لیزر فرکشنال در سال ۱۴۰۲

لیزر فرکشنال چیست؟ لیزر یا تابش گسیل القایی ابزاری است که نور را به صورت امواج همگرا ، هم فاز و هم دوست ساطع می کند. این امواج دارای یک طول موج هستند، در یک جهت حرکت می کنند و انرژی را در یک جا متمرکز می کنند.

امروزه از لیزر در صنعت ، صنایع نظامی و پزشکی ( مثل لیزر فراکشنال ) استفاده گسترده ای می شود. بر اساس طول موج لیزر ها را به دو گروه در پزشکی طبقه بندی می کنند :1-  قابل دید که دارای طول موج بین 400 تا 700 نانومتر هستند 2- غیر قابل دید که طول موج آنها بیشتر از 700 نانومتر است و نامرئی هستند.

پرتوهای این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند. نخستین بار طرح اولیه لیزر را انیشتن داد ولی بعد از مرگ وی لیزر بطور کاربردی معرفی و عملیاتی شد.

کار لیزر به این گونه‌ است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند. لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد.

کاربرد لیزر در پزشکی چیست؟

از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد. و ما بطور گزینشی به این خواص می‌پردازیم که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست.

شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم.

علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود.

لیزر فرکشنال قبل و بعد
عکس های بعد از لیزر فراکشنال

 لیزر فرکشنال چیست؟

لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرونیدلینگ ) و نوری ( لیزر فراکشنال) انجام می شود.  بدلیل قابل کنترل نبودن عمق نفوذ در لایه برداری شیمیایی و  عمق نفوذ کم و تعدد جلسات  در روش میکرودرم ابریژن، روش لیزر فراکشنال CO2 معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک ( 100 تا 150 میکرومتر)  بر روی پوست تابیده شده ، ستون بسیار نازکی از پوست بدلیل حرارت لیزر (350 درجه سلسیوس) تبخیر شده  و سوراخ های بسیار ریزی بر روی سطح پوست ( لایه  اپیدرم ) ایجاد می کند. بدلیل اینکه تمام سطح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمی کند.

به این نوع درمان ، لیزر فراکشنال ( کسری ) گفته می شود. تعداد سوراخ های ایجاد شده در پوست قابل کنترل است و هر چه سوراخ بیشتری بر روی پوست ایجاد شود نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد شد.  در اطراف ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد شده که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود.

در مناطق نزدیک به ستون های حرارتی یک منطقه انعقادی وجود دارد ( حرارت 60 درجه سانتی گراد) در مناطق دورتر حرارت کمتر است (45C )  که  این حرارت در بافت موجب تحریک فیبروبلاست ها شده  و فیبروبلاست ها به نوبه خود تولید کلاژن و الاستین را بیشتر نموده و همچنین  با کوتاه شدن طول رشته های کلاژن  چین و چروک های پوست از بین رفته و قوام پوست افزایش می یابد.

عکس های بعد از لیزر فراکشنال
عکس های بعد از لیزر فراکشنال

 انواع لیزر جای جوش چیست؟

لیزر دی اکسید کربن در مقایسه با لیزر اربیوم YAG  تهاجمی تر و دردناک تر است و دوره خانه نشینی و قرمزی پوست در آن طولانی تر می باشد که بدلیل حرارت بالای لیزر Co2  حین درمان می باشد.

بعلاوه بعد از لیزر دی اکسید کربن احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهاب  PIH  وجود دارد. در صورت سوختگی پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده به ترمیم سریع تر کمک می کند . تورم  و  قرمزی بعد از  ۳ تا ۵ روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود.

بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند.  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد. با این وجود در پوست های سبزه ( تیپ ۴ به بالا) و در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در محیط زیاد است بهتر است لیزرco2 انجام نشود و بجای آن از لیزر اربیوم  و یا میکرونیدلینگ استفاده شود.

لیزر اربیوم  با طول موج 2940 نانومتر و ایجاد میکروکانال‌های متعدد در اپیدرم و به دنبال آن افزایش تولید کلاژن، جای زخم آکنه را بهبود می‌بخشد. طبق تحقیقات کتابخانه ملی پزشکی آمریکا این نوع لیزر، نه تنها موجب درمان اسکار می شود بلکه پوست را سفت کرده، چین وچروک ها را کم می‌کند، بافت پوست را بهتر و آسیب‌های ناشی از آفتاب را نیز کاهش می‌دهد.

