خانه / تزریق ژل / هیالورونیداز

هیالورونیداز

هیالورونیداز چیست؟

هیالورونیداز یک نوع آنزیم است که بطور طبیعی در بدن وجود دارد و موجب شکسته شدن ملکول هیالورونیک اسید می شود. هیالورونیداز در گذشته از منابع حیوانی تهیه شده و امروزه در آزمایشگاهها از آلبومین انسانی استحصال می شود. هیالورونیداز با نام تجاری هیالاز Hyalase در آمپول های ۱۵۰۰ واحدی وجود دارد و کاربردهای متفاوتی در چشم پزشکی ، کمک در بی حسی حین زایمان ، پوست و زیبایی دارد.

کاربرد هیالورونیداز چیست؟

حجم دهی با فیلر اسید هیالورونیک در صورتی که بیش از حد مطلوب صورت گرفته باشد و یا گره زیر پوستی بدلیل کیفیت پایین ژل و یا واکنش بافتی ایجاد شده باشد با تزریق آمپول هیالاز انجام می شود که موجب تجزیه سریع ژل شده و ظرف چند روز ژل تزریق شده از بدن دفع می شود. البته توجه به این نکته ضروری است که در چند روز اول بعد از تزریق فیلر های اسید هیالورونیک تورم طبیعی وجود دارد که این موضوع بویژزه در ناحیه زیر چشم و لب بیشتر دیده می شود. استفاده از کمپرس سرد و پرهیز از مسکن های خانواده آسپرین NSAIDSبه تسریع روند کاهش تورم کمک زیادی می کند. بنابراین تصمیم در مورد تزریق هیالاز بعد از گذشت حداقل یک هفته از تزریق فیلر که تورم از بین رفته است توصیه می شود. توجه به این نکته ضروری است که فیلرهایی که پایه اسید هیالورونیک ندارند مثل ریدیسRadiesse یا پاژ با هیالاز درمان نمی شوند و درمان این فیلرها تخلیه جراحی می باشد.

تفاوت بین گره زیر پوستی و گرانولوما بعد از تزریق فیلر های پوستی در چیست؟

گره زیر پوستی بدلیل حجم دهی بیش از حد یک فیلر غلیظ با ویسکوزیته بالا و در نواحی سطحی پوست ایجاد می شود و با گرانولوما که یک واکنش التهابی است متفاوت است. درمان گره زیر پوستی ماساژ و گرمای موضعی است و با گذشت زمان بطور کامل برطرف می شود. از طرف دیگر گرانولوما یک واکنش التهابی به جسم خارجی است و احتیاج به مداخله درمانی دارد و با ارزیابی رادیولوژیک تشخیص تایید شده و درمان مناسب انجام می شود. در صورتی که جنس فیلر اسید هیالورونیک باشد برای درمان گرانولوما آنزیم هیالاز تزریق می شود و چنانچه جنس فیلر غیر اسید هیالورونیک باشد از تزریق کورتیکواستروئید موضعی و در موارد مقاوم ۵FU استفاده می شود.

حتما بخوانید  پروتز چانه

 

هیالورونیداز
هیالورونیداز

ایسکمی بدلیل ورود سوزن تزریق به سرخرگ های اصلی صورت از دیگر عوارض تزریق ژل است که بدلیل استفاده از سوزن های نوک تیز و تزریق بیش از حد در یک نقطه ایجاد می شود. استفاده از کانولا بجای نیدل در مناطق خطر و عدم تزریق حجم بالای ژل در یک نقطه ، و  موکول کردن بخشی از درمان به جلسات بعد به پیشگیری از بروز این عارضه کمک می کند. با این وجود در صورت بروز ایسکمی علاوه بر ماساژ با خمیر نیتروگلیسرین و گرم کردن موضع ، تزریق سریع ۲۰ تا ۳۰ واحد هیالاز به ازای هر ۲ سانتی متر مربع در طول ناحیه توزیع شریان های درگیر و تکرار تزریق در روزهای بعد در صورت باقی ماندن علائم موجب پیشگیری از نکروز بافتی می شود.هر چند بروز عارضه فوق بسیار نادر است با این وجود بهتر است آمپول هیالورونیداز همواره باید در دسترس باشد تا در موارد اورژانس زمان طلایی از دست نرفته و  بلافاصله از آن استفاده شود.

از دیگر عوارض تزریق ژل آبی رنگ شدن موضع تزریق است که بویژه در ناحیه زیر چشم بدلیل نازک بودن پوست این ناحیه ایجاد می شود و اصطلاحا به آن Tyndall effectمی گویند.این عارضه در واقع انعکاس نور از ژل تزریق شده است و بدلیل تزریق بیش از حد سطحی ژل بروز می کند. استفاده از غلظت اسید هیالورونیک مناسب برای هر موضع و پرهیز از تزریق بیش از حد سطحی به پیشگیری از بروز آن کمک می کند، و برای درمان این حالت با تزریق هیالاز ژل تزریق شده تجزیه شده و از بدن دفع می شود.

حتما بخوانید  مرحله دوم تزریق چربی

تست پوستی هیالورونیداز چگونه است؟

بعضی از افراد به آنزیم هیالورونیداز حساسیت شدید دارند که این افراد ممکن است سابقه واکنش آنافیلاکتیک به نیش زنبور و سایرحشرات داشته باشند. هر چند که شیوع آنافیلاکسی به هیالاز بسیار اندک است با این وجود قبل از تزریق هیالاز محلول رقیق شده آن (حدود ۳ واحد )  با سرنگ انسولین و بصورت داخل پوستی در ناحیه ساعد تجویز می شود. بروز خارش، کهیر و علائم آنافیلاکسی بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه علامت مثبت تست است ،البته تورم و قرمزی گذرا نشانه مثبت بودن نیست و درمان قابل انجام است.

نحوه تزریق هیالورونیداز چگونه است؟

آمپول هیالاز بصورت ۱۵۰۰ واحدی وجود دارد که بصورت پودر می باشد و بدون نگهدارنده است و بنابراین بعد از حل شدن قابل نگهداری نیست و صرفا برای یک نوبت تزریق استفاده می شود. برای  تجزیه ژل اسید هیالورونیک آمپول فوق با ۱۰ سی سی آب مقطر و یا سرم فیزیولوژیک رقیق می شود. برای کاهش درد می توان لیدوکائین بدون نگهدارنده به محلول فوق اضافه کرد که در این صورت از حجم سرم فیزیولوژیک کاسته می شود. بنابراین هر سی سی از محلول فوق دارای ۱۵۰ واحد هیالورونیداز است که برای از بین بردن یک سی سی ژل کفایت می کند. بعد از انجام تست پوستی و اطمینان از منفی بودن آن، تزریق انجام می شود.  تزریق هیالورونیداز برحسب موقعیت ژل تزریق شده ممکن است بطور عمقی در لایه زیر پوستیSQ و یا زیر درم انجام شود، دوز مورد نیاز به ازاء هر سی سی ژل تزریق شده ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد است.هر چند که تجویز کورتیکواستروئید و آنتی هیستامین روتین نمی باشد، با این وجود به منظور کاهش التهاب و تورم بعد از تزریق می توان از آمپول دگزامتازون و در صورت لزوم آنتی هیستامین خوراکی استفاده کرد.

حتما بخوانید  ژل خط خنده

تاثیر درمان با هیالاز چقدر بعد شروع می شود؟

هیالورونیداز تاثیر خود را ظرف ۴۸ ساعت اعمال می کند و تا دو هفته این تاثیر ادامه دارد،بنابراین چنانچه بعد از جلسه اول ژل های تزریق شده بطور کامل از بین نرفت جلسه بعدی دو هفته بعد قابل تکرار است.

 

آیا تزریق هیالورونیداز موجب از بین رفتن اسید هیالورونیک بدن می شود؟

آمپول هیالاز برای از بین بردن فیلر های اسید هیالورونیک تولید شده است و در دوزهای درمانی هیچ گونه تاثیری بر روی اسید هیالورونیک بدن نداشته و عارضه بلند مدت بر روی بافت همبند ندارد.

 

درباره ی Admin

15 دیدگاه

 1. واقعا متن عالیه به همه دوستان توصیه می کنم که بخوندیش

 2. عالییییییی بود واقعا ممنون

 3. عالی بود ممنونم 🙏

 4. سپاس از توضیحات کافی و‌دقیق شما ممنون

 5. سلام
  بسزار کامل ‌و جامع گفته شد🌹🌹

 6. سلام این آنزیم برای از بین بردن چربی تزریق شده هم بکار میره ؟ اگه جایی مثل زیر چشم چربی زیادی تزریق شده باشه ؟

  • درود بر مریم
   تزریق چربی در زیر چشم با تکنیک نانو انجام می شود تا از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری شود. آنزیم هیالورونیداز برای از بین بردن چربی تزریق شده کاربردی ندارد.
   موفق باشید

  • سلام
   من به بینیم سه سال پیش فیلر تزریق کردم و الان جا به حا شدن و گوله گوله شدن
   چیکار باید کنم؟نمیدونم دکترم که چه فیلرى برام تزریق کرده واقعا فقط میخوام که از بین برن خیلى آزارم میدن

   • درود بر مینا
    معمولا ماندگاری ژل اسید هیالورونیک در بینی بیشتر ار سایر نواحی صورت است و بهتر است برای ارزیابی عمق و جنس ژل سونوگرافی انجام دهید اگر جنس ژل اسید هیالورونیک بود با هیالاز درمان می شود و در غیر این صورت با جراحی تخلیه می شود.
    موفق باشید

 7. من تست حساسیت انجام دادم یه کم قرمز شد دکتر گفت برات انجام نمیدم ولی من واقعا دارم رنج میبرم چیکار کنم؟

  • درود بر فرشته
   قرمزی مختصر با تست هیالاز طبیعی است و بعلاوه آلرژی واقعی به آنزیم هیالورونیداز واقعا کم است با این وجود در موارد مشکوک با آماده سازی قبلی بیمار با تجویز آنتی هیستامین و کورتیکواستروئید و آمادگی برای احیای بیمار در صورت بروز واکنش حساسیتی شدید می توان هیالاز را با اطمینان تزریق کرد.
   موفق باشید

 8. با سلام و‌ احترام، من چند سال پیش ژل تزریق کردم که ناچار شدم آنزیم بزنم برای از بین رفتنش، بعد از آنزیم ژل از بین نرفت و فقط گوله شد و پخش شد، ممکنه راهنماییم کنید که با تزریق دوباره این‌گوله ها از بین میرن یا نه؟! ممنون

  • درود بر میترا
   آنزیم هیالاز صرفا بر ژل های اسید هیالورونیک موثر هستند و چنانچه ژل از نوع اسید هیالورونیک بوده باشد بهتر است یک سونوگرافی دقیق از صورت انجام دهید تا عمق و تعداد گلوله های زیر پوستی مشخص شود و مجددا هیالاز با دقت بالاتر تزریق کنید.
   موفق باشید

 9. با سلام . لطفا در مورد چربیهای با حجم زیادی که به صورت تزریق شده و بخواهیم از بین بره هم‌توضیح بفرمایید . چربیهایی که با گذشت ۱۰ سال کماکان حجمش آزاردهنده هست

  • درود بر الینا
   چربی تزریق شده در صورت با آنزیم هیالاز از بین نمی رود و با روش هایی از قبیل هایفوتراپی و یا تزریق کوکتل های مزوتراپی چربی سوز قابل درمان است.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button