لیزر جای جوش معجزه اشعه نامرئی😎

لیزر جای جوش چگونه عمل می کند؟ لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی ( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرونیدلینگ ) و نوری ( لیزر فرکشنال) انجام می شود.

بدلیل قابل کنترل نبودن عمق نفوذ در لایه برداری شیمیایی و  عمق نفوذ کم و تعدد جلسات  در روش میکرودرم ابریژن، روش لیزر جای جوش معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک ( ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکرومتر)  بر روی پوست تابیده شده ، ستون بسیار نازکی از پوست بدلیل حرارت لیزر (۳۵۰ درجه سلسیوس) تبخیر شده  و سوراخ های بسیار ریزی بر روی سطح پوست ایجاد می شود.

بدلیل اینکه تمام سطح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمی کند به این نوع درمان، لیزر فراکشنال ( کسری ) گفته می شود. تعداد سوراخ های ایجاد شده در پوست قابل کنترل است و هر چه سوراخ بیشتری بر روی پوست ایجاد شود نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد شد.

در اطراف ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد شده که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود. در مناطق نزدیک به ستون های حرارتی یک منطقه انعقادی وجود دارد ( حرارت ۶۰ درجه سانتی گراد) در مناطق دورتر حرارت کمتر است (۴۵C )  که  این حرارت در بافت موجب تحریک فیبروبلاست ها شده و فیبروبلاست ها به نوبه خود تولید کلاژن و الاستین را بیشتر نموده و همچنین با کوتاه شدن طول رشته های کلاژن چین و چروک های پوست از بین رفته و قوام پوست افزایش می یابد.

تصویر قبل و بعد در صورت یک مرد جوان که با روش ترکیبی درمان شده است
قبل و بعد درمان در صورت با روش ترکیبی

جوانسازی پوست با لیزر چگونه است؟

لیزر فراکشنال بطور ترکیبی با روش های جوانسازی دیگر از قبیل هایفوتراپی استفاده می شود. در این روش لیزر سطح پوست را جوانسازی نموده و هایفوتراپی لایه های زیرین را درمان می کند که تاثیر هم افزا خواهد داشت.

در این روش ابتدا هایفوتراپی انجام شده که موجب سفت شدن و لیفت پوست می شود و سپس بعد از حداقل یک هفته لیزر انجام می شود. که علاوه بر سفت کردن سطح پوست موجب کلاژن سازی بیشتر شده و جای جوش و اسکارهای قدیمی را درمان می کند.

اسکار عمیق با ترکیبی از روش های مختلف از قبیل لیزر ، سابسیژن و میکرونیدلینگ درمان می شود
عکس قبل و بعد از لیزر جای جوش

لیزر اربیوم یاگ چه تفاوتی با لیزر CO2 دارد؟

لیزر دی اکسید کربن در مقایسه با لیزر اربیوم YAG  تهاجمی تر و دردناک تر است و دوره خانه نشینی و قرمزی پوست در آن طولانی تر می باشد که بدلیل حرارت بالای لیزر Co2  حین درمان می باشد.

بعلاوه بعد از لیزر دی اکسید کربن احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهاب PIH وجود دارد. در صورت سوختگی پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده به ترمیم سریع تر کمک می کند . تورم  و  قرمزی بعد از  ۳ تا ۵ روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود.

بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند.  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد. با این وجود در پوست های سبزه ( تیپ ۴ به بالا) و در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در محیط زیاد است بهتر است لیزرco2 انجام نشود و بجای آن از لیزر اربیوم  و یا میکرونیدلینگ استفاده شود.

لیزر اربیوم  با طول موج 2940 نانومتر و ایجاد میکروکانال‌های متعدد در اپیدرم و به دنبال آن افزایش تولید کلاژن، جای زخم آکنه را بهبود می‌بخشد. طبق تحقیقات کتابخانه ملی پزشکی آمریکا این نوع لیزر، نه تنها موجب درمان اسکار می شود بلکه پوست را سفت کرده، چین وچروک ها را کم می‌کند، بافت پوست را بهتر و آسیب‌های ناشی از آفتاب را نیز کاهش می‌دهد.

برای مطالعه مقاله چاپ شده در آکادمی بین المللی IMCAS  در مورد درمان جای جوش توسط دکتر مسافریان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://www.imcas.com/es/academy/blog/795/nanofat-transfer-for-acne-scar

روش لیزر فراکشنال چگونه است؟

لیزر فراکشنال احتیاج به یک جلسه درمان دارد ولی در ضایعات شدید پوستی ممکن است تا ۳ جلسه به فاصله ۶ هفته احتیاج به تکرار داشته باشد. بدلیل دردناک بودن  این روش در ابتدا برای بی حسی پوست از  کرم های بی حسی  موضعی استفاده می شود.

میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای Fractional Laser بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ ها ی ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد ۱*۱ سانتی متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین۱۲۵ تا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع)

چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلا در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود. این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی  شود.در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع  تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند ( مثلا ۱۲۵ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۲۵ میلی ژول)

اگر ضایعه سطحی باشد مثلا یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط  لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۶ میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده  و فقط  سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود.با این روش ظرف ۴۸ ساعت پوست بسته شده وترمیم سریع تر اتفاق می افتد  و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد.

تعداد جلسات Fractional Laser حداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.

تصویر قبل و بعد در صورت یک خانم جوان با روش درمان ترکیبی
عکس قبل و بعد از لیزر جای جوش

قیمت لیزر جای جوش چقدر است؟

درمان جای جوش با لیزر در اکثر موارد بطور ترکیبی با سایر روش های درمان جای جوش از قبیل سابسیژن ، مزوتراپی و پی آر پی انجام می شود تا نتیجه درمان موثرتر و تعداد جلسات درمان کمتر شود.

به همین دلیل هزینه درمان جای جوش با لیزر بر حسب نوع درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بر اساس نوع درمان انجام شده محاسبه می شود.

 

لیزر جای جوش برای چه کسانی مناسب است؟

بعد از سن ۲۰ سالگی که اسکارهای جای جوش تثبیت شده و  درمان های لازم برای پیشگیری از جوش های جدید موجب کنترل آن شده است  ، می توان درمان با لیزر را شروع کرد.

Fractional Laser برای آسیب های پوستی بدلیل نور خورشید ، افزایش سن ، چین و چروک های پوستی ، ناهمواری پوست ، افتادگی پوست ، جای جوش و منافذ باز پوست مناسب می باشد. در پوست های تیره ( تیپ پوستی ۵ و ۶)    این روش ممنوع می باشد. چرا که لیزر فراکشنال یک روش تهاجمی است و ممکن است در این افراد ایجاد لکه های بعد از التهاب PIH نماید، که به درمان بسیار مقاوم هستند و می توان از روش میکرونیدلینگ بعنوان جایگزین استفاده کرد.

در افراد با سابقه کلوئید( گوشت اضافه)، ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده ، مصرف استروئید) ، پسوریازیس ، ویتیلیگو، مصرف داروی ایزوترتینوئین در ۶ ماه اخیر انجام این روش توصیه نمی شود.  تزریق بوتاکس ، ژل مکمل این روش هستند ولی گذشت یک ماه از درمان لیزر برای  انجام اینگونه اعمال زیبایی ضروری است.

آیا انجام لیزر جای جوش در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در لیزر جای جوش جذب خون می شود و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد.

آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که لیزر فراکشنال تاثیر نامطلوبی بر روی جنین می گذارد و از آنجا که تحقیقات علمی و مستندی بر روی انسان در این ضمینه انجام نشده است ،معقول است که انجام لیزر در زمان بارداری و شیر دهی به تعویق بیافتد.

انواع مختلف اسکار احتیاج به ترکیبی از روش های درمانی دارد
انواع مختلف جای جوش

روش  ترکیبی برای درمان جای جوش چگونه است؟

از آنجا که دراکثر موارد ترکیب متنوعی از انواع اسکار آکنه  وجود دارد و هر کدام از انواع جای جوش به یک روش درمانی پاسخ بهتری می دهند، از روش درمان ترکیبی برای پاسخ  بهتر استفاده می شود.

 جای جوش غلتان (Rolling)  دارای حاشیه شبیه یک غلتک چرخان است و فرو رفتگی جای جوش با یک انحنای ملایم به شکل نیم دایره به اپیدرم متصل می شود. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. در سابسیژن موضع اسکار بی حس شده و با ابزاری به نام کانولا بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود.  جای جوش آتروفیک و فرورفته و همین طور اسکارهای Rolling بهترین پاسخ را به سابسیژن  می دهند.

اسکارهایی که شبیه یخ شکن (Icepick) هستند و به شکل یک مثلث در اپیدرم فرو رفته اند و اسکارهایی که مستطیلی شکل هستند و اصطلاحا به آنها جای جوش واگنی (Boxcar) گفته می شود، با روش های لایه بردار از قبیل لیزر فرکشنال، میکرونیدلینگ و پیلینگ بطور موثرتری درمان می شوند. بنابراین علاوه بر لایه های عمقی در سطح پوست  نیز درمان انجام شده و در نتیجه پوست صاف تر و هموارتر می شود.

در درمان ترکیبی از ترکیب دو یا سه روش درمانی برای نتیجه مطلوب استفاده می شود. بعنوان مثال در جلسه اول بطور همزمان سابسیژن و میکرونیدلینگ انجام شده و در جلسه بعد  لیزر جای جوش و سابسیژن انجام می شود. در بعضی از موارد ممکن است احتیاج به پیلینگ شیمیایی شود و همین طور در آخر دوره درمان برای افزایش حجم و بازسازی پوست ؛ تزریق فیلر یا چربی انجام می شود.

قبل و بعد درمان جای جوش در صورت یک مرد جوان با روش درمان ترکیبی
درمان اسکار با روش ترکیبی

 

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

برای مشاوره پیام دهید

4.8/5 - (1027 امتیاز)
Summary
پوست و زیبایی
Service Type
پوست و زیبایی
Provider Name
دکتر مسافریان,
علامه جنوبی - 24 شرقی,سعادت آباد,تهران- Telephone No.09036588236
Area
تهران
Description
در لیزر جای جوش ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد می شود که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود. نواحی اطراف ستون لیزر دچار انعقاد حرارتی شده که بعد از ترمیم موجب تولید کلاژن و رفع جای جوش می شود

20 دیدگاه دربارهٔ «لیزر جای جوش معجزه اشعه نامرئی😎»

 1. سلام وقت بخیر
  من ۲۸ سالمه و پوست سفیدی دارم. روی گونه سمت چپم دو لک کوچک وچند تا کک و مک دارم که هر کرمی استفاده کردم برطرف که نشده هیچ بدتر هم شده. ماه قبل که سولاریوم رفته بودم این لک ها پر رنگ تر هم شده. آیا با لیزر این لک ها درمان می شن؟ واقعا خسته شدم. تشکر از پاسخگویی

  1. درود بر mitra200
   از آنجا که لک های صورت شما با سولاریوم بدتر شده است ، می توان نتیجه گرفت که به اشعه ماوراء بنفش حساس است و می بایست در فصول گرم سال مرتبا از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
   لیزر برای درمان کک و مک چندان روش مطمئن و موثری نیست و در بسیاری از موارد بی تاثیر است و حتی امکان تیره تر شدن بعضی از لک ها هم وجود دارد.
   درمان مناسب برای شما روش های لایه برداری و مزونیدلینگ است که البته بهتر است در نیمه دوم سال که روزها کوتاه تر است، انجام شود.
   موفق باشید

 2. سلام اقای دکتر من حدود 20 روز پیش لیزر فراکشنال co2 انجام دادم برای جای جوش دکتر گفته بود چون پوست روشنی داری زود خوب میشه اما بعد از سه هفته پوستم هنوز قرمزه و تاول هم زده.
  خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. درود بر sodabeh
   قرمزی بعد از لیزر کاملا طبیعی و قابل انتظار است. در واقع هر چه انرژی و تراکم اشعه لیزر بیشتر باشد ، التهاب و قرمزی شدیدتر و طولانی تری خواهد داشت و در نتیجه پاسخ به درمان موثرتر خواهد بود.
   با این وجود رعایت مراقبت های بعد از لیزر برای کوتاه تر شدن دوره ترمیم پوست ضروری است. در حد امکان از اشعه ماوراء بنفش خورشید اجتناب کنید و در صورت اضطرار حتما از یک ضد آفتاب فیزیکی استفاده نمایید.
   هیدراته نگه داشتن پوست با استفاده از کرم های مرطوب کننده و همین طور ماسک های اسید هیالورونیک به تسریع روند ترمیم کمک می کند. بعلاوه مصرف مایعات خنک و مکمل ویتامین C به این موضوع کمک بیشتری می نماید.
   کرم های ضد التهاب استروئیدی از قبیل Triamcinolone بمدت چند روز بعد از درمان شدت التهاب را کاهش داده و ریسک لک های ناشی از التهاب PIH را کاهش می دهد.
   از مصرف کرم های لایه بردار و اسیدی و همین طور ضد لک در دوره ترمیم اجتناب کنید، چرا که موجب افزایش التهاب و قرمزی پوست می شوند.
   تاول زدن بعد از لیزر احتیاج به معاینه توسط پزشک دارد ، چرا که احتمال بروز عفونت های ویروسی و یا میکروبی وجود دارد و می بایست از نزدیک بررسی شود.
   موفق باشید

 3. درودبرشما
  میخواستم بدونم جایگزینی برای زینک اکساید بعد از لیزر هست من با مصرفش به شدت جوش میزنم.
  متشکرم

  1. درود بر مریم
   در فرمولاسیون اکثر کرم های ترمیم کننده زینک اکساید وجود دارد و در صورتی که به زینک حساسیت دارید می توانید از کرم دکسپانتنول همراه با هیدروکوتیزون بمدت چند روز استفاده نمایید.
   موفق باشید

  1. درود بر یاسین
   اصلاح صورت با تیغ در پوست های حساس می تواند موجب یک واکنش التهابی و بروز جوش شود.
   برای پیشگیری صورت خود را قبل از اصلاح با آب ولرم شستشو دهید. بعد از استحمام مناسب ترین زمان اصلاح است.
   حرکت تیغ موافق محور رشد تار مو باشد تا کمترین آسیب به پوست شما وارد شود.
   بعد از اصلاح از یک محلول aftershave استفاده کنید و در صورت عدم پاسخ مناسب یک تونر بدون الکل به شما کمک خواهد کرد

 4. با سلام خدمت شما
  جناب دکتر بنده چندتا سوال داشتم از حضورتان
  روی گونه های من منافذ ریزی داشت که پزشک بنده روش لیزر co2 پیشنهاد داده بودن من پنج جلسه رفتم و حدود سی درصد نتیجه گرفتم الان در ادامه فرمودن میرونیدیلینگ انجام بدم
  مشکلی نداره بعد از یک ماه لیزر این روش ادامه بدم؟
  هزینه روی گونه ها رو هم فرمودن آیا با این قیمت کیفیت میکرونیدیلینگ بالاست؟
  تا چندبار میشه میکرونیدیلینگ انجام داد؟ آلبا با در نظر گرفتن پنج جلسه لیزر بفرمائید.
  آیا میشود میکرونیدلینگ در تابستان هم انجام داد؟
  پیشاپیش از شماسپاسگزارم????

  1. درود بر سارا
   شما می توانید 4 هفته بعد از لیزر co2 میکرونیدلینگ انجام دهید که البته برای یک دست شدن پوست، تمام نواحی صورت انجام می شود و محدود به گونه نمی باشد. تعداد جلسات بسته به عمق جای جوش متفاوت است و بطور متوسط 3 تا 5 جلسه درمان انجام می شود. در تابستان هم میکرونیدلینگ قابل انجام است به شرطی که در 48 ساعت اول از منزل بیرون نروید و بعد از آن از کرم های ضد آفتاب فیزیکی با SPF بالا استفاده نمایید.
   موفق باشید

 5. سلام خسته نباشید .
  ببخشید من اخر هفته میخوام لیزر جای جوش انجام بدم تو هر سایتی هم پیام میزارم جواب نمیگیرم لطفا جواب بدید .من زیاد نمیتونم تو خونه بمونم ب دلیل کارم و تا یکی دوروز بعدش میتونم تو خونه باشم بعد از اون باید برم سر کار و شاید در روز از خونه تا محل کار دو سه دقیقه تو گرما باشم این مشکلی ب وجود نمیاره و اینم بگم جنوب زندگی میکنم و افتاب تنده این مشکلی ب وجود میاره !!!!!لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم .درضمن برای جای جوش و اسکار میخوام ک روی چونم و گونم هست …

 6. سلام من خیلی به راهنماییتون نیاز دارم. من 14 روز پیش لیزر اربیوم انجام دادم و کاملا راضی بودم، اما نمیدونم چرا تقریبا از سه روزه جوش میزنم ناحیه چونه م، دلیلش چی میتونه باشه؟، من تا یک هفته بعد از لیزر آرایش نکردم و کاملا مراقب پوستم بودم جوشای سر سفید هم هستن، در ضمن من عادت ماهیانه م نزدیک هست، میتونه برای این باشه یا بخاطر آرایشم؟ من تقریبا یکسالی هست که به این شدت جوش نزدم. منتظر جوابتون هستم، بی نهایت سپاسگزارم

  1. درود بر مریم
   بدلیل کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون در بعضی از افراد قبل از پریود ماهانه آکنه بروز می کند که البته حساس شدن پوست بعد از لیزر  ممکن است این موضوع را تشدید نماید و مصرف محلول های آنتی بیوتیک برای کنترل جوش های فعال کمک کننده می باشد.
   موفق باشید

 7. سلام آقای دکتر
  من ۲۹ سالما و برای جای جوش لیزر دی اکسید کربن انجام دادم . الان ده روز می گذره صورتم خیلی خشک شده و قرمزی پوستم تغییری نکرده و خیلی استرس دارم . تو رو خدا کمکم کنید. دکترم جواب نمی ده چکار کنم.

  1. درود بر مهناز
   اولا سعی کنید استرس نداشته باشید چرا که این شرایط بعد از لیزر کاملا طبیعی است و با درمان مناسب برطرف می شود. بعلاوه ترشح هورمون های استرس و افزایش کورتیزون خون موجب تاخیر در فرایند ترمیم می شود.
   پوست خود را با مصرف کرم های مرطوب کننده و همین طور مصرف مایعات فراوان هیدراته نگه دارید.
   حتی المقدور از اشعه ماوراء بنفش پرهیز کنید و در صورت لزوم از کرم های ضد آفتاب فیزیکی استفاده نمایید.
   از پمادهای لایه بردار ، اسیدی و محرک پرهیز نمایید و شستشوی صورت را با آب داغ و صابون های قلیایی انجام ندهید.
   مصرف مکمل های حاوی ویتامین C به ترمیم سریع تر کمک می کند و چنانچه قرمزی پوست ادامه پیدا کرد یک کرم کورتیکوئید مثل تریامسینولون به کاهش التهاب و کمتر شدن ریسک لک های مقاوم به درمان PIH کمک زیادی می کند. توجه به این نکته ضروری است که مصرف کرم کورتونی بیش از یک هفته نباشد تا فرایند ترمیم بطور طبیعی انجام شود.
   موفق باشید

 8. سلام وقت بخیر
  من ۳۲ سابمه و در صورتم اسکار ابله و جای جوش دارم. به دکتر مراجعه کردم گفت باید لیزر کنید. من عینک می زنم و چشمام ضعیفه و از اشعه لیزر برای چشمام می ترسم. آیا درمان دیگه ای برای من پیشنهاد می کنید. از راهنمائیتون متشکرم

  1. درود بر مریم
   تابش مستقیم و حتی غیر مستقیم اشعه لیزر تاثیرات نامطلوبی بر شبکیه چشم می گذارد. بنابراین استفاده از عینک مخصوص برای کلیه بیماران الزامی است و ترس شما بی مورد است.
   هر چند لیزر جای جوش برای درمان اسکار کاربرد وسیعی دارد با این وجود جایگزین های دیگری از قبیل میکرونیدلینگ و پیلینگ برای افراد حساس توصیه می شود و قابل انجام است.
   موفق باشید

  1. درود بر زهرا
   جای جوش انواع مختلفی دارد که برای هر کدام یک روش درمانی موثر تر می باشد.
   بعنوان مثال جای جوش آتروفیک و فرو رفته با سابسیژن یا فیلر درمان می شود و جای جوش از نوع واگنی و یا یخ شکن با لیزر فرکشنال و یا میکرونیدلینگ پاسخ بهتری به درمان می دهد و در اغلب اوقات احتیاج به درمان ترکیبی وجود دارد.
   . کلیه درمان های جای جوش در کلینیک پوست و زیبایی نیایش بطور حرفه ای و با کیفیت مطلوب انجام می شود.
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Call Now Button
راز بوتاکس بدون عارضه چیست؟ مزوژل چیست؟ علت جذابیت چهره آنجلینا جولی چیست؟ راز شفافیت پوست کلئوپاترا چه بود؟ راز لیفت صورت بدون جراحی راز درمان جای جوش با سابسیژن راز جوانی پوست کیم کارداشیان چیست؟ تزریق ژل لب مدل قلوه ای