مزوتراپی در سال 1403

مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی mesotherapy برای اولین بار در سال 1955 توسط یک پزشک فرانسوی به نام دکتر مایکل پیستور ابداع شد. این پزشک دریافت با تزریق پروکائین در اطراف گوش یک فرد ناشنوا شنوایی این فرد باز گشته است و روش مزوتراپی را به دنیا معرفی کرد.

مزوتراپی در واقع یک درمان موضعی است که دقیقا در لایه میانی پوست که لایه مزودرم است انجام می شود و تاثیر درمانی بیشتری نسبت به درمان عمومی و سیستمیک دارد. بطور عمده 5 گروه مواد در مزوتراپی استفاده می شوند که این 5 دسته عبارتند از :1- ویتامین ها 2- آمینو اسید ها 3- نوکلئیک اسید ها 4- هیالورونیک اسید 5- مینرال ها

مزوتراپی صورت
مزوتراپی عکس

هزينه مزوتراپي  چقدر است؟

بطور کلی در مراکز مختلف قیمت مزوتراپی بر اساس نوع مواد مصرفی و شرکت تولید کننده  و موضع انجام آن  متفاوت می باشد. بعنوان مثال کوکتل های اروپایی به نسبت مواد کره ای یا چینی گرا تر هستند و در نتیجه هزینه درمان با این کوکتل ها بالاتر خواهد شد.

از دیگر موارد در تعیین هزینه  روش درمان است بطوری که در مواردی که مزوتراپی با دستگاه ( درماپن یا مزوگان ) انجام می شود درمان سریع تر و راحت تر و در نتیجه موثرتر خواهد شد و به تبع هزینه درمان از تزریق دستی بیشتر خواهد شد.

مزایای مزوتراپی چیست؟

1- نتیجه سریع تر و موثر تر چرا که مواد درمانی مستقیما وارد بافت هدف می شوند و تاثیر خود را اعمال می نمایند.
2- ایجاد نشدن مشکلات دستگاه گوارش در مقایسه با تجویز خوراکی داروها و مکمل ها که بعضا سوء هاضمه ، نفخ و درد در ناحیه شکم ایجاد می شود و بعلاوه مقدار اندکی از این مواد درمانی جذب بدن می شوند.
3- تایید سازمان تغذیه و داروی آمریکا FDA
4- مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر روش ها
5- تحمل خوب بیمار بدلیل بی درد بودن این روش و استفاده از دوز های بسیار پایین مواد تزریقی در مقایسه با تجویز سیستمیک این داروها

عکس قبل و بعد مزوتراپی صورت
عکس قبل و بعد مزوتراپی صورت

اندیکاسیون های مزوتراپی

1- کنترل درد 2- پزشکی ورزشی 3- لیفتینگ پوست4- بیماری های روماتیسمی 5- جوانسازی پوست 6- درمان چاقی موضعی و سلولیت 7- درمان چروک های ظریف پوست 8- ریزش مو9- ریزش موی سکه ای 10- درمان لک های مقاوم به درمان

سه روش تزریق در مزوتراپی وجود دارد اول استفاده از دستگاه مزوگان که شبیه یک تفنگ است و امتیاز آن سرعت بالای تزریق می باشد بدلیل سرعت بالای نفوذ سوزن در پوست، بیمار احساس درد ندارد.

روش دوم با استفاده از روش میکرونیدلینک منافذ ریز و متعددی در روی اپیدرم ایجاد شده که می توان عمق این منافذ را تا ناحیه درمیس افزایش داد سپس بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ مواد و داروهای مزوتراپی بر روی موضع اسپری شده و ماساژ داده می شود تا جذب پوست شوند.

روش سوم تزریق با سوزن های مزوتراپی می باشد که بسیار ظریف و نازک طراحی شده اند.

روش مزوتراپی

برای کاهش درد از کرم های موضعی از قبیل لیدوکائین– پی و یا EMLA قبل از تزریق استفاده می شود. بطور کلی بر اساس نوع بیماری 4 نوع تزریق با عمق نفوذ متفاوت انجام می شود در اپیدرم عمق نفوذ 1 میلی متر می باشد.

در ناحیه سطحی درم عمق نفوذ 2 میلی متر است و در ناحیه عمقی درم عمق نفوذ تا 4 میلی متر می رسد و در ناحیه هیپودرم عمق نفوذ به 6 تا 13 میلی متر می رسد که این برای درمان بافت چربی زیر پوستی است و در لیپومزوتراپی استفاده می شود. تعداد جلسات بر اساس نوع و شدت بیماری تعیین می شود.

امروزه روش مزوتراپی مکانیزه شده است و با استفاده از دستگاه مزوگان و یا درماپن انجام می شود که به این روش مزونیدلینگ گفته می شود. از مزایای این روش سرعت بالای کار و تعریف عمق نفوذ مشخص به دستگاه می باشد که درمان را موثرتر و راحت تر می کند.

عکس قبل و بعد مزوتراپی صورت
عکس قبل و بعد مزوتراپی چروک پنجه کلاغی دور چشم

جوانسازی پوست

محلول های حاوی اسید هیالورونیک به همراه فاکتور رشد انسانی ، ویتامین ها ،کوآنزیم ها ، اسید نوکلئیک و آمینواسید در ناحیه درمیس تزریق می شوند ( عمق 2 تا 4 میلی متر) این مواد موجب ترمیم پوست آسیب دیده شده و آبرسانی به پوست می شوند بعلاوه کلاژن سازی در پوست تحریک شده و قوام پوست بهبود می یابد.

تعداد جلسات مزوتراپی 4 تا 8 جلسه می باشد که فاصله بین جلسات 2 تا 4 هفته است.

قبل و بعد مزوتراپی
مزوتراپی زیر چشم

لک های مقاوم به درمان

بدلیل عمیق بودن بعضی از لکه های پوستی علارغم درمان های متداول با کرم های روشن کننده درمان موثری صورت نمی گیرد که بدلیل استقرار رنگدانه های پوستی در قسمت های عمیق تر درمیس می باشد.

در روش مزوتراپی با تزریق محلول های روشن کننده به موضع مستقیما مواد ضد لک وارد بافت هدف شده و تاثیر خود را اعمال می نمایند.

درمان لک مقاوم به درمان با مزوتراپی
عکس قبل و بعد مزوتراپی صورت

لیپومزوتراپی (تحلیل چربی)

مواد مورد استفاده در این روش به لیپولیزو بازجذب چربی های موضعی کمک می نمایند. فسفاتیدیل کولین پایه اصلی این ترکیبات است که پیش ساز استیل کولین است و از سویا گرفته می شود بنابراین فرد نباید به سویا آلرژی داشته باشد.

بدلیل تاثیر آن در لیپولیز و ایجاد ورم و التهاب در موضع می بایست تزریق در ناحیه هیپودرم ( حد اقل10 میلی متر در عمق پوست) انجام شود.

آمینوفیلین ماده دیگر است که در افزایش متابولیسم چربی موثر می باشد و مصرف خوراکی آن به شکل تئوفیلین دارای عوارض گوارشی و قلبی عروقی است. این ماده در مزوتراپی مقدار بسیار کمی از آن تزریق می شود و بدلیل دور زدن دستگاه گوارش عوارض سوء هاضمه ایجاد نمی شود.

معمولا به 4 تا 7 جلسه درمان احتیاج است که فاصله بین جلسات 2 تا 4 هفته می باشد.

مزوتراپی مو

در روش مزوتراپی کسری از دوز دارو یعنی 50/1 تا 100/1 دوز خوراکی برای بیمار استفاده می شود. فواصل تزریق 0.5 تا 2 سانتی متر و عمق تزریق در ناحیه درمیس ( 2 تا 4 میلی متر) و هیپودرمیس ( بیشتر از 4 میلی متر) می باشد.

مواد مورد استفاده در این روش موجب افزایش جریان خون و نفوذ پذیری مویرگی شده و به ترمیم فولیکول آسیب دیده کمک می نمایند. این محلول ها شامل بیوتین ، گلوتاتیون ، دکسپانتنول ، روی ، جینکوبایلوبیا و ماینوکسیدیل می باشند.

