پی آر پی قبل و بعد در سال 1403

 پی آر پی صورت چیست؟

  پی آر پی صورت یا پلاسمای غنی شده از پلاکت  روشی استطبیعی است که با استفاده از اجزای خون خود بیمار برای تحریک سلول های بنیادی، فیبروبلاست ها و تولید کلاژن  و نوسازی بافت های آسیب دیده در مناطق صورت، گردن، سر و سینه، دست ها و بدن مورد استفاده قرار می گیرد. پلاکت ها دارای چندین فاکتور رشد و سیتوکین هستند که آثار ترمیمی بر روی بافت نرم و استخوان دارند.

بهترین سن انجام پی آر پی صورت  بین 25 و 60 سال است. چرا که در سنین کمتر از 25 سال سلول های بنیادی فعال هستند و احتیاج به تحریک ندارند. در میانسالی و  سنین بالای 60 سال سلول های بنیادی بسیار غیر فعال هستند و پاسخ به پی آر پی ضعیف می شود هر چند که بی تاثیر نیست.

ترمیم کامل کلاژن بین 3 هفته تا 3 ماه زمان می برد. در بعضی موارد بدلیل شدت آسیب های پوستی برای پاسخ دهی بهتر  تعداد جلسات پی آر پی  3 جلسه انجام می شود. در درمان چین های عمیق ، افتادگی شدید پوست  پی آر پی بطور ترکیبی با سایر روش های درمانی از قبیل هایفوتراپی  ،تزریق ژل ،بوتاکس انجام می شود.

پی آر پی دور چشم قبل و بعد
پی ار پی دور چشم

فواید PRP  چیست؟

پی ار پی در درمان مشکلات پوستی نظیر چین و چروک ناشی از افزایش سن ،چین و چروک های دینامیک،ٰ سیاهی و چروک زیر چشم ، لک های پوستی ( هایپر پیگمنتیشن) اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی ،خطوط اخم یا خنده و جوانسازی پشت دست استفاده می شود.

روش پی ار پی چگونه است؟

مصرف مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی بویژه آسپرین و پیروکسیکام موجب اختلال در عملکرد پلاکت ها می شود و از یک هفته قبل می بایست قطع شوند. مکمل های امگا 3 و 6 و سیر نیز بهتر است قبل از پی ار پی مصرف نشوند چرا که ممکن است در کیفیت پی آر پی اثر نامطلوبی بگذارند.

برای انجام پی آر پی 30 تا 45 دقیقه قبل از تزریق با ژل بی حسی ( Lidocain-p, EMLA ) موضع درمان بی حس می شود .سپس 35 تا 40 میلی لیتر خون گرفته شده و این خون با مواد ضد انعقاد ( سیترات سدیم تزریقی ) مخلوط می شود.دمای مناسب برای جدا کردن پلاکت ها با سانتریفیوژ ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد. بنابراین بعد از خون گیری مدت ۵ دقیقه لوله آزمایش در دمای اتاق رها شده تا به درجه حرارت مطلوب برسد. سپس در دو مرحله با استفاده از سانتریفیوژ گلبول های قرمز ،پلاسما و پلاکت ها از یکدیگر جدا می شوند.

سانتریفیوژ کردن پی آر پی چگونه انجام می شود؟

سانتریفیوز بهتر است نوسان دور نداشته باشد و بازوی چرخان آن متحرک باشد ( swing داشته باشد) در مرحله اول از سرعت کم سانتریفیوژ استفاده شده و زمان طولانی تر می باشد. ( ۱۲ دقیقه ) این مرحله موجب جدا شدن پلاسما از گلبول های قرمز می شود.

در مرحله دوم پلاسمای حاوی پلاکت با سرعت بیشتر و زمان کمتری سانتریفیوژ می شود( ۷ دقیقه) تا پلاکت ها از پلاسما جدا شوند. در نهایت به ازاء هر ۱۰ میلی لیتر خون حدود 2 میلی لیتر پی آر پی استحصال می شود.

سرعت های بالاتر سانتریفیوژ موجب آزاد شدن گرانول ها و فاکتورهای رشد پلاکتی شده و پی ار پی حاصل فاقد تاثیر درمانی مناسب می باشد. سرعت سانتریفیوژ بر اساس شعاع بازوی سانتریفیوژ متفاوت می باشد که مطابق شکل بر اساس شرکت سازنده سرعت چرخش بازوهای سانتریفیوژ تعیین می شود.

آخرین مرحله آماده سازی PRP چیست؟

عمر مفید پلاکت برای پی آر پی 4 ساعت می باشد ولی ترجیحا تا یکساعت بعد از خونگیری پی ار پی می بایست آماده و تزریق شود. میزان پی آر پی مورد نیاز برای جوانسازی پوست 8 میلی لیتر ، برای مصارف ارتوپدی 6 میلی لیتر و جهت تقویت فولیکول های مو 4 میلی لیتر می باشد. غلظت پلاکت برای مصرف جوانسازی پوست 4 برابر و برای ریزش مو 7 برابر غلظت و برای مصارف ارتوپدی 5 برابر خون طبیعی می باشد که تایید این موضوع با انجام شمارش پلاکتی از نمونه پی آر پی انجام می شود.

اضافه کردن گلوکونات کلسیم بعنوان فعال کننده پلاکتی ضروری نمی باشد ؛چرا که کلاژن پوست یک فعال کننده قوی است و 3 دقیقه بعد از تزریق پی آر پی ، پلاکت ها بطور طبیعی فعال می شوند. با این وجود کلسیم گلوکونات را بدلیل کاهش درد زمان تزریق می توان به پی ار پی اضافه کرد( به استثناء نقاط اطراف چشم) . برای این منظور 0.1 سی سی کلسیم گلوکونات به 0.9 سی سی پی آر پی اضافه می شود.

برای جوانسازی پوست صورت بعد از تزریق پی ار پی با  میکرونیدلینگ تاثیر درمان مضاعف می شود. تزریق پی ار پی بصورت داخل پوستی می باشد(intradermal) و در هر تزریق 1/20 میلی لیتر با نیدل شماره 27 تا 30 بصورت مماس با پوست در چین و چروک های پوست ، اطراف چشم و کل صورت به شعاع یک سانتی متر بطور سطحی انجام می شود تا یک پاپول بر روی پوست ایجاد شود.

ماندگاری PRP چه مدت است؟

ماندگاری پی آر پی از فردی به فرد دیگر متفاوت است که این موضوع بدلیل متغیرهایی از قبیل سن ، تفاوت های فیزیولوژیک ، محیطی و ژنتیکی است. با این وجود می توان گفت بطور متوسط ماندگاری پی آر پی بطور متوسط بین 6 تا 12 ماه است. بنابراین برای تثبیت درمان تکرار پی آرپی هر سال یک نوبت توصیه می شود.

پی آر پی در چند جلسه انجام می شود؟

به منظور یکدست شدن نتیجه درمان کل صورت انجام می شود ولی استثنائا می توان تیرگی و پف دور چشم را بطور مجزا انجام داد ،که حدود یک سی سی برای هر چشم تزریق می شود.

برای جوانسازی پوست فاصله جلسات پی ارپی ماهی یکبار ( 3 تا 6 هفته یکبار ) انجام می شود و تعداد جلسات 2 تا 3 بار می باشد. جلسات یادآور در صورت پاسخ مناسب 12 ماه بعد از آخرین جلسه انجام می شود ( سالی یکبار)

پی آر پی دور چشم قبل و بعد
پی آر پی صورت قبل و بعد

 پی آرپی برای جای جوش چگونه انجام می شود؟

در این روش ابتدا میکرونیدلینگ انجام شده و سپس پی آر پی بداخل اسکارهای جای جوش تزریق می شود.

چنانچه جای جوش ها عمیق باشند از سابسیژن برای آزاد کردن بافت فیبروز در عمق اسکار و تزریق همزمان پی آر پی استفاده می شود. هر چند که prp قابلیت حجم دهی قابل توجهی در مقایسه با فیلر ندارد ولی از آنجا که بافت همبند را وادار به تولید کلاژن طبیعی می کند ، یک تاثیر دراز مدت و قابل توجه در درمان اینگونه اسکارهای آتروفیک بجا می گذارد.

بعلاوه تیرگی های زیر چشم در سطوح مختلف از بین رفته ، منافذ باز و جای جوش بسته شده و لیفتینگ کل صورت و گردن  بطور موثری حاصل شود.

سرعت سانتریفیوژ در تهیه پی ار پی
سرعت سانتریفیوژ در تهیه پی ار پی

مراقبتهای بعد از پی آر پی صورت چیست؟

استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق پی ار پی ممنوع است چرا که پلاکت ها به سرما حساس هستند و در درجه حرارت 18 درجه از بین می روند. مصرف داروهای مسکن از خانواده ضد التهاب های غیر استروئیدی در 3 روز بعد از پی ار پی توصیه نمی شود و داروی استامینوفن کدئین و یا ترامادول مناسب تر می باشد.

24 ساعت بعد از تزریق پی آر پی دوش گرفتن و استحمام انجام نشود و بعد از آن تا سه روز با آب ولرم دوش گرفته شود. در مواردی که تزریق اطراف چشم انجام شده باشد استفاده از عینک دودی توصیه می شود.

موارد منع پی آر پی صورت چیست؟

موارد منع مطلق انجام پی ار پی عبارتند از:

-عفونت های موضعی و عمومی

– بارداری و شیردهی

-کاهش تعداد پلاکت ها به کمتر از 50000 در میکرو لیتر

– سندرم اختلال عملکرد پلاکتی

– بافت کلوئید

موارد منع نسبی انجام پی آر پی صورت عبارتند از:

-مصرف سنگین دخانیات ( بیشتر از 30 نخ سیگار در روز)

– تب و بیماری های حاد

– کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از 100000 در میکرو لیتر

– سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در موضع در یکماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر

– سابقه سرطان بویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیر هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هر گونه ضایعه مشکوک پوستی

تفاوت مزوتراپی و پی آر پی صورت در چیست؟

در هر دو روش مزوتراپی و پی ار پی عمق نفوذ در لایه مزودرم می باشد و تاثیرات درمانی هر دو روش در این لایه اعمال می شود.

تفاوت عمده بین این دو روش در مواد تزریق شده در دو روش است که در prp از پلاسمای غنی شده با پلاکت استفاده می شود؛ در حالیکه در روش مزوتراپی از ویتامین ها ، داروها و مواد آنتی اکسیدانت برای تزریق استفاده می شود.

عوارض پی آر پی صورت چیست؟

از آنجا که در روش  PRP به غیر از پلاکت خون از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است. به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده می شود. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

بدلیل وجود گلبول های سفید در پی ارپی احتمال عفونت در روش پی ار پی تقریبا صفر است و با توجه به اینکه مواد پی آرپی از بدن خود فرد حاصل می شود آلرژی و حساسیت ایجاد نمی شود. ممکن است در بعضی از نقاط نزدیک چشم کبودی های کوچکی بعد از تزریق ایجاد شود که سطحی است و یکی دو روز بعد بر طرف می شود.

بوتاکس بهتر است یا پی آر پی؟

هر دو روش برای درمان چین و چروک های صورت مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو روش موقت هستند و احتیاج به تکرار دارند ولی موارد استفاده این دو روش متفاوت می باشد.

بوتاکس عمدا برای قسمت فوقانی صورت (اطراف چشم و پیشانی) برای چروک های عمیق که بر اثر هیجان ایجاد می شوند و اصطلاحا به آنها چروک دینامیک گفته می شود موثر است؛ در حالیکه پی ار پی برای چروک های تمام نواحی صورت قابل استفاده است و چروک های سطحی و استاتیک ( چروک هایی که در حالت استراحت و بدون هیجان در صورت وجود دارد) با این روش مورد درمان قرار می گیرد.

جوانسازی پی آر پی صورت
هزینه پی آر پی صورت

در عمل تاثیر بوتاکس برای درمان چین و چروک صورت سریع تر و موثر تر است و چنانچه منعی برای تزریق بوتاکس وجود نداشته باشد در مرحله اول تزریق بوتاکس توصیه می شود؛ و برای جوانسازی کل صورت و چین و چروک های ظریف تر انجام پی ار پی معقول تر می باشد.

پی آر پی مو چیست؟

مطالعات نشان داده است که پی آر پی مو علاوه بر کمک به جلوگیری از ریزش مو، می‌تواند رشد و تقویت موها را هم به همراه داشته باشد. از همین رو در بسیاری از موارد، بعد از کاشت مو و برای تقویت موهای کاشته‌شده،  تزریقPRP مو توصیه می شود.

بهترین کاندیدهای پی آر پی مو کسانی هستند که به‌تازگی موهای خود را از دست داده‌اند. چراکه اگر مدت زیادی از ریزش موها گذشته باشد، احیای فولیکول‌های مو مشکل خواهد بود. حالت ایده‌آل برای PRP مو ناحیه‌هایی از سر هستند که فولیکول‌های ضعیفی دارند.

پی آر پی مو نی نی سایت
عکس پی آر پی مو

قیمت پی آر پی چقدر است؟

قیمت پی ار پی در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس نوع کیت استفاده شده و موضع تحت درمان متفاوت می باشد. بعنوان مثال قیمت پی ار پی موی سر و صورت بطور همزمان ، احتیاج به تعداد کیت بیشتری داشته و هزینه نهایی بیشتر از قیمت پی آر پی مو به تنهایی می شود؛ و همینطور قیمت پی ار پی برای تیرگی دور چشم از هزینه پی آر پی صورت کمتر می شود.

بطور روتین جوان سازی با پی ار پی برای تمام صورت انجام می شود که به منظور یکدست شدن پوست صورت می باشد و پی ار پی دور چشم یک استثناء است و می توان این ناحیه را بطور مجزا پی ار پی کرد که هزینه آن بالطبع کمتر از پی آر پی کل صورت می شود.

منابع:
Cervelli V,Palla L, Pascalli M et al. Autologous platellet-rich plasma mixed with purified fat graft in aesthetic plastic surgery.Aesthetic Plast Surg 2009;33(5): 716-21

سایت اینترنتی PUBMED
Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

آدرس اینستاگرام

برای مشاوره پیام دهید✍

4.8/5 - (524 امتیاز)

55 دیدگاه دربارهٔ «پی آر پی قبل و بعد در سال 1403»

 1. سلام و خسته نباشید دارم خدمت شما آقای دکتر من 33 سالمه و پوست صورتم خشکه و الان زیر چشمام و دور لبام چین و چروک افتاده از کدوم روش استفاده کنم بهتره که عوارض زیادی نداشته باشه؟؟

  آیا با انجام پی آر پی افتادگی پوست و چین و چروکش نسبت به قبل بیشتر نمیشه ؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درود بر مسعودی
   درمان های جوانسازی برای پوست آسیب دیده و خشک متنوع هستند با این وجود برای پیشگیری از آسیب بیشتر می توانید درمان های ترمیم کننده از قبیل تزریق پروفایلو و مزوتراپی انجام دهید.
   پی آر پی گزینه مناسب برای افرادی است که بدنبال جوانسازی طبیعی با محصولات خود بدن هستند و از تزریق مواد مصنوعی پرهیز می کنند. در پی آر پی از پلاکت خون شما برای جوانسازی استفاده می شود و ریسک آلرژی ، التهاب و عفونت در این روش وجود ندارد.
   موفق باشید

  1. درود بر حمیرا
   هر دو روش پی آر پی و نانوفت برای جای جوش کاربرد دارند چرا که بافت چربی دارای سلول های بنیادی است که موجب ترمیم می شود.
   پی آر پی نیز دارای سلول های بنیادی است و از خون فرد تهیه می شود. بنابراین استحصال پی آر پی سریع تر و راحت تر است
   پاسخ به درمان در هر دو روش عالی است با این وجود چنانچه علاوه بر ترمیم افزایش حجم نیز مد نظر باشد تزریق چربی ارجح است که البته هزینه بالاتری در مقایسه با پی آر پی دارد.
   موفق باشید

  1. درود بر Sadia
   پی آر پی مو از پلاکت های غلیظ شده خون خود شماست و تنها ماده اضافه شده به آن محلول ضد انعقاد است که از چسبیدن و از بین رفتن پلاکت ها جلوگیری می کند.
   موفق باشید

 2. سلام من 24سالمه و دوسال اخیر خیلی موهام کم پشت شده در اثر شیر دهی ميخواستم ببینم پی آر پی مو واقعا تاثیر داره یا نه؟ آیا ریزش موی ارثی با پی آر پی در مان میش؟

  1. درود بر عاطی
   در دوران پس از زایمان و شیردهی بدلیل تغییرات هورومونی ، استرس و کمبود آهن و سایر ریز مغذی ها ریزش مو تا حدی وجود دارد که بهتر است عامل اولیه تشخیص داده و درمان مناسب انجام شود. پی آر پی در موارد مقاوم به درمان توصیه می شود.
   موفق باشید

 3. باعرض احترامخانمی ۵۴ ساله هستم حدودا سه ماه پیش دومرحله پی آرپی و دو مرحله مزوتراپی انجام داده ام. آیا لازم است دوباره تکرارشود؟

 4. سلام آقای دکتر خسته نباشید من سی وچهار سالمه و خط لبخند عمیقی دارم آیا با پی ار پی جواب میگیرم واینک این روش تا چند وقت ماندگاری دارد

  1. درود بر رویا
   پی آرپی برای خطوط و چروک غیر عمیق توصیه می شود و چنانچه خط خنده شما عمیق باشد ممکن است درمان های دیگر مثل تزریق ژل موثرتر باشد.
   موفق باشید

 5. با سلام من هنگام پی ار پی برای مو دچار تشنج شدم ایا میتونم باز هم پی ار پی یا مزو تراپی انجام بدم یا دیگه اینکارو نکنم

  1. درود بر Mina
   تشنج در فردی که سابقه این بیماری را داشته باشد ممکن است بدلیل افزایش استرس در زمان پی آر پی اتفاق افتد و بهتر است با متخصص مغز و اعصاب برای کنترل بهتر بیماری مشاوره بفرمایید.
   موفق باشید

 6. سلام ببخشید من تو دوران نوزادی روی مچ پام میسوزه و الان که هجده سال سن دارم اون قسمت لکه های قهوه ای در اثر سوختگی ایجاد شده میخواستم بدونم ایا روش پی ار پی باعث از بین رفتن اون لکه ها میشه یا نه…خیلی ممنون

  1. درود بر محیا
   برای درمان اسکار ناشی از سوختگی که با تیرگی همراه باشد روش های مختلفی وجود دارد که بطور همزمان با پی آر پی انجام می شود و تاثیر درمان را بیشتر می کند. بعنوان مثال میکرونیدلینگ موجب تحریک ساخت کلاژن و روشن شدن ضایعه می شود که همزمان پی آر پی نیز برای تاثیر بیشتر در موضع تزریق می شود.
   موفق باشید

 7. سلام اقای دکتر خسته نباشید من 24 سالم تموم شده رفتم تو 25. دور چشمام از نوجونی یه کم تیره بود ولی چند سال اخیر خیلی تیره شده و پلکم نزدیک مژه هام پف داره و یکمم گوده زیر چشمم و خط اشکم مشخصه البته خیلی کم بیشتر بخاطر تیرگیش اون خط مشخصه.پوستم سفیده و این تیرگی به چشم میاد مخصوصا اگه استرس بگیرم یا خوب نخوابم خیلی بدتر میشه میخواستم بدونم چند درصد احتمال بهبودی تیرگی وجود داره با پی آر پی؟برای پف هم موثره؟اگه بله چند درصد
  و اینکه چند جلسه نیاز دارم
  ممنونم ازتون

  1. درود بر نازنین خانم
   همانطور که خودتان اشاره کرده اید بی خوابی و استرس موجب تشدید تیرگی زیر چشم می شود که استعداد ژنتیک هم در این موضوع دخیل است.کمبود آب بدن ، کمبود ریز مغزی ها و مصرف دخانیات این موضوع را تشدید می کند. پی آر پی درمان موثر برای تیرگی زیر چشم است به شرط اینکه مواردی که ذکر شد و سهم خود شماست رعایت شود. پف پشت چشم دارای علل دیگری است و درمان متفاوتی دارد.
   موفق باشید

 8. سلام من ۲۷ سالمه وصورتم جای جوش عمقی داره قبلا دو بار لیزر کردم ولی تاثیر نداشته تو اینترنت با روش پی آر پی آشنا شدم. چقدر پی آر پی برای جای جوش موثره و اینکه لیزر رو ادامه بدم؟ متشکرم از اینکه وقت می گذارید.

  1. درود بر نازنین خانم
   در روش پی آر پی از خون فرد پلاکت جدا شده و به موضع تزریق می شود که معمولا برای درمان جای جوش بطور ترکیبی با میکرونیدلینگ انجام می شود که تاثیر بسیار بیشتری از لیزر فراکشنالCO2 دارد و چنانچه نتیجه محسوسی از درمان با لیزر نگرفته اید بهتر است این روش را ادامه ندهید.
   موفق باشید

 9. سلام
  من میخواستم در مورد استفاده همزمان میکرونیدلینگ و پی ار پی سوال کنم،امکان انجام همزان هردو مورد هست؟

  1. درود بر منیژه خانم
   گاباپنتین یک داروی ضد تشنج است که البته برای دردهای عصبی مثل سیاتیک و زونا نیز تجویز می شود و بعنوان مسکن و ضد درد معمولی مصرف ندارد با این وجود چنانچه توسط پزشک بعنوان درمان اختلالات عصبی تجویز شده باشد ، تداخلی با انجام پی آر پی ندارد.
   موفق باشید

 10. سلام آقای دکتر، من ۳۶ سالمه و می خوام هفته آینده پی آر پی صورت انجام بدم.تیرگی زیر چشم و منافذ باز روی گونه هام دارم . چند ساعت بعد از پی آر پی می تونم صورتم رو بشورم و اینکه من مدت کوتاهی ایران هستم و یک مسافرت هوایی چند ساعته رو در پیش دارم آیا مشکلی برام پیش نمی یاد؟ متشکرم

  1. درود بر سارا خانم
   بعد از پی آر پی بدلیل تزریقات مکرر در ناحیه صورت که معمولا با میکرونیدلینگ بطور همزمان انجام می شود تا 24 ساعت شستشو و استحمام توصیه نمی شود و بعد از آن استحمام با آب داغ نباید انجام شود چرا که ممکن است موجب تورم بیشتر شده و فرآیند ترمیم طولانی شود.
   مسافرت با هواپیما بعد از انجام پی آر پی امکان پذیر است با این وجود چند موضوع باید رعایت شود. اول اینکه بدلیل اختلاف فشار هوا در طول پرواز ممکن است جریان خون در سطح پوست افزایش یافته و کبودی و تورم در موضع ایجاد شود. مورد دوم حمل چمدان و یا کیف مسافرتی است که به نوبه خود موجب افزایش جریان خون شده و در نتیجه تورم و یا کبودی در محل درمان شده ایجاد شود.با توجه به موارد فوق بهتر است حداقل 48 ساعت قبل از پرواز پی آر پی انجام شود.
   موفق باشید و سفر به سلامت

 11. با سلام پی آر پی صورت رو می شه همزمان با پی ار پی برای ریزش مو انجام داد؟ و قیمت پی آر پی صورت و سر چنده؟ و آیا پی آر پی درد دارد؟ متشکرم

  1. درود بر شما
   انجام همزمان پی آر پی صورت و ناحیه سر امکانپذیر است و به تحمل شما بستگی دارد و در یک جلسه قابل انجام است. چنانچه هر دو ناحیه انجام شود قیمت پی آر پی شامل تخفیف خواهد شد.
   پی آر پی مثل هر تزریق دیگری دردناک است که البته با بی حسی موضعی ، بلاک عصبی و ویبراتور بدون درد و قابل تحمل می شود.
   موفق باشید

 12. با سلام و خسته نباشید
  من 43 سالمه و پوست صورتم کدر شده زیر چشم هام تیره شدن و چروک افتاده… می خواستم پی ار پی کنم چند بار باید تکرار بشه و تاثیرش چقدره؟ می شه با پی آر پی گونه گذاری کرد؟ توی یه فیلم دیدم پی آر پی رو با دستگاه انجام می دادن و نتیجه خیلی خوبی داشت . …. متشکرم

  1. درود بر شما
   پی آر پی صورت برای درمان پوست آسیب دیده و تیرگی زیر چشم بسیار موثر است با این وجود نمی توان از آن برای حجم دهی استفاده کرد و گونه گذاری کرد چرا که محلول پی ار پی پلاسمای غنی شده از پلاکت است و به تولید کلاژن و الاستین کمک زیادی می کند ولی جایگزین فیلر نمی شود. معمولا تعداد جلسات برای جوانسازی پوست دو یا سه جلسه بفاصله یک ماه است. ترکیب پی آر پی و میکرونیدلینگ تاثیر درمان را بیشتر می کند که و یکی از بهترین راه های جوانسازی پوست در صورت ، پشت دست ها و سایر نقاط بدن است که با دستگاه درماپن انجام می شود.
   موفق باشید

 13. سلام خدمت آقای دکتر
  من 41 سالمه و اطراف و زیر چشم راستم چروک های زیادی ایجاد شده که دو ماه قبل لیزر فراکشنال انجام دادم و الان نه تنها این چروک ها کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده . ضمنا زیر هر دو چشمم از قبل تیرگی داشته که با لیزر بدتر شده . چه روشی برای بر طرف شدن این چروک ها موثره آیا پی ار پی این چروک ها رو از بین می بره ؟ متشکرم

  1. درود بر ملوک خانم
   معمولا کار کردن با لیزر در نزدیکی چشم خطرناک است و با وجود محافظت کردن چشم ، همواره ریسک آسیب به بینایی وجود دارد . بنابراین لیزر اولین گزینه درمان در این ناحیه حساس نیست. پلک از دو ناحیه چشمی و پوستی تشکیل شده است که با افزایش سن تغییراتی در هر دو قسمت ایجاد می شود و درمان های رایج معمولا بر روی پلک پوستی انجام می شود. بجز افزایش سن علل دیگری بطور غیر مستقیم موجب ایجاد چروک و تیرگی زیر چشم می شوند که از جمله به تحلیل چربی این ناحیه می توان اشاره کرد و یا تماس طولانی با اشعه ماوراء بنفش خورشید که روند این تغییرات را تسریع می کند. بر اساس علت ایجاد این تغییرات درمان های متفاوتی ارائه شده است از قبیل تزریق بوتاکس ، میکرونیدلینگ و یا پی آر پی که ممکن است از یک یا ترکیبی از روش های فوق برای تاثیر بیشتر انجام شود که نوع درمان در معاینه مشخص می شود.
   موفق باشید

 14. سلام آقای دکتر برای جوانسازی صورت می شه پی ار پی رو با مزوتراپی انجام داد؟مدت پی ار پی چقدر زمان می بره؟متشکرم

  1. درود بر مریم خانم
   برای جوانسازی صورت ترکیب پی آر پی و مزوتراپی بسیار خوب است ولی در یک جلسه نمی توان هر دو کار را با هم انجام داد و بهتر است بطور متناوب و با فاصله 4 هفته انجام شود. البته ترکیب میکرونیدلینگ با پی آر پی در یک جلسه امکانپذیر است که معمولا برای اغلب مراجعین از این روش استفاده می کنیم و نتایج فوق العاده ای دارد. پی آرپی از دو قسمت آماده سازی و سانتریفیوژ کردن پلاسما و قسمت بی حس کردن موضع و تزریق تشکیل شده که مجموعا حدود یک و نیم ساعت زمان می برد.
   موفق باشید

 15. سلام آقای دکتر، من 44 سالمه و تا حالا هیچ کار زیبایی انجام ندادم و اعتقادی به ژل و پتاکس ندارم .زیر چشمام کمی تیره شده و چند تا چروک افتاده یه مقدار هم افتادگی در قسمت چانه دارم و خط خنده هم دارم. آیا پی آر پی می تونه مشکلات پوست من رو حل کنه یا نه؟ و اینکه روش دیگه ای رو پیشنهاد می کنید؟متشکرم

  1. درود بر مریم خانم
   تغییرات پوست شما برای سن شما غیر معمول نیست و پی آر پی یکی از طبیعی ترین و بی عارضه ترین روش های جوانسازی است. با این وجود افتادگی صورت شما احتیاج به لیفتینگ هم دارد که انجام میکرونیدلینگ بطور همزمان با پی ار پی بطور هم افزا تاثیر درمان را بیشتر می کند. روش های دیگر لیفتینگ که ممکن است برای شما مفید باشد آر اف( رادیوفرکانس) و هایفوتراپی است که در مورد این روش ها و عوارض آنها بطور کامل در سایت توضیح داده شده است.
   موفق باشید

 16. ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم آیا اگر میکرودرم انجام داده باشیم ، برای انجام پی آر پی منعی وجود داره؟تا چه مدت؟
  با تشکر

  1. درود بر هانیه حانم
   میکرودرم و پی آر پی دو روش جوانسازی پوست هستند که می توانند بعنوان مکمل هم در بحث جوانسازی مطرح شوند. در میکرودرم لایه برداری انجام می شود و در پی ار پی پلاکت به لایه مزودرم تزریق می شود. انجام این دو روش در یک جلسه توصیه نمی شود و بر حسب عمق و شدت لایه برداری از چهار تا شش هفته فاصله بین میکرودرم و پی آر پی توصیه می شود.
   موفق باشید

 17. با سلام وخسته نباشید.
  من چندروزپیش پی آر پی صورت انجام دادم.ودکترم قرص سفیکسیم 400هم بهم داد تا استفاده کنم.
  آیا این قرص روی پی ار پی تاثیر گذار است ؟ باتشکر

 18. بازتاب: ریزش ابرو | کلینیک زیبایی و لاغری دکتر مسافریان

 19. سلام
  من 36 ساله هستم و 4 سال پیش عمل مغز داشتم به علت تومور مغزی(astrocytoma grade II) بعد از اون یک ماه رادیوتراپی داشتم که قسمتی از موهام خیلی ضعیف و باریک شد و تغیر رنگ و حالت داد و بعضی جاها اصلا مویی در نیومد.امکان داره از prp استفاده کنم و جواب بگیرم؟ زیر چشمهام هم به طور ارثی و از کودکی تیره و گود بوده، میتونم با این روش زیر چشمم رو هم روشنتر کنم؟
  ممنون از وقتی که میگذارید.

  1. درود بر شما
   انجام پی آر پی دارای موارد منع مطلق و منع نسبی است. در موارد منع مطلق تزریق پی آر پی تحت هیچ شرایطی نباید انجام شود و در موارد منع نسبی بر اساس شرایط بیمار و قضاوت بالینی پزشک و بر آورد سود و زیان ، در شرایط خاصی پی ار پی انجام می شود. سابقه بدخیمی ها بویژه خونی( لوکمیا و لنفوما) و استخوانی از موارد منع نسبی انجام پی آر پی است چرا که پی آر پی با ترشح چندین فاکتور رشد موجب افزایش تولید مویرگ های جدید در ناحیه شده، تحریک و رشد سلول های بنیادی آن ناحیه را زیاد می نماید که این هم خوب است و هم بد . یعنی اینکه فاکتورهای رشد موجب افزایش تکثیر سلولی در آن موضع شده که این امر مطلوبی در بد خیمی ها نمی باشد. بنابراین پی ار پی روش درمانی مناسبی برای شما نیست.
   موفق باشید

 20. بازتاب: تزریق چربی | کلینیک زیبایی و لاغری دکتر مسافریان

 21. بازتاب: مزوتراپی | کلینیک زیبایی و لاغری دکتر مسافریان

 22. با سلام
  من بعد از زایمان دچار ریزش شدید مو شدم . الان می خوام برای ریزش مو پی آر پی کنم. آیا در زمان شیردهی می شه اینکارو کرد؟
  متشکرم

  1. درود بر Mary خانم
   از دلایل مهم ریزش مو بعد از زایمان استرس و تغییرات هورمونی است که بعد از خروج جفت از بدن مادر اتفاق می افتد . کمبود املاح از جمله آهن و روی از دلایل دیگر ریزش مو در این ایام بدلیل از دست رفتن خون مادر در زمان زایمان است. پی آر پی تنها زمانی انجام می شود که کمبود املاح در بدن جبران شده باشد و علارغم برطرف شدن استرس و جبران کمبودهای تغذیه ایی و درمان اختلالات هورمونی ریزش مو ادامه یابد که در این صورت بعد از دوران شیردهی انجام پی ار پی مجاز می باشد.
   موفق باشید

 23. با سلام
  من 45 سالمه و کبودی زیر چشم دارم می خواستم بدونم پی ار پی چقدر تاثیر داره و ضمنا تری گلیسیرید خونم بالاست آیا این موضوع تداخلی با پی ار پی نداره؟
  متشکرم

  1. دکتر حسین مسافریان

   درود بر سارا خانم
   خون گیری و سانتریفیوژ کردن نمونه و آماده کردن آن در سرنگ های مخصوص تزریق حدود یکساعت زمان می برد. پاسخ قسمت دوم سوال شما: تزریق در ناحیه سر دردناک است که برای بی حسی در این ناحیه از بلوک عصبی استفاده می شود. یعنی ریشه اعصاب حسی ناحیه پوست سر در ناحیه ابرو با تزریق لیدوکائین بلوک می شوند و در نتیجه ناحیه پوست سر بطور کامل بی حس می شود.
   موفق باشید

 24. م. خدادوست

  سلام آقای دکتر
  من ابروهام کمی ریزش داشته آیا پی آر پی برای رویش مجدد آنها موثر هست و اگه جواب مثبته چند جلسه احتیاجه و آیا این روش درد داره؟
  با تشکر

  1. درود بر شما
   یکی از روش های تقویت فولیکول های آسیب دیده در ناحیه ابرو روش پی آر پی است که در این روش پلاکت های خون فرد تغلیظ شده و در نقاط ریزش مو تزریق می شود. معمولا 3 جلسه درمان به فاصله 6 هفته انجام می شود. برای از بین بردن درد هنگام تزریق از بلوک عصبی استفاده می شود.
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button
راز بوتاکس بدون عارضه چیست؟ مزوژل چیست؟ علت جذابیت چهره آنجلینا جولی چیست؟ راز شفافیت پوست کلئوپاترا چه بود؟ راز لیفت صورت بدون جراحی راز درمان جای جوش با سابسیژن راز جوانی پوست کیم کارداشیان چیست؟ تزریق ژل لب مدل قلوه ای