لیزر فرکشنال برای جای جوش

مراقبت های بعد از لیزر❤

مراقبت های بعد از لیزر چگونه است؟

مراقبت های بعد از لیزر به دو گروه لیزر موهای زائد و لیزر پوست طبقه بندی می شود که وجوه شباهت زیادی با یکدیگر داشته و در اینجا بطور اختصاصی لیزر های لایه بردار از قبیل دی اکسید کربن و اربیوم مورد بررسی قرار می گیرند.

بعد از درمان با لیزر  پوست کاملا قرمز و ملتهب می شود و ترشح در ناحیه ۱ تا ۲ روز ادامه دارد. تمیز کردن پوست با سرم شستشوی استریل چند بار در روز به کاهش احتمال عفونت و عوارض ناخواسته کمک می کند. استفاده از کمپرس سرد علاوه بر کاهش درد به کمتر شدن التهاب نیز کمک می کند. در چند روز اول پوست کمی متورم و زبر است که برای رفع خشکی از کرم های مرطوب کننده و نرم کننده استفاده می شود.

ممکن است پوست کاملا ملتهب و قرمز شود که این قرمزی تا یک هفته طول می کشد که البته در افراد با پوست های روشن و همین طور درمان عمقی با لیزر CO2 ممکن است مدت زمان طولانی تری ادامه یابد و تا چند هفته نیز طول بکشد. در این مرحله پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ضد آفتاب به ترمیم سریع تر کمک می کند.  بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد.

مراقبت های بعد از لیزر

مراقبت های بعد از لیزر co2

 

۱- از استعمال کرم های لایه بردار و محرک پرهیز کنید

بلافاصله بعد از لیزر پوست بسیار حساس است و محصولاتی که دارای ترکیبات اسیدی هستند و موجب لایه برداری می شوند از قبیل ترتینوئین، آلفا هیدروکسی اسید و همین طور صابون های قلیایی موجب تحریک و تشدید التهاب در پوست می شوند و حداقل تا یک هفته نباید از این محصولات استفاده شود.

حتما بخوانید  هزینه لیزر موهای زائد چقدر است

۲- از مصرف کرم های ضد آفتاب پرهیز نمایید

بدلیل باز شدن منافذ پوست بلافاصله بعد از لیزر استفاده از کرم های ضد آفتاب توصیه نمی شود، چرا که فرمولاسیون این ترکیبات برای پوست سالم تهیه شده است و نفوذ این ترکیبات به پوست موجب آسیب به آن می شود.  این موضوع در مورد ضد آفتاب های حاوی رنگ Tinted اهمیت بیشتری دارد و تا زمان بسته شدن منافذ پوست نباید از این محصولات استفاده شود.

به منظور مراقبت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خانه نشینی بمدت ۴۸ ساعت توصیه می شود. تماس طولانی و از فاصله نزدیک با لامپ های کم مصرف ، مانیتور و سایر وسایل الکترونیک توصیه نمی شود. مگر آنکه لایه ضخیمی از پماد اکسید دو زنگ بر روی کل موضع درمان استفاده شده باشد. پماد Zinc Oxid  علاوه بر اینکه ضد آفتاب خوبی است دارای خاصیت محافظت کننده می باشد و عنصر روی بعنوان  مکملی حیاتی برای بازسازی و ترمیم مستقیما به عمق پوست می رسد که در ۲۴ ساعت اول بعد از درمان  استفاده از این پماد توصیه می شود.

۳- بمدت ۴۸ ساعت از محصولات آرایشی استفاده نکنید

محصولات آرایشی در دو روز اول بعد از لیزر موجب تحریک پوست ملتهب شده و روند ترمیم را دچار اشکال می نمایند و نباید استفاده شوند.

مراقبت های بعد از لیزر
مراقبت های بعد از لیزر

۴- از مصرف دخانیات،  الکل، غذاهای تند و نوشیدنی های داغ پرهیز نمایید

در ۲۴ ساعت اول بعد از درمان هر عاملی که جریان خون را در پوست زیاد نماید منجر به افزایش التهاب و قرمزی پوست شده و دوره ترمیم را طولانی تر خواهد کرد.

نوشیدن آب و مایعات خنک قبل و بعد از درمان اهمیت زیادی دارد و آب میوه تازه بدلیل دارا بودن ویتامین C  توصیه می شود و به ترمیم سریع تر پوست کمک می کند. بعلاوه مصرف قلیان و سیگار موجب کاهش خونرسانی به موضع درمان شده و پروسه ترمیم را به تاخیر می اندازد.

