هیالورونیداز چیست؟

هیالورونیداز یک نوع آنزیم است که بطور طبیعی در بدن وجود دارد و موجب شکسته شدن ملکول هیالورونیک اسید می شود. هیالورونیداز در گذشته از منابع حیوانی تهیه شده و امروزه در آزمایشگاهها از آلبومین انسانی استحصال می شود. هیالورونیداز با نام تجاری هیالاز Hyalase در آمپول های ۱۵۰۰ واحدی وجود دارد و کاربردهای متفاوتی در چشم پزشکی ، کمک در بی حسی حین زایمان ، پوست و زیبایی دارد.

کاربرد هیالورونیداز چیست؟

حجم دهی با فیلر اسید هیالورونیک در صورتی که بیش از حد مطلوب صورت گرفته باشد و یا گره زیر پوستی بدلیل کیفیت پایین ژل و یا واکنش بافتی ایجاد شده باشد با تزریق آمپول هیالاز انجام می شود که موجب تجزیه سریع ژل شده و ظرف چند روز ژل تزریق شده از بدن دفع می شود. البته توجه به این نکته ضروری است که در چند روز اول بعد از تزریق فیلر های اسید هیالورونیک تورم طبیعی وجود دارد که این موضوع بویژزه در ناحیه زیر چشم و لب بیشتر دیده می شود. استفاده از کمپرس سرد و پرهیز از مسکن های خانواده آسپرین NSAIDSبه تسریع روند کاهش تورم کمک زیادی می کند. بنابراین تصمیم در مورد تزریق هیالاز بعد از گذشت حداقل یک هفته از تزریق فیلر که تورم از بین رفته است توصیه می شود. توجه به این نکته ضروری است که فیلرهایی که پایه اسید هیالورونیک ندارند مثل ریدیسRadiesse یا پاژ با هیالاز درمان نمی شوند و درمان این فیلرها تخلیه جراحی می باشد.

تفاوت بین گره زیر پوستی و گرانولوما بعد از تزریق فیلر های پوستی در چیست؟

گره زیر پوستی بدلیل حجم دهی بیش از حد یک فیلر غلیظ با ویسکوزیته بالا و در نواحی سطحی پوست ایجاد می شود و با گرانولوما که یک واکنش التهابی است متفاوت است. درمان گره زیر پوستی ماساژ و گرمای موضعی است و با گذشت زمان بطور کامل برطرف می شود. از طرف دیگر گرانولوما یک واکنش التهابی به جسم خارجی است و احتیاج به مداخله درمانی دارد و با ارزیابی رادیولوژیک تشخیص تایید شده و درمان مناسب انجام می شود. در صورتی که جنس فیلر اسید هیالورونیک باشد برای درمان گرانولوما آنزیم هیالاز تزریق می شود و چنانچه جنس فیلر غیر اسید هیالورونیک باشد از تزریق کورتیکواستروئید موضعی و در موارد مقاوم ۵FU استفاده می شود.

حتما بخوانید  ژل خط خنده

 

هیالورونیداز
هیالورونیداز

ایسکمی بدلیل ورود سوزن تزریق به سرخرگ های اصلی صورت از دیگر عوارض تزریق ژل است که بدلیل استفاده از سوزن های نوک تیز و تزریق بیش از حد در یک نقطه ایجاد می شود. استفاده از کانولا بجای نیدل در مناطق خطر و عدم تزریق حجم بالای ژل در یک نقطه ، و  موکول کردن بخشی از درمان به جلسات بعد به پیشگیری از بروز این عارضه کمک می کند. با این وجود در صورت بروز ایسکمی علاوه بر ماساژ با خمیر نیتروگلیسرین و گرم کردن موضع ، تزریق سریع ۲۰ تا ۳۰ واحد هیالاز به ازای هر ۲ سانتی متر مربع در طول ناحیه توزیع شریان های درگیر و تکرار تزریق در روزهای بعد در صورت باقی ماندن علائم موجب پیشگیری از نکروز بافتی می شود.هر چند بروز عارضه فوق بسیار نادر است با این وجود بهتر است آمپول هیالورونیداز همواره باید در دسترس باشد تا در موارد اورژانس زمان طلایی از دست نرفته و  بلافاصله از آن استفاده شود.

از دیگر عوارض تزریق ژل آبی رنگ شدن موضع تزریق است که بویژه در ناحیه زیر چشم بدلیل نازک بودن پوست این ناحیه ایجاد می شود و اصطلاحا به آن Tyndall effectمی گویند.این عارضه در واقع انعکاس نور از ژل تزریق شده است و بدلیل تزریق بیش از حد سطحی ژل بروز می کند. استفاده از غلظت اسید هیالورونیک مناسب برای هر موضع و پرهیز از تزریق بیش از حد سطحی به پیشگیری از بروز آن کمک می کند، و برای درمان این حالت با تزریق هیالاز ژل تزریق شده تجزیه شده و از بدن دفع می شود.

حتما بخوانید  گونه گذاری صورت

تست پوستی هیالورونیداز چگونه است؟

بعضی از افراد به آنزیم هیالورونیداز حساسیت شدید دارند که این افراد ممکن است سابقه واکنش آنافیلاکتیک به نیش زنبور و سایرحشرات داشته باشند. هر چند که شیوع آنافیلاکسی به هیالاز بسیار اندک است با این وجود قبل از تزریق هیالاز محلول رقیق شده آن (حدود ۳ واحد )  با سرنگ انسولین و بصورت داخل پوستی در ناحیه ساعد تجویز می شود. بروز خارش، کهیر و علائم آنافیلاکسی بعد از ۲۰ تا ۳۰ دقیقه علامت مثبت تست است ،البته تورم و قرمزی گذرا نشانه مثبت بودن نیست و درمان قابل انجام است.

نحوه تزریق هیالورونیداز چگونه است؟

آمپول هیالاز بصورت ۱۵۰۰ واحدی وجود دارد که بصورت پودر می باشد و بدون نگهدارنده است و بنابراین بعد از حل شدن قابل نگهداری نیست و صرفا برای یک نوبت تزریق استفاده می شود. برای  تجزیه ژل اسید هیالورونیک آمپول فوق با ۱۰ سی سی آب مقطر و یا سرم فیزیولوژیک رقیق می شود. برای کاهش درد می توان لیدوکائین بدون نگهدارنده به محلول فوق اضافه کرد که در این صورت از حجم سرم فیزیولوژیک کاسته می شود. بنابراین هر سی سی از محلول فوق دارای ۱۵۰ واحد هیالورونیداز است که برای از بین بردن یک سی سی ژل کفایت می کند. بعد از انجام تست پوستی و اطمینان از منفی بودن آن، تزریق انجام می شود.  تزریق هیالورونیداز برحسب موقعیت ژل تزریق شده ممکن است بطور عمقی در لایه زیر پوستیSQ و یا زیر درم انجام شود، دوز مورد نیاز به ازاء هر سی سی ژل تزریق شده ۱۵۰ تا ۲۰۰ واحد است.هر چند که تجویز کورتیکواستروئید و آنتی هیستامین روتین نمی باشد، با این وجود به منظور کاهش التهاب و تورم بعد از تزریق می توان از آمپول دگزامتازون و در صورت لزوم آنتی هیستامین خوراکی استفاده کرد.

حتما بخوانید  درمان خط زیر چشم

تاثیر درمان با هیالاز چقدر بعد شروع می شود؟

هیالورونیداز تاثیر خود را ظرف ۴۸ ساعت اعمال می کند و تا دو هفته این تاثیر ادامه دارد،بنابراین چنانچه بعد از جلسه اول ژل های تزریق شده بطور کامل از بین نرفت جلسه بعدی دو هفته بعد قابل تکرار است.

 

آیا تزریق هیالورونیداز موجب از بین رفتن اسید هیالورونیک بدن می شود؟

آمپول هیالاز برای از بین بردن فیلر های اسید هیالورونیک تولید شده است و در دوزهای درمانی هیچ گونه تاثیری بر روی اسید هیالورونیک بدن نداشته و عارضه بلند مدت بر روی بافت همبند ندارد.

