه می شود.
   موفق باشید

 18. سلام آقای دکتر
  من ۲ ماه پیش زیرچشمم رو که سیرنگوما خیلی ریز داشت لیزر co2 فراکشنال انجام دادم اما با گذشت ۲ ماه خیلی قرمزه و لک شده و دون دون های ریز تو جاهایی که لیزر شده زیاد تر شده هر کرمی که دکترا تجویز میکنن قرمزی رو بیشتر میکنه فقط در حال حاضر پماد ویتامین a میزنم تو رو خدا راهنمایی ام کنید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مائده
   سیرینگوما برجستگی های غدد عرق در زیر پوست است که با روش های مکانیکی از قبیل درم ابریژن، میکرونیدلینگ پیلینگ سطحی بر طرف می شود. لیزر فراکشنال ممکن است در این ناحیه ایجاد التهاب و لک مقاوم به درمان نماید که با گذشت زمان به تدریج بر طرف می شود. با این وجود پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ضد لک و عدم دستکاری مجدد پزشگی توصیه می شود.
   موفق باشید

 19. با سلام و وقت بخیرمن سه ماه پیش برای جای جوشهام سابسیژن انجام دادم و دکترم گفتن که سه چهار جلسه باید فرکشنال انجام بدم ، به نظرتون تو این فصل انجام بدم یا منتظر بمونم پاییز انجام بدم. با تشکر

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سولماز
   لیزر فراکشنال همزمان با سابسیژن تاثیر زیادی بر روی جای جوش دارد ولی انجام لیزر احتیاج به حداقل یک هفته خانه نشینی دارد و بهتر است در فصول گرم سال انجام نشود.
   موفق باشید

 20. سلام من گونه هام سالک دارم یه هفته پیش لیزر فرکشنال انجا دادم ولی هیچ تغییری ندیدم به نظرت چیکار کنم

 21. سلام دکتر عزیز
  لیزر فرکشنال و میکرونیدلینگ هر کدام جداگانه برای منافذ باز پوست صورت چند درصد جواب میدن؟

 22. سلام آقای دکتر،من ۲۰سالمه می خوام صورتم پر تر بشه آخه به خاطر رژیم و ورزش لاغر شده،دکتر تغذیه گفت که آر اف انجام بدم،چقد می تونه موثر باشه تو چاقی صورتم وچند جلسه نیازه؟ ممنون می شم راهنماییم کنید.

  • درود بر نجمه
   آر اف موجب سفتی و لیفت پوست می شود و تاثیری بر روی افزایش حجم صورت ندارد. چنانچه در اثر تمرینات ورزشی دچار تحلیل چربی شده اید تزریق چربی برای شما توصیه می شود.
   موفق باشید

 23. سلام و عرض ادب.در پوست های گندمی تیره بعد از لیزر فرکشنال حتی در صورت رعایت تمامی نکات از قبیل نور آفتاب و کرم های ترمیم کننده و … آیا باز هم احتمال اینکه به بی رنگی پوست مبتلا بشن هست یا خیر؟

  • درود بر karami
   احتمال بروز لک های روشن تر از پوست که رنگدانه کمی دارند در پوست های گندمی و تیره با لیزر فراکشنال وجود دارد و هر چه پوست تیره تر باشد این احتمال بیشتر می باشد.
   موفق باشید

 24. سلام و خسته نباشید من دیروز لیزر فراکشنال انجام دادم بعداز لیزر صورتم رو زینک زدن خواستم بدونم تو حین درمان همزمان با زینک اکسایند اگر کرم ضد افتاب استفاده بشه و یا حتی کرم ترمیم کننده مشکلی پیش نمیاد .
  و نحوه ی شست و شوی اینا به چه صورت باید باشه .ممنون میشم اگه پاسخو باشید .تشکر

  • درود بر مجید
   بعد از درمان های تهاجمی پوست از قبیل لیزر فراکشنال و میکرونیدلینگ مصرف ضد آفتاب در ۴۸ ساعت اول موجب تشدید التهاب می شود و توصیه نمی شود بجای ضد آفتاب کرم زینک اکساید علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز محافظت ایجاد می نماید. کرم ترمیم کننده از روز دوم استفاده می شود و تا بر طرف شدن التهاب و قرمزی ادامه می یابد.
   موفق باشید

 25. سلام روزتون بخیر
  من ٣١ سالمه سوالی که داشتم راجع به منافذ باز پوسته
  که روی بینی و گونه هام دیده میشه و اینکه پوستم مختلطه
  میخواستم راهنماییم کنید که چ روشی نتیجه بهتری میده واینکه اثرش طولانی مدت باشه
  ممنون

  • درود بر نسترن
   منافذ باز پوست بر حسب تیپ پوست با روش های مختلفی درمان می شود که برای پوست های روشن لیزر فراکشنال و برای بقیه انواع تیپ های پوستی میکرونیدلینگ و مزوتراپی همراه با داروهای لایه بردار توصیه می شود.
   موفق باشید

 26. باسلام وقتتون بخیر
  من یک هفته پیش لیزر فرکشنال انجام دادم و از دیروز جوش های ریزی در نواحی بینی و گونه هام ظاهر شده! قبلا دوبار میکرونیدلینگ کردم و پوستم خیلی خوب شده بود اینسری فرکشنال برام تجویز کردن و الان جوش های ریز و – حس میکنم – عفونی ای زدم ! علتش چیست؟ و چیکار کنم که خوب شه؟؟
  ژل مترونیدازول خوبه؟؟

  • درود بر Paniz
   در پوست های چرب بعد از لیزر ممکن است بدلیل التهاب غدد چربی جوش های ریزی ایجاد شود که به تدریج برطرف می شوند و جای نگرانی ندارد با این وجود در صورتیکه تعداد و اندازه این جوش ها زیاد شود مصرف آنتی بیوتیکموضعی و یا خوراکی توصیه می شود و بهتر است توسط پزشک درمانگر معاینه شوید.
   موفق باشید

 27. سلام
  درود برشما
  مرسی ازمقاله ی با ارزش شما
  دکتر
  صورت من ۲۰ سال پیش سوخته….برای جراحی مراجعه کردم گفتن قبل از هرگونه جراحی لیزر سنگین انجام بدم.
  ۵روز پیش لیزر کردم…..ولی هنوز صورتم تیرس و نتیجش مشخص نشده ظاهرا باید بیشتر صبر کنم…..با توجه به اسکارهای صورتم اول اینکه میکرو نیدلینگ رو پیشنهاد میدید یا لیزر؟
  تو مطالب بالا نوشتید که برای آسیب های عمقی باید انرژی دستگاه روبالاو برعکسش تعداد نقاط روکم کرد…دکتر آیا با افزایش قدرت لیزر میشه از تعداد جلسات نهایی لیزر کم کرد؟تا چه اندازه میشه انرژی دستگاه رو بالا برد؟؟؟آیا افزایش انرژی لیزر میتونه مخرب هم باشه؟

  • درود بر مازیار و تشکر از محبت شما
   برای اسکارهای قدیمی ترکیبی از لیزر و میکرونیدلینگ در جلسات متعدد توصیه می شود و البته هر عمق نفوذ و انرژی دستگاه بیشتر شود موثرتر و دوره ترمیم طولانی تر خواهد بود و احتیاج به صبر و حوصله بیشتری دارد.
   موفق باشید

 28. ببخشید من الان ۱۱ روزه که لیزر co2انجام دادم بعد الان قرمزه یعنی طبیعیه یا نه؟

 29. سلام من دوجلسه فرکشنال انجام دادم جلسه اول هیچ تغییری نکرد جلسه دوم باوجود گذشت بیست روز یه لکه بزرگ وقهوه ای روی گونه هام ایجاد شده به دکترم نشون دادم گفت مشکلی نیست ضدآفتاب استفاده کنید وزمان بدید.به شدت اعتماد به نفسم پایین اومده همسرم همچنان سرزنشم میکنه.لکه های خودم خیلی کمرنگ وجزعی بود.شمارا به فاطمه زهرا قسم کمکم کنید

  • درود بر فاطمه
   استفاده از کرم ویتامین سی و ضد آفتاب و گذشت زمان اکثر تیرگی های بعد از لیزر را مرتفع می کند ولی چنانچه این لک ها مقاوم بودند و با درمان فوق از بین نرفتند بهتر است از نزدیک توسط پزشک خودتان معاینه شوید.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button