حتما بخوانید  ماسک ورقه ای صورت چیست

۵- دوش گرفتن بعد از لیزر

شستشوی صورت با آب شیر بلافاصله بعد از لیزر نباید انجام شود ، این موضوع بویژه در درمان های عمیق و یا همزمان با سابسیژن صدق می کند چرا که احتمال آلودگی و عفونت افزایش می یابد.

البته می توان با سرم نمکی استریل ترشحات را شستشو داد ولی دوش گرفتن بعد از 24 ساعت امکان پذیر است که البته نباید با آب داغ انجام شود و طولانی مدت هم نباشد. بعلاوه تا دو هفته شنا کردن در استخر و استفاده از سونا و جکوزی ممنوع است چرا که محیط استخر دارای باکتری های مقاومی است که ممکن است ایجاد عفونت های مقاوم به درمان نماید.

ترکیبات گندزدا و کلر برای پوست های آسیب دیده محرک هستند و همین طور حرارت سونا و جکوزی موجب افزایش جریان خون و التهاب در پوست شده و روند ترمیم را دچار اختلال می نمایند.

۶- مراقبت های بعد از لیزر با کرم های مرطوب کننده و ترمیم کننده

بعد از لیزر پوست کمی زبر و خشک می شود که استفاده از کرم های ترمیم کننده  و مرطوب کننده موجب تعادل در پوست شده و شدت خشکی آن را کاهش می دهد.

بعلاوه این کرم ها حاوی ریز مغزی های ضروری برای پروسه ترمیم می باشند و به تولید کلاژن بیشتر در دوره بعد از لیزر کمک می کنند.

۷- مراقبت های بعد از لیزر با کمپرس سرد و ماسک های خنک کننده

برای کاهش التهاب و قرمزی پوست  استفاده متناوب از کمپرس سرد در دو سه روز اول موجب کاهش جریان خون در پوست شده ، درد و خارش را کاهش یافته و  با کاهش التهاب ترمیم سریع تر انجام می شود.

بعلاوه ماسک های حاوی اسید هیالورونیک موجب هیدراته شدن بیشتر پوست شده و به پروسه ترمیم و کلاژن سازی کمک زیادی می کند. این قبیل ماسک ها می بایست حداقل 20 دقیقه روی صورت باقی بماند و بطور روزانه تکرار شود.

لیزر جای جوش
لیزر جای جوش

۸-  کندن پوسته ها در موضع درمان

لیزر عمیق موجب قهوه ای شدن رنگ پوست شده و حالتی شبیه پوست خزنده ایجاد می شود که روندی کاملا طبیعی است. بتدریج پوستی جوان و شاداب جایگزین پوست قدیمی خواهد شد.

حتما بخوانید  لیزر فرکشنال در سال 1401❤

 کندن زود هنگام پوسته ها ممکن است به این لایه حساس و آسیب پذیر صدمه وارد کند، بهتر است صبور باشید تا پوسته ها خودشان بتدریج بریزند. البته پس از گذشت چند روز از درمان می توان به آرامی با لیف لایه سلول های مرده سطحی را برداشت.

9- تیغ زدن بعد از لیزر

تیغ زدن بعد از لیزر تا دو هفته مجاز نمی باشد ، چرا که تیغ زدن و یا بند انداختن صورت موجب تحریک پوست شود و هر گونه تحریک بیشتر ممکن است موجب بروز التهاب بیشتر و طولانی شدن فرایند ترمیم شود.

بعلاوه ممکن است عوارضی ناخوشایند از قبیل اسکار و یا لک ایجاد شود که درمان سخت و در مواردی غیر قابل درمان هستند.

10- درمان های جوانسازی بعد از لیزر

درمان های جوانسازی از قبیل هایفوتراپی آر اف و یا میکرونیدلینگ مکمل لیزر هستند و  بهتر است حداقل با 4 هفته فاصله انجام شود تا فرایند ترمیم کلاژن در پوست تکمیل شود و آسیب به شکل اسکار و یا لک به پوست وارد نشود.

11- مصرف آنتی بیوتیک و داروی تب خال در افراد حساس

بطور روتین آنتی بیوتیک برای افراد با سیستم ایمنی سالم تجویز نمی شود، با این وجود در افرادی که مستعد تب خال هستند و بیشتر از دو بار در سال تب خال می زنند مصرف داروی آسیکلوویر و یا والاسیکلوویر یک روز قبل از درمان توصیه می شود.

مصرف داروی ضد ویروس تا یک هفته بعد از درمان ادامه می یابد چرا که در غیر این صورت احتمال پخش ویروس به تمام صورت و ایجاد اسکار دائمی بعد از لیزر وجود دارد.

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

برای دیدن فیلم لیزر جای جوش بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.