برای دیدن روش تزریق هیالاز  در یتیوب بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 414 میانگین: 2.2]
دسته‌ها: تزریق ژل

مقالات مرتبط

عوارض ژوویدرم
تزریق ژل

عوارض تزریق ژل

عوارض تزریق ژل چیست؟ عوارض تزریق ژل به سه گروه تقسیم می شود که در این مبحث مورد بررسی قرار…
تزریق ژل

ژل لب

ژل لب چیست؟ ژل لب  از اسید هیالورونیک درست شده است که این ماده در بافت همبند وجود دارد و…
تزریق ژل

تزریق لب

تزریق لب چگونه است؟ با افزایش سن حجم لب کم شده ،ارتفاع لب کاهش یافته و بر جستگی آن در…
تزریق ژل خط خنده و گونه
تزریق ژل

ژل خط خنده

 ژل خط خنده چیست؟ ژل خط خنده از موادی ساخته شده که  در بدن یافت شده و برای پر کردن …

26 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • واقعا متن عالیه به همه دوستان توصیه می کنم که بخوندیش

  پاسخ
 • عالییییییی بود واقعا ممنون

  پاسخ
 • عالی بود ممنونم 🙏

  پاسخ
 • سپاس از توضیحات کافی و‌دقیق شما ممنون

  پاسخ
 • سلام
  بسزار کامل ‌و جامع گفته شد🌹🌹

  پاسخ
 • سلام این آنزیم برای از بین بردن چربی تزریق شده هم بکار میره ؟ اگه جایی مثل زیر چشم چربی زیادی تزریق شده باشه ؟

  پاسخ
  • درود بر مریم
   تزریق چربی در زیر چشم با تکنیک نانو انجام می شود تا از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری شود. آنزیم هیالورونیداز برای از بین بردن چربی تزریق شده کاربردی ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
  • سلام
   من به بینیم سه سال پیش فیلر تزریق کردم و الان جا به حا شدن و گوله گوله شدن
   چیکار باید کنم؟نمیدونم دکترم که چه فیلرى برام تزریق کرده واقعا فقط میخوام که از بین برن خیلى آزارم میدن

   پاسخ
   • درود بر مینا
    معمولا ماندگاری ژل اسید هیالورونیک در بینی بیشتر ار سایر نواحی صورت است و بهتر است برای ارزیابی عمق و جنس ژل سونوگرافی انجام دهید اگر جنس ژل اسید هیالورونیک بود با هیالاز درمان می شود و در غیر این صورت با جراحی تخلیه می شود.
    موفق باشید

    پاسخ
  • من از این آمپول برای از بین بردن چربی استفاده کردم و جواب گرفتم

   پاسخ
 • من تست حساسیت انجام دادم یه کم قرمز شد دکتر گفت برات انجام نمیدم ولی من واقعا دارم رنج میبرم چیکار کنم؟

  پاسخ
  • درود بر فرشته
   قرمزی مختصر با تست هیالاز طبیعی است و بعلاوه آلرژی واقعی به آنزیم هیالورونیداز واقعا کم است با این وجود در موارد مشکوک با آماده سازی قبلی بیمار با تجویز آنتی هیستامین و کورتیکواستروئید و آمادگی برای احیای بیمار در صورت بروز واکنش حساسیتی شدید می توان هیالاز را با اطمینان تزریق کرد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام و‌ احترام، من چند سال پیش ژل تزریق کردم که ناچار شدم آنزیم بزنم برای از بین رفتنش، بعد از آنزیم ژل از بین نرفت و فقط گوله شد و پخش شد، ممکنه راهنماییم کنید که با تزریق دوباره این‌گوله ها از بین میرن یا نه؟! ممنون

  پاسخ
  • درود بر میترا
   آنزیم هیالاز صرفا بر ژل های اسید هیالورونیک موثر هستند و چنانچه ژل از نوع اسید هیالورونیک بوده باشد بهتر است یک سونوگرافی دقیق از صورت انجام دهید تا عمق و تعداد گلوله های زیر پوستی مشخص شود و مجددا هیالاز با دقت بالاتر تزریق کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام . لطفا در مورد چربیهای با حجم زیادی که به صورت تزریق شده و بخواهیم از بین بره هم‌توضیح بفرمایید . چربیهایی که با گذشت ۱۰ سال کماکان حجمش آزاردهنده هست

  پاسخ
  • درود بر الینا
   چربی تزریق شده در صورت با آنزیم هیالاز از بین نمی رود و با روش هایی از قبیل هایفوتراپی و یا تزریق کوکتل های مزوتراپی چربی سوز قابل درمان است.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام دکتر مهربان، برای فیلر زیر وچشمم که بصورت تورم شدید جم شده بود، انزیم تزریق شد همون لحظه زیر چشمم زرد شد، و یکدست ورم کرد، وقتی اومدم خونه و با اب و صابون ماساژ دادم شدیدا التهاب و قرمزی از زیر پوست نمایان شد، الان شب دومه قرمزی کمتر شده اما ورم یکدستی ایجاد شده آیا طبیعیه؟ چند روز طول میکشه تا فیلر اضافه ازبین بره؟

  پاسخ
  • درود بر لادن
   تورم در ناحیه زیر چشم بعد از تزریق هیالاز طبیعی است و با کمپرس سرد کنترل می شود. ماساژ دادن بعد از تزریق آنزیم بطور ملایم توسط پزشک انجام می شود و ماساژ شدید موجب افزایش جریان خون در پوست شده و تورم و کبودی را تشدید می کند. این مراحلی که ذکر کرده اید بطور کامل بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد و بهتر است با پزشک خودتان در ارتباط نزدیک باشید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من سه ماه ژل لب تزریق کردم و الان از فرم لبم راضی نیستم برای آب کردن ژل بدون سوزن و آنزیم روش دیگه وجود نداره مثلا با هایفوتراپی؟
  متشکرم

  پاسخ
  • درود بر فرشته
   هر چند هایفوتراپی بر روی ناحیه تزریق ژل موجب افزایش جریان خون موضعی و کاهش نیمه عمر ژل می شود با این وجود در ناحیه اطراف دهان و لب بدلیل وجود اعصاب سطحی انجام هایفوتراپی ممنوع است و بهترین گزینه تزریق آنزیم هیالاز می باشد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  در مورد انزیم هیالاز مقالات زیادی خوندم و بعضی نگران کننده هستند
  در مورد عوارض بلند مدت هم اطلاعاتی وجود نداره
  من در حال حاضر متفورمین و سیپروترون استفاده میکنم آیا تداخلی با این انزیم نداره؟
  سوال دیگه اینکه این اگر در چانه تزریق بشه به تزریق فکم کاری نداره؟
  خیلی استرس دارم لطفا زودتر پاسخم رو بدین ممنون

  پاسخ
  • درود بر فرشتا
   علت تزریق آنزیم هیالاز برای شما چیست چرا که آنزیم هیالاز می بایست صرفا با اندیکاسیون صحیح تجویز شود و کوچک کردن بینی و یا چانه با این دارو کاملا غیر علمی و نامعتبر است و بعلاوه این دارو چنانچه با دوز استاندارد و تکنیک صحیح تزریق شود عوارض خاصی ندارد و با داروهایی که ذکر کرده اید نیز تداخلی ندارد.
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید یک ماه پیش فیلر خط خنده تزریق کردم که زیر پوستم سفت شده بود و ورم کرده بود به پزشکم مراجعه کردم با تزریق انتی بیوتیک و ماساژ باعث شد که سمت راست صورتم کامل ورم کرد و الان بعد از ۱۰ روز صورتم ورم شبیه ابسه شده و از بین نمیره راه حل داره یعنی اگه حلال فیلر تزریق بشه درست میشه ؟ممنون از وقتی که میزارید

  پاسخ
  • درود بر مژگان

   عفونت از عوارض تزریق فیلر است که علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک تزریق آنزیم هیالاز نیز به رفع عفونت، جذب فیلر و التهاب ناشی از آن کمک می نماید.
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام من تیر۹۹ زل زدم زیر جشمم رووفیل بود قیمت داخلی جشمم کامل از بین رفته ژلش اما قسمت بیرونی بخاطر اشتباه پزشک هنوز هست و کمی ورم داره با انزیم از بین میره ؟؟ و ضرر نداره اینکار ؟؟

  پاسخ
  • درود بر مریم
   در صورت باقی ماندن ژل بعد از تزریق هیالاز انجام سونوگرافی برای تایید و همین طور تشخیص موقعیت بقایای ژل در خواست می شود و در صورت تایید وجود ژل مجددا آنزیم تزریق می شود.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button