جوانسازی پوست با درماپن

جوانسازی پوست با  درماپن  یک روش جدید است که در گذشته توسط ابزاری به نام درمارولر انجام می شده است.در این روش با نفوذ سوزن های نازکی به لایه درم یک جراحت مختصر در پوست ایجاد شده و بدن به آن واکنش نشان داده و شروع به ترمیم و بازسازی آن ناحیه می نماید و طی این فرایند کلاژن و الاستین که دو پروتئین اصلی و قوام دهنده پوست هستند تولید می شود.( Collagen Induction Therapy) این عمل نسبتا دردناک می باشد و برای کنترل درد از کرم بی حس کننده موضعی ( EMLA ) و یا لیدوکائین پی قبل از عمل استفاده می شود . سوراخ های ایجاد شده بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و ظرف چند ساعت بسته شده و مختصر قرمزی و تورم که بعد از عمل روی پوست ایجاد می شود چند روز بعد محو شده و هیچگونه علامتی از عمل باقی نمی ماند.مدت زمان هر جلسه حدود ۲۰ دقیقه می باشد که بر اساس ناحیه صورت عمق درمان در آن موضع متفاوت می باشد .با ادامه جلسات درمانی نفوذ کرم ها و پمادهای پوستی تسهیل شده و این یکی از مزیت های میکرونیدلینگ می باشد چراکه در حالت عادی پمادها و کرم های پوستی فقط تا لایه سطحی اپیدرم نفوذ می کنند و به لایه های زیرین پوستی نمی رسند. حین عمل میکرونیدلینگ می توان مواد و سرم هایی از قبیل ویتامین C ، ویتامین E  ،پی آر پی و اسید هیالورونیک را برای نفوذ به لایه درم استفاده کرد .این مواد به تحریک کلاژن سازی کمک کرده و به جوانسازی پوست کمک می نمایند. از دیگر مزایای میکرونیدلینگ این است که در تمام انواع پوست و در تمام نقاط بدن و در تمام فصول سال قابل استفاده است و این در حالی استکه استفاده از لیزرهای لایه بردار در پوست های تیره و فصول گرم سال و نقاط نزدیک به چشم محدودیت هایی دارد و در پوست های تیره امکان سوختگی و ایجاد لک وجود دارد.

حتما بخوانید  تیرگی زیر چشم
عکس قبل و بعد جوانسازی پوست
جوانسازی پوست با درماپن

 

 درماپن چیست؟

روش میکرونیدلینگ مکانیزه شده که با ابزاری به نام درماپن که شبیه یک قلم است و تعدادی سوزن بر روی سر دستگاه تعبیه شده و با حرکت رفت و بر گشتی سوزن ها و جا به جا کردن آن ، عمل سوراخ شدن پوست انجام می شود. در دستگاه درماپن عمق نفوذ سوزن ها قابل تغییر بوده و از ۰٫۲۵ تا ۲٫۵ میلی متر قابل تنظیم می باشد. بعلاوه سرعت ضربه زدن هم از ۲۵ تا ۹۰ ضربه در ثانیه قابل تنظیم می باشد ، که بسیار سریع  می باشد. سوزن های درماپن یک بار مصرف هستند و تعداد آن قابل تنظیم است و بر اساس تعداد این سوزن ها و سرعت دستگاه تعداد ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سوراخ در ثانیه در سطح پوست ایجاد می شود. یکی از امتیازات درماپن  قابل استفاده بودن آن در نقاطی است که پهنای کوچکی دارند( از قبیل لب فوقانی و اطراف بینی) و با درمارولر نمی توان در این نقاط میکرونیدلینگ انجام داد.

فاصله بین جلسات و تعداد جلسات میکرونیدلینگ چقدر است؟

فاصله بین جلسات ۴تا ۶ هفته است که این زمان برای فرصت دادن به پوست جهت ترمیم می باشد. تعداد جلسات درمان برای جوانسازی پوست و تحریک کلاژن ۳ جلسه است( Collagen Induction Therapy) و برای درمان اسکار بین ۳ تا ۶ جلسه می باشد در عمل بر اساس پاسخ به درمان و شدت ضایعه اولیه تعداد جلسات تعیین می شود. شروع اثر درمانی ظرف دو هفته آغاز شود. بعد از اتمام عمل یک کرم ترمیم کننده برای پوشش پوست تجویز می شود.

حتما بخوانید  درماپن چیست

عوارض میکرونیدلینگ و مراقبت های بعد از آن چیست؟

بطور کلی میکرونیدلینگ یک روش درمانی مطمئن و کم عارضه است ولی موارد زیر ممکن است در بیماران دیده شود :بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ پوست قرمز و سفت می شود که بدلیل تحریک کلاژن و کوتاه شدن رشته های الاستین پوست است . این قرمزی چند ساعت بعد از بین می رود در مواردی که درمان عمیق باشد( عمق بالای ۱٫۵ میلی متر) ممکن است قرمزی تا ۲ روز هم ادامه یابد. خشک شدن پوست از دیگر عوارض میکرونیدلینگ می باشد که برای رفع آن از کرم های مرطوب کننده و یا ترمیم کننده استفاده می شود. بعد از میکرونیدلینگ پوست التهاب دارد و به نور خورشید حساس می شود که از کرم های ضد آفتاب قوی و یا پماد اکسید دوزنگ استفاده می شود.

