کلینیک پوست و زیبایی نیایش

اکنون تماس بگیرید?

درمان های زیبایی در چند سال اخیر تحول شگرفی داشته اند و روش های نوین جوانسازی جایگزین روش های پر عارضه و تهاجمی شده اند. در این وبسایت تلاش شده است که روش های مدرن زیبایی و جوانسازی با زبانی ساده به مخاطبین محترم ارائه گردد.

در پست های این سایت از تصاویر و فیلم های آموزشی استفاده شده است تا انتقال مفاهیم درمانی و شناخت روش ارائه شده و عوارض جانبی هر کدام از این روش ها به سادگی امکان پذیر باشد. امیدورایم که این سایت بتواند به خوانندگان محترم در انتخاب نوع درمان کمک نماید.

از انتقادات، پیشنهادات شما عزیزان برای ارائه بهتر مطالب استقبال می نماییم و از اینکه سایت ما را انتخاب کرده اید سپاسگذاریم.

مرکز تخصصی درمان جای جوش، لیزر، هایفوتراپی و بوتاکس

قبل و بعد پی آر پی دور چشم

راز جوانی با پی آر پی صورت در سال 1401

پی آر پی صورت چیست؟

پی آر پی صورت در درمان مشکلات پوستی نظیر چین و چروک ناشی از افزایش سن ، چین و چروک های دینامیک،ٰ سیاهی و چروک زیر چشم ،لک های پوستی ( هایپر پیگمنتیشن) اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی ،خطوط اخم یا خنده استفاده می شود.

روش انجام  پی آر پی صورت چگونه است؟

مصرف مسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی بویژه آسپرین و پیروکسیکام موجب اختلال در عملکرد پلاکت ها می شود و از یک هفته قبل می بایست قطع شوند. مکمل های امگا ۳ و ۶ و سیر نیز بهتر است قبل از پی ار پی مصرف نشوند چرا که ممکن است در کیفیت پی آر پی اثر نامطلوبی بگذارند.

برای انجام پی آر پی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از تزریق با ژل بی حسی ( Lidocain-p, EMLA ) موضع درمان بی حس می شود .سپس ۳۵ تا ۴۰ میلی لیتر خون گرفته شده و این خون با مواد ضد انعقاد ( سیترات سدیم تزریقی ) مخلوط می شود.

دمای مناسب برای جدا کردن پلاکت ها با سانتریفیوژ ۲۲ درجه سانتی گراد می باشد. بنابراین بعد از خون گیری مدت ۵ دقیقه لوله آزمایش در دمای اتاق رها شده تا به درجه حرارت مطلوب برسد. سپس در دو مرحله با استفاده از سانتریفیوژ گلبول های قرمز ،پلاسما و پلاکت ها از یکدیگر جدا می شوند.

تصویر قبل و بعد در یک خانم جوان که موجب کاهش تیرگی زیر چشم شده است
قبل و بعد درمان تیرگی زیر چشم

آخرین مرحله آماده سازی پی آر پی صورت چگونه است؟

عمر مفید پلاکت برای پی آر پی ۴ ساعت است. با این وجود ترجیحا تا یکساعت بعد از خونگیری پی ار پی می بایست آماده و تزریق شود. میزان پی آر پی مورد نیاز برای جوانسازی پوست ۸ میلی لیتر ، برای مصارف ارتوپدی ۶ میلی لیتر و جهت تقویت فولیکول های مو ۴ میلی لیتر می باشد. غلظت پلاکت برای مصرف جوانسازی پوست ۴ برابر و برای ریزش مو ۷ برابر غلظت و برای مصارف ارتوپدی ۵ برابر خون طبیعی می باشد که تایید این موضوع با انجام شمارش پلاکتی از نمونه پی آر پی انجام می شود.

اضافه کردن گلوکونات کلسیم بعنوان فعال کننده پلاکتی ضروری نمی باشد ؛چرا که کلاژن پوست یک فعال کننده قوی است و ۳ دقیقه بعد از تزریق پی آر پی ، پلاکت ها بطور طبیعی فعال می شوند. با این وجود کلسیم گلوکونات را بدلیل کاهش درد زمان تزریق می توان به پی ار پی اضافه کرد ( به استثناء نقاط اطراف چشم) . برای این منظور ۰٫۱ سی سی کلسیم گلوکونات به ۰٫۹ سی سی پی آر پی اضافه می شود.

مراحل آماده سازی پی آر پی
مراحل آماده سازی پی آر پی

ماندگاری پی آر پی صورت چقدر است؟

ماندگاری پی آر پی از فردی به فرد دیگر متفاوت است که این موضوع بدلیل متغیرهایی از قبیل سن ، تفاوت های فیزیولوژیک ، محیطی و ژنتیکی است. با این وجود می توان گفت بطور متوسط ماندگاری پی آر پی بطور متوسط بین 6 تا 12 ماه است. بنابراین برای تثبیت درمان تکرار پی آرپی هر سال یک نوبت توصیه می شود.

ایا پی ار پی صورت را چاق میکند؟

پی آر پی موجب بهبود قوام پوست و کاهش چین و چروک های صورت می شود. بسیاری از افراد بعد از پی آر پی احساس می کنند که صورتشان پرتر شده است که بدلیل افزایش تولید کلاژن در پوست و کاهش چین و چروک های آن است.

با این وجود نمی توان گفت که پی آر پی یک فیلر است و موجب افزایش حجم قابل توجهی در صورت می شود. افرادی که بدنبال افزایش حجم در صورت هستند می بایست از تزریق فیلر و یا چربی برای این منظور استفاده نمایند.

پی آر پی برای جای جوش چگونه است؟

پی آر پی صورت یا پلاسمای غنی شده از پلاکت  روشی  است طبیعی  که با استفاده از اجزای خون خود بیمار برای تحریک سلول های بنیادی، فیبروبلاست ها و تولید کلاژن  و نوسازی بافت های آسیب دیده در مناطق صورت، گردن، دست ها و بدن مورد استفاده قرار می گیرد. پلاکت ها دارای چندین فاکتور رشد و سیتوکین هستند که آثار ترمیمی بر روی بافت نرم و استخوان دارند.

بدلیل وجود فاکتور رشد در پلاکت علاوه بر تاثیر مستقیم که بر روی بازسازی بافت اسکار دارد، موجب تسریع فرایند ترمیم و کاهش مدت خانه نشینی و قرمزی پوست بعد از لیزر یا میکرونیدلینگ می شود.

بنابراین  پی آر پی در درمان جای جوش بصورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد.

پی آر پی برای جای جوش

جای جوش صورت در اکثر مواقع ترکیبی است و برای تاثیر بیشتر درمان بعد از لیزر ، میکرونیدلینگ و سابسیژن از پی آر پی برای افزایش نتیجه درمان استفاده می شود
انواع مختلف جای جوش

روش  ترکیبی برای درمان جای جوش چگونه است؟

از آنجا که دراکثر موارد ترکیب متنوعی از انواع اسکار آکنه  وجود دارد و هر کدام از انواع جای جوش به یک روش درمانی پاسخ بهتری می دهند، از روش درمان ترکیبی برای پاسخ  بهتر استفاده می شود.

 جای جوش غلتان (Rolling)  دارای حاشیه شبیه یک غلتک چرخان است و فرو رفتگی جای جوش با یک انحنای ملایم به شکل نیم دایره به اپیدرم متصل می شود. این فرو رفتگی ها بدلیل اتصالات فیبروز در زیر اسکار می باشد که سطح آن را پایین می کشند. در سابسیژن موضع اسکار بی حس شده و با ابزاری به نام کانولا بافت فیبروتیک زیر اسکار با حرکات رفت و برگشتی و بادبزنی آزاد می شود.  جای جوش آتروفیک و فرورفته و همین طور اسکارهای Rolling بهترین پاسخ را به سابسیژن  می دهند.

اسکارهایی که شبیه یخ شکن (Icepick) هستند و به شکل یک مثلث در اپیدرم فرو رفته اند و اسکارهایی که مستطیلی شکل هستند و اصطلاحا به آنها جای جوش واگنی (Boxcar) گفته می شود، با روش های لایه بردار از قبیل لیزر فرکشنال، میکرونیدلینگ و پیلینگ بطور موثرتری درمان می شوند. بنابراین علاوه بر لایه های عمقی در سطح پوست  نیز درمان انجام شده و در نتیجه پوست صاف تر و هموارتر می شود.

در درمان ترکیبی از ترکیب دو یا سه روش درمانی برای نتیجه مطلوب استفاده می شود. بعنوان مثال در جلسه اول بطور همزمان میکرونیدلینگ و پی آر پی انجام شده و در جلسه بعد  لیزر جای جوش وپی آر پی انجام می شود. در بعضی از موارد ممکن است احتیاج به پیلینگ شیمیایی شود و همین طور در آخر دوره درمان برای افزایش حجم و بازسازی پوست ؛ تزریق فیلر یا چربی انجام می شود.

قبل و بعد درمان جای جوش عمیق در صورت یک مرد جوان که با روش ترکیبی درمان شده است
جای جوش صورت قبل و بعد

مراقبتهای بعد از پی آر پی صورت چیست؟

استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق پی آر پی ممنوع است چرا که پلاکت ها به سرما حساس هستند و در درجه حرارت ۱۸ درجه از بین می روند. مصرف داروهای مسکن از خانواده ضد التهاب های غیر استروئیدی در ۳ روز بعد از پی آر پی توصیه نمی شود و داروی استامینوفن کدئین و یا ترامادول مناسب تر می باشد.

۲۴ ساعت بعد از تزریق پی آر پی دوش گرفتن و استحمام انجام نشود و بعد از آن تا سه روز با آب ولرم دوش گرفته شود. در مواردی که تزریق اطراف چشم انجام شده باشد استفاده از عینک دودی توصیه می شود.

تصویر قبل و بعد خانم کیم کارداشیان که از روش ترکیبی برای جوانسازی صورت استفاده می کند
تصویر قبل و بعد خانم کیم کارداشیان که از PRP بعد از نیدلینگ برای جوانسازی استفاده می کند

موارد منع پی آر پی  چیست؟

موارد منع مطلق انجام پی آر پی عبارتند از:
-عفونت های موضعی و عمومی
– بارداری و شیردهی
-کاهش تعداد پلاکت ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
– بافت کلوئید

موارد منع نسبی انجام پی ارپی عبارتند از:

-مصرف سنگین دخانیات ( بیشتر از ۳۰ نخ سیگار در روز)
– تب و بیماری های حاد
– کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرو لیتر
– سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در موضع در یکماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر
– سابقه سرطان بویژه انواع هماتولوژیک و انواع غیر هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هر گونه ضایعه مشکوک پوستی

بوتاکس بهتر است یا پی آر پی ؟

هر دو روش برای درمان چین و چروک های صورت مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو روش موقت هستند و احتیاج به تکرار دارند ولی موارد استفاده این دو روش متفاوت می باشد.

بوتاکس در اکثر مواقع  برای قسمت فوقانی صورت (اطراف چشم و پیشانی) برای چروک های عمیق که بر اثر هیجان ایجاد می شوند و اصطلاحا به آنها چروک دینامیک گفته می شود موثر است؛ در حالیکه پی ار پی برای چروک های تمام نواحی صورت قابل استفاده است و چروک های سطحی و استاتیک ( چروک هایی که در حالت استراحت و بدون هیجان در صورت وجود دارد) با این روش مورد درمان قرار می گیرد.

  تاثیر بوتاکس برای درمان چین و چروک پیشانی  سریع تر و موثر تر است ؛ با این وجود برای جوانسازی کل صورت و چین و چروک های اطراف چشم، خط خنده و خط اخم  پی ار پی معقول تر می باشد. در خط اخم های عمیق و تثبیت شده که بوتاکس توانایی از بین بردن این خطوط را ندارد،  تزریق پی آرپی گزینه مطمئن و مناسب تری بجای ژل است. چرا که تزریق ژل در خط اخم ریسک نکروز پیشانی و حتی در مواردی انسداد شریان شبکیه و آسیب به بینایی دارد و این در حالی است که PRP  بدون این عوارض خطرناک است و می تواند در از بین بردن خطوط اخم موثر واقع شود.

 

 تزریق مستقیم PRP در جای خط اخم بجای بوتاکس
تزریق PRP روش مطمئنی بجای بوتاکس در درمان خط اخم است

عوارض پی آر پی  چیست؟

از آنجا که در روش پی آر پی PRP به غیر از پلاکت خون از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است.

به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده می شود. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

بدلیل وجود گلبول های سفید در پی آرپی احتمال عفونت در روش پی آر پی تقریبا صفر است ؛ و با توجه به اینکه مواد پی آرپی از بدن خود فرد حاصل می شود آلرژی و حساسیت ایجاد نمی شود.

ممکن است در بعضی از نقاط نزدیک چشم کبودی های کوچکی بعد از تزریق ایجاد شود که سطحی است و یکی دو روز بعد بر طرف می شود.

قیمت پی آر پی صورت چقدر است؟

قیمت پی آر پی در کلینیک های پوست و زیبایی بر اساس نوع کیت استفاده شده و موضع تحت درمان متفاوت می باشد. بعنوان مثال قیمت پی ار پی موی سر و صورت بطور همزمان ، احتیاج به تعداد کیت بیشتری داشته و هزینه نهایی بیشتر از قیمت پی آر پی مو به تنهایی می شود.  همینطور قیمت پی آر پی برای تیرگی دور چشم از هزینه PRP صورت کمتر می شود.

بطور روتین جوان سازی با پی ار پی برای تمام صورت انجام می شود که به منظور یکدست شدن پوست صورت است. البته پی آر پی دور چشم یک استثناء است و می توان این ناحیه را بطور مجزا پی آر پی کرد که هزینه آن بالطبع کمتر از پی آر پی کل صورت می شود.

 

برای دیدن فیلم prp صورت بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

 

اکنون تماس بگیرید

4.8/5 – (13 امتیاز)
Summary
پوست و زیبایی
Service Type
پوست و زیبایی
Provider Name
دکتر مسافریان,
خ علامه جنوبی – 24 شرقی,سعادت آباد,تهران Telephone No.02188684885
Area
تهران
Description
پی آر پی یا پلاسمای غنی شده با پلاکت از خون فرد استحصال می شود و در درمان مشکلات پوستی نظیر چین و چروک ناشی از افزایش سن ،ٰ سیاهی و چروک زیر چشم ،لک های پوستی اسکار آکنه و اسکار زخم های ناشی از بریدگی، سوختگی ،خطوط اخم یا خنده استفاده می شود.

دیدگاه‌ها

35 پاسخ به “راز جوانی با پی آر پی صورت در سال 1401”

 1. مژگان ایروانی

  با سلام‌ و درود های بی پایان سوال اول هزینه پی آر پی صورت چه مبلغ است سوال دوم آیا در شفاف سازی پوست نیز موثر است و سوال سوم پی ازپی تا چه میزان در بر طرف نمودن چروک های پوست موثر است و دوام آن چه میزان است آیا بهتر تز تزریق بو تاکی است با سپاس

  1. درود بر مژگان ایروانی
   پی آر پی یکی از کم عارضه ترین و موثرترین روش های جوانسازی پوست و درمان چروک استاتیک صورت است که با تحریک تولید کلاژن و الاستین موجب افزایش خاصیت کشسانی پوست می شود از طرف دیگر بوتاکس بر روی چروک دینامیک صورت اثر کرده و از انقباض عضلاتی که ایجاد خطوط پنجه کلاغی، خطوط افقی پیشانی و خط اخم می شوند را جلوگیری می کند و در واقع مکمل پی آر پی می باشد. پی آر پی در دو تا سه جلسه بفاصله یک ماه انجام می شود و بر روی تیرگی زیر چشم و لک های زیر پوستی تاثیرات مثبتی دارد.
   موفق باشید

 2. parisa

  با سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم این روش برای کسی که سابقه HPV (زیگیل تناسلی) دارد، میتونه استفاده بشه یا نه؟

  1. درود بر parisa
   سابقه زگیل تناسلی منعی برای انجام دادن پی آر پی نمی باشد.
   موفق باشید

   1. ايدا

    سلام اگر تاحدود١ساعت بعدازپي ارپي كمپرس يخ گذاشته باشيم اثرپي ارپي ازبين رفته؟

 3. مریم

  سلام خسته نزاشید من پری روز پی ار پی انجام دادمزیر چشام و صورتم احساس میکنم خط خنده یه سمت صورتم محو شده ولی یه طرفش مونده ایا این از پی ار پی هست ؟ و اینکه خط سمت دیگه ایا از بین میره یا نه

  1. درود بر مریم
   عدم تقارن در پی آر پی صورت ممکن است بدلیل التهاب تزریق و یا پارگی عروق سطحی باشد و حداکثر بعد از یک هفته برطرف می شود و جای نگرانی نداردو
   موفق باشید

 4. سمیه

  با سلام پی ار پی برای درمان پوست آسیب دیده ناشی از کمبود ویتامین و پروتتین روش مناسبی هستش و اینکه تاثیر گذاریش برای ترمیم همچین پوست آسیب دیده ای همیشگی هستش با سپاس

  1. درود بر سمیه
   پی آر پی درمان جوانسازی طبیعی پوست است و میزان تولید کلاژن و الاستین که پروتئین های اصلی پوست هستند افزایش می یابد با این وجود چنانچه پوست شما در اثر کمبود ویتامین و پروتئین غذایی دچار کاهش حجم شده باشد بهتر است ابتدا رژیم غذایی خود را اصلاح نمایید و بعدا برای درمان و حجم دهی بیشتر با روش های مختلف از قبیل تزریق ژل و یا تزریق چربی اقدام نمایید.
   موفق باشید

 5. راحله

  سلام‌
  می خواستم بدونم پی آر پی برای خط اخم هم خوب هست یا نه
  چون من بوتاکس دوست ندارم

  1. درود بر راحله
   درصورت عمیق نبودن خط اخم شما پی آر پی موثر است در غیر این صورت بوتاکس توصیه می شود.
   موفق باشید

 6. اکرم

  سلام . پی آر پی در درمان آکنه موثر هست؟

  1. درود بر اکرم
   آکنه فعال با مصرف آنتی بیوتیک خوراکی و موضعی درمان می شود و برای درمان جای جوش از روش سابسیژن و پی آر پی استفاده می شود.
   موفق باشید

 7. سما

  سلام.پی آر پی برای گودی و چروک‌ زیر چشم موثر هست؟بعد اگر کپسول مولتی دیلی مصرف کنیم اشکالی داره برای پی آر پی صورت؟

  1. درود بر سما
   پی آر پی یکی از درمان های موثر گودی و چروک زیر چشم است با این وجود در مواردی که تحلیل چربی در زیر چشم قابل توجه باشد ممکن است احتیاج به درمان های دیگری مثل تزریق چربی باشد.
   موفق باشید

 8. مرضیه

  باسلام وخسته نباشید
  آیا پی آر پی برای رفع منافذ باز صورت و لیفت صورت مناسب است؟

  1. درود بر مرضیه
   پی آر پی یکی از روش های موثر جوانسازی، بسته شدن منافذ باز و لیفت صورت است و به منظور افزایش کارایی آن در بعضی از بیماران بطور همزمان با تزریق چربی و یا میکرونیدلینگ انجام می شود.
   موفق باشید

 9. Marzieh

  سلام
  مسخواستم بدونم پی ار پی پوست صورت برای ازبین بردن منافذ باز و هم چنین لیفت صورت موثر هست؟
  و چند جلسه باید انجام داد؟ممنونم

  1. درود بر Marzieh
   تعداد جلسات پی آر پی برای صورت سه جلسه می باشد و هدف از درمان تولید کلاژن در پوست،جوانسازی و از بین بردن چروک های سطحی می باشد. این درمان برای سفت کردن پوست، بستن منافذ باز و لیفت آن هم موثر می باشد هر چند که روش های مکمل برای این منظور از قبیل میکرونیدلینگ و هایفوتراپی توصیه می شود.
   موفق باشید

 10. مریم

  سلام
  من 55 سالمه و l,ihd chmn چونه م رو الکترولیز کردم و برای از بین بردن اثرات اون میکرونیدلینگ انجام دادم که اثرخوبی نداشت پی آرپی میتونه کمک کننده باشه در کاهش چروکهای چونه م؟

  1. درود بر مریم
   درمان همزمان پی آر پی و میکرونیدلینگ برای از بین بردن چروک ناحیه چانه موثرتر می باشد که بهتر است در چند جلسه انجام شود.
   موفق باشید

 11. ریحانه

  سلام . خسته نباشید . میشه بفرمایید آیا پی آر پی برای کسی که تزریق ژل انجام داده مشکلی داره یا نه ؟ ممنونم

  1. درود بر ریحانه
   پی آر پی معمولا در لایه های سطحی درم و اپیدرم تزریق می شود و تزریق ژل در لایه های عمقی زیر پوستی انجام می شود و در نتیجه تداخلی با یکدیگر ندارند.
   موفق باشید

 12. ارزو

  سلام خسته نباشین پی ار پی برای روشن سازی و یکدست شدن رنگ پوست موثره!؟؟ و اینکه فاصله جلسات باید چقد باشه !؟ و فقط سرم خون جدا شه کافیه و تو لوله سی بی سی سانتیفیوژ بشه!؟ یا لوله خاصی لازمه !؟ و ممنون میشم بفرمایین سرم تزریقی لازمه بهش اضافه شه!؟؟
  ممنون بابت جوابدهیتون??

  1. درود بر آرزو
   فاصله بین جلسات پی آر پی بین 4 تا 6 هفته است و برای روشن شدن پوست و کمتر شدن چروک توصیه می شود.به پی آر پی ماده خارجی اضافه نمی شود و صرفا پلاسمای غنی شده از پلاکت می باشد.
   موفق باشید

 13. روناک

  با سلام من ۲۵سالمه و خطای ربزی پیشونیم و کنار چشمم ایجاد شده و صورتم لکهای کم رنگی داره پی آر پی چقد میتونه تاثیر داشته باشه و آیا تو این سن توصیه میشه ؟؟

  1. درود بر روناک
   پی آر پی برای سن شما قابل انجام است که البته در دو تا سه جلسه انجام می شود و برای چروک ظریف و همین طور لک توصیه می شود. چنانچه چروک اطراف چشم شما عمیق باشد تزریق بوتاکس توصیه می شود.
   موفق باشید

 14. جلیلی

  سلام ۳۵سال دارم دفعه سوم هست پی ارپی صورت انجام میدم بخاطرابتلابه لوپوس خفیف ک دردمفاصل هست صرفا متوترکسات درهفته۳عدداستفاده میکنم.روی خودم به این نتیجه رسیدم پی ار پی نهایت دوبار جواب میده ومن هرسال انجام دادم این بار سوم هیچ تفاوتی روی پوستم احساس نمیکنم والان یکماهه پی ارپی کردم
  باتوجه به مطالب مطروحه ایا درسته چندباربیشترجواب خوب نمیگیریم؟باتشکر

  1. درود بر جلیلی
   پاسخ به پی ار پی در افراد مختلف نتفاوت است و با توجه به بیماری لوپوس که ذکر کرده اید ممکن است فرایند کلاژن سازی و ترمیم به میزان کمتری در پوست شما انجام شود و ادامه درمان با این روش برای شما معقول به نظر نمی رسد و روش های دیگر جوانسازی می توانید امتحان کنید.
   موفق باشید

 15. زینب

  سلام خط روی گردن یا دست هم بااین روش جواب میده؟

  1. دررود بر زینب
   چروک سطحی و غیر عمیق در هر جای بدن با پی آر پی درمان می شود
   موفق باشید

 16. هلنا

  سلام وقت بخیر
  من خارج از ایران زندگی می کنم برای جوانسازی می شه هایفوتراپی و پی ار پی رو در یک جلسه انجام داد؟ا
  متشکرم

  1. درود بر هلنا
   پی آر پی و هایفوتراپی با مکانیسم های متفاوتی موجب تحریک سلول های بنیادی ، تولید کلاژن و جوانسازی پوست می شوند و در درمان های ترکیبی از این دو روش استفاده می شود. با این وجود ترکیب این دو روش درمانی در یک روز ممکن است موجب التهاب و بروز واکنش منفی در فرایند ترمیم پوست شود و بهتر است در ابتدا هایفوتراپی انجام شده و سپس بعد از گذشت یک هفته پی آرپی انجام شود تا مکانیسم ترمیم در پوست بتواند التهاب کنترل شده را در زمان مناسب انجام دهد.
   موفق باشید

 17. شهلا

  سلام من امروز اولین جلسه پی آر پی انجام دادم صورتم لک قهوه ای پررنگ وچروک های ریزی داره خواستم بپرستم ک با این روش لک هام از بین می روند یا خیر ؟

  1. درود بر شهلا
   پی آر پی صورت روش موثر و کم عارضه ای برای درمان چروک ظریف در صورت و همین طور لک های مقاوم به درمان است. با این وجود از آنجا که لک های قهوه ای در صورت ریشه و علل متنوعی دارند بهتر است بعد از پی آر پی از کرم های ضد لگ و ضد آفتاب استفاده نمایی تا تاثیر درمان مضاعف شود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *