خانه / تزریق ژل / تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق  چربی چیست؟

پیوند چربی یا تزریق چربی عبارتست از انتقال سلول های چربی از موضعی که دارای حجم چربی زیادی است به قسمتی از بدن که لایه چربی زیر پوستی تحلیل رفته است. در این انتقال، چربی اضافه از نقاطی مانند شکم ، پهلو ،ران ، پشت و یا قسمت داخلی زانو را به سایر نقاط مثل صورت ، دست و سایر نقاط بدن که دارای فرو رفتگی و یا ناهمواری است مثل جای جوش ،محل عمل جراحی قبلی و محل ضربه قبلی انتقال می یابد.این انتقال می تواند  به کل صورت  انجام شود و یا اینکه بطور جداگانه برای لب ، زیر چشم ها، گونه ها ، چانه، شقیقه ها و خط خنده انجام شود . دو لایه چربی در زیر پوست صورت وجود دارد که لایه عمقی اطراف عضلات صورت را گرفته است و با افزایش سن تحلیل نمی رود. لایه بیرونی که سطحی تر است  با افزایش سن تحلیل رفته و این منجر به عمیق شدن چروک های صورت و شل شدن پوست صورت می شود. در نتیجه ابرو ها پایین  آمده ، پوست ناحیه گونه شل شده و با فشار به خط لبخند  زاویه بین دو خط خنده که در حالت جوانی منفرجه است کاهش یافته حاده می شود. حالت صورت در میانسالی شبیه به یک بادکنک است که کمی از باد آن خارج شده است و چنانچه مجددا باد در آن دمیده شود سطح آن صاف و برجسته می شود.

ماندگاری تزریق چربی چقدر است؟

بطور طبیعی بعد از تزریق چربی حجم اولیه بافت چربی کاهش می یابد که این کاهش از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و قابل پیش بینی نیست ولی بر اساس تحقیقات منتشر شده در PUBMED بطور متوسط بعد از ۱۶ ماه ۶۸ درصد از حجم اولیه چربی کاهش می یابد  با این حال ۳۲ درصد باقی مانده تا مدت های طولانی ( تا یک دهه ) ماندگاری داشته و  برای تثبیت و افزایش مجدد حجم  انتقال چربی ۶ تا ۱۲ ماه بعد انجام می شود. بعلاوه با تزریق بیشتر از حد مورد نیاز  over-correction در هر موضع می توان حجم دهی مطلوب را بدست آورد. از آنجا که سلول های چربی حساس هستند حین انتقال ممکن است دچار آسیب شوند که بجای ساکشن مکانیکی استفاده از مکش دستی به کمتر شدن آسیب به سلول های چربی کمک می کند.  محل تزریق بر روی ماندگاری تاثیر زیادی دارد بطوریکه در نواحی متحرک مثل لب و خط خنده دوام کوتاه تری نسبت به نواحی ثابت مثل زیر چشم ، پیشانی، پشت دست و گونه دارد. از آنجا که شبکه عروقی در اطراف بافت چربی تزریق شده بعد از ۴۸ ساعت شکل می گیرد برای دسترسی سریع تر اکسیژن و مواد غذایی ، بافت چربی در مقادیر اندک تزریق می شود( ۰٫۱ میلی لیتر در هر تزریق) و بعلاوه با استفاده از کانولای غیر نوک تیز تونل های متعدد و موازی در موضع ایجاد شده و سپس تزریق در این کانال ها انجام می شود بدین ترتیب امکان تغذیه بافت چربی از طریق انتشار مواد مغذی فراهم می شود و نهایتا درصد ماندگاری چربی بیشتر می شود.

عکس تزریق چربی
عکس تزریق چربی

 

تزریق چربی یا ژل

در روش انتقال چربی یک نوع پیوند اتولوگ انجام می شود بعبارت دیگر سلول های چربی دهنده از خود فرد گرفته شده و به خود فرد پیوند می شود بنابراین احتمال ایجاد واکنش های حساسیتی و آلرژی که در پروتز  و تزریق ژل وجود دارد در پیوند چربی منتفی است. بعلاوه بافت چربی غنی از سلول های بنیادی است   که  علاوه بر پر کردن صورت موجب افزایش  کیفیت ، قوام  و رنگ پوست آن ناحیه  می شود.  بنابراین انتقال چربی یک روش کم عارضه و مطمئن برای جوانسازی ، برجسته سازی و لیفتینگ پوست می باشد. بدلیل پیشرفته شدن طریقه تزریق چربی  در سال های اخیر این عمل با روش بی حسی موضعی  و بطور سرپایی انجام می شود و احتیاج به بستری شدن نداشته و  از روز بعد فرد می تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

تزریق چربی زیر چشم
تزریق چربی زیر چشم

هزینه تزریق چربی چقدر است؟

قیمت تزریق چربی در مراکز مختلف بر اساس حجم چربی تزریق شده و مناطقی که چربی به آن موضع منتقل شده است محاسبه می شود. بعنوان مثال چنانچه فردی نیاز به تزریق چربی فقط در ناحیه خط خنده داشته باشد نسبت به فردی که علاوه بر خط خنده احتیاج به تزریق چربی در شقیقه ، گونه و زیر چشم داشته باشد قیمت انتقال چربی کمتر خواهد شد. در مقایسه با ژل  در مواردی که حجم زیادی فیلر برای پر کردن  به موضع مورد نیاز است مقدار زیادی ژل باید تزریق شود و هزینه ژل بسیار بیشتر از قیمت تمام شده  چربی می شود ، بنابراین پیوند چربی در این موارد مقرون به صرفه تر است.