ماینوکسیدیل در موارد ریزش موی هورمونی از تاثیر هورمون تستوسترون بر روی فولیکول مو جلوگیری کرده و نهایتا موجب تحریک رشد مو می شود.

تعداد جلسات مزوتراپی برای ریزش مو بسته به شدت و وسعت ناحیه بین 5 تا 10 جلسه می باشد که هفته ای یکبار انجام می شود و بعد از 5 جلسه فاصله جلسات ماهی یکبار می شود.

تفاوت مزوتراپی و prp

در هر دو روش مزوتراپی و پی آر پی عمق نفوذ در لایه مزودرم می باشد و تاثیرات درمانی هر دو روش در این لایه اعمال می شود.

تفاوت عمده بین این دو روش در مواد تزریق شده در دو روش می باشد که در prp از پلاسمای غنی شده با پلاکت استفاده می شود در حالیکه در روش مزوتراپی از ویتامین ها ف داروها  و مواد آنتی اکسیدانت برای تزریق استفاده می شود.

ترکیب مزوتراپی و پی آر پی به افزایش تاثیر درمان کمک می کند که برای این منظور فاصله بین جلسات یک هفته می باشد.

عوارض مزوتراپی

چنانچه تکنیک تزریق و نوع مواد مصرفی درست انتخاب شوند این روش مطمئن و کم خطر است.

در عین حال حساسیت به مواد تزریقی ، کبودی و درد در محل تزریق ، ورم و التهاب موضعی، خارش و حتی عفونت و نکروز پوستی می تواند بعد از درمان اتفاق افتد که این عوارض گذرا هستند و بمرور برطرف می شوند.

موارد منع مزوتراپی

1- سابقه تشکیل کلوئید (گوشت اضافه) در پوست
2- در زمان بارداری
3- سابقه حساسیت به داروهای خاص
4- بیماری پسوریاسیس
5- کاهش قدرت سیستم ایمنی بدلیل مصرف داروهای خاص و یا دیابت کنترل نشده
6- هموفیلی و یا مصرف داروهای ضد انعقاد خون
7- بیماران قلبی عروقی شدید و یا سرطان

آیا انجام مزوتراپی در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

با توجه به اینکه عمل مزوتراپی یک عمل زیبایی و انتخابی است و انجام دادن آن ممکن است همراه با عوارض ناخواسته باشد.

بدلیل ورود داروهای مزوتراپی به خون و ترشح آن در شیر مادر و ورود به جفت و ایجاد تاثیرات نامطلوب بر جنین انجام این عمل در این دوران توصیه نمی شود و تا پایان دوران بارداری و شیردهی می بایست به تعویق افتد.

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

آدرس اینستاگرام

برای مشاوره پیام دهید✍

4.8/5 - (128 امتیاز)

20 دیدگاه دربارهٔ «مزوتراپی در سال 1403»

 1. سلام و خسته نباشید من مزوتراپی مو می رم و دکتر جلسات ماهانه به من وقت داده میخواستم بدونم اشکالی نداره؟و تاثیر داره؟چون تو مطلبتون نوشتین هفتگی

  1. درود بر ریحانه
   درمان مزوتراپی مو در ابتدا بطور هفتگی انجام شده و به تدریج فواصل درمان افزایش یافته و ماهانه انجام می شود. با این وجود پزشک درمان گر بر حسب شرایط بیمار فواصل درمان را مشخص می نماید
   موفق باشید

 2. سلام وقتتون بخیر
  کوکتل های رفع پف زیر چشم و رفع تیرگی و جوانسازی همه اینها باید با تکرار جلسات باشد یا خیر؟؟
  منونم از پاسخ شما

 3. مارال فرج پور

  سلام وقتتون بخير، مزوتراپي مو براي بيماران مبتلا به ام اس كه دارو مصرف ميكنن مشكلي ايجاد نميكنه؟؟ واينكه من مزوتراپي كردم و براي كم كردن درد علاوه بر اينكه به پوست سرم ليدوكايين زدند داخل آمپول هم علاوه بر مواد مزو ليدوكايين هم اضافه كردن و دردش خيلي كمتر شد! ميخواستم ببينم مشكلي نداره