میکرونیدلینگ بهتر است یا لیزر؟

در مطالعات اخیر تاثیر میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) موثرتر گزارش شده است چراکه عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر ۶۲٫۵ میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می نماید و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا ۲۰۰۰ میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود . بعلاوه انجام جوانسازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد. دوره نقاهت و خانه نشینی در لیزر دی اکسید کربن ۷ تا ۱۰ روز است و قرمزی پوست ممکن است ۳ تا ۴ ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علارغم عمق نفوذ بالاتر حداکثر ۴۸ ساعت می باشد.

حتما بخوانید  درمان جای جوش

برای دیدن فیلم micro-needling  بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

منابع:

Cosmetic Acupuncture, Radha Thambirajah. 2009
Fabbrocini G, Fardella N, Monfrecola A et al. Acne scarring treatment using skin needling. Clin Exp Dermatol. 2009 Dec; 34(8):874-9.
Wermeling DP, Banks SL, Hudson DA et al. Microneedles permit transdermal delivery of a skin-impermeant medication to humans. Proc Natl Acad Sci U S A. 2008 February 12; 105(6): 2058–۲۰۶۳٫
Imran Majid. Microneedling Therapy in Atrophic Facial Scars: An Objective Assessment. J Cutan Aesthet Surg. 2009 Jan-Jun; 2(1): 26–۳۰٫
Donnelly RF, Raj Singh TR, and Woolfson AD. Microneedle-based drug delivery systems: Microfabrication, drug delivery, and safety. Drug Deliv. 2010 May; 17(4): 187–۲۰۷٫
Aust MC, Fernandes D, Kolokythas P et al. Percutaneous collagen induction therapy: An alternative treatment for scars, wrinkles and skin laxity. Plast Reconstr Surg. 2008;121:1421–۹

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 2.4]
دسته‌ها:
جوانسازیمیکرونیدلینگ

مقالات مرتبط

لیزر جای جوش
جوانسازیلیزر

لیزر جای جوش

لیزر جای جوش چگونه عمل می کند؟ لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرودرم…
هایفوتراپی قیمت قبل و بعد
جوانسازی

لیفت صورت

روش های لیفت صورت بسیار متنوع هستند که برای سنین مختلف روش های متفاوتی توصیه می شود در این مبحث روش های مختلف لیفتینگ مورد بررسی قرار می گیرد

مزوتراپی مو
جوانسازی

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو چگونه است؟ مزوتراپی mesotherapyبرای اولین بار در سال ۱۹۵۵ توسط یک پزشک فرانسوی به نام دکتر مایکل پیستور…
مزوتراپی صورت
جوانسازی

مزوتراپی صورت

مزوتراپی صورت چیست ؟ مزوتراپی صورت  mesotherapyبرای اولین بار در سال ۱۹۵۵ توسط یک پزشک فرانسوی به نام دکتر مایکل…

4 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام آقای دکتر.خیلی متشکر از وب سایت خوبتون.آیا میکرونیدلینگ می تونه جایگزین خوبی برای لیفت با نخ خاردار باشه.و سوال دیگه اینکه نتایج میکرونیدلینگ تا چه مدت ماندگار هست و آیا نیاز به تجدید داره؟

  پاسخ
  • درود بر پیمانه خانم
   لیفت با نخ یک روش جدید است که در کره جنوبی ابداع شده و بتدریج به سایر کشورها معرفی شده است.بعد از گذشت چند سال از ورود این نخ ها به ایران و بروز عوارض جانبی متعدد از قبیل عفونت ،عدم تقارن در صورت ،ورم های متعدد و فرو رفتگی ناشی از آن روز به روز طرفداران خود را از دست می دهد.تاثیر لیفت با نخ بسیار جزئی و ماندگاری آن کوتاه است .واقعیت این است که لیفت با نخ تاثیر چندانی ندارد و با توجه به هزینه آن و عدم تاثیر قابل توجه بر روی پوست روش مورد تاییدی نیست. مراجعان زیادی از بی اثر بودن این روش گله مند هستند و بدلیل بروز عوارض جانبی فراوان از طرف وزارت بهداشت غیر مجاز اعلام شده است و پزشکانی که قبلا از این روش استفاده می کرده اند این روش را کنار گذاشته اند و سعی در منصرف کردن بیماران خود از انجام آن می نمایند. از طرف دیگر میکرونیدلینگ علاوه بر هموار کردن و روشن کردن پوست موجب لیفت شده که استفاده از کوکتل های لیفتینگ به تاثیر این روش می افزاید و بدن بطور طبیعی شروع به کلاژن سازی و ترمیم نموده و با تکرار این روش ماندگاری آن برای مدت زمان طولانی خواهد بود. با این وجود بدلیل افت پوست بر اثر عوامل محیطی از قبیل آلودگی ها ، جاذبه زمین و افزایش سن ممکن است برای تثبیت آن بطور سالانه احتیاج به تکرار داشته باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • روژان فرقانی
  دسامبر 31, 2019 8:49 ب.ظ

  درودبرشما تشکراز راهنماییهای بسیار ارزنده شما من به دلیل رژیم افتاگی پوست وپلک پیداکردم چه راهنمایی میفرمایید

  پاسخ
  • درود بر روژان
   کاهش سریع وزن ممکن است موجب تحلیل چربی زیر پوستی شده و در نتیجه پوست دچار افتادگی شود که درمان های مختلفی برای افتادگی پوست از قبیل تزریق چربی و ژل پیشنهاد می شود و همین طور برای افتادگی پلک جراحی بلفاروپلاستی توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button