عکس قبل و بعد از لیزر جای جوش

لیزر جای جوش معجزه اشعه نامرئی

لیزر جای جوش چگونه عمل می کند؟ لایه برداری به منظور جوانسازی پوست به سه روش شیمیایی ( پیلینگ) ، مکانیکی ( میکرودرم ابریژن) و نوری ( لیزر فراکشنال) انجام می شود.

بدلیل قابل کنترل نبودن عمق نفوذ در لایه برداری شیمیایی و  عمق نفوذ کم و تعدد جلسات  در روش میکرودرم ابریژن، روش لیزر جای جوش معرفی شد که در آن پرتو لیزر با قطر بسیار نازک ( ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکرومتر)  بر روی پوست تابیده شده ، ستون بسیار نازکی از پوست بدلیل حرارت لیزر (۳۵۰ درجه سلسیوس) تبخیر شده  و سوراخ های بسیار ریزی بر روی سطح پوست ایجاد می شود.

بدلیل اینکه تمام سطح پوست با اشعه لیزر تماس پیدا نمی کند به این نوع درمان، لیزر فراکشنال ( کسری ) گفته می شود. تعداد سوراخ های ایجاد شده در پوست قابل کنترل است و هر چه سوراخ بیشتری بر روی پوست ایجاد شود نتیجه نهایی مطلوب تر خواهد شد.

در اطراف ستون های ایجاد شده در اپیدرم و درم  یک شعاع حرارتی ایجاد شده که  از مرکز به  حاشیه میزان حرارت کمتر می شود. در مناطق نزدیک به ستون های حرارتی یک منطقه انعقادی وجود دارد ( حرارت ۶۰ درجه سانتی گراد) در مناطق دورتر حرارت کمتر است (۴۵C )  که  این حرارت در بافت موجب تحریک فیبروبلاست ها شده و فیبروبلاست ها به نوبه خود تولید کلاژن و الاستین را بیشتر نموده و همچنین با کوتاه شدن طول رشته های کلاژن چین و چروک های پوست از بین رفته و قوام پوست افزایش می یابد.

 

میکرونیدلینگ قبل و بعد
لیزر جای جوش

جوانسازی پوست با لیزر چگونه است؟

لیزر فراکشنال بطور ترکیبی با روش های جوانسازی دیگر از قبیل هایفوتراپی استفاده می شود. در این روش لیزر سطح پوست را جوانسازی نموده و هایفوتراپی لایه های زیرین را درمان می کند که تاثیر هم افزا خواهد داشت.

در این روش ابتدا هایفوتراپی انجام شده که موجب سفت شدن و لیفت پوست می شود و سپس بعد از حداقل یک هفته لیزر انجام می شود. که علاوه بر سفت کردن سطح پوست موجب کلاژن سازی بیشتر شده و جای جوش و اسکارهای قدیمی را درمان می کند.

عکس قبل و بعد از لیزر جای جوش
لیزر جای جوش

لیزر اربیوم یاگ چه تفاوتی با لیزر CO2 دارد؟

لیزر دی اکسید کربن در مقایسه با لیزر اربیوم YAG  تهاجمی تر و دردناک تر است و دوره خانه نشینی و قرمزی پوست در آن طولانی تر می باشد که بدلیل حرارت بالای لیزر Co2  حین درمان می باشد.

حتما بخوانید  پلاسما جت صورت

بعلاوه بعد از لیزر دی اکسید کربن احتمال سوختگی و ایجاد هایپر پیگمنتیشن بعد از التهاب PIH وجود دارد. در صورت سوختگی پرهیز از نور آفتاب و استفاده از کرم های ترمیم کننده به ترمیم سریع تر کمک می کند . تورم  و  قرمزی بعد از  ۳ تا ۵ روز و  زبری و تیرگی پوست  بعد از یک هفته بطور کامل از بین می رود.

بعد از این مدت گاها رنگ پوست مختصری صورتی می شود  که می توان با میک آپ آن را پوشاند.  و حداکثر دو هفته بعد رنگ پوست طبیعی شده و نتیجه یک پوست درخشان ،صاف و با نشاط  می باشد. با این وجود در پوست های سبزه ( تیپ ۴ به بالا) و در فصول گرم سال که میزان اشعه ماوراء بنفش در محیط زیاد است بهتر است لیزرco2 انجام نشود و بجای آن از لیزر اربیوم  و یا میکرونیدلینگ استفاده شود.

لیزر اربیوم  با طول موج 2940 نانومتر و ایجاد میکروکانال‌های متعدد در اپیدرم و به دنبال آن افزایش تولید کلاژن، جای زخم آکنه را بهبود می‌بخشد. طبق تحقیقات کتابخانه ملی پزشکی آمریکا این نوع لیزر، نه تنها موجب درمان اسکار می شود بلکه پوست را سفت کرده، چین وچروک ها را کم می‌کند، بافت پوست را بهتر و آسیب‌های ناشی از آفتاب را نیز کاهش می‌دهد.

لیزر جای جووش
لیزر جای جوش

 

روش لیزر فراکشنال چگونه است؟

لیزر فراکشنال احتیاج به یک جلسه درمان دارد ولی در ضایعات شدید پوستی ممکن است تا ۳ جلسه به فاصله ۶ هفته احتیاج به تکرار داشته باشد. بدلیل دردناک بودن  این روش در ابتدا برای بی حسی پوست از  کرم های بی حسی  موضعی استفاده می شود.

میزان انرژی برای هر کدام از پرتوهای Fractional Laser بر اساس میلی ژول می باشد و تعداد سوراخ ها ی ایجاد شده در سطح پوست در یک موضع با ابعاد ۱*۱ سانتی متر بر اساس نوع و شدت بیماری قابل تنظیم است ( بطور معمول بین۱۲۵ تا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع)

چنانچه ضایعه عمیق باشد مثلا در جای جوش و یا چین و چروک های عمقی به منظور افزایش نفوذ لیزر از انرژی بیشتری استفاده می شود. این افزایش انرژی ممکن است موجب انعقاد پوست در حد وسیعی  شود.در نتیجه برای جلوگیری از این موضوع  تعداد نقاط در واحد سطح کمتر انتخاب می شوند ( مثلا ۱۲۵ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۲۵ میلی ژول)

حتما بخوانید  ماسک ورقه ای صورت چیست

اگر ضایعه سطحی باشد مثلا یک چروک سطحی باید انرژی پرتوهای لیزر را کمتر انتخاب کرده و تعداد نقاط  لیزر در واحد سطح افزایش می یابد ( مثلا ۲۵۰ نقطه در سانتی متر مربع با انرژی ۶ میلی ژول) در این روش بدلیل اینکه کل اپیدرم برداشته نشده  و فقط  سوراخ های ریزی در سطح پوست ایجاد می شود.با این روش ظرف ۴۸ ساعت پوست بسته شده وترمیم سریع تر اتفاق می افتد  و احتمال ایجاد اسکار و عفونت بسیار کم می باشد.

تعداد جلسات Fractional Laser حداکثر ۳ تا ۴جلسه که هر جلسه ماهی یک بار انجام می شود.

عکس قبل و بعد از لیزر جای جوش
لیزر جای جوش

قیمت لیزر جای جوش چقدر است؟

درمان جای جوش با لیزر در اکثر موارد بطور ترکیبی با سایر روش های درمان جای جوش از قبیل سابسیژن ، مزوتراپی و پی آر پی انجام می شود تا نتیجه درمان موثرتر و تعداد جلسات درمان کمتر شود.

به همین دلیل هزینه درمان جای جوش با لیزر بر حسب نوع درمان از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بر اساس نوع درمان انجام شده محاسبه می شود.

لیزر جای جوش برای چه کسانی مناسب است؟

Fractional Laser برای آسیب های پوستی بدلیل نور خورشید ، افزایش سن ، چین و چروک های پوستی ، ناهمواری پوست ، افتادگی پوست ، جای جوش و منافذ باز پوست مناسب می باشد. در پوست های تیره ( تیپ پوستی ۵ و ۶)    این روش ممنوع می باشد. چرا که لیزر فراکشنال یک روش تهاجمی است و ممکن است در این افراد ایجاد لکه های بعد از التهاب PIH نماید، که به درمان بسیار مقاوم هستند و می توان از روش میکرونیدلینگ بعنوان جایگزین استفاده کرد.

در افراد با سابقه کلوئید( گوشت اضافه)، ضعف سیستم ایمنی ( دیابت کنترل نشده ، مصرف استروئید) ، پسوریازیس ، ویتیلیگو، مصرف داروی ایزوترتینوئین در ۶ ماه اخیر انجام این روش توصیه نمی شود.  تزریق بوتاکس ، ژل مکمل این روش هستند ولی گذشت یک ماه از درمان لیزر برای  انجام اینگونه اعمال زیبایی ضروری است.

لیزر جای جوش

آیا انجام لیزر جای جوش در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

کرم بی حسی مورد استفاده در لیزر جای جوش جذب خون می شود و می تواند به جنین برسد و یا وارد شیر مادر شده و آثار نامطلوبی بر روی جنین و یا طفل شیر خوار بگذارد.

حتما بخوانید  آی پی ال

آزمایشات انجام شده بر روی موش نشان داده است که لیزر فراکشنال تاثیر نامطلوبی بر روی جنین می گذارد و از آنجا که تحقیقات علمی و مستندی بر روی انسان در این ضمینه انجام نشده است ،معقول است که انجام لیزر در زمان بارداری و شیر دهی به تعویق بیافتد.

 

لیزر جای جوش
انواع مختلف جای جوش

روش  ترکیبی برای درمان جای جوش چگونه است؟

از آنجا که دراکثر موارد ترکیب متنوعی از انواع اسکار آکنه  وجود دارد و هر کدام از انواع جای جوش به یک روش درمانی پاسخ بهتری می دهند، از روش درمان ترکیبی برای پاسخ  بهتر استفاده می شود.

 بعبارت دیگر در جای جوش غلتان (Rolling)  که حاشیه آن شبیه یک غلتک چرخان است و فرو رفتگی جای جوش با یک انحنای ملایم به شکل نیم دایره به اپیدرم متصل می شود، سابسیژن بیشترین بازدهی را دارد.

 جای جوش آتروفیک و فرورفته و همین طور اسکارهای Rolling بهترین پاسخ را به سابسیژن  می دهند. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. در سابسیژن موضع اسکار بی حس شده و با ابزاری به نام کانولا بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود.

اسکارهایی که شبیه یخ شکن (Icepick) هستند و به شکل یک مثلث در اپیدرم فرو رفته اند و اسکارهایی که مستطیلی شکل هستند و اصطلاحا به آنها جای جوش واگنی (Boxcar) گفته می شود، با روش های لایه بردار از قبیل لیزر فرکشنال، میکرونیدلینگ و پیلینگ بطور موثرتری درمان می شوند. در نتیجه علاوه بر لایه های عمقی در سطح پوست  نیز درمان انجام شده و در نتیجه پوست صاف تر و هموارتر می شود.

در درمان ترکیبی از ترکیب دو یا سه روش درمانی برای نتیجه مطلوب استفاده می شود. بعنوان مثال در جلسه اول بطور همزمان سابسیژن و میکرونیدلینگ انجام شده و در جلسه بعد  لیزر جای جوش و سابسیژن انجام می شود. در بعضی از موارد ممکن است احتیاج به پیلینگ شیمیایی شود و همین طور در آخر دوره درمان برای افزایش حجم و بازسازی پوست ؛ تزریق فیلر یا چربی انجام می شود.

 

درمان جای جوش قبل و بعد
درمان جای جوش

برای دیدن فیلم لیزر جای جوش بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

منابع:

سایت اینترنتیhttp://www.realself.com

سایت اینترنتی PUBMED

Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.