حتما بخوانید  مرحله دوم تزریق چربی
انتقال چربی زیر چشم
تزریق چربی

عوارض تزریق چربی چیست؟

عوارض تزریق چربی به دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی می شوند: در چند روز اول درمان شایع ترین عارضه درد و تورم است که ظرف چند روز بطور کامل با مصرف مسکن های معمولی مثل استامینوفن برطرف خواهد شد، بعلاوه استفاده از کمپرس سرد در ۲۴ ساعت اول  بعد از تزریق و استراحت کامل به کاهش درد و تورم کمک میکند.  جذب سریع چربی تزریق شده از دیگر عوارض پیوند چربی است که بدلیل وجود خون ،سلول های چربی آسیب دیده و ساکشن چربی با فشار بالا می باشد. برای پیشگیری از این عارضه سانتریفیوژ کردن با سرعت پایین۳۰۰۰rpm توصیه می شود که این پروسه با جدا کردن خون و چربی اضافه علاوه بر کاهش تورم بعد از تزریق موجب ماندگاری بیشتر چربی پیوند شده خواهد شد. تشکیل کیست چربی  و نکروز پوست از دیگر عوارض پیوند چربی است که بدلیل تزریق بیش از حد چربی در یک موضع کوچک ایجاد می شود و موجب اختلال در خونرسانی بافت های اطراف و پوست شده و  کیست چربی در ناحیه تزریق ایجاد می شود. درمان محتاطانه و انتقال چربی در لایه های مختلف از بروز این عارضه جلوگیری می کند. عفونت از دیگر عوارض انتقال چربی است که ممکن است در محل دهنده چربی یا در موضع انتقال چربی ایجاد شود و رعایت شرایط استریل ، استفاده از وسایل یک بار مصرف و انتقال چربی در یک سیستم بسته از بروز این عارضه جلوگیری می کند. در گذشته برای جدا کردن چربی از صافی استفاده می شد که تماس چربی با هوا علاوه بر کاهش ماندگاری آن، ریسک عفونت را بالا می برد و روش های بسته با استفاده از سرنگ های Leur Lock و جدا کردن محصولات با سانتریفیوژ از بروز عوارض فوق جلوگیری می نماید. تجمع مایعات و سرم seroma در محل دهنده چربی از دیگر عوارض تزریق چربی است که برای پیشگیری از این عارضه داروهای ضد انعقاد خون ، آسپرین، مسکن های خانواده آسپرین (ایندومتاسین،اینوپروفن، مفنامیک اسیدو…)، از یک هفته قبل از درمان می بایست قطع شوند. بعلاوه  پوشیدن گن بمدت ۲ هفته از تجمع مایعات در محل دهنده چربی جلوگیری کرده و موجب کاهش سایز نیز می شود. آمبولی چربی عارضه نادر دیگری است که در صورت تزریق چربی با سوزن  نوک تیز  ممکن است ایجاد شود ، استفاده از کانولاهای غیر نوک تیز و تکنیک غیر تهاجمی موجب می شود که عروق خونی بزرگ آسیب ندیده و از عارضه فوق جلوگیری شود. برجستگی ها و ناهموارهای سطحی در موضع درمان بویژه در اطراف چشم و لب  از دیگر عوارض تزریق چربی است که برای پیشگیری از این عارضه از کانول های باریک تر برای استحصال چربی و هم برای انتقال چربی توصیه می شود. بعلاوه در نواحی که هدف از درمان جوانسازی است و نیاز به حجم دهی  زیادی  نیست مثل زیر چشم بهتر است از چربی نانو استفاده شود که در این تکنیک قطعات چربی با فیلتر مخصوص نانو به اجزاء ریزتر شکسته شده و وجود سلول های بنیادی و گلبول های سفید موجب جوانسازی و بازسازی بافتی شده و این فرایند بین یک تا سه ماه ادامه داشته و نهایتا  پوستی صاف تر و هموارتر ایجاد خواهد شد.

تبدیل چربی ماکرو به میکرو جهت یکنواخت شدن امولسیون و ماندگاری بیشتر چربی در کلیپ زیر نمایش داده شده است:

معایب تزریق چربی

بسیاری از افرادی که کاندید پیوند چربی می شوند لاغر اندام هستند و چربی زیر پوستی در تمام نقاط بدن اندک می باشد و صورت لاغر آنها نشان دهنده کمی بافت چربی در کل بدن می باشد . در این افراد پیدا کردن بافت چربی مناسب برای تزریق چربی مشکل است و چنانچه نتوان از شکم و یا ران برای برداشت چربی استفاده کرد از ناحیه پهلوها برای این منظور استفاده می شود. نکته منفی دوم در روش انتقال چربی زمان بر بودن آن است و مواد تزریقی باید از بدن فرد گرفته شده و آماده تزریق شوند که بطور متوسط هر جلسه تزریق چربی ۳ ساعت زمان می برد. مورد بعد قیمت تزریق چربی می باشد که در مقایسه با تزریق ژل در حجم های کوچک مثلا یک یا دو میلی لیتر  بیشتر از تزریق ژل است. ولی بدلیل ماندگاری طولانی در مقایسه با تزریق سالانه ژل  در دراز مدت این روش مناسب تر و مقرون به صرفه تر است

حتما بخوانید  تزریق لب
مراحل انتقال چربی به صورت
تزریق چربی

طریقه انتقال چربی به صورت

برای جلوگیری از مسمومیت با لیدوکائین مصرف داروهایی که متابولیسم کبدی این ماده را کاهش می دهند و روی آنزیم کبدی CYP_450 تاثیر گذار هستند از دوهفته قبل می بایست قطع شوند. داروهای خانواده بنزودیازپین ها( فلورازپام ، دیازپام ،آلپرازولام و….) سرترالین ، فلوکستین ،کاربامازپین ، سایمتدیدین ، مترونیدازول، ترفنادین ، بتا بلوکرها، کلاریترومایسین و…) از جمله این موارد هستند. مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دو هفته قبل از عمل می بایست قطع شوند. به منظور تسریع در روند ترمیم ناحیه عمل و پاسخ دهی بهتر به درمان دو هفته قبل از عمل مصرف سیگار می بایست قطع شود.آزمایش های لازم قبل از عمل شامل قند ناشتا ،تست بارداری و شمارش کامل خون و وضعیت عملکرد کبد می باشد. بعنوان پروفیلاکسی و پیشگیری از عفونت کپسول سفالکسین ۲۴ ساعت قبل از عمل شروع شده و تا ۶ روز بعد ادامه می یاید . در صورت حساسیت به پنی سیلین جایگزین مناسب اریترومایسین و یا سیپروفلوکساسین می باشد. در صورت اضطراب در بیمار قرص لورازپام قبل از عمل تجویز می شود چرا که لورازپام تنها بنزودیازپینی است که تاثیر ناچیزی بر روی متابولیسم کبدی لیدوکایین دارد. ناحیه دارای چربی اضافه با ماژیک در حالت ایستاده علامت گذاری می شود چون در حالت دراز کش تعیین وسعت بافت چربی بسیار مشکل است.