برای مطالعه مقاله چاپ شده در آکادمی بین المللی IMCAS  در مورد درمان جای جوش توسط دکتر مسافریان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.imcas.com/es/academy/blog/795/nanofat-transfer-for-acne-scar

جوانسازی پوست با لیزر چگونه است؟

لیزر فراکشنال بطور ترکیبی با روش های جوانسازی دیگر از قبیل هایفوتراپی استفاده می شود. در این روش لیزر سطح پوست را جوانسازی نموده و هایفوتراپی لایه های زیرین را درمان می کند که تاثیر هم افزا خواهد داشت.

در این روش ابتدا هایفوتراپی انجام شده که موجب سفت شدن و لیفت پوست می شود و سپس بعد از حداقل یک هفته لیزر انجام می شود که علاوه بر سفت کردن سطح پوست موجب کلاژن سازی بیشتر شده و جای جوش و اسکارهای قدیمی را درمان می کند.

عوارض  لیزر فرکشنال چیست؟

بعد از درمان پوست کاملا قرمز و ملتهب است ترشح در ناحیه 1 تا 2 روز ادامه دارد . این قرمزی ممکن است تا یک هفته ادامه یابد. در پوست های تیره و برنزه احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهاب PIH وجود دارد.

لک بعد از لیزر فراکشنال با پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده برطرف می شود . تورم  و  قرمزی بعد از  3 تا 5 روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود .  بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد.

با این وجود در پوست های سبزه ( تیپ 4 به بالا) و در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در محیط زیاد است بهتر است لیزر فراکشنال انجام نشود و جایگزین های دیگر مثل میکرونیدلینگ  همراه با سابسیژن انجام شود.

 لیزر فرکشنال بهتر است یا میکرونیدلینگ؟

در مطالعات اخیر تاثیر میکرونیدلینگ از سایر روش های تهاجمی از قبیل لیزر فرکشنال و لایه برداری شیمیایی(پیلینگ) موثرتر گزارش شده است چرا که عمق نفوذ و تاثیر لیزر در حد لایه سطحی اپیدرم بوده(حداکثر 62.5 میکرومتر) و در صورت نفوذ به لایه درم ایجاد اسکار و هیپوپیگمنتاسیون می کند و این در حالی است که در میکرونیدلینگ عمق نفوذ سوزن ها به لایه درم می باشد (تا 2000 میکرومتر) و روند کلاژن سازی و بازسازی پوست با افزایش جریان خون موضعی در این لایه عمقی تحریک می شود.

بعلاوه انجام جوانسازی پوست با روش های لایه برداری با لیزر و یا اسیدهای پیلینگ در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در سطح بالایی است محدودویت هایی داشته ولی در روش میکرونیدلینگ بدلیل سالم ماندن لایه اپیدرم که نقش محافظت کننده از پوست را ایفا می کند منعی وجود ندارد.

دوره نقاهت و خانه نشینی در لیزر دی اکسید کربن 7 تا 10 روز است و قرمزی پوست ممکن است 3 تا 4 ماه ادامه یابد در حالیکه قرمزی پوست در میکرونیدلینگ علارغم عمق نفوذ بالاتر و تاثیر بیشتر حداکثر 48 ساعت می باشد.

 

روش لیزر فرکشنال چگونه است؟

لیزر فرکشنال احتیاج به یک جلسه درمان دارد ولی در ضایعات شدید پوستی ممکن است تا 3 جلسه به فاصله 6 هفته احتیاج به تکرار داشته باشد. بدلیل دردناک بودن  این روش در ابتدا برای بی حسی پوست از  کرم های بی حسی  موضعی استفاده می شود.

میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای Fractional Laser بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ ها ی ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد 1*1 سانتی متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین 125 تا 250 نقطه در سانتی متر مربع)

چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلا در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود  این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی  شود  در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع  تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند ( مثلا 125 نقطه در سانتی متر مربع با انرژی 25 میلی ژول)

اگر ضایعه سطحی باشد، مثلا یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط  لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا 250 نقطه در سانتی متر مربع با انرژی 6 میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده  و فقط  سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود ، ظرف 48 ساعت پوست بسته شده وترمیم سریع تر اتفاق می افتد  و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد.

تعداد جلسات Fractional Laser حداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.

مکانیسم لیزر فرکشنال
مکانیسم لیزر جای جوش

لیزر فرکشنال برای چه کسانی مناسب است؟

لیزر لایه بردار برای آسیب های پوستی بدلیل نور خورشید ، افزایش سن ، چین و چروک های پوستی ، ناهمواری پوست ، افتادگی پوست ، جای جوش و منافذ باز پوست مناسب می باشد. در پوست های تیره ( تیپ پوستی 5 و 6)    این روش ممنوع می باشد  چرا که لیزر فراکشنال یک روش تهاجمی است و ممکن است در این افراد ایجاد لکه های بعد از التهاب PIH نماید  که به درمان بسیار مقاوم هستند و می توان از روش میکرونیدلینگ بعنوان جایگزین استفاده کرد.

در افراد با سابقه کلوئید ( گوشت اضافه)، ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده ، مصرف استروئید) ، پسوریازیس ، ویتیلیگو، مصرف داروی ایزوترتینوئین در 6 ماه اخیر انجام این روش توصیه نمی شود.  تزریق بوتاکس و ژل مکمل این روش هستند ولی گذشت یک ماه از درمان لیزر برای  انجام اینگونه اعمال زیبایی ضروری است.

آیا انجام لیزر فرکشنال در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در لیزر فراکشنال جذب خون می شود و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد.

آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که لیزر فراکشنال تاثیر نامطلوبی بر روی جنین می گذارد و از آنجا که تحقیقات علمی و مستندی بر روی انسان در این ضمینه انجام نشده است ،معقول است که انجام لیزر در زمان بارداری و شیر دهی به تعویق بیافتد.

روش  سابسیژن برای درمان جای جوش چگونه است؟

ساب یعنی زیر و سیژن یعنی برش بعبارت دیگر سابسیژن به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود. درمان جوشگاه آتروفیک و فرورفته بهترین پاسخ به سابسیژن را می دهد.

این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. این روش مکمل خوبی برای میکرونیدلینگ می باشد که در ساب سیژن موضع اسکار بی حس شده و با کانولا بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود.

در نتیجه یک لخته خون در زیر اسکار ایجاد می شود که به تدریج ظرف چند روز تثبیت شده تبدیل به هماتوم می شود و اندازه آن کوچک تر می شود و در نهایت فرو رفتگی اسکار تا بیش از ۵۰ درصدجبران می شود. ترکیب این روش با میکرونیدلینگ بطور هم افزاء موجب افزایش تاثیر درمان می شود.

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

برای مشاوره پیام دهید✍

فیلمFractional Laser

کلیپ لیزر فرکشنال در Youtube
4.8/5 - (410 امتیاز)

66 دیدگاه دربارهٔ «لیزر فرکشنال در سال ۱۴۰۲;

  • درود بر مژگان
   معمولا باید اجازه داده شود تا التهاب در پوست فروکش کند و چرخه کلاژن سازی بعد از لیزر فراکشنال تکمیل شود که معمولا سه تا شش هفته زمان می برد، بعد از آن می توانید برای میکرونیدلینگ اقدام کنید.
   موفق باشید

   پاسخ

   پاسخ
 1. باسلام من 5روز پیش لیزر جای جوش انجام دادم ولی الان سه روزه که اطراف لب وروی گونه ام تبخال زدم چکار کنم لطف میکنید یه ترمیم کننده معرفی کنید ممنون

  پاسخ

  پاسخ
  • درود بر ترانه
   افرادی که مستعد تب خال هستند و در طول سال چند نوبت تب خال می زنند ، ضروری است که ۲۴ ساعت قبل تا یک هفته بعد از لیزر از داروی ضد ویروس آسیکلوویر استفاده نمایند، چرا که احتمال پخش تب خال بعد از لیزر در کل صورت و ایجاد اسکار وجود دارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. سلام من دوجلسه فرکشنال انجام دادم جلسه اول هیچ تغییری نکرد جلسه دوم باوجود گذشت بیست روز یه لکه بزرگ وقهوه ای روی گونه هام ایجاد شده به دکترم نشون دادم گفت مشکلی نیست ضدآفتاب استفاده کنید وزمان بدید.به شدت اعتماد به نفسم پایین اومده همسرم همچنان سرزنشم میکنه.لکه های خودم خیلی کمرنگ وجزعی بود.شمارا به فاطمه زهرا قسم کمکم کنید

  پاسخ
  • درود بر فاطمه
   استفاده از کرم ویتامین سی و ضد آفتاب و گذشت زمان اکثر تیرگی های بعد از لیزر را مرتفع می کند ولی چنانچه این لک ها مقاوم بودند و با درمان فوق از بین نرفتند بهتر است از نزدیک توسط پزشک خودتان معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام وقت بخیر
    من جای جوش در صورنم دارم و هفته قبل لیزر کردم صورتم رو الان می تونم سابسیژن پیش شما انجام بدم
    متشکرم

    پاسخ
    • درود بر آسیه
     سابسیژن در زیر پوست و در عمق ۳ تا ۴ میلی متری انجام می شود و لیزر جای جوش کاملا سطحی و در ناحیه اپیدرم می باشد و انجام این دو تکنیک هیچ تداخلی نداشته و بطور همزمان در یک جلسه هم قابل انجام است و تاثیر هم افزا دارند.
     موفق باشید

     پاسخ
 3. سلام
  درود برشما
  مرسی ازمقاله ی با ارزش شما
  دکتر
  صورت من ۲۰ سال پیش سوخته….برای جراحی مراجعه کردم گفتن قبل از هرگونه جراحی لیزر سنگین انجام بدم.
  ۵روز پیش لیزر کردم…..ولی هنوز صورتم تیرس و نتیجش مشخص نشده ظاهرا باید بیشتر صبر کنم…..با توجه به اسکارهای صورتم اول اینکه میکرو نیدلینگ رو پیشنهاد میدید یا لیزر؟
  تو مطالب بالا نوشتید که برای آسیب های عمقی باید انرژی دستگاه روبالاو برعکسش تعداد نقاط روکم کرد…دکتر آیا با افزایش قدرت لیزر میشه از تعداد جلسات نهایی لیزر کم کرد؟تا چه اندازه میشه انرژی دستگاه رو بالا برد؟؟؟آیا افزایش انرژی لیزر میتونه مخرب هم باشه؟

  پاسخ
  • درود بر مازیار و تشکر از محبت شما
   برای اسکارهای قدیمی ترکیبی از لیزر و میکرونیدلینگ در جلسات متعدد توصیه می شود و البته هر عمق نفوذ و انرژی دستگاه بیشتر شود موثرتر و دوره ترمیم طولانی تر خواهد بود و احتیاج به صبر و حوصله بیشتری دارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 4. باسلام وقتتون بخیر
  من یک هفته پیش لیزر فرکشنال انجام دادم و از دیروز جوش های ریزی در نواحی بینی و گونه هام ظاهر شده! قبلا دوبار میکرونیدلینگ کردم و پوستم خیلی خوب شده بود اینسری فرکشنال برام تجویز کردن و الان جوش های ریز و – حس میکنم – عفونی ای زدم ! علتش چیست؟ و چیکار کنم که خوب شه؟؟
  ژل مترونیدازول خوبه؟؟

  پاسخ
  • درود بر Paniz
   در پوست های چرب بعد از لیزر ممکن است بدلیل التهاب غدد چربی جوش های ریزی ایجاد شود که به تدریج برطرف می شوند و جای نگرانی ندارد با این وجود در صورتیکه تعداد و اندازه این جوش ها زیاد شود مصرف آنتی بیوتیکموضعی و یا خوراکی توصیه می شود و بهتر است توسط پزشک درمانگر معاینه شوید.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. سلام روزتون بخير
  من ٣١ سالمه سوالي كه داشتم راجع به منافذ باز پوسته
  كه روي بيني و گونه هام ديده ميشه و اينكه پوستم مختلطه
  ميخواستم راهنماييم كنيد كه چ روشي نتيجه بهتري ميده واينكه اثرش طولاني مدت باشه
  ممنون