  1. درود بر مارال
   مزوتراپی مو در بیماری کنترل شده ام اس منعی ندارد و برای بی حسی از روش های مختلف از قبیل بلوک عصبی ، ویبراتور و تزریق موضعی لیدوکایین استفاده می شود. ترکیب کوکتل مزوتراپی و لیدوکایین بسته به نوع مواد استفاده شده دارد و بدلیل اسیدی بودن لیدوکایین ممکن است با محلول های قلیایی واکنش نشان دهد و از تاثیر درمان کاسته شود و بطور کلی این روش توصیه نمی شود.
   موفق باشید

 4. سلام ببخشید من 21 سالمه ریزش موهام طبیعی شده ولی جلو سرم خیلی خالی شده میخواستم بدونم مزو بهتره یا پی ار پی؟

 5. سلام. درمان ریزش موی شدید با مزوتراپی تزریقی بهتره یا درماپن؟ با توجه به اینکه با درماپن خونریزی زیاده ءیا مواد مزو به ریشه مو میرسند؟ با درماپن در چه عمقی برای ریزش مو کار میشه؟ ممنون

  1. درود بر سپیده خانم
   بسته به علت ریزش مو همواره درمان های مختلفی پیشنهاد می شود که در بسیاری از موارد ممکن است با درمان دارویی ریزش مو قطع شده و احتیاج به درمان اضافه نباشد. با این وجود روش مزوتراپی برای کنترل ریزش مو از درماپن موثرتر است چرا که کوکتل مزوتراپی بطور مستقیم به بافت هدف در زیر پوست می رسد.
   موفق باشید

 6. سلام وقتتون بخیر میخواستم خدمتتون عرض کنم شما چه نوع کوکتل مزو برایه ریزش مو هورمونی (دی هیدرو تستسترون)پیشنهاد میکنید

  1. درود بر مصطفی
   کوکتل های مزوتراپی برای ریزش مو حاوی مکمل های مورد نیاز برای تقویت فولیکول مو است و شرکت های مختلف دارای فرمولاسیون متفاوتی می باشند. بهترین مارک کوکتل مزوتراپی در ایران کوکتل های اسپانیایی از قبیل BCN وTOSKANI می باشند.
   موفق باشید

 7. نرگس گرجی منش

  باعرض سلام وخسته نباشید . من در خارج از کشور زندگی میکنم برای مدت 5 هفته عازم ایران هستم میخواستم بدانم میتوانم برای مزوتراپی صورت خط اخم و خط خنده در این مدت اقدام کننم . ممنون ار شما.

  1. درود بر نرگس خانم
   با آرزوی سفری خوش برای شما، مزوتراپی بطور معمول در چند جلسه انجام می شود که بر حسب عمق چین و چروک تعداد جلسات مشخص می شود. پنج هفته هر چند مدت کوتاهی است ولی چنانچه خط اخم و خط خنده شما عمیق نباشد با این روش تا حد زیادی درمان انجام می شود و در صورت عمیق بودن چروک ها ممکن است درمان مکمل مثل بوتاکس و یا سابسیژن احتیاج باشد.
   موفق باشید

 8. با سلام
  مزوتراپی برای جلوگیری از ریزش مو و درمان چاقی موضعی رو می شه تو یک جلسه انجام داد؟
  متشکرم

  1. درود بر شما
   از نظر تئوری انجام همزمان مزوتراپی برای تقویت مو و درمان چاقی موضعی امکان پذیر می باشد با این وجود در عمل تحمل تعداد بالای تزریق در یک جلسه برای همه افراد مقدور نمی باشد و بهتر است این دو شیوه مزوتراپی در یک روز انجام نشود.
   موفق باشید
   مزوتراپی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button
راز بوتاکس بدون عارضه چیست؟ مزوژل چیست؟ علت جذابیت چهره آنجلینا جولی چیست؟ راز شفافیت پوست کلئوپاترا چه بود؟ راز لیفت صورت بدون جراحی راز درمان جای جوش با سابسیژن راز جوانی پوست کیم کارداشیان چیست؟ تزریق ژل لب مدل قلوه ای