تزریق چربی قبل و بعد
تزریق چربی

آیا انتقال چربی درد دارد؟

از محلول تامیسنت برای بی حسی موضعی استفاده می شود که بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موضع کاملا بی حس شده که می توان عمل را آغاز کرد.محلول تامیسنت ترکیب لیدوکائین ، اپی نفرین و سدیم بی کربنات می باشد که اضافه کردن تریامسینولون اختیاری می باشد. هرچند که بدلیل بالا رفتن ریسک عفونت بعد از عمل تمایل کمتری برای اضافه کردن این کورتیکو استروئید وجود دارد. غلظت لیدوکائین در محلول تامیسنت برای بیماران مختلف متفاوت می باشد که حداقل درصد آن ۰٫۰۵% می باشد که کمترین بی حسی را در موضع ایجاد کرده و شانس مسمومیت با لیدوکائین در این غلظت بسیار کم می باشد با این وجود برای بیمارانی که آستانه تحمل به درد پایین تری دارند غلظت های بالاتر ( ۰٫۱ % یا ۰٫۰۷۵%) توصیه می شود. اپی نفرین علاوه بر انقباض عروقی و کاهش خونریزی در موضع عمل ، به افزایش زمان تاثیر لیدوکائین کمک کرده و از پخش سریع آن در بدن و بروز مسمومیت جلوگیری می نماید. از آنجا که لیدوکائین PH اسیدی دارد و در زمان تزریق درد شدیدی ایجاد می کند ، اضافه کردن سدیم بی کربنات موجب خنثی شدن محلول تامیسنت شده و درد زمان تزریق کاهش می یابد.

مو ضع برداشت چربی از ناحیه شکم و یا قسمت داخلی زانو می باشد، اگر چربی در این ناحیه کافی نبود می توان از نقاط دیگر مثل ران ها ، پشت و پهلوها استفاده کرد. حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلی لیتر چربی از موضع خارج شده که پس از خالص کردن ۱۸ تا۵۰ میلی لیتر چربی خالص  استحصال می شود.  پس از برداشت چربی محلول لیدوکائین و خون که برای سلول های چربی سمی هستند شسته شده و خالص می شوند و آماده تزریق با سرنگ های یک میلی لیتری می شوند. در حالت ایستاده مناطق صورت علامت گذاری شده و بلوک عصبی در ناحیه مورد نظر انجام می شود و با استفاده از کانولا مسیر تزریق کانالیزه شده و سپس به آرامی و با مقادیر اندک تزریق انجام می شود. برای هموار کردن موضع بعد از تزریق ماساژ خشن می تواند به از دست رفتن سلول های حساس چربی منجر شود و برای این منظور غلتاندن سرنگ انسولین به آرامی موجب هموار شدن ناحیه می شود.

برای مشاهده فیلم پیوند چربی بر روی فیلم زیر کلیک کنید:

مراقبت های بعد از پیوند چربی

استفاده از گن برای ترمیم سریع تر ناحیه بمدت ۲ تا ۴ هفته بخصوص در طول روز توصیه می شود. در صورت درد در محل از مسکن های معمولی استفاده می شود .و چنانچه ترشحات در محل ورود کانولا باشد باید بدون ماساژ ناحیه را ضد عفونی و پانسمان نمود. برای پیشگیری از عفونت داروی سفالکسین از روز قبل از عمل شروع شده و تا یک هفته ادامه می یابد.

حتما بخوانید  تزریق چربی گونه
تزریق چربی در خط اخم
تزریق چربی در خط اخم

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک سیستم جدید تخلیه چربی در بدن است که بر خلاف روش لیزر لیپولیز و یا اولتراسوند لیپولیز سلول های چربی بصورت زنده از بدن خارج شده و قابلیت تزریق به نقاط دیگر بدن را دارند. در این روش سلول های چربی، ابتدا بروش کاملا فیزیکى و نه اشعه و یا حرارت تخریب شده ( توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می آید) و سپس این چربی امولسفیه به آرامی از بدن خارج می شود. Lipomatic مشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگهای خونی، ماهیچه ها) را برعهده دارد . در این روش هدف، معمولا کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم است . این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است.

 

تزریق چربی و بوتاکس

بدلیل تورم ایجاد شده در محل پیوند چربی بویژه در اطراف چشم انجام بوتاکس تا برطرف شدن کامل تورم در موضع و مشخص شدن حدود عضلات صورت می بایست به تاخیر بیافتد. بطور معمول ۴ هفته بعد تورم و التهاب بطور کامل از بین رفته و محل تثبیت شده است و امکان تزریق بوتاکس فراهم می شود. به هر حال منطقی تر این است که بوتاکس قبل از پیوند چربی انجام شود چرا که تاثیر این دو مکمل یکدیگر بوده و نتیجه درمان را بطور قابل توجهی افزایش می دهد.

تزریق چربی در لب
تزریق چربی قبل و بعد

تزریق چربی و پی ار پی

از آنجا که پی آر پی حاوی پلاکت با تراکم بالا می باشد و این پلاکت ها فاکتور رشد ترشح می کنند که در ماندگاری چربی تزریق شده تاثیر مثبتی دارد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در Pubmed ترکیب سلول های چربی و prp به دوام بیشتر این سلول ها کمک کرده و در پذیرش بهتر این بافت در ناحیه جدید کمک می نماید. نسبت ترکیب چربی و پی ار پی متفاوت است ولی همواره درصد چربی بیشتر از چربی می باشد و می تواند ۲:۱ یا ۳:۱ و نهایتا ۵:۱ باشد.

تزریق چربی در جای جوش

اسکارهای آتروفیک و عمیق ناشی از جای جوش با سابسیژن و میکرونیدلینگ درمان می شوند و تزریق چربی بعنوان یک فیلر مناسب برای پر کردن جای جوش استفاده می شود. بدلیل وجود سلول های بنیادی در چربی  یک جوانسازی و ترمیم در بافت اسکار و پوست آن منطقه ایجاد می شود که این علاوه بر  تاثیر پرکنندگی چربی می باشد.  این تزریق در قسمت های سطحی تر انجام شده و برای افرادی که از روش های دیگر درمان جای جوش نتیجه نگرفته اند توصیه می شود.

پیوند چربی در جای جوش قبل و بعد
تزریق چربی در جای جوش
مراحل تزریق چربی در صورت
تزریق چربی در جای جوش

انتقال چربی به دست

پشت دست در حالت عادی دارای مقداری چربی در ناحیه زیر  پوستی است که تاندون ها و عروق را می پوشاند و ظاهری پر به دست می دهد. با افزایش سن این لایه چربی زیر پوستی تحلیل رفته  در نتیجه  تاندون های پشت دست برجسته شده و عروق نمایان شده و رنگ آبی آن ها  تیره تر شده و چروک های آن عمیق تر می شود. تزریق چربی در ناحیه پشت دست راه حل درمان آتروفی در این ناحیه می باشد.روش غیر تهاجمی برای درمان این حالت هایفوتراپی است که با تحریک کلاژن سازی در پشت دست موجب پر شدن پوست پشت دست می شود.

 

موارد منع تزریق چربی چیست؟

۱- مشکلات انعقادی خون ( مصرف داروهای ضد انعقاد ، هموفیلی و…) ۲- اختلالات متابولیسم چربی ۳- بیماری های شدید داخلی ۴- عفونت حاد یا نارسایی ارگان های داخلی ۵- سابقه ترومبوز وریدهای عمقی پاDVT و یا آمبولی ریوی ۶- بیماران لاغر۷- ضعف در سیستم ایمنی( دیابت کنترل نشده) ۸- بیماری عروق کرونر ۹- HIV

عکس تزریق چربی
تزریق چربی

منابع:
سایت اینترنتی PUBMED
Office- Based cosmetic procedures and tecnique
by SORIN EREMIA

 

آدرس اینستاگرام

[تعداد: 180    میانگین: 2.8/5]

درباره ی Admin

67 دیدگاه

 1. با سلام
  من ۴۲ سالمه و بعد از یک دوره رژیم غذایی کل صورتم افت کرد بخصوص گونه هام. برای حجیم تر شدن گونه ها به نظر شما تزریق ژل بهتره یا چربی و مدت زمان ماندگاری چربی چقدره و چند نوبت باید انجام بشه؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • درود بر شما
   بهترین و سازگارترین فیلر برای برجسته کردن گونه و سایر قسمت های آتروفی شده صورت چربی بدن خودتان است. چرا که دارای سلول های بنیادی است و سلول های چربی جا به جا شده از جنس بدن خودتان است و واکنش های آلرژیک نداشته و ماندگاری دائمی دارد. با این وجود بعد از اولین تزریق بیشتر از نصف چربی تزریق شده توسط بدن در یک بازه زمانی ۱۸ ماهه جذب می شود به همین دلیل ۶ ماه بعد از اولین تزریق یک تزریق مجدد انجام می شود تا حجم دهی در آن موضع تثبیت گردد.جزئیات بیشتر در وبسایت عنوان شده است.
   موفق باشید

 2. با سلام
  من سی دو سالمه و ۶ ماه قبل عمل تزریق چربی به خط خنده و گونه انجام داده ام. آیا آلان می تونم بوتاکس انجام بدم؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   سلام و درود خدمت عسل خانم
   تزریق بوتاکس تا زمان بر طرف شدن ورم موضعی در اطراف چشم باید به تعویق افتد. بنابراین شما می توانید بدون هیچ نگرانی بوتاکس تزریق کنید
   موفق باشید

 3. با سلام و خسته نباشید من سال قبل تزریق چربی به خط خنده و گونه انجام دادم آیا الان می تونم هایفو تراپی انجام بدم؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   هایفوتراپی یکی از روش های جدید لیفتینگ غیر جراحی صورت است که با ایجاد نقاط انعقادی بوسیله حرارت در لایه های زیرین پوست موجب سفت شدن آن می شود. این حرارت می تواند به سلول های چربی که اخیرا در ناحیه صورت تزریق شده اند آسیب برساند و تاثیر تزریق چربی که حجم دادن به نقاط خاص صورت است را از بین ببرد. از طرف دیگر حدود ۶۰ درصد چربی تزریق شده بعد از گذشت ۱۲ تا ۱۸ ماه جذب شده و احتیاج به مرحله دوم تزریق می باشد . بنابر این حداقل ۶ ماه بعد از مرحله دوم تزریق چربی نباید هایفوتراپی انجام شود بنابراین انجام هایفوتراپی بعد از تزریق چربی ممنوع نیست به شرط اینکه اولا فاصله زمانی بین این دو روش درمانی لحاظ شود و ثانیا با بررسی عکس های قبل از تزریق چربی و بعد از آن و ارزیابی ضخامت لایه چربی در صورت با سونوگرافی در مناطق خاص که افتادگی دارد ، عمل هایفوتراپی انجام شود. از طرف دیگر در افرادی که حجم زیادی چربی تزریق شده باشد و این توده حجیم چربی ظاهر ناخوشایندی ایجاد کرده باشد،هایفوتراپی درمان موثری برای کاهش توده چربی و از بین بردن چربی اضافی می باشد.
   موفق باشید

 4. سلام
  من زیر چشمام یک خط عمیق افتاده و کمی هم تیره شده وزنم ۶۹ کیلو و ۴۲ سالمه می خواستم برای درمان گودی زیر چشم و گونه گذاری چربی تزریق کنم. اما فکر می کنم بدنم چربی زیادی نداشته باشه چطور می شه اینو فهمید و سوال دوم در مورد درد در محل تزریقه. شما از چه روش بی حسی استفاده می کنید؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر خانم zohre
   خطوط عمیق زیر چشم که در پزشکی به آنها ناودان اشک tear troughمی گویند بدلیل تحلیل چربی در سنین میانسالی است که با تزریق چربی این فرورفتگی اصلاح می شود.در مورد اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای تزریق چربی هستید ، باید از نزدیک معاینه شوید و ضخامت لایه چربی بدن شما با دستگاه کالیپر اندازه گیری شود. بی حسی مورد استفاده برای ناحیه صورت بلوک عصبی است و برای ناحیه دهنده چربی روش تزریق محلول تامیسنت است. بهر حال از بیهوشی عمومی استفاده نمی شود چرا که فرد باید هوشیار باشد و با پزشک همکاری نماید.
   موفق باشید

 5. سلام آقای دکتر
  آیا می شه چربی اضافه شکم رو به باسن تزریق کردو اینکه عوارض تزریق چربی چیه و چطوری چربی رو خالص می کنند؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   در گذشته برای جدا کردن سلول های چربی از خون و مواد بی حسی از صافی استفاده می شد که این کار موجب تماس سلول های چربی با هوا و از بین رفتن آنها می شد. در حال حاضر کل فرایند استحصال چربی ، سانتریفیوژ کردن و آماده سازی آن در یک سیستم بسته انجام می شود و تماس مواد با هوا وجود ندارد در نتیجه علاوه بر ماندگاری بیشتر چربی ، احتمال آلوده شدن چربی تزریقی و عفونت ثانویه وجود ندارد . پاسخ قسمت اول سوال شما مثبت است و اینکار قابل انجام است. عوارض تزریق چربی به شکل تورم و کبودی در موضع می باشد که در سایت بطور کامل توضیح داده شده است.
   موفق باشید

 6. با سلام
  چرا بعضی از پزشکان چربی خارج شده از بدن رو فریز می کنند و دوباره تزریق می کنند؟ آیا اینکار بر روی ماندگاری چربی تاثیر داره؟ امکان جابه جایی چربی وجود داره؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   سلول های چربی و سلول های بنیادی در خارج از بدن بسیار آسیب پذیر هستند چرا که منبع اکسیژن و انرژی که از طریق خون به این سلول ها می رسد ، قطع شده و می بایست هر چه سریع تر تزریق شده تا منبع اکسیژن و انرژی دوباره برقرار شود.با این وجود می توان حجم بیشتری از چربی را در مرحله اول برداشت کرد تا در مرحله دوم احتیاج به هاروست مجدد نباشد. فریز کردن این سلول ها در شرایط استریل برای تزریق مجدد امکان پذیر است ، هر چند که با این کار تعداد سلول های بیشتری دچار آپوپتوز شده و در نهایت ماندگاری چربی حاصله کمتر خواهد شد. بعلاوه این ذخیره چربی نباید برای مدت طولانی نگهداری شود( بیشتر ۱۲ تا ۱۸ ماه) چرا که ماندگاری چربی کمتر خواهد شد. چربی تزریق شده بر عکس ژل های تزریقی که ممکن است جا به جا شود از محل تزریق جا به جا نمی شود.
   موفق باشید

 7. سلام
  تزریق چربی واسه پیشانی چقدر دوام داره و برای درمان فرو رفتگی در ناحیه شقیقه بدلیل ضربه امکان پذیره؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   در نواحی غیر متحرک صورت ماندگاری چربی بیشتر از نواحی متحرک از قبیل خط خنده و لب است با این وجود بعد از حدود یک سال و نیم ۶۰ درصد چربی تزریق شده باز جذب می شود که احتیاج به تزریق مجدد دارد و با تزریق دوم ماندگاری چربی بیشتر ار یک دهه خواهد بود. برای پر کردن نقاط فرو رفته در اثر آتروفی بافت چربی در هر نقطه از صورت تزریق چربی امکان پذیر می باشد.
   موفق باشید

 8. با سلام عذر میخوام هزینه نیم سی سی چربی برای لب هزینه اش چقدر میشه؟و اینکه هزینه چربی به قسمت چانه حداقل چقدر میشه؟

 9. سلام. خسته نباشید. من می خوام برای لک و جای جوش از میکرونیدلینگ استفاده کنم . همچنین می خوام در قسمت زیر چشمام و گونه تزریق چربی داشته باشم . این دو مورد باهم منافات دارند اگه در فاصله زمانی کوتاه باشه؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر شما
   بدلیل اینکه در میکرونیدلینگ احتمال کم شدن ماندگاری چربی تزریق شده وجود دارد در ابتدا باید میکرونیدلینگ انجام شده و بعد از گذشت ۴ هفته تزریق چربی انجام شود که این دو روش مکمل هم هستند و نتایج درخشانی دارند.
   موفق باشید

 10. باسلام وخسته نباشید۵۳سال سن دارم بخاطر رژیم های غذایی ووزن کم کردن صورتم خیلی لاغر وبدون چربی میباشد همیشه پوست صورتم خشک خشک است قد ۱۷۰ وزن ۷۰کیلوگرم میباشد بیشترین چربی دربدنم درناحیه شکمم است هرکاری میکنم چربی شکمم آب نمیشه ولی بدن ام لاغر میباشدمیتوانم ازچربی شکمم برای تزریق صورتم ام استفاده کنم ودرصورت هم همین ماندگاری راداردباتشکر فراوان ازشما

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر سیما خانم
   تزریق چربی احتیاج به سلامتی نسبی خوب دارد و اگر بیماری عمده وجود نداشته باشد منعی برای برداشتن چربی شکم و تزریق آن به صورت نیست. با این وجود مقدار چربی که برای تزریق صورت استفاده می شود حدود ۱۰۰ میلی لیتر است و اگر چربی ناحیه شکم شما به رژیم غذایی و ورزش مقاوم است برداشتن این چربی و تزریق آن به صورت بطور همزمان هم صورت شما را جوانسازی می کند و هم سایز ناحیه شکم شما با این درمان کاهش می یابد.

   موفق باشید

 11. سلام و خسته نباشید.من ۱۹ سالمه ولی زیر چشمام خیلی سیاه و گود شده.جوری که انگار چشمام عقب نشینی کرده خواستم بدونم تزریق چربی میتونم انجام بدم و محدودیت سنی نداره و اینکه هزینه ش چقدر میشه؟مثلا اطراف چقدر؟ ممنون

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر parya
   معمولا اگر ضخامت لایه چربی در حد قابل قبولی باشد در سن شما قابل انجام است ،با این وجود بسیاری از تیرگی های زیر چشم بدلیل خستگی ، بی خوابی و یا یک بیماری دیگر است و در صورت درمان آن بیماری ، این تیرگی ها بر طرف می شود. در بعضی مواقع گود شدن زیر چشم بدلیل تیره شدن زیر چشم است و صرفا درمان تیرگی زیر چشم مثلا با روش میکرونیدلینگ موجب بهبود گود شدگی زیر چشم می شود. بهتر است از یک کرم دور چشم استفاده کنید و چنانچه این وضعیت بهبود نیافت برای بررسی بیشتر و احتمالا آزمایش خون اقدام نمایید.
   موفق باشید

 12. با عرض سلام و خسته نباشید آقای دکتر ببخشید شما تزریق چربی به ناحیه گودی پشت پلک بالا رو هم انجام میدین؟

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مهسا
   تزریق چربی در ناحیه زیر پلک به منظور لیفت آن امکان پذیر است و در صورت تحلیل چربی در پشت پلک بالا و یا بعد از برداشتن بیش از حد چربی در عمل بلفاروپلاستی و گود شدن ثانویه پشت چشم با افزایش سن می توان در این ناحیه چربی تزربق کرد.
   موفق باشید

 13. سلام من ۸روز پیش تزریق چربی گونه و خط لب انجام دادم متاسفانه من خودم گونه داشتم الان گونه هام زده بیرون خیلی بد شده چکار کنم چربی کمتر بشه راهی هست دارم دیونه میشم خیلی بد شده همه بهم میگن حتی زشت شدم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نسرین خانم
   بدلیل جذب و دفع سلو لهای چربی توسط سلول های ریزه خوار و ماکروفاژها در چند هفته اول تورم موضع تا حد زیادی از بین می رود. به همین دلیل مقدار چربی تزریق شده در هر موضع بیشتر از نیاز واقعی در آن موضع انجام می شود که اصطلاحا به آن over-correction گفته می شود. بنابراین قضاوت در مورد اینکه میزان چربی تزریق شده بیش از حد نیاز بوده کمی زود است با این وجود چنانچه میزان چربی تزریق شده واقعا بیشتر از حد مجاز باشد با روش هایفوتراپی و یا تزریق استروئید رقیق شده می توان توده چربی را از بین برد و بهتر است صبور باشید و با پزشک خودتان در ارتباط نزدیک باشید.
   موفق باشید

 14. سلام؛من سال قبل برای گونه گذاری و فرو رفتگی جای آبله در زیر گونه ام تزریق چربی انجام دادم. دکتر به من گفت برای تزریق جلسه دوم شش ماه بعد مراجعه کنم که فرصت نشد. الان بعد از یکسال می تونم جلسه دوم رو انجام بدم چون از چربی که برام تزریق کردند مقدار کمی مونده و اینکه اگه دوباره انجام بدم چربی تزریق شده تا کی و چند درصد باقی می مونه؟ متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر Maryam خانم
   معمولا ماندگاری تزریق چربی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بطور صد در صد نمی توان مقدار و مدت ماندگاری چربی را تخمین زد، با این وجود بطور متوسط ۳۰ تا ۴۰ درصد حجم چربی تزریق شده در بدن باقی مانده که تا سال ها ماندگاری خواهد داشت. کاهش حجم چربی تا ۶ ماه بعد از تزریق ادامه می یابد و بعد از آن روند کاهش حجم متوقف می شود به همین دلیل توصیه می شود که تزریق چربی در دو جلسه به فاصله ۶ تا ۱۲ ماه انجام شود. محل تزریق و شکل گیری عروق خونی در موضع تزریق چربی اهمیت زیادی دارد، بعنوان مثال نواحی کم تحرک صورت مثل گونه که خون رسانی خوبی دارد ماندگاری چربی بیشتر از موضع متحرکی مثل خط خنده می باشد. تکنیک تزریق نیز بسیار مهم است چنانچه از کانولای هاروست ظریف با سوراخ های ریز استفاده شود و در زمان تزریق در لایه های مختلف زیر پوستی با حجم اندک انتقال انجام شود شانس خونرسانی به این سلول ها بیشتر خواهد شد و در نتیجه ماندگاری طولانی تری حاصل خواهد می شود. استفاده از سانتریفیوژ به منظور جدا کردن محلول لیدوکائین که برای سلول های چربی سمی می باشد نیز به بهبود کیفیت چربی تزریق شده و ماندگاری بیشتر کمک می کند. با توجه به موارد فوق شما می توانید برای جلسه دوم اقدام نمایید.
   موفق باشید

 15. سلام بنده مدتی پیش حدودا یک هفته پیش تزریق ژل به ناودان اشکی زیر چشمدوهمچنین تزریق ژل گونه داشتم که نه ماهه هم بود متاسفانه الان چیزی ازآن برصورتم نمانده ودوباره زیر چشمم گودافتاده چکار باید بکنم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  موفق باشید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر نفیسه خانم
   در ناحیه شیار اشکی اسید هیالورونیک با غلظت کمتری به نسبت سایر نقاط صورت تزریق می شود که این موضوع بدلیل نازک بودن پوست این ناحیه می باشد.کیفیت ژل در ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد بطوریکه ژل های غیر استاندارد بسرعت جذب می شوند.برای درمان گودی زیر چشم که ناشی از تحلیل چربی است تزریق چربی روش ارجحی است چرا که یک پر کننده بافتی از بدن خودتان است و علاوه بر ماندگاری بالا ریسک التهاب و آلرژی وجود ندارد. بهتر است با پزشک درمانگر خودتان درباره این موضوع مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

 16. سلام وقت بخیر. من ماه قبل برای گونه هام چربی تزریق کردم الان احساس می کنم سمت چپ صورتم برجسته تر از سمت راست شده مثل اینه که یک طرف پرتر از طرف دیگه است.برای اینکه سمت چپ مثل سمت راست بشه چکار باید کرد.آیا با تزریق می شه چربی اضافه رو از بین برد؟ دکترم گفت مجددا باید چربی تزریق کنم تا دو طرف قرینه بشن. نظر شما چیه؟ متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر Lili خانم
   عدم تقارن در صورت یکی از عوارض جانبی تزریق چربی است که ممکن است بدلیل جذب نامتقارن چربی در صورت ایجاد شود و می توان با فریز کردن چربی و استفاده مجدد از آن برای ترمیم و ایجاد تقارن در صورت از آن استفاده کرد.
   موفق باشید

 17. سلام حدود ١٨ روز تزریق چربى به ناحیه تناسلى کردم دقیقا روز بعدش یکطرف فرم دلخواه گرفت و قسمت انتها ناحیه چربى جذب شد ولى طرف دیگر دفع چربى نشد بزرگتر و نافرم مونده
  من فکر نمیکنم ورم باشه
  ممنون میشم علتشو برام توضیح بدید

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر مهدیه خانم
   تزریق چربی بطور قرینه انجام می شود و در یک هفته اول معمولا تورم علت عدم تقارن می باشد و خود بخود اصلاح می شود، بعد از یک هفته ممکن است بدلیل بازجذب نامتقارن چربی در یک موضع و یا تزریق بیش از حد در یک طرف عدم تقارن ایجاد شود که با ترمیم و استفاده از چربی فریز شده این موضوع قابل اصلاح می باشد. بهتر است برای پیگیری درمان با پزشک خودتان مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

 18. سلام من دوهفته میشه لیفت پیشانی کرد و واسه چروک پیشانی و گونه چربی تزریق کرد ولی بیش از ۸۰% چربی ها رفته و چروک ها و گودی گونه هام برگشته ،چکار باید بکنم دکتره گفته بیا تا ژل تزریق کنم ،چطور به این سرعت چربی ها رفته

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر آقا موسی
   تزریق چربی همراه با تورم موضعی است و بطور معمول یک هفته عمده تورم از بین خواهد رفت ، تا شش ماه بعد تعدادی از سلول های چربی دفع می شوند که حجم نهایی چربی باقی مانده در این زمان نشاندهنده میزان حجم دهی بافت می باشد. بعبارت دیگر هر مقدار چربی که بعد از شش ماه باقی بماند تا چندین سال بعد هم همین مقدار باقی خواهد ماند و در این زمان مرحله دوم تزریق چربی انجام می شود.بهتر است در این مورد با پزشک خودتان مشاوره داشته باشید.
   موفق باشید

 19. با سلام
  من یک ماه پیش تزریق چربی انجام دادم که همه چیز خوب و عالی و باب میلم بود.تا اینکه ده روز پیش مقدار کمی از چربی باقی مونده بود کمتر از یک سرنگ کوچک.تزریق کردم و از اون روز مشکلات زیادی داشتم.صورتم به شدت ورم کرد.درد شدید و گلوله های سفت و بزرگ و دردناک زیر پوستم حس میشه.دگزامتازون و انواع آنتی بیوتیک رو این چند روز استفاده کردم ولی فایده ایی نداشت .تا اینکه دکتر با سرنگ یه سمت صورتم رو تخلیه کرد.ولی هنوز هم سفتی و درد سرجاشه و من به زور صحبت میکنم و غذا میخورم.خیلی دارم اذیت میشم.ممنون میشم بهم بگید علت چیه و من باید چکار کنم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر بهار خانم
   ممکن است در محل تزریق چربی کیست و یا آبسه تشکیل شده باشد که البته پزشک خودتان درمان مناسب را انجام داده است و درمان را ادامه داده و با ایشان در ارتباط نزدیک باشید. به مرور علائمی که ذکر کرده اید بر طرف خواهد شد.
   موفق باشید

 20. سلام ، من بخاطر پر شدن جای دندون هام که کشیدم شون میخواستم تزریق چربی انجام زدم ، چون واقعا جای خالیشون ماملا مشخصه ، میشه بطور میانگین بگید هزینه هر سی سیس تزریق چربی چقدره و معمولا ررای پر کردن جای دندون ها چند سی سی لازمه؟
  تشکر

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر علی آقا
   تزریق چربی برای پر کردن تحلیل چربی و حجم دادن به نقاط خاصی از صورت است و جای خالی دندان با چربی اصلاح نمی شود و بهتر است با یک دندانپزشک برای جایگزینی دندان کشیده شده مشاوره داشته باشید.با این وجود چنانچه بعد از جایگزینی دندان باز هم گودی و ناهمواری در پوست شما وجود داشته باشد تزریق چربی می تواند به شما کمک نماید.
   موفق باشید

 21. با سلام و خسته نباشید، من سه هفته پیش برای گونه و خط خنده ژل تزریق کردم چند روز اول خیلی خوب بود ولی الان که ورمش خوابیده بیشتر حجم ژل کم شده و در اینترنت روش تزریق چربی رو دیدم.برای من روش خوبیه و کی می تونم چربی تزریق کنم و تداخلی با ژل قبلی نداره؟
  متشکرم

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر الناز خانم
   تزریق چربی در واقع یک نوع پیوند سلول های چربی از یک موضع بدن به قسمت دیگر می باشد و هر عاملی که خون رسانی به سلول های تازه پیوند شده را مختل نماید بر روی موفقیت این پیوند تاثیر نامطلوبی خواهد گذاشت. در فردی که اخیرا ژل تزریق کرده است شکل گیری مویرگ های خونی در اطراف بافت پیوند شده به سختی صورت می گیرد و اکثر سلول های چربی پیوند شده بر اثر نرسیدن مواد مغذی و اکسیژن از بین خواهند رفت. بنابراین بهتر است تا زمان جذب ژل توسط بدن صبور باشید و اقدام به تزریق چربی نکنید تا در فرصت مناسب این درمان را با حداکثر کارایی خود انجام دهید و از نتیجه این درمان راضی باشید.
   موفق باشید

 22. با سلام
  من ۳۰ سالمه و صورت ریز نقشی دارم. میخواستم بپرسم برای رفع خط خنده که زیاد عمیق نیست هزینه تزریق چربی چقدر میشه؟

 23. سلام و درود من میخام تزریق چربی انجام بدم هر خط لبخند بعلاوه گونه گذاری تقریبا هزینش چقدره

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر Bardiya
   برای مشاوره در مورد تزریق چربی و اطلاع از قیمت آن عکس رخ و نیمرخ خود را در لینک تلگرام که در سایت ارائه شده است ارسال بفرمایید.
   موفق باشید

 24. صمن خسته نباشید ..به موازات بینی ام که دست می زنم یه توده سفت را احساس می کنم شاید خون مردگی یا سالها پیش تزریق زل انجام داده بودم توی رگ باشه
  برای درمان ان چه کار کنم یه بارم رفتم یه ذره شو تخلیه کردن اما موند بقیه ش

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر ارسلان
   ممکن است توده مورد نظر بقایای ژل تزریق شده باشد و یا کیست زیر پوستی که در هر صورت بعد از تخلیه جنس آن مشخص می شود
   موفق باشید

 25. با سلام آقای دکتر
  من ۳۲ سالمه و جای جوش های صورتم به صورت فرو رفته در روی گونه در مساحت هرگونه حدودا ۲ سانتیمتر مربع باقی مونده سابسیژن، میکرونیدلینگ را ۳ بار هرکدان انجام دادم تلثیر ناچیزی داشته از بین روش تزیق ژل و چربی کدام را پیشنهاد می کنید؟ماندگاری و هزینه ها چقدر است. خیلی ممنونم از لطف جنابعالی

  • دکتر حسین مسافریان

   درود بر hojat
   جای جوش عمیق و آتروفیک احتیاج به تزریق یک حجم دهنده همزمان با سابسیژن دارد که تزریق چربی بدلیل وجود سلول های بنیادی و نقش تحریکی در تولید کلاژن روش ماندگار و موثری است که البته در دو یا سه جلسه انجام می شود و درمان دائمی محسوب می شود. تزریق ژل اسید هیالورونیک روش سریع تر حجم دهی و پر کننده جای جوش عمیق است که حدود یک سال ماندگاری دارد انتخاب نوع درمان در مشاوره حضوری تعیین می شود.
   موفق باشید

 26. سلام اقای دکتر ،من ۳۰ سالمه و قصد لیفت صورت دارم و تزریق چربی تقدم کدوم بهتره انجام بدم آیا مشکلی ایجاد میشه اول تزریق انجام بدم و بعد لیفت با نخ یا فرقی نداره ممنونم

 27. سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم استفاده کم از سیگار در حد ۲ سیگار در روز، در روزهای اول تزریق چربی ایراد داره یا میشه استفاده کرد؟

  • درود بر مری
   در تزریق چربی از نواحی ران و یا شکم و پهلو چربی برداشت شده و به سایر نقاط تزریق می شود. مصرف سنگین سیگار و دخانیات موجب کاهش جریان خون مویرگی در پوست ناحیه دهنده چربی می شود و ممکن است موجب نکروز پوست این ناحیه شود که این بدلیل نرسیدن میزان کافی اکسیژن و مواد مغذی به پوست این ناحیه می باشد و در دراز مدت یک بافت اسکار در این ناحیه شکل می گیرد. بعلاوه کمبود جریان خون مویرگی در ناحیه گیرنده چربی نیز موجب کمتر شدن سلول های چربی فعال و زنده در این ناحیه شده و در نتیجه نهایی درمان تاثیر نامطلوب بجا می گذارد. بطور کلی توصیه می شود دو هفته قبل و یک هفته بعد از تزریق چربی از مصرف دخانیات و سیگار اجتناب شود.
   موفق باشید

 28. باسلام وخسته نباشید
  نزدیک به ۵سال پیش مجبورشدم کل دندانهایم بکشم وازداندان متحرک استفاده میکنم باتوجه به لاغربودنم وجای خالی دندانهام صورتم خیلی گودشده ایاباتزریق چربی ازبدن خودم میشه این گودی پرکرد وهزینه تقریبی ومدت ماندگاریچطوری هست سن ۴۳سال

  • درود بر kaled
   چنانچه بافت چربی در بدن شما به اندازه کافی وجود داشته تزریق چربی می تواند به پر شدن صورت شما کمک نماید در غیر این صورت باید با افزایش وزن به افزایش توده چربی بدنتان کمنک نمایید تا بتوانید تزریق چربی به صورت داشته باشید.
   موفق باشید

 29. سلام من حدودا دو ماه پیش تزریق چربی انجام دادم و بعد از یک ماه چون حجم اوم مورد نظرم نبود دوباره واسه ترمیم اقدام کردم ولی باز هم نتیجه دلخواه نگرفتم این در صورتیه که دیگه چربی باقی نمونده واسه تزریق مجدد من میتونم از دکترم بخوام دوباره به عنوان ترنیم این عمل رو واسم انجام بده

  • درود بر Tata
   تزریق چربی در دو تا سه جلسه انجام می شود که این فرایند برای تثبیت چربی تزریق شده می باشد و بهتر است چند ماه با آخرین جلسه تزریق چربی فاصله رعایت شود تا مقدار چربی باقی مانده در صورت بطور دقیق ارزیابی شود.
   موفق باشید

 30. سلام اقای دکتر خواهر بنده سه ماه پیش تخلیه چربی شکم داشته و چربی ها فریز کرده بنده الان می خوام با چربی های ایشون باسنم رو حجیم کنم گروه خونی هامون هم یکسانه. ایا میشه ترنسفر چربی از خواهرم داشته باشم

  • درود بر النا
   تزریق چربی یک نوع پیوند سلولی است و با وجود شباهت آنتی ژنی و گروه خونی شما و خواهرتان ریسک دفع پیوند و التهاب شدید وجود دارد و این کار توصیه نمی شود.
   موفق باشید

 31. سلام آقای دکتر من ۲۷ بهمن تزریق چربی به کل صورتم انجام دادم.دو روز پیش متوجه یه توده زیر گونه ام شدم آیا میتونه کیست باشه؟ البته وقتی حرارت میبینه تغییر شکل میده ثابت نیست.ممکنه جذب شه و از بین بره؟

  • درود بر سودا
   کیست چربی به ندرت ممکن است بعد از تزریق بیش از حد چربی در یک موضع کوچک ایجاد شود که خطری نداشته و ممکن است بطور خود به خود بر طرف شود با این وجود اگر اندازه آن بزرگ باشد با سونوگرافی تایید شده و سپس تخلیه می شود. بنابراین بهتر است توسط پزشک درمانگر معاینه شوید.
   موفق باشید

 32. سلام دکتر
  من یک ماه پیش زیر چشم هام تزریق چربی توسط دکتر فوق تخصص جراحی پلاستیک داشتم اما الان بعد یکماه زیر چشم‌هایم برجسته و حالت صورتم کاملا غیر عادی و دو برجستگی در زیر چشم‌هایم بووجود آمده مه زیر آنها توده چربی سفت شده وجود دارد ۱۰ روز بعد از تزریق از ایران خارج شدم دکترم گفتند من زیادی تزریق کردم چه کنم که چشم‌هایم عین اول شود؟ آیا ممکنه این توده های سفت چربی خودشان از بین بروند؟ بشدت پشیمانم

  • درود بر سهیلا
   به دلیل نازک بودن پوست پلک در ناحیه زیر چشم تزریق چربی بطور محتاطانه انجام می شود تا از برجستگی و مصنوعی شدن پوست این ناحیه جلوگیری شود. علاوه بر این بدلیل اینکه در نواحی اطراف و زیر چشم بیشتر افراد احتیاج به جوانسازی و برطرف کردن تیرگی وجود دارد از تکنیک نانوفت استفاده می شود که در این روش چربی استحصال شده به ذرات بسیار ریز تبدیل شده تا از حجم دهی بیش از حد در ناحیه پلک و گلوله شدن چربی در این ناحیه جلوگیری شود. در حال حاضر بهتر است کمی صبور باشید و بطور موضعی با یک روغن ارگانیک بطور دورانی اطراف چشم را ماساژ دهید تا فرایند بازجذب چربی تسریع شده و ظرف چند ماه این ناهمواری ها برطرف شود. چنانچه پس از این دوره توده های چربی جذب نشد بهتر است بررسی با سونوگرافی انجام شده تا عمق توده و ماهیت آن مشخص شود و چنانچه توده زیر چشم شما تجمع چربی باشد با روش هایفوتراپی چربی اضافه از بین می رود و اگر این توده ها کیست چربی بود می بایست تخلیه کیست انجام شود.
   موفق باشید

 33. سلام، وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم بعد از تزریق چربی برای تسریع در کاهش تورم صورت میشه از آمپول دگزامتازون استفاده کرد؟ مشکلی توی روند پیوند چربی ایجاد نمیکنه؟

  • درود بر الی
   در تزریق چربی بدلیل افزایش حجم سلول های چربی و همین طور افزایش حجم مایع بین سلولی در ۴۸ ساعت اول تورم نسبتا شدیدی ایجاد می شود که با استراحت کردن، پرهیز از مصرف غذاهای داغ و پر نمک، پرهیز از مصرف مسکن های خانواده آسپرین مثل پروفن ،خوابیدن در حالت نیمه نشسته و کمپرس سرد این تورم به سرعت کاهش می یابد. تجویز داروهای کورتیکواستروئید مثل دگزامتازون بدلیل تضعیف سیستم ایمنی موجب تسریع در روند کاهش تورم می شود ولی بدلیل عوارض زیاد این داروها بطور روتین تجویز نمی شود.
   موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button