  پاسخ
  • درود بر نسترن
   منافذ باز پوست بر حسب تیپ پوست با روش های مختلفی درمان می شود که برای پوست های روشن لیزر فراکشنال و برای بقیه انواع تیپ های پوستی میکرونیدلینگ و مزوتراپی همراه با داروهای لایه بردار توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 6. سلام و خسته نباشید من دیروز لیزر فراکشنال انجام دادم بعداز لیزر صورتم رو زینک زدن خواستم بدونم تو حین درمان همزمان با زینک اکسایند اگر کرم ضد افتاب استفاده بشه و یا حتی کرم ترمیم کننده مشکلی پیش نمیاد .
  و نحوه ی شست و شوی اینا به چه صورت باید باشه .ممنون میشم اگه پاسخو باشید .تشکر

  پاسخ
  • درود بر مجید
   بعد از درمان های تهاجمی پوست از قبیل لیزر فراکشنال و میکرونیدلینگ مصرف ضد آفتاب در 48 ساعت اول موجب تشدید التهاب می شود و توصیه نمی شود بجای ضد آفتاب کرم زینک اکساید علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز محافظت ایجاد می نماید. کرم ترمیم کننده از روز دوم استفاده می شود و تا بر طرف شدن التهاب و قرمزی ادامه می یابد.
   موفق باشید

   پاسخ
 7. سلام و عرض ادب.در پوست های گندمی تیره بعد از لیزر فرکشنال حتی در صورت رعایت تمامی نکات از قبیل نور آفتاب و کرم های ترمیم کننده و … آیا باز هم احتمال اینکه به بی رنگی پوست مبتلا بشن هست یا خیر؟

  پاسخ
  • درود بر karami
   احتمال بروز لک های روشن تر از پوست که رنگدانه کمی دارند در پوست های گندمی و تیره با لیزر فراکشنال وجود دارد و هر چه پوست تیره تر باشد این احتمال بیشتر می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 8. سلام آقای دکتر،من ۲۰سالمه می خوام صورتم پر تر بشه آخه به خاطر رژیم و ورزش لاغر شده،دکتر تغذیه گفت که آر اف انجام بدم،چقد می تونه موثر باشه تو چاقی صورتم وچند جلسه نیازه؟ ممنون می شم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • درود بر نجمه
   آر اف موجب سفتی و لیفت پوست می شود و تاثیری بر روی افزایش حجم صورت ندارد. چنانچه در اثر تمرینات ورزشی دچار تحلیل چربی شده سابسیژن و تزریق چربی برای شما توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 9. سلام دکتر عزیز
  لیزر فرکشنال و میکرونیدلینگ هر کدام جداگانه برای منافذ باز پوست صورت چند درصد جواب میدن؟

  پاسخ
 10. سلام من گونه هام سالک دارم یه هفته پیش لیزر فرکشنال انجا دادم ولی هیچ تغییری ندیدم به نظرت چیکار کنم

  پاسخ
 11. با سلام و وقت بخيرمن سه ماه پيش براي جاي جوشهام سابسيژن انجام دادم و دكترم گفتن كه سه چهار جلسه بايد فركشنال انجام بدم ، به نظرتون تو اين فصل انجام بدم يا منتظر بمونم پاييز انجام بدم. با تشكر

  پاسخ
 12. سلام آقای دکتر
  من 2 ماه پیش زیرچشمم رو که سیرنگوما خیلی ریز داشت لیزر co2 فراکشنال انجام دادم اما با گذشت 2 ماه خیلی قرمزه و لک شده و دون دون های ریز تو جاهایی که لیزر شده زیاد تر شده هر کرمی که دکترا تجویز میکنن قرمزی رو بیشتر میکنه فقط در حال حاضر پماد ویتامین a میزنم تو رو خدا راهنمایی ام کنید

  پاسخ
  • درود بر مائده
   سیرینگوما برجستگی های غدد عرق در زیر پوست است که با روش های مکانیکی از قبیل درم ابریژن، میکرونیدلینگ پیلینگ سطحی بر طرف می شود. لیزر فراکشنال ممکن است در این ناحیه ایجاد التهاب و لک مقاوم به درمان نماید که با گذشت زمان به تدریج بر طرف می شود. با این وجود پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ضد لک و عدم دستکاری مجدد پزشگی توصیه می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 13. سلام
  آقای دکتر من ۱۳ سال پیش دچار سوختگی شدم و الان پوست صورتم برجستگی های ریز همرنگ پوستم داره میتونم لیزر فرکشنال انجام بدم ؟
  ممنون

  پاسخ
 14. با سلام
  لطفا بفرمایید که چقد طول میکشه تاثیر لیزر رو ببینم؟ الان بعد از دو جلسه صورتم بهتر شده ولی هنوز جای جوشام هست؟ بنظرتون درمان رو ادامه بدم؟ جای جوشام بیشتر بصورت قرمزی هستش ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • درود بر نسیم
   بطور معمول آثار کلاژن سازی در پوست بعد از لیزر یک تا دو هفته بعد دیده می شود و این پروسه با ادامه درمان بیشتر می شود با این وجود چنانچه جای جوش صورت شما عمیق باشد ممکن است احتیاج به سابسیژن داشته باشید
   موفق باشید

   پاسخ
 15. سلام
  اقای دکتر بعد از میکرونیدلینگ چه اتفاقی برای پوست میفته؟ منظورم اینه بعد از میکرونیدلینگ پوست قرمز میشه؟ تا چند روز این قرمزی باقی میمونه؟

  پاسخ
 16. سلام.وقتتون بخیر .
  اقای دکتر من امروز لیزر فرکشنال انجام دادم وجلسه دومم بود.الان بعد از ۶ ساعت،خون ریزی دارم.این طبیعی یا ن؟
  ممنون میشم جواب بدین????

  پاسخ
  • درود بر مهدیس
   لیزر فرکشنال با ایجاد حرارت بالا در سطح اپیدرم بافت را کربونیزه می کند و عروق خونریزی دهنده سطح پوست بطور کامل سوزانده شده و خونریزی کاملا متوقف می شود البته ترشح مایع سروز بدلیل التهاب چند ساعت بعد از درمان قابل انتظار است ولی خونریزی غیر معمول است و بهتر است با پزشک خودتان مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

   پاسخ
 17. سلام و وقت بخیر خدمت شما
  جناب اقای دکتر یه سوال داشتم
  فاصله زمانی بین جلسات میکرونیدلینگ چه مدت است؟
  و اینکه بین لیزر و میکرونیدلینگ چه مدت زمانی باید وقفه باشد؟
  با تشکر از وقتی که میذارید

  پاسخ
 18. سلام آقای دکتر با تشکر از سایت خوبتون
  من لیزر co2 برای جای جوش هام انجام دادم الان من اصلا از خونه خارج نمیشم،پرده های پنجره رو کشیدم آیا نوری که به پنجره میخوره از پشت پرده هم میتونه خطرناک باشه و لک ایجاد کنه ؟خاهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم

  پاسخ
  • درود بر Alma
   در چند روز اول بعد از درمان های تهاجمی از قبیل لیزر فراکشنال و میکرونیدلینگ بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و از لامپ کم مصرف دوری نمایید و با یک لایه ضخیم از پماد اکسید دو زنک سطح پوستتان را بپوشانید تا در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید یک محافظت فیزیکی ایجاد شود. در صورت رعایت موارد فوق جای نگرانی خاصی وجود ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 19. سلام خسته نباشید
  دکتر برای‌از بین بردن جای‌جوش پماد زینک اکساید خوبه
  وبرای ازبین بردن جای‌جوش لیزر فرکشنال بهتره یا میکرونیدلینگ

  پاسخ
 20. سلام آقای دکتر
  من بیمار پوستی ویتیلیگو که ارثی از پدرم دارم .
  32 سالمه و پوستم تیره است ولکهای سفید به شدت زیاد شدن.
  شنیدم این لیزر شاید درمانش کنه. ایا راه چاره ای دارید./ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
 21. ساهره
  سلام اقای دکتر من حدود ۵۰ روز پیس لیزر فراکشنال co2 انجام دادم برای لک کک ومک های خیلی کمرنگ دکتر گفته بود چون پوست روسنی داری زود خوب میشه اما بعد از ۹ روز که زخمای صورتم ریختن لک قهو ه ای شدن چند روز پیش هم صورتم پوست پوست شد و لک قهوه ای ریخت و جاشون قرمز عین لبو و خارش زیاد هم داره.
  فقط برام هیدروکینون . اخیرا زینک اکساید تجویز کردن
  خواهش میکنم راهنمایی کنید دیگه دارم افسرده میشم

  پاسخ
  • درود بر ساحره
   پوست های تیپ یک و دو که روشن می باشند معمولا بعد از لیزر چنانچه دچار لک ناشی از التهابPIH شدند سریع تر به حالت نرمال بر می گردند.قرمزی و خارش از عوارض جانبی لیزر فراکشنال هستند و با گذشت زمان تمام عوارض فوق برطرف می شوند. داروهایی که پزشکتان تجویز کرده است را ادامه دهید و نگران نباشید.
   موفق باشید

   پاسخ
 22. سلام اقاي دكتر من روي صورتم بين دو ابروم جاي سالك دارم ميخواستم بدونم براي كحوار شدنش فراكشنال روش خوبي هست؟
  ممنون ميشم اگه روش بهتري پيشنهاد ميكنيد راهنماييم كنيد
  خيلي ممنونم

  پاسخ
 23. سلام .صمن تشکر از سایت مفیدتان
  دوسال هست تحت درمان جوش صورتم هستم خداروشکر خوب شده لکها رو پارسال لیزر کردم و برای فرورفتگیها امسال آبان ماه نوبت دارم .البته عمیقند چاله ها …امیدی به پر شدنشون ندارم باتوجه به ۴۰سال سنم هست .آیا شما صلاح میدونید برای فراکشنال ؟ممنونم

  پاسخ
 24. سلام اقای دکتر
  من قبلا راکوتان مصرف میکردم بعد از ۲ سال که مجددا صورتم جوش زد درموپن انجام دادم دکتر گفتن که همزمان راکوتان مصرف کنم، روی صورتم چندتا حفره مونده اینا به خاطر مصرف همزمان راکوتانه؟

  پاسخ
  • درود بر پیوندی عزیز
   مصرف همزمان راکوتان با درمان های تهاجمی پوست تداخل دارد و شانس اسکار هایپرتروفیک با درمان هایی از قبیل لیزر فراکشنال، سابسیژن ،درماپن و… زیاد می شود و حداقل تا 6 ماه بعد از قطع این دارو درمان های فوق نباید انجام شوند.
   موفق باشید

   پاسخ
  • درود بر پیوندی
   انجام درمان های تهاجمی پوستی از قبیل لیزر ، سابسیژن ، میکرونیدلینگ تا شش ماه بعد از قطع راکوتان توصیه نمی شود چرا که موجب اسکار هایپرتروفیک می شود که برجسته است و حفره های صورت شما به احتمال زیاد ارتباطی بادرمان درماپن ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 25. سلام خسته نباشید اقای دکتر من دختری ۱۹ ساله ام
  پوستم اصلا یک دست نیست و گونه هام از جوش گود شده و به اصطلاح چاله داره چند جلسه لیزر سابسیژن انجام دادم و الان ۲ جلسه لیزر فرکشنال .کمی بهتر شده ولی هنوز هم پر از چاله است چقدر زمان میبره؟چند مرحله دیگ نیازه برای فرکشنال معمولا و بعدش پوست خوب میشه ؟

  پاسخ
  • درود بر الی خانم
   تعداد جلسات درمان و نوع درمان بر حسب عمق ضایعات تعیین می شود که از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در صورتی که عمق ضایعات زیاد باشد درمان ترکیبی با سابسیژن انجام می شود که در چند جلسه انجام می شود.
   موفق باشید

   پاسخ
 26. سلام آقای دکتر من الان دومین باره که دارم لیزر co2 را انجام میدم زیاد قرمز نشدم و قرمزی و سوختگی پوستم روز دوم کاملا خوب میشه وقتی درجه لیزرم رو دیدم اعداد ۵۰ ۳۰۳۰ بود اما برای یه خانم دیگه با یه دکتر دیگه ۲۰۰ ۵۰ ۳۰ بود به دکتر گفتم ظاهرا گفتن که سال دیگع هم باید بیام به نظرتون دکترم رو عوض کنم بعد از ۲ جلسه یا این درجه بندی برای ۲ سال چه مفهومی داره خواهشآ راهنمایی کنید خیلی نگرانم و سال دیگه نمیتونم دوباره برم

  پاسخ
  • درود بر حمیده خانم
   جلسات لیزر فراکشنال متعدد است و انرژی مورد استفاده از فردی به فرد دیگر متفاوت است که شدت و تراکم درمان را پزشک بر حسب عمق و وسعت ضایعات تعیین می کند. بهتر است با پزشک خودتان در این باره مشاوره نمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 27. سلام .من 9 روزه لیزر فراکشنال انجام دادم .ولی هیچ تغییری تو پوستم احساس نمیکنم بجز قرمزی یطرف صورتم و بنظرم اسکارها هم نمایان تر شده .بنظر شما با یه جلسه چیزی معلوم نمیشه کرد یا پر شدن جای جوشام بعد از اولین جلسه یکم زمان بره ؟؟

  پاسخ
 28. سلام اقاي دكتر،
  من حدود يك ماه پيش براي لك ها و كك و مك ليزر فراكشنال انجام دادم اما هنوز جاي ليزر ها به صورت نقاط تغيير رنگ يافته و كمي مايل به صورتي مشخصه؛
  سوالم اينه كه كي اين نقاط ميرن و براي تسريع بهتر شدنشون از چه دارويي استفاده كنم؟؟
  و اينكه ميشه براي محافظت از نور خورشيد از ماسك هاي صورت استفاده كرد؟؟

  پاسخ
  • درود بر شهریار
   اصولا در فصل تابستان انجان لیزر فراکشنال ایده مناسبی نیست و بهتر است از کرم های ضد آفتاب قوی و ماسک برای محافظت پوستتان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید استفاده کرده و برای تسریع در فروکش کردن التهاب از کرم های ترمیم کننده استفاده نمایید .برای ادامه درمان روش های کم عارضه تر و موثرتر مثل میکرونیدلینگ همراه با کوکتل های ضد لک برای شما انتخاب مناسب تری است.
   موفق باشید

   پاسخ
 29. با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من در تاریخ 19 دی 95 لیزر co2 انجام دادم یک مرجله برای منافذ باز صورت که با گذشت یک ماه پس از آن در 19 بهمن هنوز قرمزی روی صورتم از بین نرفته بود و یه جورایی مانند آفتاب سوختگی است و این لیزر روی قسمت گونه ها انجام شده است و دکتر دوباره در همان 19 بهمن میکرو نیدلینگ انجام داد و از ویتامین cهم برای روشن شدن پوست استفاده کرد اما پس از خوب شدن التهاب و قرمزی میکرو نیدلینگ هنوز هم قرمز هست دکتر یک کرم ساختنی هم داد که متشکل از ترتینویین ویتامین سی بتامتازون و hop بود داد که شبی یکبار باید روی محل بزنم خیلی نگرانم تا چه مدت این قرمزی وجود دارد کی از بین می ره آیا این قرمزی تبدیل به لک تیره نمی شه باید تا زمانی که این قرمزی هست از نور مستقیم خورشید اجتناب کنم متشکرم

  پاسخ
  • درود بر راحله خانم
   در پوست های حساس قرمزی بعد از لیزر co2 ممکن است تا چند هفته باقی بماند و این موضوع یکی از نقاط ضعف لیزر فراکشنال در مقایسه با میکرونیدلینگ است. بهتر است از یک کرم ترمیم کننده استفاده کنید و از اشعه ماوراء بنفش پرهیز نمایید و هر نوع تحریک خارجی (از قبیل گرما یا سرمای شدید و یا درمان پوستی تهاجمی ) را متوقف نمایید تا التهاب در پوست شما کاهش یابد. صبور باشید و با پزشک خودتان در ارتباط باشید.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید