کلاژن سازی پوست صورت

کلاژن سازی پوست صورت چگونه انجام می شود؟ کلاژن و الاستین از پروتئین های ساختاری هستند که بطور طبیعی در لایه های پوست وجود دارند. این دو  پروتئین برای حفظ نرمی و خاصیت ارتجاعی پوست ضروری است. بدن بطور طبیعی این پروتئین را تولید می کند و افراد جوان معمولا میزان بالایی از این پروتئین را در پوست خود دارند، اما تولید آن درون بدن با افزایش سن کم شده بطوری که بعد از 35 سالگی تولید کلاژن بطور محسوسی کاهش یافته و بعلاوه کیفیت این پروتئین نیز تغییر پیدا می کند.

کلاژن سازی پوست صورت با تغذیه مناسب، مصرف میوه جات و سبزیجات تازه  و ورزش های هوازی تحریک می شود و از پیری زود هنگام پوست جلوگیری می شود ، کرم ها و سرم های کلاژن تنها نقش مرطوب کننده در پوست را ایفا می کنند. چرا که ملکول کلاژن قابلیت جذب شدن را ندارد و از طریق تحریک سلول های بنیادی تولید و بازسازی این پروتئین ها افزایش می یابد.

با این وجود روش های تحریک کلاژن از قبیل میکرونیدلینگ ، پی آر پی ، هایفوتراپی و یا تزریق فیلر می تواند کلاژن سازی را در پوست تحریک نماید که در اینجا به این موارد اشاره می شود.

کلاژن سازی پوست صورت
بهترین ویتامین برای پوست

 

کلاژن سازی پوست صورت با مصرف مکمل

مکمل کلاژن ساز ایمدین Imedeen بهترین قرص کلاژن ساز برای درمان ضایعات پوستی و جلوگیری از پیری پوست است. این دارو ساخت کشور دانمارک است و ترکیبات آن شامل پروتئین دریایی است که از نوعی ماهی استحصال می شود.

ساختار این پروتئین بسیار شبیه پروتئین پوست انسان است. عصارۀ پروتئینی ماهی موجب بازسازی پوست به صورت اختصاصی می گردد. لیکوپن ( عصاره گوجه فرنگی رسیده ) ماده آنتی اکسیدان دیگر این مکمل است که تاثیرات رادیکال های آزاد را خنثی می نماید.
عصاره هسته انگور موجود در این دارو  همراه با  روی و ویتامین C موجب خنثی شدن آنزیم های تخریب کننده پوست می گردد.  به این ترتیب کلاژن سازی پوست صورت فعال می شود. روش مصرف این مکمل روزانه دو قرص است که علاوه بر تاثیرات مثبت بر روی پوست از بروز بیماری های قلبی عروقی پیشگیری نموده و برای افزایش انرژی و شادابی موثر است.

قیمت تزریق کلاژن به پوست چقدر است؟

هزینه تزریق کلاژن در سال۱۴۰۲ متاثر از عوامل مختلفی است و بر اساس آنها این قیمت تعیین می شود. به عنوان مثال: برای تعیین قیمت کلاژن در سال ۱۴۰۲ باید برند آن  تعیین گردد زیرا برندهای مختلف دارای قیمت های متفاوتی هستند. در کلینیک پوست و  زیبایی نیایش کلاژن با کیفیت بالا و برندهای مرغوب و معتبر با تخفیف ویژه ارائه می شود.

تزریق کلاژن به پوست

کلاژن اولین ماده تزریقی برای رفع چین و چروک های پوستی است که منشاء حیوانی داشته  که بدلیل ماندگاری کوتاه (۴-۲ ماه) و ایجاد حساسیت پوستی به این پروتئین به مرور زمان طرفداران خود را از دست داد. جایگزین کلاژن اسید هیالورونیک است که در بافت همبند بطور طبیعی یافت می شود و قوام انعطاف پذیری داشته و نیمه عمر طولانی تری دارد.

با افزایش سن میزان تولید کلاژن و اسید هیالورونیک در پوست کاهش یافته که منجر به شلی و کدر شدن پوست می شود. نیمه عمر اسید هیالورونیک در بدن ۲۴ ساعت می باشد و توسط آنزیم هیالورونیداز سریعا متابولیسم می شود.

برای افزایش نیمه عمر این ملکول آنرا بشکل پیوندهای متقاطع تهیه می نمایند (cross- linked) با اینکار ماندگاری این ماده در بدن افزایش یافته وبه ۱۲-۹ ماه می رسد.

کلاژن سازی پوست با لیزر چگونه است؟

لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی ( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرودرم ابریژن) و نوری ( لیزر فراکشنال) انجام می شود.  بدلیل قابل کنترل نبودن عمق نفوذ در لایه برداری شیمیایی و  عمق نفوذ کم و تعدد جلسات  در روش میکرودرم ابریژن، روش لیزر فراکشنال CO2 معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک ( 100 تا 150 میکرومتر)  بر روی پوست تابیده شده ، ستون بسیار نازکی از پوست بدلیل حرارت لیزر (350 درجه سلسیوس)تبخیر شده  و سوراخ های بسیار ریزی بر روی سطح پوست ( لایه  اپیدرم ) ایجاد می کند. بدلیل اینکه تمام سطح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمی کند.

به این نوع درمان ، لیزر فراکشنال ( کسری ) گفته می شود. تعداد سوراخ های ایجاد شده در پوست قابل کنترل است و هر چه سوراخ بیشتری بر روی پوست ایجاد شود نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد شد.  در اطراف ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد شده که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود.

در مناطق نزدیک به ستون های حرارتی یک منطقه انعقادی وجود دارد ( حرارت 60 درجه سانتی گراد) در مناطق دورتر حرارت کمتر است (45C )  که  این حرارت در بافت موجب تحریک فیبروبلاست ها شده  و فیبروبلاست ها به نوبه خود تولید کلاژن و الاستین را بیشتر نموده و همچنین  با کوتاه شدن طول رشته های کلاژن  چین و چروک های پوست از بین رفته و قوام پوست افزایش می یابد.

کلاژن سازی پوست با روش میکرونیدلینگ چگونه است؟

میکرو به معنی کوچک و نیدلینگ یعنی سوزن زدن است و میکرونیدلینگ یعنی ایجاد سوراخ های ریز در سطح پوست .میکرونیدلینگ روش جدید  کلاژن سازی پوست صورت  است که بوسیله ابزاری به نام درماپن انجام می شود.

با نفوذ سوزن ها به لایه درم یک جراحت مختصر در پوست ایجاد شده و بدن به آن واکنش نشان داده و شروع به ترمیم و بازسازی آن ناحیه می کند و طی این فرایند کلاژن و الاستین که دو پروتئین اصلی و قوام دهنده پوست هستند تولید می شود.( Collagen Induction Therapy) برای کنترل درد از کرم بی حس کننده موضعی ( EMLA ) و یا لیدوکائین پی  استفاده می شود و انجام میکرونیدلینگ با این روش کاملا بدون درد است.

کلاژن سازی با نیدلینگ

سوراخ های ایجاد شده بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و ظرف چند ساعت بسته شده و مختصر قرمزی و تورم که بعد از میکرونیدلینگ ایجاد می شود چند روز بعد محو شده و هیچگونه علامتی در موضع باقی نمی ماند.مدت زمان هر جلسه حدود ۶۰ دقیقه است که ۴۵ دقیقه برای بی حسی  و حدود ۱۵ دقیقه درمان با درماپن زمان می برد.

بر اساس ناحیه صورت عمق درمان در آن موضع متفاوت است. با ادامه جلسات درمانی کلاژن سازی پوست صورت تثبیت شده و نفوذ کرم ها و پمادهای پوستی تسهیل شده و این یکی از مزیت های میکرونیدلینگ است چرا که در حالت عادی پمادها و کرم های پوستی فقط تا لایه سطحی اپیدرم نفوذ می کنند و به لایه های زیرین پوستی نمی رسند.

کلاژن سازی پوست صورت با روش هایفوتراپی چگونه است؟

هایفوتراپی HIFU عبارتست از انتقال امواج اولترا سوند با شدت بالا و فرکانس پایین ،  بطور متمرکز در لایه های عمقی پوست ( High Intensity Focused Ultrasound ) به منظور لیفتینگ و جوانسازی پوست . در گذشته امواج صوت با فرکانس بالا بعنوان یک روش تشخیصی مطمئن و کم عارضه بصورت سونوگرافی  مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت امواج هایفو با امواج سونوگرافی در این است که هایفوتراپی یک روش درمانی است و شدت امواج آن بیشتر است و فرکانس پایین تری دارد و بعلاوه این امواج همگرا هستند و در یک نقطه کانونی در زیر پوست متمرکز شده و ایجاد گرما می نمایند و کلاژن سازی پوست صورت تحریک می شود.

تغییرات پوست با افزایش سن

با افزایش سن تغییرات پوست از قبیل شل شدن  و شکل گیری چین و چروک های صورت در تمام لایه های پوست ایجاد می شود . درمان های رایج در جوانسازی  از قبیل میکرودرم ابریژن ، آر اف و لیزر عمدتا متمرکز بر لایه های سطحی اپیدرم و درم می باشند. در گذشته درمان قابل قبول و موثری برای کلاژن سازی پوست صورت قسمت های عمقی تر ( SMAS) بجز جراحی پلاستیک صورت در دسترس نبود.

در  جراحی پلاستیک صورت یک لایه از پوست جدا شده و به سمت بالا کشیده شده و نقاط انعقاد حرارتی در لایه SMAS بطور مستقیم  بوسیله امواج الکتروفرکانسی انجام شده و لیفتینگ جراحی انجام می شد. لایه اتصال دهنده عضلات به پوست SMAS نقش مهمی در افتادگی پوست و ایجاد چروک های عمقی ایفا می کند این لایه superficial musculoaponeurotic system به شکل یک بافت هم بند فیبروز در گردن و صورت قرار گرفته و میمیک صورت و حرکات عضلات از طریق این لایه به پوست منتقل می شود و ایجاد چین و چروک های عمقی و شلی پوست در میانسالی از این لایه شروع می شود.

در روش هایفو تراپی این لایه مورد هدف قرار می گیرد و لایه اپیدرم دست نخورده باقی می ماند بعبارت دیگر کانون امواج اولتراسوند در زیر پوست است و در زمان عبور از سطح پوست انرژی امواج جذب پوست نشده و تغییر قابل توجهی در سطح پوست ایجاد نمی شود.

بهترین قرص زیبایی پوست

بهترین قرص زیبایی پوست

4.6/5 - (116 امتیاز)

20 دیدگاه دربارهٔ «کلاژن سازی پوست صورت;

 1. سلام آقای دکترخواستم بپرسم بهترین درمان که جواب بده برای منافذبازوسرسیاه پوست چیه؟ممنون میشم راهنمایی کنید. درضمن من۲۹سالم هست.

  پاسخ
  • درود بر Mahsa
   درمان های مختلفی از قبیل درم ابریژن ، میکرونیدلینگ و لیزر برای منافذ باز و جوش های سر سیاه وجود داردکه برای هر فرد ممکن است درمان خاصی که مناسب پوست وی است انجام شود.
   موفق باشید

   پاسخ
  • درود بر mahsa30666@gimal
   درمان های پوستی از قبیل میکرونیدلینگ بطور نسبی موجب بهبود کیفیت پوست می شوند و بر حسب تکنیک درمان پاسخ های متفاوتی دیده می شود و بعلاوه با تکرار درمان تاثیر بیشتری بجا می گذارند. بنابراین بهتر است در مورد نتایج درمان و ادامه آن با پزشک خودتان مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. سلام من مهشیدم و ۲۶سال سن دارم
  جای سالک رو صورتم مونده و میخوام اونو ازبین ببرمش تا با پوست صورتم صاف و یکدست بشه پیشنهادتون چیه لطفا راهنمایی کنین ممنونم

  پاسخ
 3. سلام و خسته نباشی من گودی زیرچشم داشتم و تزریق ژل انجام دادم خطوط چین درپیشانی و بالای لب دارم و دکترم گفت کلاژن سازی پوستم ضعیفه و ۳۵ سالمه. بهترین روش درمان یه که کمک کنه به پوستم . ممنونم از راهنماییتون

  پاسخ
 4. سلام وقتتون بخیر.من ۲۳ سالمه و جای جوش هام زخم شده و به صورت لک جاش مونده.فرورفته نیست و فقط لکه.بهترین درمان که سریعترین نتیجه رو داشته باشه چی هستش؟و آیا این قرص های مکمل که فرمودین واسه کلاژن سازی مصرف کنم روند بهبود رو سریعتر میکنه؟

  پاسخ
 5. سلام خسته نباشید من چند روزه لیزر CO2 و سابسیژن انجام دادم میخواستم ببینم چقدر طول میکشه تا نتیجش مشخص بشه و مدت زمان کلاژن سازی چقدره

  پاسخ
  • درود بر ساناز
   درمان های زیر چشم بسیار متنوع است و بر حسب عامل بروز ضایعه متفاوت است بعنوان مثال برای تیرگی زیر چشم درمان های کاهنده ملانین توصیه می شود و برای گودی زیر چشم تزریق فیلر مناسب می باشد.اطلاعات بیشتر در لینک زیر قابل دسترسی است.
   تیرگی زیر چشم

   پاسخ
 6. با سلام و خسته نباشید میبخشین برا ی سیاهی و چروک زیر چشم چه پیشنهادی دارین و اینکه با تزریق چربی زیر چشم مشاهده شده چشماشون ریز میشه آیا در مورد همه هست یا نه و در چه سنی انجام میدین
  و اینکه با از بین رفتن چربی ها مجدد چروک هایی به مراتب عمیقتری به وجود نمی یاد ؟
  ممنونن

  پاسخ
  • درود بر زهرا
   چنانچه تیرگی زیر چشم ناشی از تحلیل چربی باشد با تزریق چربی این تیرگی برطرف می شود و عوارضی را که ذکر کرده اید هم ندارد ولی چنانچه این تیرگی بدلیل افزایش رنگدانه پوست باشد درمان های دیگری از قبیل مزوتراپی یا میکرونیدلینگ توصیه می شود.
   موفق باشیدعکس تزریق چربی

   پاسخ
 7. سلام و خسته نباشيد خدمت شما
  سوال در مورد كلاژن ساز دارم الان بهترن مكمل كلاژن ساز چي هست؟ و اينكه چند دوره بايد مصرف بشه ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید